Lenslerin Fiziksel Özellikleri

Lenslerin Fiziksel Özellikleri

Oluşturma Tarihi: 08.03.2019
Güncelleme Tarihi: 25.11.2021

Lenslerin Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Arka Yüzey

Lensin kornea ile temas eden kısmıdır.

Ön Yüzey

Lensin kornea ile temas etmeyen yüzüdür. Işığın kırılmasını, kırma kusurunu düzeltmek için gereken ölçüde değiştirilecek şekilde eğimlidir.  

Temel Eğri

Bir lensin rahat olabilmesi için arka yüzey ile korneanın ön yüzeyinin uyumlu ve benzer olması gerekiyor. Gözün temel eğrisi, arka yüzeyin optik alanının yarıçapıdır. Daha büyük temel eğri düzdür ve FLAT olarak adlandırılır. Daha küçük temel eğri ise eğimlidir, STEEP olarak adlandırılır. 

Çap

Lensin merkezinde dış kenarından diğer kenara doğru alınan mm ölçüsüdür. Çap lensin göze uyumunu etkilediği için önemli unsurdur. Yumuşak lenslerde değerler, 13.5/14.5 mm sert lensler için 7 mm arasındadır.

DİĞER BLOG YAZILARIMIZ
 • Renkli Lense Dair ...
  Renkli lensler nedir ? Avantajları nelerdir? Renkli lens markaları ve çeşitleri nelerdir?
 • Lens Nasıl Takılır ?
  Her zaman dikkat ettiğinizden biraz daha fazla dikkat ederek el hijyeninizi sağlamalısınız. Lens kullanırken tırnak bakımınızda önemli bir hijyen konusu. Tırnaklarınız temiz ve düzgün kesilmiş olma...
 • Renkli Lens Kullanımı Zor Mudur ?
  Özellikle göz rahatsızlığı olan ve gözlük kullanmaktan hoşlanmayan kişiler için tasarlanmış olan renkli lensler, birçok kişi için kullanım rahatlığı sağlamıştır.
 • Hareli mi yoksa haresiz renkli lens mi ?
  Hareli mi yoksa haresiz renkli lens mi tercih etmeliyim, aralarındaki fark nedir? Lens kullanıcılarının en çok merak ettikleri soru hareli mi yoksa haresiz mi lens tercih edecekleridir. Hareli dem...
E-Bülten