Renkli Lens Kullanımı Zor Mudur ?

Renkli Lens Kullanımı Zor Mudur ?

Oluşturma Tarihi: 01.03.2019
Güncelleme Tarihi: 12.01.2022

Özellikle göz rahatsızlığı olan ve gözlük kullanmaktan hoşlanmayan kişiler için tasarlanmış olan renkli lensler, birçok kişi için kullanım rahatlığı sağlamıştır. Ayrıca göz renginden memnun olmayan kişilerin veya göz rengini geçici olarak değiştirmek isteyenlerin de hayatlarını kolaylaştırmıştır. Lenslerin, gözlüklerden daha avantajlı olduğu bilinmektedir. Ayrıca daha etkili bir tedavi öne sürmektedir.

Renkli lensler oldukça işlevsel yapılardır ve gözlerin en iyi şekilde görmesini sağlamaktadır. Elbette bir takım zorlukları bulunmaktadır. Aslında zorluktan ziyade, uğraştırıcı demek daha doğru olacaktır. Örneğin lensin kirlenmemesi gerekmektedir, çünkü temizliği zaman kaybettirebilir. Kirlendiği takdirde görme bozukluğu yaratacağı da unutulmamalıdır. O nedenle alınması gereken bir takım önlemler bulunmaktadır.

Örneğin sıcak yaz günlerinde, lens ile birlikte denize veya havuza girilmesi son derece yanlış olur. deniz veya havuz her ne kadar temiz olursa olsun, yüksek basınç dolayısıla gözde geçici görme kaybı yaratabilmektedir. Ayrıca daha büyük sorunlara neden olabildiği de göz ardı edilmemelidir.(Lens İle Havuza Neden Girilmez? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.) Bunun dışında gözde kuruluk yaratarak korneayı inceltmemesi için, suni göz yaşı ile birlikte göze takılması gerekir. Yatağa lens ile girmek sakıncalıdır, gözde kuruyarak görme kaybı yaratabilmektedir. Ayrıca tüm bu sayıların, göz enfeksiyonlarına ve iltihaplanmalarına neden olabildiği de belirtilmelidir.

Renkli Lensler güneş ışığına ekstra bir duyarlılık yaratabilir. Ayrıca tozlu ortamlarda takılmaması gerekmektedir. Makyaj yapmadan önce göze takılmalı ve makyajı temizlemeden önce gözden çıkarılmalıdır. Çünkü lense yapışabilecek olan yabancı madde, lensin görüş açısını bozabilmektedir. Lense uygun makyaj malzemelerinin kullanılması da önemlidir. Bunun dışında, kirlenmiş bir lensi temizlemenin de biraz uğraştırıcı olabileceği söylenebilir. Doktorun tüm tavsiylerine uyulması ve lensin o şekilde kullanılmasının göz sağlığı açısından büyük önem taşıdığı unutulmamalıdır.

Renkli Lensler ayrıca bilinmeyen bir markadan alındığı takdirde de problemlere neden olabilmektedir. Kaliteli ürünlere ulaşmak için Renklilens.com sitesi ziyaret edilebilir.

DİĞER BLOG YAZILARIMIZ
 • Renkli Lense Dair ...
  Renkli lensler nedir ? Avantajları nelerdir? Renkli lens markaları ve çeşitleri nelerdir?
 • Lens Nasıl Takılır ?
  Her zaman dikkat ettiğinizden biraz daha fazla dikkat ederek el hijyeninizi sağlamalısınız. Lens kullanırken tırnak bakımınızda önemli bir hijyen konusu. Tırnaklarınız temiz ve düzgün kesilmiş olma...
 • Renkli Lens Kullanımı Zor Mudur ?
  Özellikle göz rahatsızlığı olan ve gözlük kullanmaktan hoşlanmayan kişiler için tasarlanmış olan renkli lensler, birçok kişi için kullanım rahatlığı sağlamıştır.
 • Hareli mi yoksa haresiz renkli lens mi ?
  Hareli mi yoksa haresiz renkli lens mi tercih etmeliyim, aralarındaki fark nedir? Lens kullanıcılarının en çok merak ettikleri soru hareli mi yoksa haresiz mi lens tercih edecekleridir. Hareli dem...
E-Bülten