Renkli Lens ve Makyaj

Renkli Lens ve Makyaj

Oluşturma Tarihi: 11.02.2021
Güncelleme Tarihi: 26.11.2021

Makyajdan Önce Lenslerinizi Takın

Makyaj yapmaya başlamadan önce mutlaka lenslerinizi takmalısınız. Ancak bu işlemden de önce yapmanız gereken daha önemli bir şey var; ellerinizi yıkamak, iyice temizlemek ve kuruduğundan emin olmak.

Makyaja başlarken göz kaleminizi kirpik çizginizin üstüne veya göz kapağınızın üstüne sürmelisiniz. Maskara sürerken ise ortasından uç kısımlara doğru ilerleyin. Dipten başlamak zarar verebilir.

Lenslerinizi Çıkarmadan Makyaj Temizlemeye Başlamayın

Makyaj temizleme işlemine başlamadan önce lenslerinizi mutlaka çıkarmış olun. Makyaj yaptığınız her günün sonunda, hipoalerjenik, yağ içermeyen bir makyaj çıkarıcıyla makyajınızı temizleyin. Böylelikle hem yüzünüzü hem de gözünüzü korumuş olursunuz.

Lens ve Doğru Makyaj Seçimi

Lens kullanan kişiler için makyaj konusu oldukça hassastır. Hem makyaj öncesi hem de makyaj sonrası ne kadar önemliyse; doğru makyaj seçimi de bir o kadar önem arz eder. Doğru makyaj için;

 • Hipoalerjenik ürünleri tercih etmeye özen gösterin.
 • Gözünüzü daha az tahriş eden, yağsız ve parfümsüz göz makyajlarını seçin.
 • Su bazlı fondötenleri tercih edin. Krem bazlı fondötenler lenslerin üzerinde bir film tabakası bırakabilir.
 • Toz halinde pudra yerine, sıkıştırılmış pudraları tercih edin ve gözünüzün çevresindeki alanlara kesinlikle uygulamayın.
 • Pudra uygularken kontakt lensinizin üzerine gelmesini engellemek için gözlerinizi kapalı tutun.
 • Kaliteli makyaj fırçaları kullanmaya gayret edin. Bu sayede gözünüzün içine kaçabilecek kılların dökülme olasılığını ortadan kaldırmış olursunuz.
 • Sahte kirpikler kullanmayın; zira kirpik yapıştırıcısı gözünüzü tahriş edebilir.
 • Makyaj malzemeleriniz size özel olsun. Göz enfeksiyonları kişiden kişiye kolayca geçebilir.
 • Tazeliğini koruması için makyaj kutularınızı sıkıca kapatın.

Lens Kullanımında Saç Bakımının Önemi

Lens kullanan kişiler için makyaj kadar saç bakımı da önemli. Çünkü saç boyasında ve saç bakımında yer alan kimyasallar gözlerinize zarar verebilir. Bunun için; saçlarınızı boyatırken veya perma yaptırırken kontakt lenslerinizi çıkarın. Aslında bakılırsa en idel olanı kontakt lensinizi takmadan önce sprey sıkmaktır. Saç spreyi kontakt lens için iyi bir uygulama değildir. Saçınıza sprey sıkacağınız zaman kontakt lensleriniz takılıysa, gözlerinizi kapatın ve birkaç saniye sonrasına kadar da kapalı tutun.

Bir başka konu da saç kurutma. Saç kurutma makinasıyla saçlarınızı kuruturken, gözlerinizi bilinçli olarak daha sık kırpmak, gözlerinizin ve lenslerinizin nemini koruyacaktır.

DİĞER BLOG YAZILARIMIZ
 • Renkli Lense Dair ...
  Renkli lensler nedir ? Avantajları nelerdir? Renkli lens markaları ve çeşitleri nelerdir?
 • Lens Nasıl Takılır ?
  Her zaman dikkat ettiğinizden biraz daha fazla dikkat ederek el hijyeninizi sağlamalısınız. Lens kullanırken tırnak bakımınızda önemli bir hijyen konusu. Tırnaklarınız temiz ve düzgün kesilmiş olma...
 • Renkli Lens Kullanımı Zor Mudur ?
  Özellikle göz rahatsızlığı olan ve gözlük kullanmaktan hoşlanmayan kişiler için tasarlanmış olan renkli lensler, birçok kişi için kullanım rahatlığı sağlamıştır.
 • Hareli mi yoksa haresiz renkli lens mi ?
  Hareli mi yoksa haresiz renkli lens mi tercih etmeliyim, aralarındaki fark nedir? Lens kullanıcılarının en çok merak ettikleri soru hareli mi yoksa haresiz mi lens tercih edecekleridir. Hareli dem...
E-Bülten