• Masaüstü Banner
X

Kontakt Lens Seçimi Nasıl Yapılmalı ?

Kontakt lens takmaya başlamadan önce kontakt lens konusunda görüşmek üzere göz doktorunuzdan bir göz muayenesi randevusu almanız gerekir. Birçok durumda kontakt lens takmaya başlamadan önce gözlerinizin muayene edilmesi gereklidir.

 

Göz Muayenesi Bu işlem göz sağlığınızı ve mevcut görüş kabiliyetinizi belirlemek üzere oluşturulmuş bir dizi testten meydana gelir. Göz doktorunuz gözlerinizi birlikte ve/veya farklı yöntemlerle her seferinde birini test edecektir: Genel görüş, çeper görüşü, derinlik algısı, kas reaksiyonları, göz basıncı ve benzeri. Bu muayenenin sonunda göz doktorunuz size görüşünüzü düzeltecek bir reçete verecektir. Bunun ardından kontakt lens takmaya başlayabilirsiniz.

 

Kontakt lens takma ;

Gözler farklı şekillerde ve boyutlardadır dolayısıyla kontakt lenslerin gözünüze tam olarak oturduğundan emin olmak için lenslerinizin doğru olarak “takılması” gerekir. Bunu yapabilmek için göz doktorunuzun gözünüzün ve yüzeyinin özel ölçülerini alacak ve lenslerin takılma şeklini etkileyecek eğim ve diğer etmenleri kontrol edecektir.

 

Son olarak kontakt lens takmanızı zorlaştıracak herhangi bir sorun olmadığından emin olmak üzere korneanız ayrıntılı şekilde incelenecektir.

 

Ardından deneme lensleri gözlerinize takılacak ve doktorunuz bu lenslerin gözünüze ne kadar iyi oturduğunu gözlemleyecektir. Lenslerin gözünüze “yerleşmesi” belirli bir süre alabilir dolayısıyla lens takıldıktan sonra ve göz doktorunuz lensi kontrol etmeden önce 10 ya da 15 dakika gibi bir sürenin geçmesi gerekir. Doğru çifti bulmadan önce bir çift daha denemeniz gerekebilir. Göz doktorunuz taktığınız lenslerin size uyduğundan, görüşünüzü düzelttiğinden emin olduktan sonra lens takmayı öğrenmeye hazırsınızdır.

E-Bülten