Diyabet ve Göz Sağlığı

Diyabet ve Göz Sağlığı

Oluşturma Tarihi: 08.03.2019
Güncelleme Tarihi: 25.11.2021

Diyabet ve Göz Sağlığı
Gözleriniz ve diyabet arasında bir ilişki olduğunu belirtmek isteriz. Genelde rutin göz muayeneleri sırasında diyabet anlaşılır ve tanısı konulur.Eger dikkat etmezseniz  ileri seviye de diyabetik göz rahatsızlıkları körlüğe kadar giden ciddi bir rahatsızlıktır.

Google’dan Kan Şekerini Gözyaşından Ölçen Kontakt Lens

Google bu defa sağlık konusunda bir adım attı. Gözyaşından glukoz seviyesini ölçebilen akıllı kontakt lens üretti. Dünyanın obezite ile birlikte en önemli sağlık sorunlarından birisi olan diyabet için Google laboratuvarında geliştirilen gözyaşından kandaki glikoz seviyesini ölçebilen akıllı kontakt lens şeker hastalarının hayatını kolaylaştırmak için gün sayıyor.

Washigton Üniversitesi’nde insanların günlük yaşamdaki fiziksel aktvitelerini okuyan kontakt lens projesi üzerine çalışan Babek Parviz ve Brian Otis önderliğinde geliştirilen akıllı kontakt lens mini bir kablosuz çip ve glikoz sensörünü bünyesinde barındırıyor. Kullanıcıların kan şekerini her saniye ölçebilen akıllı lens, kan şekerinin belirlenen düzeyin altında veya üstünde olması durumunda üzerinde bulunan LED ışıklar sayesine kullanıcıyı uyarıyor. Kullanıcının gözüne LED bildirimler küçük parlamalar şeklinde yansıyor.

Diyabet hastası olan kişilerin kan şekerini ölçmek için kullandıkları “finger prick test” yöntemi hastanın parmağı küçük bir iğne ile delmesi ve kan şekerini ölçmesi mantığına dayanıyor. Kan şekerinin takip edildiği dönemlerde özellikle günde 3-5 kere kan şekerinin ölçülmesi için iğnenin kullanılması diyabet hastalarının en çok dert yandığı durumların başında geliyor.

Dünya da 382 milyon diyabet hastası olduğunu öne sürülüyor. Şu anda kullanılan diyabet ölçüm cihazları ile birlikte kişiler günde 10 defa kan yoluyla glukoz seviyelerini ölçmek zorunda kalmaktadır. Kontakt lensin ne zaman piyasaya sürüleceği ve fiyatı konusunda henüz bir açıklama yapılmamıştır. Fakat  Google bu çalışma sonucu kontakt lensler ile diyabet ölçümü gerçekleştirir ise  daha sonra ki zamanlarda bir çok hastalıgın tanısı için bir çığır açmış olacak. 

DİĞER BLOG YAZILARIMIZ
 • Renkli Lense Dair ...
  Renkli lensler nedir ? Avantajları nelerdir? Renkli lens markaları ve çeşitleri nelerdir?
 • Lens Nasıl Takılır ?
  Her zaman dikkat ettiğinizden biraz daha fazla dikkat ederek el hijyeninizi sağlamalısınız. Lens kullanırken tırnak bakımınızda önemli bir hijyen konusu. Tırnaklarınız temiz ve düzgün kesilmiş olma...
 • Renkli Lens Kullanımı Zor Mudur ?
  Özellikle göz rahatsızlığı olan ve gözlük kullanmaktan hoşlanmayan kişiler için tasarlanmış olan renkli lensler, birçok kişi için kullanım rahatlığı sağlamıştır.
 • Hareli mi yoksa haresiz renkli lens mi ?
  Hareli mi yoksa haresiz renkli lens mi tercih etmeliyim, aralarındaki fark nedir? Lens kullanıcılarının en çok merak ettikleri soru hareli mi yoksa haresiz mi lens tercih edecekleridir. Hareli dem...
E-Bülten