Alışverişin kampanyalarla daha anlamlı.

Kampanyalı alışveriş için tıkla

↓↓

Kontakt Lens Nedir?

Lens, gözün ön yüzeyine yerleştirilen ince ve şeffaf bir optik aygıttır. Gözlüklerin teknolojik alternatifi olan kontakt lenslerin ana kullanım amacı görme bozukluklarını düzeltmektir. Ancak estetik ve kozmetik nedenlerle de kullanılabilirler. Kontakt lensler; renkli, yumuşak, sert gibi çeşitli lens türlerine sahip olabilir ve bu lens tipi kişinin ihtiyaç ve beklentilerine göre seçilir. 

Yumuşak kontakt lensler genellikle daha rahat olmasına rağmen, sert kontakt lensler daha hassas bir görüş sağlar. Kontakt lensin yerleştirilmesi ve çıkartılması sırasında göz kapağı kullanılır ancak yanlış bir kullanım göz kapaklarının basıncı nedeniyle gözde tahrişe neden olabilir. Bu nedenle, kullanılan lensin göz yapısına uygun olması çok önemlidir. Doğru seçilen ve doğru kullanılan bir kontakt lens, göz sağlığı için tehlike oluşturmaz. 

Kontakt lenslerin bir dizi çeşidi bulunmaktadır ve her biri belirli ihtiyaçları karşılamak üzere oluşturulmuştur. Bu lensler, miyopi ve hipermetropi dâhil olmak üzere çeşitli göz rahatsızlıklarına uyum sağlayabilirler. Renkli kontakt lensler de mevcuttur ve bunlar göz renginizi değiştirerek size farklı bir görünüm kazandırır. Doğru lensin seçilmesi göz sağlığınızı korumak ve en iyi görme kalitesini elde etmek için önemlidir. Bu yüzden, en doğru lensi seçmek için bir optisyene başvurmanız gerekmektedir.

 

Kontakt Lens Avantajları ve Özellikleri

Kontakt lensler genel olarak, göz bebeğini tamamen kaplayan ve korneada herhangi bir rahatsızlık hissi, göz sulanması veya ağrı oluşturmayacak şekilde hazırlanan ince lenslerdir. Bu lensler, görme sorunlarıyla mücadele eden insanların rahat ve net bir şekilde görmelerine yardımcı olur. Kontakt lens avantajları şunlardır:

 • Daha doğal bir görüş sağlar ve geniş bir görüş alanı sunar.
 • Optik kaliteyi artırarak daha net bir görüntü sunar.
 • Gözlüğe kıyasla daha rahat bir kullanım sağlar.
 • Kullanıcıların estetik tercihlerine uygun çeşitli renk ve desen seçenekleri sunar.

kontakt lens

Kontak Lens Nasıl Kullanılır?

Kontakt lens kullanımı, ilk başta biraz karmaşık ve rahatsız edici olabilir, ancak doğru yöntemlerle ve pratiği ile kolaylaşır. Poröz malzemelerden yapılan ve gözün içine yerleştirilebilen bu lensler, alt göz ve üst göz arasına yerleştirilir. Kontakt lens nasıl kullanılır sorusuna cevap olarak, öncelikle, lensi yerleştirmeden önce temiz ellerle göz ve lens bölgesini saf su ile yıkamanız gereklidir. Kontakt lense dokunmadan önce ellerinizi antibakteriyel bir sabunla iyice yıkamanız ve durulamanız gerekir. Lensi almak için baş parmağınızı ve işaret parmağınızı kullanın, dikkatlice üst göz kapağınızı kaldırın ve lensi göz yüzeyine özenle yerleştirin. Doğru kullanıldığında, bu lensler hem görsel hem de estetik açıdan bir dizi fayda sunar.

En basit şekilde anlamanızı kolaylaştırmak için aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Ellerinizi düzgün bir şekilde temizleyin.
 • Her zaman aynı gözle başlamalısınız.
 • Çanağı dikkatlice şekillendirin.
 • Lensinizi yerleştirmek için göz kapağınızı tutun.
 • Gözlerinizi kapatıp yeniden açın ve gülün—işte bu kadar
 

Kontakt Lens Seçimi Nasıl Yapılır?

Kontakt lens seçimi, kullanıcılar için çok önemli bir süreçtir. Bu seçim genellikle, göz sağlığınızla ilgilenen bir göz doktoru tarafından yönlendirilir. Doktor, gözlerinizi ve görme kapasitenizi iyice kontrol ettikten sonra, hangi tür kontakt lenslerin size en uygun olduğunu belirler. Lensleri ilk kez kullanacak olan bireyler, genellikle doktorun yönlendirmesi doğrultusunda bir lens seçimi yaparlar. Lens seçimi yapılırken kullanıcının yaşam tarzı, göz sağlığı ve bütçesi de dikkate alınır. Göz sağlığının önemli olduğunu unutmamak gereklidir.

Lens kullanabilir hale gelmek için doğru bilgi ve tecrübeye ihtiyacınız vardır. Unutmayın, kontakt lenslerin doğru kullanımı ve bakımı, göz sağlığınızı korumak için çok önemlidir. Başarılı bir lens deneyimi için, doğru lens seçimini yapmak ve doktorunuzun talimatlarını dikkate almak son derece önemlidir. 

 

Göz Muayenesi

Kontakt Lens Kullanmadan Önce Göz Muayenesi

Kontakt lens kullanmadan önce göz muayenesi yapmak önemlidir. Gözlük kullananlar için kontakt lensler, gözlerindeki kusurlarını düzeltmek için tercih edilen bir seçenektir. Ancak, lens üzerinde herhangi bir sorun olduğunda göz sağlığınızı riske atabilirsiniz. Bu nedenle, önerilen lens türünü kullanmadan önce göz doktorunuzla birlikte göz muayenesi yapmanız önemlidir. Göz doktoru, göz durumunuzun uygun olup olmadığını değerlendirecek ve size en uygun lensi önererek göz sağlığınızı koruyacaktır.

 

Kontakt Lensler Hangi Amaçla Kullanılır?

Kontakt lensler, genellikle göz bozukluklarının geçici olarak düzeltilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Ancak, bazı müdahalelerin ardından estetik amaçlarla da kullanılabilmektedir. Bu nedenle, kontakt lens kullanımı için önce bir göz doktoruna başvurmak ve bir göz muayenesi olmak önemlidir. Sağlık grubu tarafından belirlenen doğru kontakt lensleri kullanmak, göz sağlığını koruma açısından büyük önem taşımaktadır.

Görme Bozuklukların İyileştirilmesi

Gözlük veya lazerli tedavi yerine tercih edilebilecek kullanım alanı olan optik kırma veya göz görme sorunlarının düzeltilmesi amacıyla kullanılır. Göz kusurları, kontakt lens kullanımıyla düzeltilebilir; bunlara miyopi, hipermetropi, astigmatizm ve presbiyopi gibi rahatsızlıklar örnek verilebilir. Yeni şeyler öğrenmek isterseniz, miyopi, hipermetropi, astigmatizm ve presbiyopinin ne olduğunu açıklayan blog yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Kontakt Lens Kozmetik Amaçlı Kullanımı

Kontakt lens, gözlük kullanmayan insanlar için pratik bir seçenek olabilir. Kontakt lens takma, görme sorunu yaşayanların gözlük kullanma gereksinimini ortadan kaldırabilir. Ayrıca, kontakt lensler göz rengini değiştirmek isteyenler için bir seçenek sunar. Ancak, göz sağlığınızı korumak için kontakt lens kullanırken dikkatli olmanız önemlidir. Lensleri düzenli olarak temizlemek ve bakımını yapmak, enfeksiyonlar ve tahrişleri önlemek için kritiktir. Uygun şekilde kullanılmayan kontakt lensler gözlük kullanmanın yerine geçemez ve bu formda bir düzeltmeye ihtiyacınız olabilir. Gözlüklerinizi ve kontakt lenslerinizi kullanırken göz sağlığınızı göz ardı etmemelisiniz.

Tedavi Amaçlı Kullanım

Göz operasyonları sonrasında, tedavi amaçlı kullanılan lensler birçok avantaj sağlamaktadır. Görme kusurlarının tedavi edilmesi için kontakt lensler sıklıkla tercih edilmektedir. Bu operasyonlar sırasında lenslerin iyileşme süresini kısalttığı ve gözün daha çabuk iyileşmesine yardımcı olduğu söylenmektedir. Göz doktoru tarafından önerilen lensler, göz operasyonu sonrası yaşanan ağrıyı minimum seviyeye indirmekte ve hastanın daha hızlı bir iyileşme süreci geçirmesine yardımcı olmaktadır. Tedavi amaçlı kullanılan lensler, hastaların görme kusurlarının tedavi edilmesinde etkili ve sağlıklı bir çözüm sunmaktadır. 

 

Lens Çeşitleri Nelerdir?

Lens çeşitleri genellikle gaz geçirgen sert lensler ve yumuşak lensler olmak üzere iki kategoriye ayrılır. Yumuşak lensler, korneanın şeklini iyi alır haliyle tercih edilir. Ancak, belirli durumlar ve özellikle korneanın düzensiz şeklinde gaz geçirgen sert lenslerin kullanılması gerekmektedir. Kontakt lens hakkında temel bilgi, onların gözlüğe alternatif olarak kullanılabilen bir çözüm olduğunu içerir. Ancak, lenslerin seçimi ve kullanımı göz sağlığı için önemli olduğundan optisyen veya göz hekimi tarafından yapılmalıdır.

 • Sert Kontakt Lensler
 • Yumuşak Kontakt Lensler
 • Kesintisiz Uzun Süreli Kontakt Lensler
 • Tek Kullanımlık Kontakt Lensler
 • Kozmetik Amaçlı Kontakt Lensler
 

Sert Kontakt Lensler

Esnek olmayan maddeden yapılmış olan sert kontakt lensler ilk üretilen kontakt lenslere benzerler. Bu lenslerin kullanım süresi oldukça uzundur. Bir ya da iki yıllık olanları vardır. Kullanım süresi olduğu için yumuşak lenslere nazaran çok daha ekonomiktir.

Sert kontakt lensler hava geçişine izin veren bir maddeden yapılmış olduğu için korneaya kolayca hava aldırır ve gözü sağlık tutar. Sert bir materyalden oluştuğu için de takılıp çıkarılması kolay olacaktır. Yumuşak lenslerin aksine kolayca yırtılmaz. Aynı zamanda yumuşak lenslere kıyasla daha net ve temiz bir görünüm sunar.

Dezavantajları arasında yumuşak lensler kadar pratik olmaması sayılabilir. Sert kontakt lensler yumuşak lensler kadar çok hava geçiremediği için gözleri yorabiir, gün içinde bilgisayara bakarken ya da kitap okurken uzun süre lenslerinize kalmamanız tavsiye edilir. Yumuşak kontatk lensler kadar rahat değildir. Özellikle alışma süreci birkaç haftayı bulabilir. Gözleriniz fazla kuruduğu zamanlarda düşebilir, muhakkak temizlenmesi gerekir.

 

Yumuşak Kontakt Lensler

Yumuşak kontakt lensler esnek bir maddeden yapılmış kıvrımlı merceklerdir ve korneanın üzerine yapışırlar. Hava geçişi oldukça yüksektir bu sayede de korneanın kurumasına izin verilmemiş olur. Yumuşak kontakt lenslerin alışma süreci çok daha kısadır. Gün içerisinde kullanıcılar varlıklarını dahi hissetmediklerini söylerler. Yeni çıkan yumuşak kontakt lenslerde silikon hidrojeller de kullanılır, böylece çok daha fazla oksijen geçişi sağlanmış olur.

Yumuşak kontakt lenslerin ömürleri çok daha kısadır. Bir aylık olanları bulunduğu gibi tek haftalık olanları ya da tek günlük olanları da bulunur. Bu lensler süresi bittikten sonra atılır ve yenisi kullanılır. Bu yüzden sert lenslere kıyasla biraz daha pahalı olabilirler.

Yumuşak lenslerin de temizlikleri kolaydır, fakat esnek bir yapıları olduğu için takılması başlarda zor olabilir. Yırtılmalar meydana gelebilir.

 

Kesintisiz Uzun Süreli Kontakt Lensler

Bu lenslerin çoğu aslında yumuşak kontakt lenslerdir fakat az da olsa sert maddeden yapılmış örnekleri de bulunur. Kesintisiz kullanılan lensler sadece gün içinde değil gece de gözde tutulur. Verilen süre boyunca hiç çıkarılmaz. Bu süre bir ay ya da yedi gün olabilir. Avantajı sabah ve akşam saatlerinde lens takıp çıkarma ve temizleme rutinine vakit harcanmamasıdır.

Kesintisiz kontakt lenslerde yeni lense geçilirken arada bir ya da iki gün lens kullanılmaması ve gözlerin dinlendirilmesi tavsiye edilir. Kişinin toleransına bağlı olarak kullanıma doktor tarafından izin verilir.

 

Tek Kullanımlık Kontakt Lensler

Bu lenslerin ismi konusunda kafa karışıklığı yaşanabilir. Kimileri sadece tek günlük olan lensler için bu ismi kullanır. Kimieri ise bir haftalık ya da bir aylık olan fakat geceleri çıkarılan lensleri de tek kullanımlık başlığı altında tutar. Bu tip lensler en çok kullanılan lenslerdir. Alışma süresi geçtikten sonra kolayca takılıp çıkarılabilirler

 

Kozmetik Amaçlı Kontakt Lensler

Görme sorunlarını düzeltmek için değil de sadece dış görünüşte değişiklikler yaratmak için hazırlanmış renkli lenslerdir. Göz rengini tamamen değiştirmek ya da daha parlak ve belirgin yapmak için kullanılabilirler. Kimileri göze parıltı ya da hare katmak için de tasarlanmış olabilir. Kozmetik lenslerin numaralıları da bulunur. Çoğu yumuşak kontakt lenslerdir.

Kozmetik kontakt lenslerin televizyon şovları, sahne sanatları ve özel kostümler için olanları da bulunur. Bunlar beyaz, sarı ve kırmızı gibi doğal olmayan renklerde bulunabilir.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.