• Masaüstü Banner
X
Gözlükten Lense Geçmek

Gözlükten Lense Geçmek

GÖZLÜKTEN LENSE GEÇİŞ

Gözlük kullananlar; öncelikle, kontakt lens kullanımına geçiş yapmadan önce doktorunuza muayene olmalısınız.

Gözlük kullanıcısı, lens kullanmaya karar verdiğinde bunu doktoru ile yapması daha doğrudur.
Göz doktoru öncelikle lens takma muayenesi yapar. Tabi bu normal göz muayenesinden biraz daha farklı oluyor.

Gözlükten kontakt lense geçiş muayenesinde ;

 • Göz yaşı kalitesi ölçülür.
 • Göz kırpma sayısı hesaplanır.
 • Gözün kornea tabakasının bombeliğine bakılır.
 • Göz kapağının altında  anormal lezyonlar olup olmadığı kontrol edilir. Önceden kalmış bir şeyler olabilme ihtimaline karşın titizlikle bakılır.
 • Gözün alerjik bir reaksiyonu var mı diye kontrol edilir.

Kontroller bittikten sonra hastanın kontakt lens takabileceğine karar verilirse, uygun kontakt lens için tıpkı gözlükte yapıldığı gibi ölçümler yapılır.

Korneanın yapısına uygun lensin belirlenmesi gerekir, bu özellikle sert lenslerde çok önemlidir. Yumuşak lensler de sert lenslerdeki  kadar önemli değildir.

 

Hangi lensin size uygun olduğunu belirleyecek olan bir çok faktör vardır Yaşam tarzınızdan, kişisel tercihlerinize, göz yapınızdan, göz korneanızın yapısınıa kadar...

Lens kullanıcılarının ortak görüşleri ve lensoptik.com.tr’yi tercih eden kullacılardan aldığımız geri dönüş verilerine göre ortak kanaat günlük kullanılan lensler bu konuda en iyi seçeneklerden ilkini oluşturuyor diyebiliriz.

 Göz sağlığınız açısından lenslerinizi takarken veya çıkarırken ellerinizin temiz olması çok önemlidir. Hatta uzun tırnaklarınız varsa lensi takmak da çıkarmak da size bir hayli zor gelebilir. 

Ayrıca dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi de şudur ki, gözleriniz lensi takmaya çalıştığınızda kızarıyorsa o esnada lensi takmak  gözünüzde batma hissi oluşturacaktır ve bu da sizi rahatsız edecektir. Kızarıklığın geçmesini beklemeniz daha doğru olacaktır. Tabi kontakt lens kullanımına yeni başladığınız dönemlerde belki lensinizi gözünüze takmakta zorlanacaksınız, hatta bu durum biraz zamanınızı alabilir. Mesela ilk seferinde takmak için 20 dakika harcadıysanız sonrasında bu sürenin günden güne kısaldığını göreceksiniz. Çünkü lensi gözünüze takmaya ve kullanmaya alışmış olacaksınız.

Kontakt lens fiyatlarına bakmak gözlükten lense geçmek için yapacağınız ilk adımlardan biri olsa gerek.

Lens kullanımı ve gözlük kullanımının benzer özellikleri de var.

 • Gözlüklerinizle uyuyamadığınız gibi, gözlerinizde lensler varken de uyuyamazsınız.
 • Gözlüklerinizin camlarınız özel silme bezi ve gözlük temizleme ürünleriyle temizlediğiniz gibi, lenslerinizi de günlük bakımdan geçirmeniz gerek. Lens bakım ürünü olan lens solüsyonu muhakkak kullanmanız gereken bir ürün.
 • Gözlüklerinizi renkli seçebildiğiniz gibi, lens tercihiniz renkli kontakt lens olursa gözleriniz renklenir, tabi gözleriniz renkli olunca dünyayı daha renkli görmüyorsunuz.
 • Gözlüklerinizi muhafaza etmek için gözlük kabı kullanırsınız, lenslerinizi muhafaza etmek için lens kabı kullanırsınız.

 

 

 

 

 

 

 

 

DİĞER BLOG YAZILARIMIZ
 • Renkli Lense Dair ...
  Renkli lensler nedir ? Avantajları nelerdir? Renkli lens markaları ve çeşitleri nelerdir?
 • Lens Nasıl Takılır ?
  Her zaman dikkat ettiğinizden biraz daha fazla dikkat ederek el hijyeninizi sağlamalısınız. Lens kullanırken tırnak bakımınızda önemli bir hijyen konusu. Tırnaklarınız temiz ve düzgün kesilmiş olma...
 • Renkli Lens Kullanımı Zor Mudur ?
  Özellikle göz rahatsızlığı olan ve gözlük kullanmaktan hoşlanmayan kişiler için tasarlanmış olan renkli lensler, birçok kişi için kullanım rahatlığı sağlamıştır.
 • Hareli mi yoksa haresiz renkli lens mi ?
  Hareli mi yoksa haresiz renkli lens mi tercih etmeliyim, aralarındaki fark nedir? Lens kullanıcılarının en çok merak ettikleri soru hareli mi yoksa haresiz mi lens tercih edecekleridir. Hareli dem...
E-Bülten