Gözlükten Lense Geçmek

Gözlükten Lense Geçmek

Oluşturma Tarihi: 02.01.2020
Güncelleme Tarihi: 12.01.2022

Neden Gözlükten Lense Geçilmeli?

Bu yazımızda lenslerin üstünlüklerinden ve gözlükten lense neden geçilmesi gerektiğinden bahsedeceğiz.

Lens Geniş Bir Görme Açısı Sağlar

Lensler gözlüklere göre daha geniş bir görüş alanı sağlar. Lensin kenar görüntüsünü engelleyecek çerçevesi yoktur. İsteğe bağlı olarak çerçevesiz gözlükler tercih edilse de bu tür çerçevesiz gözlüklerde dahi görüntü mutlaka bölünecektir. Çünkü gözlük camından bakıldığında görüntü net, gözlük camının dışındaki bir noktaya doğru bakıldığında ise göz kusuruna bağlı olarak görüntü bulanık olacaktır. Bu durum gözlük kullanıcılarının görüş alanını daraltarak görüntünün kesilmesine ve sınırlanmasına neden olur. Gözlük kullanıyorum diyen çoğu kişi de bu durumun farkındadır. Kontakt lenslerin ise görüntüyü engelleyecek kenarları yoktur. Kontakt lensler, korneanın üzerinde duracak şekilde tasarlanmışlardır. Göz bebeğinin üzerine tam olarak oturduğundan hangi noktaya bakılırsa bakılsın net görüntü sağlalar. Sanki hiçbir göz kusuru yokmuşçasına rahat, sınırsız ve engellenmemiş bir görüntü sağlarlar. Gözlükten önce lens kullanmayı tercih edenler hem daha net bir görüntü hem de daha geniş bir görme açısı elde ederler.

Lens Doğal Bir Dış Görünüş Sağlar

Lens, gözlüksüz olmanın getirdiği kozmetik bir avantaj sağlar. Gözlükler istenilen modelin kullanılması dışında dış görünüşte o kadar da arzulanan objeler değildir.  Gözlük, ifademize anlam katan gözlerimizin tamamını ve yüzün de büyük bir kısmını kapatır. Özel günlerde ve şık olunması istenen zamanlarda pek de kullanılmak istenen bir aksesuar değildir. Lensler ise takan kişi dışında kimse tarafından fark edilmez. Böylece kullanıcılara özgüven kazandırır. Fotoğraf karelerinde de çok daha hoş ve doğal bir görünüm elde edilir. Lens kullanıyorum diyen birçok kişi de bu durumun farkındadır. Siz de lens kullanmaya başladığınızda bu farklı çok daha iyi anlayabilirsiniz.

Lens Hava ve Sıcaklık Değişiminden Etkilenmez

Sislenme, buhar ve yağmur gözlük kullanıcıları için istenmeyen durumlardır. Gözlük, sıcak havadan soğuk havaya, ya da soğuk havadan sıcak havaya geçişlerde buharlanarak ya da sislenerek görüş sorunu yaşatır. Yağmurlu havalarda ıslanarak görüşü engeller. Bu gibi durumlarda gözlük kullanıcıları mutlaka gözlüklerini çıkartıp silerek temizlemek durumunda kalırlar. Bu nedenle sislenme, buğulanma ve ıslanma aktif hayatta istenmeyen durumlardır. Kontakt lenslerde bu sorunların hiçbiri yaşanmaz. Gözlük kullanımında yaşanan ıslanma, sislenme ve buğulanma sorunlarını lens kullanımında yaşamaz ve gözlerinizde lensler var gibi hissetmezsiniz.

Lens Spor Faaliyetlerinde Güvenli Kullanım Sağlar

Gözlük kullanıcılarının en çok karşılaştıkları sorunların başında gözlüklerin hassas ve kırılgan yapıda olması gelir. Gözlükler ince materyal ve kırılgan camdan yapıldıkları için kolayca kırılabilirler. Bu nedenle de gözlük kullanıcıları pek çok spor dalından uzak durmayı tercih ederler ya da görüş bozuklukları çok ileri derece değilse gözlüksüz spor yaparlar. Ayrıca gözlüğün kırılması, cam kırıkları yüzü çizebileceği ve cam parçaları göze kaçabileceği için sağlık açısından son derece tehlikeli olabilir. Sürekli olarak gözlük kullanmayanlar da gözlüklerini çıkarttıkları zaman koyacakları yere dikkat etmek zorunda kalırlar. Aksi taktirde gözlükler kolayca kırılabilir ya da çizilebilir. Sürekli gözünde gözlük olan biri için bu durum adeta kabusa dönüşebilir. Kullanımı çok daha avantajlı olan lens, spor gibi hareketli faaliyetlerde pratik ve güvenli kullanım sağlar.

Kozmetik Amaçlı Renkli Lensler Göz Renginizi Değiştirir

Görme kusurlarınızı giderirken tarzınıza uygun renkli lens seçenekleri ile güzelliğinize renk katabilirsiniz. Renkli lens seçenekleri ile kendi tarzınızı belirleyebilirsiniz. Renkli lensler kişinin göz rengini değiştirmesine ya da mevcut göz rengini daha belirgin ve parlak yapmasına yardımcı olabilir. Göz bozukluğunuz ne olursa olsun size uygun lenslerin renkli olanlarını da satın alabilirsiniz. Böylece gözlerinizi mavi, yeşil, ela ya da kahverengi yapabilir, hareli ya da ışıltılı hale getirebilirsiniz.

Günlük yaşam kalitenizi arttıracak olan, gözlükten lense geçişin 5 avantajını sizlere sunduk. Şimdi yapmanız gereken doktor muayenenizi olduktan sonra size en uygun lensi doktorunuzla birlikte seçmenizdir. Daha güzel ve net görüş için doktorunuza danışınız.

Kontakt Lens Çeşitleri Nelerdir?

İhtiyacınıza yönelik birçok lens seçeneği bulunmaktadır. Kontakt lens çeşitleri; kullanım süreleri, üretildikleri materyaller, kullanım alanları ve tasarımlarına göre farklılaşır.

Kullanım Sürelerine Göre Kontakt Lensler

 • Günlük Kullan-At Lensler: Genellikle 1 kutuda 30 adet lens bulunur. Blister açılıp, lensin kullanıldığı gün lens atılır, lens kabında saklanmaz. Bu tür lensler özel temizlik ve bakım gerektirmez.
 • İki Haftalık Lensler: İki haftalık kullanım süresine sahip olan lenslerdir.
 • Aylık Lensler: Genellikle 1 kutudan 6 lens çıkar. Her ay 1 çift blister açılır kullanılır. Bir ay tamamlandığında kullanılan çift atılarak, yeni bir çift açılır.
 • Yıllık Lensler. Genellikle kullanım süreleri 1 ya da 2 yıldır.

Üretildikleri Materyal Yapısına Göre Kontakt Lensler

Kullanım Alanları ve Tasarımlarına Göre Kontakt Lensler

Lens kullanımının zorluğu sadece alışma evresindedir. Başlangıçta biraz pratik yapmak gerekir. Lens takma ve çıkarmada elde ettiğiniz pratiklik sonrasında gözlüğe göre günlük yaşantınızda daha fazla fayda sağlamaktadır. Görme kusurlarınıza ve kullanım ihtiyacınıza göre lens tercihlerinizi doktor muayenesi sonrasında yapabilirsiniz.

DİĞER BLOG YAZILARIMIZ
 • Renkli Lense Dair ...
  Renkli lensler nedir ? Avantajları nelerdir? Renkli lens markaları ve çeşitleri nelerdir?
 • Lens Nasıl Takılır ?
  Her zaman dikkat ettiğinizden biraz daha fazla dikkat ederek el hijyeninizi sağlamalısınız. Lens kullanırken tırnak bakımınızda önemli bir hijyen konusu. Tırnaklarınız temiz ve düzgün kesilmiş olma...
 • Renkli Lens Kullanımı Zor Mudur ?
  Özellikle göz rahatsızlığı olan ve gözlük kullanmaktan hoşlanmayan kişiler için tasarlanmış olan renkli lensler, birçok kişi için kullanım rahatlığı sağlamıştır.
 • Hareli mi yoksa haresiz renkli lens mi ?
  Hareli mi yoksa haresiz renkli lens mi tercih etmeliyim, aralarındaki fark nedir? Lens kullanıcılarının en çok merak ettikleri soru hareli mi yoksa haresiz mi lens tercih edecekleridir. Hareli dem...
E-Bülten