Kontakt Lens Nedir? Kontakt Lens Çeşitleri?

Kontakt Lens Nedir?

Kontakt lens gözün üstüne yerleştirilen, korneaya yapışan ve görme sorunlarının bazılarına çözüm olan medikal bir araçtır. Kimi zamanlar kozmetik amaçlarla da kullanılabilir. Günümüzde son derece yaygın olan ve kullanmaya uygun olan pek çok insanın gözlüğe tercih ettiği kontakt lenslerin görece olarak yeni bir buluş olduğu düşünülür fakat aslında kökenleri çok daha eskiye uzanır.

İlk kontakt lens fikri aslında Leonardo Da Vinci tarafından düşünülmüştür. Fakat ortaya çıkan malzeme göz üzerinde duramayacak kadar rahatsızdı. Bu buluştan sonra belki insanlar kontakt lens üretmeye başlamadılar ama en azından fikir ortaya atılmıştı. Da Vinci’den pek çok yıl sonra, 19. Yüzyılda alman bir cam üfleyicisi bildiğimiz şekilde olan ilk kontakt lensi üretebildi. Miyoplar için üretmiş olduğu bu kontakt lens oldukça rahatsızdı fakat birkaç saat tolere edilebiliyordu. O günden sonra kontakt lensler göz sağlığında her zaman gündemde oldu ve sıklıkla iyileştirilmeye çalışıldı.

Günümüzde kontakt lensler son derece konforlu ve pratik, takanların gün içinde hiç farkına bile varmadığı araçlar hâline geldi. Hayat tarzı uygun olanlar için kontakt lensler gözlüğe kıyasla çok daha rahat bir günlük yaşam sunabilir. Bu insanların arasında gün içinde aktif ve hareketli olması gerekenler, gözlük yüzünden migren gibi ağrılardan muzdarip olanlar yer alabilir. Miyopluk, hipermetropluk ve astigmatizm gibi hastalıklar için çözümler sunan kontakt lenslerin  farklı ihtiyaçlara yönelik değişik çeşitleri bulunur.

Kontakt lensler pek çok avantaj sunarlar. Tek önemli olan kullanıcıların en başlarda sağlıklı alışkanlıklar edinmesi, hijyene önem vermesi ve gözlerini dinledirmeleridir. Böylece kontakt lenslerin potansiyel faydalarını da görebilirler. Kontakt lens kullanan kişiler özellikle de fiziksel görünüşleri konusunda daha rahat ve özgüven sahibi olurlar. Özellikle de ergenlik çağındaki gençlerde mental sağlığa direkt bir etkisi olabilir. Aynı zamanda gözlükler pek çok spor dalında sorun yaratabileceği için lensler bu sorunu da çözme yetisine sahiptir.

Kontakt lensler gözlüklerin aksine sıcak ve soğuk havalarda buğulanmazlar, böylece görüş her zaman net ve temiz kalır. Aynı zamanda güneş gözlüklerini numaralı almak zorunda değillerdir. Kimi kontakt lensler ultaviyole ışınları için koruma da sağlayabilir.

Kontakt Lens Çeşitleri

  • Sert Kontakt Lensler
  • Yumuşak Kontakt Lensler
  • Kesintisiz Uzun Süreli Kontakt Lensler
  • Tek Kullanımlık Kontakt Lensler
  • Kozmetik Amaçlı Kontakt Lensler

Kontakt lensler ilk üretildiği günden beri pek çok farklı değişime uğramışlardır. Bu değişimler farklı sorunlara bulunan farklı çözümlerden kaynaklandığı gibi aynı zamanda da daha konforlu bir kullanım için de sürekli olan bir arayışın sonucu olmuştur. Genel olarak kontakt lensler ikiye ayrılır, bunlar sert kontakt lensler ve yumuşak kontakt lenslerdir. Fakat bunların yanında kendi aralarında başka kollara da ayrılırlar.

Sert Kontakt Lensler

Esnek olmayan maddeden yapılmış olan sert kontakt lensler ilk üretilen kontakt lenslere benzerler. Bu lenslerin kullanım süresi oldukça uzundur. Bir ya da iki yıllık olanları vardır. Kullanım süresi olduğu için yumuşak lenslere nazaran çok daha ekonomiktir.

Sert kontakt lensler hava geçişine izin veren bir maddeden yapılmış olduğu için korneaya kolayca hava aldırır ve gözü sağlık tutar. Sert bir materyalden oluştuğu için de takılıp çıkarılması kolay olacaktır. Yumuşak lenslerin aksine kolayca yırtılmaz. Aynı zamanda yumuşak lenslere kıyasla daha net ve temiz bir görünüm sunar.

Dezavantajları arasında yumuşak lensler kadar pratik olmaması sayılabilir. Sert kontakt lensler yumuşak lensler kadar çok hava geçiremediği için gözleri yorabiir, gün içinde bilgisayara bakarken ya da kitap okurken uzun süre lenslerinize kalmamanız tavsiye edilir. Yumuşak kontatk lensler kadar rahat değildir. Özellikle alışma süreci birkaç haftayı bulabilir. Gözleriniz fazla kuruduğu zamanlarda düşebilir, muhakkak temizlenmesi gerekir.

Yumuşak Kontakt Lensler

Yumuşak kontakt lensler esnek bir maddeden yapılmış kıvrımlı merceklerdir ve korneanın üzerine yapışırlar. Hava geçişi oldukça yüksektir bu sayede de korneanın kurumasına izin verilmemiş olur. Yumuşak kontakt lenslerin alışma süreci çok daha kısadır. Gün içerisinde kullanıcılar varlıklarını dahi hissetmediklerini söylerler. Yeni çıkan yumuşak kontakt lenslerde silikon hidrojeller de kullanılır, böylece çok daha fazla oksijen geçişi sağlanmış olur.

Yumuşak kontakt lenslerin ömürleri çok daha kısadır. Bir aylık olanları bulunduğu gibi tek haftalık olanları ya da tek günlük olanları da bulunur. Bu lensler süresi bittikten sonra atılır ve yenisi kullanılır. Bu yüzden sert lenslere kıyasla biraz daha pahalı olabilirler.

Yumuşak lenslerin de temizlikleri kolaydır, fakat esnek bir yapıları olduğu için takılması başlarda zor olabilir. Yırtılmalar meydana gelebilir.

Kesintisiz Uzun Süreli Kontakt Lensler

Bu lenslerin çoğu aslında yumuşak kontakt lenslerdir fakat az da olsa sert maddeden yapılmış örnekleri de bulunur. Kesintisiz kullanılan lensler sadece gün içinde değil gece de gözde tutulur. Verilen süre boyunca hiç çıkarılmaz. Bu süre bir ay ya da yedi gün olabilir. Avantajı sabah ve akşam saatlerinde lens takıp çıkarma ve temizleme rutinine vakit harcanmamasıdır.

Kesintisiz kontakt lenslerde yeni lense geçilirken arada bir ya da iki gün lens kullanılmaması ve gözlerin dinlendirilmesi tavsiye edilir. Kişinin toleransına bağlı olarak kullanıma doktor tarafından izin verilir.

Tek Kullanımlık Kontakt Lensler

Bu lenslerin ismi konusunda kafa karışıklığı yaşanabilir. Kimileri sadece tek günlük olan lensler için bu ismi kullanır. Kimieri ise bir haftalık ya da bir aylık olan fakat geceleri çıkarılan lensleri de tek kullanımlık başlığı altında tutar. Bu tip lensler en çok kullanılan lenslerdir. Alışma süresi geçtikten sonra kolayca takılıp çıkarılabilirler

Kozmetik Amaçlı Kontakt Lensler

Görme sorunlarını düzeltmek için değil de sadece dış görünüşte değişiklikler yaratmak için hazırlanmış renkli lenslerdir. Göz rengini tamamen değiştirmek ya da daha parlak ve belirgin yapmak için kullanılabilirler. Kimileri göze parıltı ya da hare katmak için de tasarlanmış olabilir. Kozmetik lenslerin numaralıları da bulunur. Çoğu yumuşak kontakt lenslerdir.

Kozmetik kontakt lenslerin televizyon şovları, sahne sanatları ve özel kostümler için olanları da bulunur. Bunlar beyaz, sarı ve kırmızı gibi doğal olmayan renklerde bulunabilir.

Kontakt Lens Seçimi Nasıl Yapılır?

Kontakt lens seçiminde iki önemli ana faktör vardır. Bunlardan biri yaşam tarzınız, ikincisi ise toleransınızdır. Bunları kişisel seçimleriniz ve bütçeniz takip eder.

Toleransınızı kendiniz de kullandıkça fark edeceğiniz gibi doktorunuzdan gelen uyarılar da belirleyecektir. Göz kuruluğu, kornea yüksekliği gibi unsurlar lens türü ve markası seçiminde önemli bir rol oynayacaktır. Fakat günün sonunda rahat edemeyeceğiniz bir lensi kullanmanız için sizi de zorlamayacaktır.

Yaşam tarzınız ise lens çeşidi ve markası seçiminizi direkt olarak etkileyecektir. Örneğin lens temizliğiyle uğraşmak istemiyorsanız tek günlük kullan-at lensler sizin için ideal olacaktır. Öte yandan lenslere çok para harcamak istemiyorsanız sert kontakt lenslerden yana seçiminizi yapabilirsiniz.

Uyku düzeniniz hareketliyse, örneğin nöbette birkaç saatlik aralarla uyuyabilen bir sağlık çalışanıysanız kesintisiz takılacak kontakt lensler ideal olacaktır. Seçiminiz ne olursa olsun öncesinde dokotrunuza danışmayı ve onun onayını almayı asla ihmal etmeyin. Kontakt lenslerinizin hijyenine dikkat edin ve süresi geçtiği zaman yenisini kullanmaya başlayın.

E-Bülten