3 Adımda Kontakt Lens Temizliği

3 Adımda Kontakt Lens Temizliği

Oluşturma Tarihi: 20.05.2020
Güncelleme Tarihi: 25.11.2021

Günümüzde sağlık amaçlı üretilmeye başlanarak optik sektörüne yeni bir çığır açmış olan kontak lenslerin günümüzde hemen neredeyse tüm göz kusurlarında hem tedavi edici hem de anlık düzeltici etkisi ile birçok gözlük kullanıcısının günlük hayatını kolaylaştırmıştır.

Hayatımızın hem iş hem de sosyal alanında kullanabildiğimiz kontak lenslerin daha da geliştirilmesi ile kozmetik amaçlı kullanılanlarının çıkması ile azımsanamayacak kadar çok olan bir kitleye hitap etmeye başlamıştır.

Peki, sağlık ve kozmetik amaçlı kullanılabilir olan bu ürünlerin temizliği ve hijyenini tam anlamıyla yapabiliyor muyuz?

Göz sağlığımızı batma, yanma ve kızarıklık ile başlayıp kalıcı göz hasarına kadar etkileyebilecek olan hijyen noktasında tam anlamıyla neler yapmalıyız?

 

1. El Temizliği

Kontak lenslerinizi temizle işlemine başlamadan önce ellerinizi su ve sabun ile en az 20 saniye yıkamalıyız. Mümkün olduğunca anti-bakteriyel sabun kullanmaya özen göstermeliyiz.

Kontak lenslerimiz ile birebir temas halinde olan ellerimizde ki bakteriler ve mikropların lenslere geçmesini engellemek, göz hijyenimizi sağlayabilmenin altın kuralıdır.

 

2. Taze Kontak Lens Temizleme Solüsyonu

Kontak lenslerimizin temizliğini sağlayabilmek amacıyla her zaman taze solüsyon kullanımı önemli bir etkendir.

Musluk veya steril su, tükürük, saline solüsyon ya da göz nemlendirme damlalarını temizlik esnasında kullanmamalıyız.

Elimizle hafif dokunuşlar ile kontak lense zarar vermeyerek ovalama şeklinde lenslerimizi temizleme işlemini yapmalıyız.

Ov-yıka metodunun, ovalama gerektirmeyen lens solüsyonlarında bile kullandığı ve araştırmalarca en etkili temizlik yöntemi olduğu ortaya konulmuştur.

 

3. Lenslerinizi muhafaza ettiğiniz lens kapları her zaman solüsyon ile yıkanmalarıdır.

Normal su veya yukarıda saydığımız maddelerin hepsinin bu kaplarda mikroorganizma bırakabileceği riski vardır.

Anti-bakteriyel lens kapları kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.

Bu işlemleri adım adım uyguladıktan sonra gönül rahatlığı ile kontak lenslerinizi kullanabilirsiniz.

Unutmayalım ki #mucizelergörmeyedeğer.

DİĞER BLOG YAZILARIMIZ
 • Renkli Lense Dair ...
  Renkli lensler nedir ? Avantajları nelerdir? Renkli lens markaları ve çeşitleri nelerdir?
 • Lens Nasıl Takılır ?
  Her zaman dikkat ettiğinizden biraz daha fazla dikkat ederek el hijyeninizi sağlamalısınız. Lens kullanırken tırnak bakımınızda önemli bir hijyen konusu. Tırnaklarınız temiz ve düzgün kesilmiş olma...
 • Renkli Lens Kullanımı Zor Mudur ?
  Özellikle göz rahatsızlığı olan ve gözlük kullanmaktan hoşlanmayan kişiler için tasarlanmış olan renkli lensler, birçok kişi için kullanım rahatlığı sağlamıştır.
 • Hareli mi yoksa haresiz renkli lens mi ?
  Hareli mi yoksa haresiz renkli lens mi tercih etmeliyim, aralarındaki fark nedir? Lens kullanıcılarının en çok merak ettikleri soru hareli mi yoksa haresiz mi lens tercih edecekleridir. Hareli dem...
E-Bülten