Kontakt Lens Bakımı

Kontakt Lens Bakımı

Oluşturma Tarihi: 07.03.2019
Güncelleme Tarihi: 29.11.2021

Lens Bakımı Nasıl Yapılır?

Günlük hayatta göz kusuruna sahip pek çok insan gözlük kullanmak yerine kontakt lensi tercih eder.Bunun başlıca nedeni kontakt lens kullanmanın pek çok avantajının olmasıdır.

Örneğin birçok spor aktivitesinde gözlük kullanılamaz. Özellikle tatillerde ve uzun süre doğa ile baş başa kalmayı gerektiren fakat aynı zamanda da kusursuz bir görüş gerektiren kampçılık, dağcılık ve doğa yürüyüşleri gibi sporlarda kontakt lens kullanımı çok daha uygun olmuştur. Lenslerin sağladığı kolaylıklar sayesinde görme bozukluğu olan insanlar artık diledikleri sporu konforlu bir  şekilde yapabilmektedir.

Sporun yanı sıra bisiklet veya motorsiklet gibi araçları kullanırken de gözlük takmak mümkün olmaz.Kontakt lensle bu gibi durumlarda iyi birer kurtarıcılardır.

Ayrıca estetik açıdan da gözlüğe oranla daha fazla tercih edilmektedir. Yüz hatlarınızın çok daha ön planda olmasını sağlayan lensler gözlerinizin güzelliğini gözlük arkasına sakladığınız günleri sona erdirecektir.

Elbette lens sadece göz sorunlarını düzeltmek için kullanılan medikal bir araç değildir. Pek çok insan göz rengini değiştirmek ya da daha belirginleştirmek için kontakt lens kullanır. Renkli lensler gündelik olarak farklı bir görünüme sahip olmak için kullanıldığı gibi aynı zamanda da televizyon ve sahne sanatlarında da kostümlerin bir parçası olarak sıklıkla tercih edilir. Tercihin ne olursa olsun tek başına değil kişinin göz doktoruna danışarak yapılması gerekir.

Kullanılan tüm lens çeşitlerinin özel bir bakıma ihtiyacı vardır. İnsan gözü en hassas organlardan biridir. En ufak toz taneciğinin bile büyük rahatsızlık verdiği, kolayca her türlü yabancı maddeden etkilenen bu organa direkt olarak temas eden bir medikal araç olduğu için lens temizliği dikkat gerektiren bir husustur. Lens bakımının nasıl yapıldığı da son derece önemlidir. Dikkat edilmesi gereken birkaç adım vardır. Bunlar lens kullanmaya ilk kez başladığınızda uğraştırıcı olarak gözükse de tekrarladıkça günlük rutininize kolaylıkla eklenecek, vaktinizden ve enerjinizden çalmayacaktır.

Lens temizliğine gereken özeni göstermezseniz lens üzerinde kir, toz, bakteri ya da gözünüzden yapışan protein kalıntıları birikebilir. Bunların hepsi de uzun vadede gözde kimi zaman ciddi boyutlara varan sorunlara sebep olabilecek durumlardır. İyi temizlenmemiş lensler gözde kızarıklık, kaşıntı, kuruluk ve ağrı yapabileceği gibi göz kapağı içinde küçük siğillere ve enfeksiyonlara neden olabilir. Bu durumlara müdahale edilmezse ciddi göz hastalıkları meydana gelebilir ve bazı durumlarda körlük dahi gelişebilir. Neyse ki çok basit birkaç adım ile bunların hepsini önlemek bizim elimizdedir. Bütün bunların yanında lens bakımının lens ömrünü uzattığını da hatırlatmak isteriz. Bu yazımızda lens bakımını nasıl yapacağınızı ve dikkat etmeniz gereken püf noktalarını anlatacağız.

Lens Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Temizlik
 2. Havlu
 3. Lens Solüsyonu
 4. Lens Dezanfektanı

Temizlik

Lens bakımında dikkat edilmesi gereken adımların en başında temizlik ve hijyen gelmektedir. Ancak lens temizliğinde bildiğimiz anlamda temizlik kuralları tek başına yeterli olmayabilir. Lensi ilk ambalajından çıkartmadan önce ve her gün lens kabından çıkartmadan ayrıca lens kabına koymadan önce ellerin tam olarak temizlenmiş olması gerekir. Bu nedenle de ellerimizi yağ ve kirden temizlendiğine emin olana dek yıkamamız gerekir.

Temizlik esnasında kullanılan sabunun cinsi de son derecede önemlidir. Kullanılacak olan el sabununun asla nemlendirici madde ya da kokulu esans içermemesi gerekir. Nemlendirici özelliği taşıyan el sabunları ve kokulu sabunlar içerisindeki bu maddeler elde kalıcı olması amaçlanarak eklenmişlerdir. Bu nedenle durulanmaları zordur ve durulamaya karşı dirençlidirler. Bu tip sabunları kullanarak ellerinizi yıkadığınızda krem ve esans kalıntıları parmak uçlarınızda birikir, lense temas ettiğinizde ise lense bulaşır. Lense bulaşan bu kimyasallar elbette gözünüze de bulaşacaktır. Bu kimyasallar gözleriniz için son derece zararlı olabilirler. En düşük miktardaki nemlendirici ya da esans kalıntısı dahi kızarma, yanma ve kaşıntı gibi sorunlara neden olabilir. Bu sorunlar lens kullanmanızı engelleyebilir, ciddi enfeksiyon hastalıklarına neden olabilir.

Lens kullanmadan önce ellerinizi muhakkak koku esansı ve nemlendirici içermeyen bir sabunla yıkamalısınız. Sabunun iyi temizleyen ama aynı zamanda da kolay durulanan bir çeşitte olduğundan önceden mutlaka emin olmalısınız.

Havlu

Lensle temas etmeden önce temizlenmiş ve yıkanmış ellerinizi kurulamanız gerekecektir. Fakat bu noktada dikkat etmeniz gereken ellerinizi kurulamak için sıradan, pamuklu ve tekstil tipi havlular kullanmamanız gerektiğidir. Bu tip havlular her ne kadar temiz olurlarsa olsunlar üzerlerinde toz, kir ve bakterileri taşıyabilirler. Ellerinizi bu havlularla kuruladıktan sonra sadece bunlar değil gözle kolay fark edilemeyen ufak iplikler ve pamuk parçaları da ellerinizde kalıntı bırakacaktır. Lensle temas etmeden önce ellerinizi kurulamak için seçebileceğiniz en iyi materyal tek kullanımlık kağıt havlu  olacaktır. Tek kullanımlık oldukları için çok daha hijyenik bir seçim olan havlu kağıt rulonuzu banyonuzda tozlanmaması için kapalı bir dolapta saklamanızı tavsiye ederiz. Bunun dışında havlu kullanmak istiyorsanız iplik bırakmayan havlular kullanmalısınız.

Lens Solüsyonu

Kontakt lensler asla musluk suyu ile temizlenmemelidir. Lenslerin temizliği için çok amaçlı lens solüsyonları bulunmaktadır. Bu solüsyonlar sadece lensleri temizlemekle kalmazlar aynı zamanda göze daha kolay takılmasını sağlayacak şekilde yumuşatırlar.

Lens solüsyonlarınızı asla kendiniz seçmemelisiniz. Her marka ve çeşit lens solüsyonu her lensle uyum sağlamayabilir. Farklı göz sorunları için farklı solüsyonlar gerekebilir. Lenslerinizi seçerken doktorunuz ya da eczacınız sizin için uygun olan bir solüsyonu tavsiye edecektir.

Lenslerinizi takmadan önce ve çıkarttıktan sonra temiz avuç içinize alarak hafifçe ve ovalayarak lens solüsyonunuzla (ov-yıka metodu) temizlemelisiniz. Ayrıca lens kabına koyarken de her gün yeni lens solüsyonu ile doldurmalısınız. Bir önceki günün solüsyonunun üzerine ekleme yapmanız tavsiye edilmemektedir.

Lens Dezenfektanı

Gözümüz üzerindeki proteinler lensimize gün içinde yapışır. Bu proteinler sıradan lens solüsyonları ile temizlenemezler. Uzun süreli lens kullanıyorsanız bu protein kalıntıları gün geçtikçe artar, aynı şekilde lens kutusunda da birikinti oluşumuna neden olur. Protein ve başka kalıntıları temizlemek için hidrojen peroksit bazlı lens dezenfektanları tavsiye edilir. Belirli periyodlarla uzun süre kullanımlı lenslerinizi ve lens kutusunu dezenfekte etmeniz gerekir. Dezenfeksiyon işleminden sonra lensinizi ve lens kutunuzu bol lens solüsyonu ile durulamayı asla unutmamalısınız. Aksi takdirde lens dezenfektanı gözlerinize zarar verebilir.

Görüldüğü gibi lens bakımı son derece kolay ve hızlı bir süreçtir. Önemli olan sadece belirli kurallara dikkat etmektir. Fakat kimileri için bu zor ve can sıkıcı gelebilir. O zaman tek kullanımlık kullan-at günlük lensleri kullanmanızı tavsiye ederiz. Böylece sabah taktığınız lensi akşam çöpe atar, lensinize özel bir bakım yapmak zorunda da kalmazsınız. Ertesi güne yeni bir lens ile başlarsınız. Lens bakımı yapmak istemeyenler için günlük kullan-at lensler daha uygun olacaktır.

 

DİĞER BLOG YAZILARIMIZ
 • Renkli Lense Dair ...
  Renkli lensler nedir ? Avantajları nelerdir? Renkli lens markaları ve çeşitleri nelerdir?
 • Lens Nasıl Takılır ?
  Her zaman dikkat ettiğinizden biraz daha fazla dikkat ederek el hijyeninizi sağlamalısınız. Lens kullanırken tırnak bakımınızda önemli bir hijyen konusu. Tırnaklarınız temiz ve düzgün kesilmiş olma...
 • Renkli Lens Kullanımı Zor Mudur ?
  Özellikle göz rahatsızlığı olan ve gözlük kullanmaktan hoşlanmayan kişiler için tasarlanmış olan renkli lensler, birçok kişi için kullanım rahatlığı sağlamıştır.
 • Hareli mi yoksa haresiz renkli lens mi ?
  Hareli mi yoksa haresiz renkli lens mi tercih etmeliyim, aralarındaki fark nedir? Lens kullanıcılarının en çok merak ettikleri soru hareli mi yoksa haresiz mi lens tercih edecekleridir. Hareli dem...
E-Bülten