Kontakt Lens Temizliği

Lenslerin Temizliğinde En Etkili Yol: 4 Adımlı “Ov-Yıka” Metodu

Kontakt lensler göz kusurlarını gidermek için şeffaf numaralı, estetik görünümü değiştirmek için renkli numarasız veya her iki amaç ile numaralı ve renkli olarak kullanılabilir. Optik sektöründe çığır açan kontakt lensler birçok gözlük kullanıcısının günlük hayatını kolaylaştırmaktadır. Gün içinde koşuştururken, spor yaparken, okulda, iş yerinde ve diğer tüm etkinliklerde rahatlıkla kullanılırlar. Lenslerin günlük yaşamda sağladığı özgürlük ve konfor ile yaşam kalitemizi arttırmaktayız. Yani, gözlüklere bağımlı olmadan, gün içinde lensleri bir kere taktıktan sonra çıkartmadan her türlü ortamda bulunabiliyoruz.

Zaman içerisinde teknolojik gelişmeler sayesinde vücut ile daha uyumlu hale gelen numaralı lensler ve kozmetik amaçlı kullanılan lenslerin (renkli lens) üretilmesi ile kontakt lensler daha geniş bir kitleye hitap etmeye başladı. Dünyada milyonlarca, Türkiye’de binlerce insan kontakt lens kullanmayı tercih ediyor. Birçok farklı yaş grubundan insan lens kullanmanın rahatlığını yaşıyor.

Lensleri lens kullanım süresince kullanmak, lenslerin temizliği, gerekli olan zaman aralıklarında gözü dinlendirmek, lens takarken belirli kurallara uymak belli başlı lens bakım konularındandır. Bunlar arasında lenslerin temizliği en önemli lens bakım unsurudur. Lenslerin temizliğine dikkat edilmediği taktirde kalıcı ya da geçici bazı göz rahatsızlıkları oluşabilir. Lens temizliği konusunda göz doktorunuzun önerileri doğrultusunda hareket etmeniz sizin için en sağlıklı olanıdır. Peki, geçici batma, yanma, kızarıklık ile başlayıp kalıcı göz hasarına kadar göz sağlığımızı etkileyebilecek olan lens temizliği konusunda neler yapabiliriz?

El Temizliği

Günlük hayatta özellikle kalabalıklar içindeyken dokunduğumuz temas ettiğimiz yüzeyler, alışveriş yaparken kullandığımız para, yolculukta temas ettiğimiz toplu taşıma araçları gibi birçok sebeple ellerimizde gözle görülemeyen mikrop ve bakteriler birikir. Tüm bu koşturmanın içinde ellerimizi yüzümüze ve gözümüze dokundurduğumuzda istenmeyen mikrobik rahatsızlıklarla karşılaşmamız kaçınılmazdır. Ellerimizdeki bakteri ve mikropların lenslere geçmesini engellemek, göz hijyenimizi sağlayabilmenin altın kurallarındandır.

Kontakt lenslerinizi temizlemeye başlamadan önce ellerinizi ovalayarak su ve sabun ile yıkamalısınız. Yıkama esnasında ellerin tüm yüzeyleri, sabun köpüğü ile en az 20 saniye temasta kalmalıdır. Vücudunuzdaki en hassas ve önemli organlardan biri olan gözlerinizde mikrobik bir reaksiyonla karşılaşma riskini azaltmak için ellerinizi yıkarken seçtiğiniz sabun da oldukça önemlidir. Mümkün olduğunca anti-bakteriyel özelliğe sahip olan ve lanolin içermeyen sabun kullanmaya özen göstermelisiniz. Sabunun ardından ellerinizi tamamıyla durulamalısınız. Durulama işleminin ardından lif içermeyen bir havlu yardımıyla ellerinizi kuruladıktan sonra, lens temizliğine başlamak için elleriniz hazır hale gelmiş olur. Burada lif içermeyen havlu kullanımı çok önemlidir. Eğer, dikkatli bakmadıkça gözle görülemeyecek olan küçük lifler elde kalırsa, bu küçük parçalar lensle birlikte göze yapışabilir. Bu da temizlik yapılsa bile, lens taktıktan sonra gözde batma hissine sebep olur.

Kontakt Lens Temizleme Solüsyonu Kullanılması

El temizliğinden sonra, kontakt lens temizliği konusundaki diğer önemli bir adım da lens temizleme solüsyonudur. Seçtiğiniz solüsyon, lenslerinizin tam anlamıyla temizlenmesini sağlayabilecek özellikte olmalıdır. Lenslerin doğrudan gözle teması öncesinde kullanılan ve lensleri kullanmadığınız zamanlarda da onları koruyan lens solüsyonlarının mutlaka belirli standartlarda olması gerekir. Güven vermeyen ve göz sağlığınız için uyulması gereken standartlara uygun olarak üretilmeyen lens solüsyonlarından uzak durmalısınız. Uygun lens solüsyonu seçmeli, musluk suyu, steril su, saline solüsyon (tuzlu su), suni göz yaşı damlası ya da göz nemlendirme damlalarını temizlik amaçlı solüsyon olarak kullanmamalısınız.

Kontakt lenslerinizi temizleme, durulama ve sterilize etmek için kullanılan bu solüsyonların son kullanma tarihlerini de mutlaka dikkate almalısınız. Son kullanma tarihi geçen solüsyonları kullanmamalısınız.

Lens solüsyonunu kullandığınız esnada, kapağı temiz bir yüzeye koymalı, böylece steril solüsyonun mikropla kontaminasyonunu önlemelisiniz. Lens solüsyonunu temizlik esnasında kullanırken kapağının farklı bir yerle temasından kaçınmalı ve kapağı uzun süre açık tutmamalısınız.

Kontakt lenslerinizin temizliğini sağlayabilmek amacıyla her zaman “taze” lens temizleme solüsyonu kullanmalısınız. Yani kontakt lenslerinizin temizliği esnasında lens kabının içindeki lens solüsyonunu her gün düzenli olarak değiştirmelisiniz.

Lens Kaplarının Temizliği

Ellerinizi gerektiği şekilde temizlemek, doğru lens solüsyonunu seçmek ve yine doğru şekilde kullanmanın dışında, lens kaplarınızın temizliği de son derece önemlidir. Göz enfeksiyonu gibi istemediğiniz sonuçlarla karşılaşmamak için kontakt lens temizliğindeki bu konuyu da dikkatlice uygulamalısınız. Tüm temizlik prosedürlerine uyulsa da lens kaplarının temiz olmaması, içerisindeki lensleri de kirletecek ve istenmeyen göz rahatsızlıklarına sebep olacaktır.

Göz sağlığınızı korumak ve lenslerinizi doğru şekilde muhafaza etmek için kullandığınız lens kaplarını maksimum 3 ay aralıklarla değiştirmeniz gerektiğini bir kenara not etmelisiniz.

Seçtiğiniz lens kaplarının anti-bakteriyel olması da sağlıklı bir seçim olacaktır.

Eğer lens kaplarını uygun şekilde temizleme imkanınızın yoksa ya da buna zaman ayırmaktan yakınıyorsanız, tek seferlik lens kaplarını da tercih edebilirsiniz. Böylece lensinizi kullandıktan sonra yeni bir lens kabı ile değiştirebilirsiniz.

Kontakt lensleri taktıktan sonra, lens kabı içerisindeki eski solüsyonu boşaltmalı, sonra yeni solüsyon ile durulamalı en son olarak solüsyon ile doldurmalısınız.

Lens Kabı içerisine konan Kontakt Lens

Lens solüsyonun lens kabı içerisinde uzun süre kalmasına izin vermeyin. Ayrıca, lens kaplarında farklı maddeler bulunması da göz sağlığınızı tehdit eder. Bu nedenle, makyaj artığı gibi maddelerden kapları mutlaka arındırın. Lenslerinizi muhafaza ettiğiniz lens kaplarını her zaman solüsyon ile yıkamalısınız. Normal su veya daha önce sayılan maddelerle bu kapları yıkamanın mikroorganizma bırakma riski vardır. Lens kaplarınızı yıkamak için kaynamış ve soğumuş saf su kullanabilirsiniz. Sonrasında solüsyon ile durulamalısınız.

Kontakt Lenslerin Temizliğinde 4 Adımlı “Ov-Yıka” Metodu

Lensler; araştırmacılara göre en etkili temizlik metodu olan “ov-yıka” metodu ile şu şekilde temizlenebilir:

  1. Yukarıda anlatıldığı şekilde önce eller temizlenir.
  2. Lens, gözün merkezinden göz kenarına doğru çekilerek nazikçe baş ve işaret parmağının arasına gelecek şekilde tutularak gözden çıkartılır.
  3. Çıkartılan lens, diğer elin avuç içine konulur. Üzerine birkaç damla çok amaçlı lens solüsyonu damlatılıp ov-yıka metodu ile hafifçe parmak ucu ile ovalanır. Ovalama bittikten sonra yine solüsyon kullanılarak durulanır.
  4. Önceden yukarıda anlatıldığı gibi temizlenmiş ve solüsyon doldurulmuş olan olan lens kabının içine konularak kabın kapağı kapatılır.

Kontakt Lenslerin Bakımında Önemli Unsurlar

İki çift Kontakt Lens

Lensleri gözden çıkarırken, ya da avuç içinde parmak ucu ile ovalarken tırnak değdirilmemeli, mümkün olduğu kadar nazikçe ve parmak ucunun etli kısmı kullanılarak işlemler yapılmalıdır. Çünkü tırnak, lensi parçalayabilir, yırtabilir veya formunu bozabilir. Ayrıca tırnak aralarında bulunan ve el yıkama esnasında uzaklaştırılamayan mikroplar lensi kontamine edebilir.

Lens çıkarma ya da lens takma işlemine her zaman aynı gözden başlanmalıdır. Bazı lens kaplarının üzerinde bulunan R harfi “Right” yani sağ göz, L harfi “Left” yani sol gözdeki lensin konulmasını sağlayarak karışıklıkları önler. Bu durum özellikle iki göz numarası aynı olmayan hastaların lenslerini karıştırmasını önlerken, bir gözden diğerine var olan herhangi bir mikrobun bulaşmasına da engel olur.

Elleri temizleyip lensi gözden çıkardıktan sonra lens kabının kapağını açmak elleri tekrar kirletebileceğinden bu noktaya dikkat edilmelidir. Lens kabının kapağı da temiz elle açılmalı fakat açtıktan sonra direkt göze dokunulmadan ellerin tekrar temizlendiğinden emin olunmalıdır.

E-Bülten