• Masaüstü Banner
X

Lens Nedir ?

KONTAKT LENS NEDİR?

 

Günümüzde kullanıcı sayısı hızla artan ama bir o kadar da hakkında şehir efsanesi bulunan kontakt lensler hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız gelin size bu tıbbi cihazları tanıtalım. 

 

KONTAKT LENS NEDİR?

 

 Kontak lens kornea üzerine yerleştirilerek gözdeki görme kusurlarını

engellemek için kullanılır. şeffaf ve kavisli yapıları vardır. genelde renksiz olarak üretilen şeffaf lensler gözünüze takma sırasında lensi daha rahat görebilmeniz için hafif renklendirilir. lens gözdeki Yakını görme bozukluğu

(hipermetropi) ,Uzagı görme bozukluğu (miyopi) gibi kusurları

düzeltmek ve bazı göz hastalıklarının tedavisi için kullanılmaktadır. Sporcular gibi gözlük ile hareket alanı kısıtlanan kullanıcılara daha rahat bir yaşam sunan lensler birçok kullanıcının işini daha konforlu yapmalarına yardımcı olurlar.

 

KONTAKT LENSLERİN TARİHÇESİ 

 

birçok kişi tarafından çok yeni bir teknoloji olduğu sanılsada kontakt lenslerin tarihçesi Leonarda da Vinci'nin 1508 yılında yaptığı çizimlere kadar dayanmaktadır. 19. yüzyılda camdan üretilen lensler yine Alman bir oftamolog tarafından göze takılabilir şekilde üretmiştir. Günümüzde genellikle silikon hidrojel metaryellerden üretilen kontakt lensler teknolojinin bize sunduğu nimetler arasında yerini almış durumda. 
 

KONTAKT LENSLERİN TÜRLERİ

 
Görme bozukluklarını düzeltmede yardımcı olarak kullanılan kontakt lensler artık kozmetik amaçlı göz rengini belirginleştirmek veya tamamen başka bir renk gözlere sahip olmak içinde kullanılmakta. Kostüm lensler ise filimlerde izlediğimiz özel efektlerin bazılarının yapılmasında başroldeler. 
 

KONTAKT LENS KULLANMA VE DEĞİŞTİRME PROĞRAMLARI

 

Günlük, aylık ve senelik planda kullanılabilen lensler gözlerinizi ve sağlanızı korumak için kendi kullanım prosedürlerine uygun olarak kullanılmalıdır. Bunun için muhakkak lens kullanmadan önce göz dokturunuza muayene olmanız ve aldığınız kontakt lenslerin kullanma proğramlarına uygun hareket etemniz gerekir. 

 

 

E-Bülten