Alışverişin kampanyalarla daha anlamlı.

Kampanyalı alışveriş için tıkla

↓↓

Akıllı Lensler Ve Özellikleri
31.08.2023

Akıllı Lensler Ve Özellikleri

Akıllı lens olarak da isimlendirilen trifokal lensler, uzun süredir katarakt operasyonlarında uygun görülen hastalar için tercih edilmektedirler. 3 odaklı akıllı lensler, çoklu odak sorunlarının çözümüne odaklanan ve sıklıkla tercih edilen göz içi lenslerdir. Akıllı lens nedir sorusunun cevabına ilk olarak akıllı lens yardımıyla gözü lazer tedavisine mümkün olmayan göz kırma sorununa sahip hastaların tedavi süreçlerinde tercih edilebilmektedirler. Tedavi sonrasında hastalar gözlük kullanmaya gereksinim duymadan hem uzak hem yakın mesafede odak gerektiren işleri yapabilmektedirler.
İnsan gözünün odaklanma yeteneğinin %70’i kornea tabakası %30’u ise doğal göz merceği yardımıyla sağlanmaktadır. Doğal göz merceği yapısı sağlıklı gözlerde, esnekliği sayesinde uzak ve yakın noktalara odaklanmamızda bize yardımcı olur. 

Yaş ilerledikçe, özellikle 40 yaş ilerisinde birçok bireyde göz esnekliği gitgide yitirilir. Yakını görme sorunu oldukça muhtemeldir. Günümüz dünyasında, bütün mesafeler için net görüşün önemi yadsınamaz. Akıllı lens nedir ve hatta neden kullanımı bu denli önemlidir birkaç örnekle anlatacağız. Özellikle bilgisayar kullanımı, televizyon izleme, telefona bakma ve kitap okuma gibi faaliyetler günlük yaşamamızın akışında yer alan faaliyetlerdir. Özellikle yakın görüşte yaşanan sıkıntılar hayat kalitesini oldukça olumsuz etkilemektedir. Gözlük ve kontakt lens kullanımı yakın görüşün düzelmesinde kullanılan tedavi çeşitlerinden en çok akla gelenlerindendir. Çoğu hasta gözlük veya kontakt lens kullanmayı farklı nedenlerden dolayı tercih etmezler. Diğer yandan lazer tedavisi de çoğunlukla 45 yaş üstü hastalar için tercih edilmemektedir. Önerilen tedavi seçeneği akıllı lens cerrahisi gibi görünmektedir bu hastalar için. 

Akıllı lens ameliyatında “Clear lens extraction” olarak da bilinen saydam lensin çıkarılması ile göze erken katarakt ameliyatı uygulanarak hastaların ileri yaşlarda yaşayabilecekleri katarakt probleminin önüne geçilir hem de yakın, orta ve uzak mesafelerde, gözlük kullanmadan net bir görüş elde etmelerine imkân verir. Özellikle ilerleyen yaşlarda birçok hastada sıklıkla gözlemlenen bir başka göz problemi ise doğal göz merceğinin zamanla saydamlığını yitirmesi olarak da bilinen katarakt hastalığıdır. Hastalığın başlangıcında uzak görüşte problem yaşanıp, yakın gözlük tercih edilmeden de net görülmeye devam edilse bile, zaman geçtikçe yakın görüşte de sorunlar yaşanmaktadır. Tam olarak bu yüzden akıllı lens nedir sorusunu sormak yerine neden akıllı lens tercih etmeliyiz sorusuna yanıt aramak çok daha doğru olacaktır. Kataraktın kalıcı tedavisi için gözün yapısında mevcut olan yapısı bozulmuş durumdaki doğal göz merceğinin cerrahi operasyona başvurularak eritilip yerine akıllı lens dediğimiz yapay göz içi lens uygulanır. Akıllı lens nedir sorusuna bazen de farklı bir adıyla yanıt alabiliriz. Üç odaklı göz içi lens. Bu akıllı lens hem yakın hem uzak mesafelerde hastalara net görüş performansı sunmaktadır. Hastalar göz içi mercekler yardımı ile televizyon izleme, bilgisayar kullanma ve yakın okuma gibi günlük işlerini kolay bir şekilde yapabilmektedir. Hayat boyu kullanılabilen bu lensler, özel ve esnek bir malzemeden yapılmış olup, göz içine operasyon ile yerleştirildikten sonra kullanılabilirler. 

 

AKILLI LENSLERİN ÖZELLİKLERİ

Önceki zamanlarda, katarakt hastalarının tedavisinde doğal lens çıkarılıp onun yerine yakın ya da uzağı görme de netlik isteyen hastalar için dizayn edilen monofokal kısaca tek odaklı lenslerden birisi tercih edilmekteydi. Bu durumda tedavi sonrasında hastalar gözlük takma mecburiyetinde kalıyordu. Günümüzde multifokal kısaca çok odaklı akıllı lensler tek odaklı lenslerin piyasa payını oldukça azaltarak hastalar tarafından çokça tercih edilmektedir. Çünkü akıllı mercek lensler göz problemlerini her açıdan düzeltmeye imkân sağlayarak görüşü doğal ve net hale getirir.

Akıllı lenslerin özellikleri, iki ya da üç odaklı olmakla beraber iki türlü biçimde üretilmiştir. Akıllı lens ya da trifokal lens olarak bilinen bu görme araçları, üç odaklı lenslere verilen addır. Hastaların göz tedavisinde akıllı lens tercih edildiğinde tedavi sonrası gözlük takma gereksinimi olmaz. Akıllı lenslerin özellikleri arasında hastaların gözlük kullanmadan birçok işini halledebilme imkânı da bulunmaktadır. Akıllı lenslerin özellikler çağımızın ihtiyaçlarına elden geldiğince en iyi şekilde yanıt vermektedir. Çağımızın en gelişmiş göz içi lens teknolojisidir. Yakın, orta ve uzak mesafeler için sınırsız ve tam bir görüş imkânı sağladığı için yaşam kalitesini olumlu yönde katkı sağlar. Akıllı lenslerin özellikleri her geçen gün bilindikçe hastalar tarafından daha çok tercih edilebileceği yadsınamaz bir gerçektir. Kısaca akıllı lenslerin özellikleri tek bir amaca hizmet etmektedir. Hasta sağlığını eskisine ve mümkünse daha iyi bir seviyeye çekmek.

 

AKILLI LENS AMELİYATI 

Akıllı lens ameliyatı fakoemülsifikasyon yöntemi ile gerçekleştirilen bir katarakt operasyondur. Kataraktı olan hastalarda zaten yapılacak olan operasyonda normal tek odaklı lens yerine akıllı lens yerleştirilmesi akıllı lens ameliyatı yapılır. Katarakt rahatsızlığı bulunmayan ve gözlük takmak istemeyen 45 yaş üstü hastalarda da aynı operasyon ve lens kullanılır. Gözlük kullanmadan günlük hayatı idame ettirmek amacı ile tercih edilmektedir.  Akıllı lens ameliyatının başarılı olması için ameliyat öncesi ölçümler dikkatle yapılmalı, mercek numarası doğru hesaplanmalı, operasyonun yapılacağı hastanenin donanımını ve temizlik kriterleri üst düzeyde olmalıdır.

Katarakt ameliyatı geçiren hastalar, tek odaklı mercek kullananlar, genellikle ameliyattan sonra uzak görüşlüğü doğru bir şekilde görmekte zorlanmazlar, ancak yakın okumaları için gözlük takmayı tercih ederler. Akıllı lens ameliyatı geçiren hastalar ise operasyondan sonra hem uzak hem yakında gözlük takma gereksinimi duymaz. Katarakt ameliyatında akıllı lens takılan kişiler gözlük takmadan kitap okuyabilir, bilgisayar kullanabilir ve televizyon izleyebilir ve günlük hayatına gözlüğe ihtiyaç duymadan devam ettirebilirler. Katarakt ameliyatında hastaya hangi merceğin daha uygun olacağına ameliyat öncesinde yapılan muayenede titiz incelemeler yapılarak gözün durumuna göre doktor tarafından karar verilir.

 

AKILLI LENS FİYATLARI

Akıllı lens fiyatları gözde bulunan problemlere, göz derecelerine ve ameliyatın yapılacağı hastanenin donanımlarına göre değişkenlik gösterebilir. Ancak sadece akıllı lens fiyatları değil, katarakt operasyonu ile göze takıldıkları andan itibaren tüm ameliyat maliyeti önemlidir. Kurumsal bir merkezde, öğretim üyesi seviyesinde deneyimli bir cerrahın uyguladığı, ameliyatın tek seferlik malzeme ile yapıldığı, bütün göz koruyucu malzeme ve cihazların yine ABD ya da Avrupa üretilmiş olduğu merkezlerin tercih edilişi akıllı lens ameliyatı maliyetini etkilemektedir. Akıllı lens ameliyatının %50’sinden fazlası malzeme ve lens maliyetidir. Bu maliyetlerin temelindeyse akıllı lens fiyatları yer almaktadır.

Akıllı lens ameliyatı için daha uygun bir fiyat olabilmesi için ancak uzak doğu ya da Hindistan menşeili ameliyat malzemeleri, bazı malzemelerin tek seferlik olmaması ya da bazı göz koruyucu ilaçların az ya da kalite açısından düşük olanının kullanımı sonucu mümkün olabilmektedir. Bu gibi faktörlerden verilen tavizler akıllı lens fiyatları konusunda da az maliyetli bir ameliyata imkân sunmaktadır. Akıllı lens ameliyatı gibi önemli bir konuda birkaç bin liradan kaçınmaya çalışırken sağlığımızdan olmaya hiç gerek yoktur.  Meydana gelebilecek sorunlar hayat boyu görme kaybı ile neticelenebilmektedir. Bu problemlerin düzeltilmesinin maliyeti çok fazla ve bazen imkânsızdır. Gözlerinize yapacağınız akıllıca yatırım kalan hayatınızda görme kalitenize olumlu yönde etki edecektir. En hassas duyumuz, dünyadaki en kaliteli malzemeleri, en iyi ameliyat koşullarını hak etmektedir.

 
Blog Son Eklenenler
Nistagmus Nedir?
Nistagmus Nedir?
Nistagmus, gözlerin kontrolsüz ve tekrarlayan biçimde yana, aşağı yukarı ya da dairesel düzende hareket etmesi olarak adlandırılır. Bu durum, göz titremesi olarak da bilinir ve kişinin görme ve derinlik algısı üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir.
Göz Enfeksiyonu Nedir? Neden Olur?
Göz Enfeksiyonu Nedir? Neden Olur?
Göz enfeksiyonu, toplumda sıklıkla karşılaşılan ve yaygın bir sağlık problemidir. Bu tür enfeksiyonlar genellikle bakteri, virüs veya mantar gibi mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyonlardır.
Göz Altı Torbaları Neden Olur?
Göz Altı Torbaları Neden Olur?
Göz altı torbası, birçok insanın karşılaştığı ve estetik açıdan rahatsız edici olabilecek bir sorundur. Bu sorun, ilerleyen yaş, uykusuzluk ve dengesiz beslenme gibi faktörlerden kaynaklanabilir.
Heterokromi Nedir? Neden Olur?
Heterokromi Nedir? Neden Olur?
Heterokromi, genelde gözlerde meydana gelen bir renk değişikliği durumunu ifade etmektedir. Bu durum, aynı zamanda cilt ve saçta da görülebilir ancak en sık göze çarpan yeri gözlerdir.
Göz Kararması Neden Olur? Nasıl Geçer?
Göz Kararması Neden Olur? Nasıl Geçer?
Göz kararması, birçok insanın günlük yaşantısında sıklıkla yaşadığı şikayetlerden biri olarak karşımıza çıkar. Genellikle birkaç saniye veya birkaç dakika süren göz kararması, insanların hayatında önemli bir etkiye sahip olabilir.
Netlik ve Maksimum Konfor İçin Yeni Nesil Mavi Işık Filtreli Lensler
Netlik ve Maksimum Konfor İçin Yeni Nesil Mavi Işık Filtreli Lensler
Günümüz dijital çağında, uzun saatler boyunca ekran karşısında geçirilen zamanın artmasıyla birlikte, mavi ışığa maruz kalma oranı da önemli ölçüde yükselmiştir.
Göz Seğirmesi Nedir?
Göz Seğirmesi Nedir?
Göz atması, yani göz seğirmesi, kontrol edilemeyen ve istemsiz bir göz kası ya da göz kapağı hareketi olarak bilinir. Tıbbi adı miyokimi olan göz seğirmesi, genellikle göz kapağının birkaç saniye boyunca tekrarlayan hareketiyle kendini gösterir.
Göz Ağrısı Nedir? Neden Olur?
Göz Ağrısı Nedir? Neden Olur?
Göz ağrısı, gözün herhangi bir bölgesinde hissedilen bir ağrı veya yanma, batma, veya yabancı cisim varmış hissi ile tanımlanabilir. Görme organında meydana gelen bu ağrı, insanların büyük çoğunluğu hayatlarının bir döneminde yaşadığı yaygın bir şikayettir.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.