Astigmat Problemi Olanlar Lens Kullanabilir Mi?
01.09.2023

Astigmat Problemi Olanlar Lens Kullanabilir Mi?

Astigmat görüş netliğinin yitirilmesi anlamına gelir ve kişiyi miyop ve hipermetrop durumlarına göre daha fazla etkileyen bir hastalıktır. Günlük yaşamın kesintiye uğramasına neden olur.

Bulanık görüş, yatay ve dikey çizgilerin bozulması, uzakta netlik kaybı yaşanması, uzun olan paragraflarda görüntüde karışıklık yaşanması, gözlerde çabuk yorulma gibi belirtileri vardır.

Astigmat problemine sahip olan kişi hem uzak hem de yakın nesneler için görme problemleri yaşar. Organel denilen kısım gözde zararlı ışınların kırılmasını sağlar fakat astigmatlarda bu kısımda bozulma meydana gelmiştir. Gözümüzün üzerinde yer alan mercek ve kornea kısımları farklı şekilde bombelenme yaparsa astigmat meydana gelir ve gözlük ya da lens kullanımı şarttır.

İşiniz dolayısıyla sürekli yakın mesafede oluyorsanız da astigmat olma şansınız daha yüksek olur. Astigmat tek başına olabilir veya miyop ya da hipermetrop ile birlikte görülebilir. Hareketli bir yaşamınız varsa astigmatsanız sizin için en doğru çözüm lens kullanımıdır.

 

Torik Lens Nedir?

Astigmat hastaları için özel olarak tasarlanmış olan lenslere astigmatlı lens ya da en bilinen adıyla torik lens denir. Torik lensler kullanıldığında diğer lensler ve gözlük gibi kaliteli ve düzeltilmiş bir görüş sunar. Günümüzde birçok insan gözlük yerine lens kullanmayı tercih eder. Bunun sebebi gözlük kullanımın konforsuz oluşu ve estetik kaygılardır. Astigmat problemi bulunan bireyler astigmata özel lens üretilmediği için gözlük kullanmaya mecbur kaldılar. Ancak teknolojinin gelişmesi ile birlikte astigmata özel torik lens üretimi yapıldı ve çeşitlendirildi.

Kendiniz için torik lens kullanacağınız zaman ilk olarak doktorunuzla görüşmeli ve gözünüze uygun ölçüyü almalısınız.

Daha sonra birçok farklı markadan seçim yaparak torik lenslerinizi kullanmaya başlayabilirsiniz. Lens kullanmaya başladığınızda ilk olarak deneme süreci olur. İlk kez lens kullanacaklar için deneme süresi oldukça önemlidir. Lens denemesi sırasında herhangi bir batma veya acıma meydana gelirse lenslerin kullanılmaması kararı yine doktorla birlikte alınabilir.

Lensler astigmat hastaları için özel olarak üretilmiştir. Bu sebeple gözde doğru durmaları da oldukça önemlidir. Markalar bu duruma dikkat ederek gözün fizyolojisine en uygun olan ve lensi gözünüze koyduğunuz an konforlu bir kullanım sunacak şekilde tasarlarlar. Gaz geçirgen sert kontakt lensler ve yumuşak kontakt lensler astigmat hastaları için en çok kullanılan lens modelleridir.

Astigmat hastaları için özel olarak tasarlanırlar ve bu sebeple kişiye özel kullanımları vardır. Size ait olan lensi başka biri kullanamaz ya da siz bir başkasının lensini kullanamazsınız. Hijyen kurallarına uymadığınız takdirde kalıcı olacak şekilde göz problemleri ile karşılaşılabilir.

 

Astigmatlı Lens Üretiliyor Mu?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte astigmat hastaları için özel olarak üretilmiş kontakt lensler mevcuttur. Torik lens olarak adlandırılan bu lensleri astigmat problemine sahip olanlar güvenle tercih edebilirler.

Astigmat olan kişiler kullanım sürelerine göre günlük, haftalık veya aylık lensleri kullanabilirler. Özel olarak üretilmiş olan torik kontakt lensler astigmat hastaları için uygun ve güvenlidir. Eğer gözlük kullanmaktan hoşlanmıyorsanız ve günlük yaşamınızda gözlüğün zorluk yarattığını düşünüyorsanız torik lens kullanımı sizin için en uygun tercih olacaktır.

Teknoloji oldukça geliştiği için konforlu kullanım sunan torik lens çeşitleri de oldukça artmıştır. Torik lens kullanan birey net görme ve görüşte stabil olma avantajlarını elde eder. Astigmatınız varsa çevrenizi daha net görmeye çalışırken baş ağrısı veya gözlerde ağrı gibi durumlar yaşayabilirsiniz. Torik lens kullanarak bu problemlerin önüne geçebilirsiniz.

Yeni nesil torik lensler her harekete uyum sağlar ve yaşam kalitenizi arttırır. Oksijeni daha çok geçiren yeni nesil lensler gözünüze her zaman ihtiyacı olan nemi sağlarlar. Bu sayede meydana gelebilecek yanma, batma ve göz kuruluğu gibi problemlerin önüne geçmiş olursunuz.

Torik lensler özel olarak şekillendirilirler ve diğer kontakt lens ile aynı işlevi görürler. Bir kontakt lensin yüzeyi küresel iken torik lens ise geometrik bir şekildir. Bu simidin yarısına benzeyen şekil sayesinde gözün şekline tam uyum sağlarlar.

Astigmat için özel olarak üretilen torik lensler yatay veya dikey olarak kullanılabilir. Şekilleri sayesinde farklı kırılma özellikleri ile odaklanma gücü oluştururlar. Işık geldiğinde kırma gücü belirli noktalarda azalırken belirli noktalarda artmış olur. Bu şekilde hem yakındaki hem de uzaktaki nesneleri net bir şekilde görebiliriz.

 

Astigmat Renkli Lensleri

Taleplerin artması nedeniyle astigmatlılara özel astigmat renkli lensler ortaya çıkmıştır. Astigmat renkli lenslerin numaralı ve numarasız seçenekleri mevcuttur. Astigmat renkli lenslerin fiyatları seçtiğiniz lens markası ve modeline göre farklılık gösterebilir.

Astigmat renkli lensler kullanılmadan önce doktora muayene olarak göz ölçüsü alınmalı ve gözünüze en uygun olan lens modeli kullanılmalıdır. Lens almak istediğinizde ilk olarak muayene olmanız ve doktorunuzun reçete yazması gerekir. Torik lens kullanacağınız zaman göze uygun hazırlanan şeklinden dolayı gözünüze doğru bir biçimde oturmasına dikkat edilmelidir.

Markalar torik lens üreteceği zaman gözde durmasını kolaylaştıracak tasarımlar yaparlar. Lens üzerinde daha ince ve daha kalın bölgeler vardır. Lens tabanından bir parça kesilerek lens budaması yapılır ve bu şekilde göze daha doğru şekilde otururlar. Lense balast koyularak bir kısmı daha kalın hale getirerek yine gözde daha doğru bir şekilde durmasına yardımcı olurlar.

Lenslerde olan orta eksen eğer kayma yaparsa kalitesiz bir kullanıma sahip olmanıza sebep olur. Bu eksenin doğru oturması gerekir bu sebeple profesyonelce bir süreç yürütülmelidir. Günlük kullan at astigmat lensleri de mevcuttur ve dilerseniz renkli lensleri de kullanabilirsiniz. Renkli lensler göz renginizi dilediğiniz şekilde değiştirir ve günümüzde birçok insan bu lensleri kullanır.

 

Astigmatlı Lensler Göze Tam Uyum Sağlar

Astigmat problemi sahibi biriyseniz ve gözlük kullanmak istemiyorsanız size özel üretilen torik kontakt lensleri deneyebilirsiniz. Torik lensler farklı bir tasarımla üretilirler ve bu sebeple kaliteli bir marka kullanmak da oldukça önemlidir.

Klasik lenslerin şekilleri küreseldir fakat torik lensler geometrik bir şekle sahiptir. Simidin yarısı olarak bu şekli gözümüzün önüne getirebilirsiniz. Ekvator benzeri bir orta eksenleri vardır.

Bu orta eksenin farklı bölgelerinde ışık daha çok ya da daha az kırılır. Bu sayede görüntüler netleşir ve daha kaliteli bir görüş elde edersiniz. Görüşün düzelmesi için torik lensin göze doğru şekilde takılması ve gözde sabit durması oldukça önemlidir. Eğer orta eksen kayarsa ışık doğru kırılmayacağından görüntü düzelmez ve gözlerde ağrı gibi birçok olumsuz duruma neden olabilir.

İlk kez lens kullanıyorsanız doktor kontrolünde ilk olarak deneme sürecinden geçersiniz. Sonrasında doktorunuz da onay verdiğinde hayatınıza lens kullanarak devam edebilirsiniz. Torik lensleri günlük ya da aylık olarak kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Aylık lens tercih ederseniz temizliğine dikkat etmeli ve her seferinde solüsyon kullandığınızdan emin olmalısınız. Günlük lensleri ise 1 günden fazla kullanmamalısınız. Gelişen teknolojiyle birlikte ülkemizde lens kullanımı oldukça artmıştır ve doğal bir görünüm ile hem kadınların hem de erkeklerin bir numaralı kullandıkları ürün olmuştur.

 
Blog Son Eklenenler
Sağlıklı Gözün Derecesi Kaç Olmalıdır?
Sağlıklı Gözün Derecesi Kaç Olmalıdır?
Göz sağlığı, genel vücut sağlığımızın önemli bir parçasıdır. Sağlıklı bir göz, görme yeteneğimizi etkileyen bir dizi faktöre bağlı olarak belirlenen bir "göz derecesine" sahiptir. Ancak, bu kavram genellikle net bir şekilde anlaşılamaz.
Multifocal (Uzak-Yakın) Lenslerle Daha Net Görüş
Multifocal (Uzak-Yakın) Lenslerle Daha Net Görüş
Gözlükler ve kontakt lensler, insanoğlunun görüş problemlerine çözüm getiren en önemli icatlardan biridir. Peki, bir lens, tam olarak nedir? İnsanların yakını ve uzağı daha net görebilmeleri için hangi seçeneklere sahiptirler?
UV Işınlarının Zararlarından Koruyan Kontakt Lensler
UV Işınlarının Zararlarından Koruyan Kontakt Lensler
Kontakt lens, göz sağlığını korumak ve görme özelliklerini iyileştirmek için milyonlarca kişi tarafından kullanılan çığır açıcı bir teknolojidir.
Kimler Göz Ameliyatı Olamaz?
Kimler Göz Ameliyatı Olamaz?
Göz ameliyatı, yaşam kalitesini artırmak için birçok insan için mükemmel bir seçenek olabilir.  Fakat, herkesin kullanabileceği bir tedavi yöntemi değildir. Lazer göz ameliyatı yapılabilmesi için bazı öncelikli faktörlerin dikkate alınması gerekmektedir. Peki kimler göz ameliyatı olamaz?
Göz Sağlığına İyi Gelen Gıdalar
Göz Sağlığına İyi Gelen Gıdalar
Göz sağlığı, yaşa bağlı olarak bozulabilen bir durumdur. Ancak, gözlerinizi korumak ve sağlıklarını iyileştirmek için biraz çaba sarf etmek mümkündür.
Yüz Şeklinize Göre Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?
Yüz Şeklinize Göre Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?
Yüz şekline göre güneş gözlük seçimi, herkesin stiline ve yüz şekline uygun güneş gözlüğü bulma sürecinde önemli bir etkendir. Güneş gözlükleri sadece gözlük lenslerinin güneş ışınlarını engellemesi için kullanılmaz, aynı zamanda tamamlayıcı bir aksesuar olarak da tercih edilir.
Lensin Göze Yapışması
Lensin Göze Yapışması
Gözlerimiz, dünyayı keşfetmemizi sağlayan en önemli organlarımızdır ve onları korumak büyük bir önceliktir. Günlük hayatta pek çok insan kontakt lens kullanarak düzgün bir görüş deneyimi elde eder. Ancak, deneyimli lens kullanıcıları bile zaman zaman lensin göze yapışması sorunuyla karşılaşabilirler.
Astigmat Nedir? Tedavisi Ve Belirtileri Nelerdir?
Astigmat Nedir? Tedavisi Ve Belirtileri Nelerdir?
Astigmat hakkında bilgi sahibi olmak, göz sağlığını korumak için önemlidir. Astigmatism, gözü etkileyen bir kırma kusurudur ve birçok insanın karşılaştığı bir sorundur.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.