Astigmatizm ve Torik Lens
31.08.2023

Astigmatizm ve Torik Lens

Astigmatizm korneanın her yönde aynı eğiklikte olmamasından kaynaklı gelişen çarpık görmeye dayalı bir göz kusurudur. Buna bağlı olarak retinada bulanık bir görüntü oluşur.Normal kornea küre şeklinde bir yuvarlaktır ancak astigmatizmde yumurta gibi ovaldir . Normal kornea her yönde aynı bombeye sahiptir ancak astigmatizm de kornea bombesi düzensiz eğime sahiptir .

Astigmatizmde göze gelen ışık bir odakta, tek bir noktada kesişemezler ve bu nedenle hem yakın hem de uzak görüş bulanık veya bozulmuş hale gelir. Astigmatizm düzenli ve düzensiz olmak üzere iki tiptedir.

 

 Astigmatizm Çeşitleri

  • Düzenli Astigmatizm

  • Düzensiz Astigmatizm

 

Düzenli Astigmatizm: Korneanın güçlü kırılma ekseni güçsüz kırılma ekseni ile dikey bir pozisyondadır.

Düzensiz Astigmatizm: Gözün iki ekseni birbirine dikey pozisyonda değildir ve korneanın yüzeyinde deformasyonlardan kaynaklanan flu ve bozuk görüntü oluşmaktadır . Gözde astigmatizmin oluşmasının nedeni , çoğunlukla en ön kısımda bulunan kornea bombesinin düzensiz eğime sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Normalinde Kornea hafif bombelidir ve her yönde aynı bombeye sahiptir. Böylece Kornea’ya yansıyan ışık her yönde aynı şekilde kırılır.

 

Astigmat Belirtileri

Astigmat’a sahip kişiler hem yakındaki hem de uzaktaki cisimleri bulanık ve gölgeli görme , küçük yazıları okuyamama , gözleri sık sık kısarak bakma belirtilerine sahiptir . Görüntü hiçbir zaman keskin değildir , daha net görme çabası sonucunda baş ağrısı ve göz etrafında ağrı şikayetleri oluşur . Astigmatizmden kaynaklı görme bozukluklarını düzeltme amacıyla çeşitli teknolojilerle yüksek nem ve oksijen geçirgenliği içerikli aylık , günlük Torik lenslerin yanında renkli torik lensler de üretilmiştir. Torik lensler sferik kontakt lenslere oranla daha keskin bir görüş sağlarlar.

  • Korneanın doğuştan bir şekil bozukluğuna sahip olması sebebiyle ışınlar doğru bir açı ile kırılmaz ve görüşte bulanıklık meydana gelir.
  • Kusursuz bir göz, retinada ışınların doğru kırılması ile net bir görüşe sahiptir.
  • Fakat ışınların korneaya doğru açı ile ulaşmaması ve doğru bir kırılma olmaması gözün kırma kusuru olarak açıklanmaktadır.
  • Astigmatizma, doğuştan gelen kornea şekil bozukluğudur.
  • Astigmatizma da göz kusursuz bir küreye benzer şekilde olması gerekirken ekliptik yumurta benzeri bir şekilde olmasından kaynaklanır.
  • Doğuştan gelebileceği gibi dışarıdan alının bir darbe veya göz kazası ile de meydana gelebilmektedir.
Blog Son Eklenenler
Sağlıklı Gözün Derecesi Kaç Olmalıdır?
Sağlıklı Gözün Derecesi Kaç Olmalıdır?
Göz sağlığı, genel vücut sağlığımızın önemli bir parçasıdır. Sağlıklı bir göz, görme yeteneğimizi etkileyen bir dizi faktöre bağlı olarak belirlenen bir "göz derecesine" sahiptir. Ancak, bu kavram genellikle net bir şekilde anlaşılamaz.
Multifocal (Uzak-Yakın) Lenslerle Daha Net Görüş
Multifocal (Uzak-Yakın) Lenslerle Daha Net Görüş
Gözlükler ve kontakt lensler, insanoğlunun görüş problemlerine çözüm getiren en önemli icatlardan biridir. Peki, bir lens, tam olarak nedir? İnsanların yakını ve uzağı daha net görebilmeleri için hangi seçeneklere sahiptirler?
UV Işınlarının Zararlarından Koruyan Kontakt Lensler
UV Işınlarının Zararlarından Koruyan Kontakt Lensler
Kontakt lens, göz sağlığını korumak ve görme özelliklerini iyileştirmek için milyonlarca kişi tarafından kullanılan çığır açıcı bir teknolojidir.
Kimler Göz Ameliyatı Olamaz?
Kimler Göz Ameliyatı Olamaz?
Göz ameliyatı, yaşam kalitesini artırmak için birçok insan için mükemmel bir seçenek olabilir.  Fakat, herkesin kullanabileceği bir tedavi yöntemi değildir. Lazer göz ameliyatı yapılabilmesi için bazı öncelikli faktörlerin dikkate alınması gerekmektedir. Peki kimler göz ameliyatı olamaz?
Göz Sağlığına İyi Gelen Gıdalar
Göz Sağlığına İyi Gelen Gıdalar
Göz sağlığı, yaşa bağlı olarak bozulabilen bir durumdur. Ancak, gözlerinizi korumak ve sağlıklarını iyileştirmek için biraz çaba sarf etmek mümkündür.
Yüz Şeklinize Göre Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?
Yüz Şeklinize Göre Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?
Yüz şekline göre güneş gözlük seçimi, herkesin stiline ve yüz şekline uygun güneş gözlüğü bulma sürecinde önemli bir etkendir. Güneş gözlükleri sadece gözlük lenslerinin güneş ışınlarını engellemesi için kullanılmaz, aynı zamanda tamamlayıcı bir aksesuar olarak da tercih edilir.
Lensin Göze Yapışması
Lensin Göze Yapışması
Gözlerimiz, dünyayı keşfetmemizi sağlayan en önemli organlarımızdır ve onları korumak büyük bir önceliktir. Günlük hayatta pek çok insan kontakt lens kullanarak düzgün bir görüş deneyimi elde eder. Ancak, deneyimli lens kullanıcıları bile zaman zaman lensin göze yapışması sorunuyla karşılaşabilirler.
Astigmat Nedir? Tedavisi Ve Belirtileri Nelerdir?
Astigmat Nedir? Tedavisi Ve Belirtileri Nelerdir?
Astigmat hakkında bilgi sahibi olmak, göz sağlığını korumak için önemlidir. Astigmatism, gözü etkileyen bir kırma kusurudur ve birçok insanın karşılaştığı bir sorundur.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.