Bebek ve Çocuklarda Lens Kullanımı
01.09.2023

Bebek ve Çocuklarda Lens Kullanımı

Pek çok insan belirli bir yaştan sonra lens kullanılabildiğini düşünmektedir. Bu nedenle çocukların ve bebeklerin genellikle gözlük taktığını görmekteyiz. Ancak gözlük çocukların ve bebeklerin aktif hayatına pek uyumlu değildir. Sürekli kırılan gözlükler ve göze batma tehlikesi olan gözlük camlarıyla tabiri caizse ebeveynler diken üstünde gezmektedir. Aynı zamanda gözlük ebeveynler için ekonomik olarak yoran bir şeydir. Ancak lens kullanımı yaşlılardan bebeklere kadar uzanan geniş bir kullanım kitlesine sahiptir. Hem bebek lensi hem de çocuk lensi bulunmaktadır. Bu yazımızda bebek lensi ve çocuk lensiyle alakalı ebeveynlere detaylı bilgiler vereceğiz. Artık çocuklar için büyük bir risk oluşturan gözlükler yerine hem çocukların hareketini kısıtlamayacak hem de ebeveynlerin daha rahat edeceği lensler hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Bebek ve Çocuklarda Nasıl Lens Kullanılır?

Bebek ve çocuk lensi yetişkin bireylerin kullandığı lenslere göre çok daha farklıdır. Bunun sebebi bebeklerin ve çocukların göz yapısının yetişkinlerden farklı olmasıdır. Yetişkinlerin taktığı lensler çocukların göz kapağına zarar verecektir. Bu nedenle özel olarak lensler tasarlanmıştır. Bebek ve çocuk lensi yetişkin lenslerine göre çok daha küçük çapta lensler olmaktadır. Özelliklerin bebeklerin lens takmasını daha kolay bir hale getirebilmek için hem çapı küçük hem de sert yapıda tasarlanmış lensler bulunmaktadır. Özellikle lenslerin sert yapıda olması bebeklerin gözüne lensi yerleştirmede oldukça kolaylık sağlayacaktır. Bebeklerde sert kontakt lensler kullanıyorsanız mutlaka göz kontrolünü sıklıkla yapmanız gerekmektedir. Sert kontakt yapıda olması bebeğin gözünde birikintiye neden olabilir. Böyle bir durum olduğu zaman gözde kızarıklık ve çapaklanma sorunu ortaya çıkacaktır. Bebek lensi kullanımına başlandıktan sonra eğer bebeğinizin gözünde kızarıklık veya çapaklanma olduğunu fark ediyorsanız mutlaka uzman bir doktora danışmanız gerekmektedir. Eğer bebeğinizin gözünde olumsuz bir duruma neden olmuyorsa yine düzenli olarak bebeğinizin gözünde lensleri çıkararak temizliğini yapmanız gerekiyor. Ebeveynlerin bebeklerin ve çocukların lens bakımlarını mutlaka yapmaları gerekmektedir.

Bebek lensi kullanımına başladıktan sonra mutlaka ve mutlaka bebeğinizi gözlemlemeniz gerekiyor. Özellikle gözünü kapattığı zaman olumsuz bir durum olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bebeğinizin gözüne kendiniz taktığınız için lensi tam olarak takamayabilirsiniz. Bu gibi bir durum söz konusu olduğu zaman lens göz kapağında katlanabilir. Ancak bu durumda hemen müdahale etmeniz herhangi bir sorun çıkarmayacaktır. Bu katlanma gibi durumların olmaması için bebek ve çocuk lensi sert yapıda tasarlanmaktadır.

Ek olarak ebeveynlere bahsetmek istediğimiz bir konu daha bulunmaktadır. Hem bebek lensi hem de çocuk lensi takarken bazen vakit alabilmektedir. Özellikle yeni lens kullanmaya başlayan bebeklerde ve çocuklarda lens takmak zaman alacaktır. Bu nedenle havada bulunan toz parçaları lensin yüzeyine yapışabilmektedir. Böyle bir durum olmaması için lensi takmadan önce mutlaka kontrol etmeniz gerekiyor. Eğer lens yüzeyinde toz parçaları bulunuyorsa lens solüsyonu yardımıyla lensi temizleyerek takmanız doğru olacaktır.

Bebek lensi veya çocuk lensi alırken mutlaka lens solüsyonu almanız gerekiyor. Unutmayın lens solüsyonu olmadan kullanacağınız lensler hijyenik olmayacaktır. Bu nedenle lens alırken lens solüsyonu almayı ihmal etmemeniz gerekiyor.

 

Bebek ve Çocuklarda Lens Nasıl Takılır?

Ebeveynlerin aklında bebek ve çocuk lensleriyle alakalı olan en büyük soru bunu nasıl takacağız sorusudur. Aslında ebeveynler çocuklarının üstüne titrediği için ve canının yanacağını düşündüğü için lens kullanımından kaçmaktadır. Ancak lenslerin bebekler ve çocuklar için özel olarak tasarlanması sayesinde herhangi bir zarar gelmeyecektir. Aynı zamanda bebek ve çocuklarda lensi nasıl takmanız gerektiğini detaylı bir şekilde anlatacağız. Anlattığımız şekilde lensleri takmanız daha kolay olacaktır.

Lensi takmadan önce gece lens solüsyonu ile temizlediğinize emin olun. Lensleri kullanmadan önce suyla yıkayanlar var. Ancak lenslerin özel olarak lens temizleyicisi yani lens solüsyonu ile temizlenmesi gerekiyor. Lens solüsyonu ile temizlendikten sonra göze takmaya hazır hale geliyor. 18 yaş altı lenslerinde yine bu lens solüsyonunda bekletilmesi veya lens solüsyonu ile temizlenmesi gerekmektedir.

Lens solüsyonu ile temiz bir hale gelen lensi parmak ucunuza almanız gerekiyor. Lensi uygulama yapacağınızın parmağınızın ucuna almanız çok önemlidir. Daha sonrasında başını sabit olarak tuttuğunuz bebeğinizin göz kapağını hafifçe yukarıya doğru ittirmeniz gerekiyor. Bu hareket göze baskı uygulamak değil yalnızca göz kapağını açmaktır. Üst göz kapağını yukarı doğru ittikten sonra alt göz kapağını kirpikten hafif çekerek lensi gözün merkezine hafifçe bırakabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken lensi doğru bir şekilde yerleştirmektir. Yani lensi ters tutmadığınıza emin olmanız gerekiyor. Ek olarak lensin temiz olduğuna emin olmalısınız. Lensi takmaya çalışırken yüzeyine toz bulaşabileceğini söylemiştik. Bu nedenle mutlaka bebeğin gözüne lensi takmadan detaylı olarak kontrol edin.

Çocuklarda ise lens kullanımına alışıldıktan sonra tek başına takmasına izin vermemeniz gerekiyor. Çocuğunuzun gözünden kaçırabileceği bazı detaylar olabilir. Bu nedenle lensi takarken mutlaka ebeveyn kontrolünde takması gerekmektedir.

 

Bebek ve Çocuklarda Lens Kullanımının Sağladığı Avantajlar Nelerdir?  

Bebek ve çocuklarda lens kullanımı aslında pek çok fayda sağlamaktadır. Bu faydaları detaylı olarak inceleyelim.

İlk olarak bebek ve çocuklarda özgüven sağlayacaktır. Gözlük takan çocuklar maalesef özgüven eksikliği yaşamaktadır. Sebebi ise göz bozukluğunun onu arkadaşlarından farklı kıldığını düşünür. Ancak lens kullanımı ile bu sorun tamamen ortadan kalkar.

Günümüzde ne yazık ki gözlük kullanımı bazı çocukların alay konusu olmaktadır. Bu alay konusu olmak çocuklarda özgüven eksikliğine neden olmaktadır. Az önce bahsettiğimiz gibi gözlüğün neden olduğu özgüven eksikliğini lens ile kapatabilirsiniz. Lens dışardan gözükmediği için çocukların özgüvenini etkilemez ve hayatta daha başarılı olmalarını sağlar.

Lenslerin oyun oynarken herhangi bir riski bulunmamaktadır. Gözlük takan çocuklarda en çok korkulan konu gözlük camının göze batması olmaktadır. Bu nedenle ebeveynler çocukları oyun oynarken asla rahat edemezler. Özellikle okul çağına gelmiş olan çocuklar okulda oyun oynarken büyük bir risk altında kalır. Ancak lenste kırılma göze batma gibi bir sorun asla olmayacaktır.

Gözlüklerin kaybolması, gözden düşmesi gibi sorunlar ile lenste karşılaşmazsınız. Bu nedenle lens kullanımı gözlük kullanımına göre çok daha ekonomiktir.

Lens Optik olarak ebeveynleri ve çocukları düşünüyoruz. Bebek lensi ve çocuk lensi modellerimiz ile sizlerleyiz. Bebeğiniz için en uygun lensi web sitemiz üzerinden kolay bir şekilde alabilirsiniz. Yine çocuğunuzun ihtiyacı olan lensi web sitemizde bulabilirsiniz.

 
Blog Son Eklenenler
Lazer Göz Ameliyatı Fiyatları 2024
Lazer Göz Ameliyatı Fiyatları 2024
Göz sağlığı, yaşam kalitesini doğrudan etkileyen önemli bir konudur. Görme kusurları, günlük yaşamı olumsuz etkileyebilecek problemler arasında yer alır. Miyop, hipermetrop, astigmat gibi göz bozuklukları, gözlük ya da kontakt lens kullanımını gerektirebilir.
Göz Çapaklanması Nedir ve Nasıl Geçer
Göz Çapaklanması Nedir ve Nasıl Geçer
Göz çapaklanması her yaştan kişinin hayatında en az bir kez olsun yaşadığı yaygın bir durumdur. Bebeklikten itibaren görülmeye başlayan bu durum, gözde normal dışında aşırı çapaklanma olarak tanımlanabilir.
Göz Sağlığınıza İyi Gelen Hoya Gözlük Camları
Göz Sağlığınıza İyi Gelen Hoya Gözlük Camları
Göz sağlığı, genel sağlığımızın önemli bir parçasıdır. Modern yaşam tarzımızda, gözlerimizi korumak her zaman daha önemli bir hal aldı. Birçok kişi, uzun saatler boyunca dijital ekranlara maruz kaldığı için göz sağlığı sorunlarıyla karşılaşmaktadır. Hoya gözlük camları ise bu sorunları en aza indirerek göz sağlığınıza önemli bir katkı sağlar.
No Touch Lazer Nedir?
No Touch Lazer Nedir?
Gözdeki miyopi ve astigmatizma gibi kırma kusurlarının tedavisinde etkili bir yöntem olan excimer lazer, gözün en ön tarafında bulunan saydam dokumuz olan kornea üzerinde işlem yaparak gözdeki kusurları düzelten bir teknolojidir.
Göz Kapağı Şişmesi Neden Olur ve Nasıl Geçer?
Göz Kapağı Şişmesi Neden Olur ve Nasıl Geçer?
Göz kapağı şişmesi yaygın bir durumdur ve çoğu yaştan kişide görülebilir. Genelde göz kapağı ile ilgili bölgede meydana gelen bir sorun olan göz kapağı şişmesi, çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Bu durum genellikle iltihaplanma, yaralanma, alerjik madde maruziyeti veya darbe gibi sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir.
Renk Körlüğü Testi Nedir?
Renk Körlüğü Testi Nedir?
Renk körlüğü testi, kişinin renkleri algılama yeteneğini değerlendirmek için yapılan bir testtir. Bu test, gözdeki koni hücrelerinin işlevini ve renk algısındaki herhangi bir eksikliği veya bozukluğu belirlemek için kullanılır.
Retina Nedir?
Retina Nedir?
Gözlerimiz, dünyayı algılamamızı sağlayan en önemli duyu organlarımızdan biridir. Görme mucizesinin arkasında isperiferalk bir sistem yatar. Bu sistemin en önemli parçalarından biri de retinadır.
20-20-20 Kuralı Nedir?
20-20-20 Kuralı Nedir?
Teknolojinin gelişmesi ve dijital ekranların günlük hayatımızdaki yeri arttıkça, göz yorgunluğu ve kuruluğu gibi göz problemleri de artış göstermektedir. Özellikle bilgisayar, tablet ve telefon gibi ekranlara uzun süre bakmak, göz kaslarının sürekli olarak yakın mesafelere odaklanmasına neden olur.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.