Astigmatizm ve Torik Lens

Astigmatizm ve Torik Lens

Oluşturma Tarihi: 07.03.2019
Güncelleme Tarihi: 30.11.2021

Astigmatik kornea ve normal kornea

 
Astigmatizm korneanın her yönde aynı eğiklikte olmamasından kaynaklı gelişen çarpık görmeye dayalı bir göz kusurudur. Buna bağlı olarak retinada bulanık bir görüntü oluşur.Normal kornea küre şeklinde bir yuvarlaktır ancak astigmatizmde yumurta gibi ovaldir . Normal kornea her yönde aynı bombeye sahiptir ancak astigmatizm de kornea bombesi düzensiz eğime sahiptir .

Astigmatizmde göze gelen ışık bir odakta, tek bir noktada kesişemezler ve bu nedenle hem yakın hem de uzak görüş bulanık veya bozulmuş hale gelir. Astigmatizm düzenli ve düzensiz olmak üzere iki tiptedir.

Astigmatizm Çeşitleri

 • Düzenli Astigmatizm
 • Düzensiz Astigmatizm

 

Düzenli Astigmatizm: Korneanın güçlü kırılma ekseni güçsüz kırılma ekseni ile dikey bir pozisyondadır.

Düzensiz Astigmatizm: Gözün iki ekseni birbirine dikey pozisyonda değildir ve korneanın yüzeyinde deformasyonlardan kaynaklanan flu ve bozuk görüntü oluşmaktadır . Gözde astigmatizmin oluşmasının nedeni , çoğunlukla en ön kısımda bulunan kornea bombesinin düzensiz eğime sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Normalinde Kornea hafif bombelidir ve her yönde aynı bombeye sahiptir. Böylece Kornea’ya yansıyan ışık her yönde aynı şekilde kırılır.

Astigmat Belirtileri

Astigmat’a sahip kişiler hem yakındaki hem de uzaktaki cisimleri bulanık ve gölgeli görme , küçük yazıları okuyamama , gözleri sık sık kısarak bakma belirtilerine sahiptir . Görüntü hiçbir zaman keskin değildir , daha net görme çabası sonucunda baş ağrısı ve göz etrafında ağrı şikayetleri oluşur . Astigmatizmden kaynaklı görme bozukluklarını düzeltme amacıyla çeşitli teknolojilerle yüksek nem ve oksijen geçirgenliği içerikli aylık , günlük Torik lenslerin yanında renkli torik lensler de üretilmiştir . Torik lensler sferik kontakt lenslere oranla daha keskin bir görüş sağlarlar.

 • Korneanın doğuştan bir şekil bozukluğuna sahip olması sebebiyle ışınlar doğru bir açı ile kırılmaz ve görüşte bulanıklık meydana gelir.
 • Kusursuz bir göz, retinada ışınların doğru kırılması ile net bir görüşe sahiptir.
 • Fakat ışınların korneaya doğru açı ile ulaşmaması ve doğru bir kırılma olmaması gözün kırma kusuru olarak açıklanmaktadır.
 • Astigmatizma, doğuştan gelen kornea şekil bozukluğudur.
 • Astigmatizma da göz kusursuz bir küreye benzer şekilde olması gerekirken ekliptik yumurta benzeri bir şekilde olmasından kaynaklanır.
 • Doğuştan gelebileceği gibi dışarıdan alının bir darbe veya göz kazası ile de meydana gelebilmektedir.
DİĞER BLOG YAZILARIMIZ
 • Renkli Lense Dair ...
  Renkli lensler nedir ? Avantajları nelerdir? Renkli lens markaları ve çeşitleri nelerdir?
 • Lens Nasıl Takılır ?
  Her zaman dikkat ettiğinizden biraz daha fazla dikkat ederek el hijyeninizi sağlamalısınız. Lens kullanırken tırnak bakımınızda önemli bir hijyen konusu. Tırnaklarınız temiz ve düzgün kesilmiş olma...
 • Renkli Lens Kullanımı Zor Mudur ?
  Özellikle göz rahatsızlığı olan ve gözlük kullanmaktan hoşlanmayan kişiler için tasarlanmış olan renkli lensler, birçok kişi için kullanım rahatlığı sağlamıştır.
 • Hareli mi yoksa haresiz renkli lens mi ?
  Hareli mi yoksa haresiz renkli lens mi tercih etmeliyim, aralarındaki fark nedir? Lens kullanıcılarının en çok merak ettikleri soru hareli mi yoksa haresiz mi lens tercih edecekleridir. Hareli dem...
E-Bülten