Göz ile İlgili İlginç Bilgiler

Göz ile İlgili İlginç Bilgiler

Oluşturma Tarihi: 08.03.2019
Güncelleme Tarihi: 25.11.2021

İnsan gözünün en yakın açıdan görünümüOrtalama bir göz küresi 2,25 cm çapında ve 7 gr ağırlığındadır.Her bir gözde 107 milyon hücre bulunur ve hepsi ışığa karşı duyarlıdır. Yedi milyon koni hücresi renkleri ve detayları görmenize, 100 milyon çubuk hücre de siyah ile beyazı ayırt etmenize yardımcı olur. Yani esasen gözünüzdeki hücrelerin 10'da birinden azı renkleri algılar.Gözleriniz mavi renkse dünya üzerindeki diğer mavi gözlülerle akrabasınız demektir. Gözleri mavi olan ilk insanın 6000-10000 yıl önce yaşadığı var sayılıyor. O tarihten önce herkesin gözleri kahverengiydi.

Göz lensleri herhangi bir kameranın lensinden daha hızlıdır. Gözbebeğinin hemen arkasında baktığınız nesneye odaklanan lens bulunur. Bir saniyeliğine bulunduğunuz ortama göz gezdirin ve odaklandığınız çeşitli mesafeleri düşünün. Bunu her yaptığınızda, göz lensleriniz siz farkında olmadan odağının anlık olarak değiştirecektir. Bunu aynı mesafede odaklanması birkaç saniye süren fotoğraf makinesi lensi ile kıyaslayın.

Ters gösteren gözlük taksanız bile beyniniz bir süre sonra adapte olur ve görseli düz görüyormuş gibi hissederseniz.Araştırmacı Nickolay Lamm, hazırladığı simülasyonlarla kedilerle insanların görüşü arasındaki farkı ortaya koydu. Kediler, gözümüzün hiçbir şey göremediği karanlıkta, her detayı net bir şekilde ayırt edebiliyor.

Mavi veya yeşil pigmentler iriste veya göz sıvısında bulunmaz. Aynı gökyüzü gibi gelen ışığın etkisiyle böyle görünür ve ışığa göre değişebilir. Yani göz renginiz ileride değişebilir!Dünya popülasyonunun %99'u 43-50 yaşları arasında gözlüğe ihtiyaç duymaya başlar. Çünkü yaşa bağlı olarak görme duyusu zayıflar. Yeni doğan bebekler 4-13 haftaya kadar göz yaşı üretmez.Göz kırpmak göz yaşını gözün tamamına dağıtarak göz yüzeyindeki kiri temizlemeye yardımcı olur. Gözyaşı gözü nemlendirmeye ve kayganlaştırmaya yardımcı olur ve ayrıca önemli anti-bakteriyel özelliklere sahiptir.Tam olarak işlevsel olmak için gözleriniz iki milyondan fazla çalışır kısımdan oluşmuştur.Sağlıklı bir insan gözünün yaklaşık 10 milyon farklı rengi ayırt edebildiğini biliyor muydunuz?İnsan gözüne en yakın gözlerden biri köpekbalığı gözüdür. Bu nedenle göz ameliyatlarında protez olarak kullanılabilir.

DİĞER BLOG YAZILARIMIZ
 • Renkli Lense Dair ...
  Renkli lensler nedir ? Avantajları nelerdir? Renkli lens markaları ve çeşitleri nelerdir?
 • Lens Nasıl Takılır ?
  Her zaman dikkat ettiğinizden biraz daha fazla dikkat ederek el hijyeninizi sağlamalısınız. Lens kullanırken tırnak bakımınızda önemli bir hijyen konusu. Tırnaklarınız temiz ve düzgün kesilmiş olma...
 • Renkli Lens Kullanımı Zor Mudur ?
  Özellikle göz rahatsızlığı olan ve gözlük kullanmaktan hoşlanmayan kişiler için tasarlanmış olan renkli lensler, birçok kişi için kullanım rahatlığı sağlamıştır.
 • Hareli mi yoksa haresiz renkli lens mi ?
  Hareli mi yoksa haresiz renkli lens mi tercih etmeliyim, aralarındaki fark nedir? Lens kullanıcılarının en çok merak ettikleri soru hareli mi yoksa haresiz mi lens tercih edecekleridir. Hareli dem...
E-Bülten