Lens ile Havuza / Denize Girilir mi ?

Lens ile Havuza / Denize Girilir mi ?

Oluşturma Tarihi: 08.03.2019
Güncelleme Tarihi: 12.01.2022

Yaz aylarına girmemiz ile birlikte malum tatil sezonu da açılıyor. Sıcak havaların etkisiyle deniz ya da havuza girme ihtiyacı duyuyoruz. Ancak kontakt lens kullananların aklında lens ile havuza girip giremeyeceği konusunda soru işaretleri yer alıyor. Gireceğiniz deniz ya da havuz suyu ne kadar temiz olursa olsun göz sağlığınız açısından lens ile denize girmek doktorların önermediği bir durumdur. Suyun gözünüze temas etmesiyle birlikte kısa süreli de olsa görme bozukluğu yaşayabilirsiniz.

Kontakt lens kullananlar lensleri ile denize ya da havuza girmemelidir. Çünkü kontakt lens gözünüze yapışmaz. Günlük kullanımda lens gözünüzden düşmezken, su ile temas ettiği takdirde aşırı basınç ile gözünüzden düşebilir ve kaybolabilir. Tabi işin bir de göz sağlığı açısından zararlı olan kısmı var. Sudaki bakteri virüs ve mantarlar lensinize temas ederek keratit  göz enfeksiyonlarına sebep olabilir. Havuz suyu bulaşan lensler dezekfekte edilerek tekrar kullanılmamalı ve atılmalıdır.

Lens kullanma zorunluluğu olanlar yüzerken su geçirmeyen gözlük tercih edebilirler. Biliçsizce yapılan hatalar gözünüze kalıcı zararlar verebilir. Bu nedenle kontakt lens dezenfekte ve kullanımı konusunda bilinçli hareket etmek oldukça önemlidir. 

DİĞER BLOG YAZILARIMIZ
 • Renkli Lense Dair ...
  Renkli lensler nedir ? Avantajları nelerdir? Renkli lens markaları ve çeşitleri nelerdir?
 • Lens Nasıl Takılır ?
  Her zaman dikkat ettiğinizden biraz daha fazla dikkat ederek el hijyeninizi sağlamalısınız. Lens kullanırken tırnak bakımınızda önemli bir hijyen konusu. Tırnaklarınız temiz ve düzgün kesilmiş olma...
 • Renkli Lens Kullanımı Zor Mudur ?
  Özellikle göz rahatsızlığı olan ve gözlük kullanmaktan hoşlanmayan kişiler için tasarlanmış olan renkli lensler, birçok kişi için kullanım rahatlığı sağlamıştır.
 • Hareli mi yoksa haresiz renkli lens mi ?
  Hareli mi yoksa haresiz renkli lens mi tercih etmeliyim, aralarındaki fark nedir? Lens kullanıcılarının en çok merak ettikleri soru hareli mi yoksa haresiz mi lens tercih edecekleridir. Hareli dem...
E-Bülten