Lens Nasıl Takılır ?

Lens Nasıl Takılır ?

Oluşturma Tarihi: 02.11.2015
Güncelleme Tarihi: 12.01.2022

Hem görme kusurlarını düzeltmek hem de günlük yaşam standardını bozmadan devam etmek isteyen gözlük kullanıcılarının çözüm yolu kontakt lensler her geçen gün tercih oranını artırıyor.

 Lens, gözlüksüz olmanın getirdiği kozmetik bir avantaj sağlarken, daha geniş bir görme açısı da sunar. Gözlük kullanımında yaşanan ıslanma, buğulanma, çerçeve temasına bağlı ağrı ve yüzdeki deformasyon gibi sorunları lens kullanımında yaşamazsınız. Lens, spor gibi hareketli faaliyetlerde pratik ve güvenli bir kullanım imkânı sağlar. Görme kusurlarınızı giderirken tarzınıza uygun renkli lens seçenekleri ile güzelliğinize renk katabilirsiniz.

İşte tüm bu nedenlerden dolayı neredeyse 100 yıldan uzun bir süre önce kontakt lensler icat edilmiştir. Siz de lens kullanımının avantajlarını uzun dönem hayatınıza katmak istiyorsanız lens takarken uygulamanız gereken kurallara uymalısınız. İlk kullanıcılar adaptasyon süresine ihtiyaç duyabilir ve bu süre kişiden kişiye değişir. Bu nedenle sabırlı olmalı ve kendinize zaman tanıyarak uygulamaya devam etmelisiniz. Her uygulama sonrasında pratiğiniz gelişecek ve hız kazanacaksınız. Bunun için; gerekli malzemeleri temin eder, sağlığa uygunluk kurallarını aksatmaz ve kullanım talimatlarına harfiyen uyarsanız herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Kontakt lensler görme bozukluklarını düzeltmenin yanı sıra kozmetik amaçlı kullanım için de üretilmiştir. Göz rengini değiştirmek, var olan göz rengini daha yoğun ve ışıltılı bir hâle getirmek için tasarlanmış kontak lensler de bulunur. Bu lensler gündelik hayatta kullanılabileceği gibi sahne ve televizyon sanatları için dizayn edilmiş olan gösterişli ve ilginç olanları da mevcuttur. Öte yandan görme sorunu olanlar için de numaralı renkli lensler satışa sunulmuştur.

Lens takarken uygulama adımlarına dikkat edin !

Uygulama öncesi ellerinizi minimum 20 saniye sabunlu su ile yıkayıp bol su ile durulayın. Ardından da tek kullanımlık (tüy-toz tutmayan) havlu ile kurulayın. Bunun için mikro fiber havlu tercih edebilirsiniz. Mikro fiber havlular, ellere yapışabilecek hav tüy ihtimalini minimize ettiğinden en iyi seçenektir. Eğer mikro fiber havlu kullanmayacaksanız ve gözleriniz hassas bir yapıya sahipse açık havada da ellerinizi kurutabilirsiniz.

Elinizdeki bakteriler direkt olarak gözünüze temas edeceğinden iltihap ve devamında ciddi göz hastalıklarına sebep olabilir. Bu yüzden, kullanacağınız sabun nemlendirici, yağ ve esans içermemelidir. Bu tarz katkı maddeleri, ellerinizi yıkadıktan sonra ne kadar iyi durulasanız da kalıntı bırakır. Gözlerinizde kızarma, kaşıntı veya alerjiye sebebiyet verebilecek sabunlar kullanıyorsanız, sabahları lenslerinizi takmadan önce kullanmanız için özel bir sabun temin edebilirsiniz. Çünkü uygulama öncesi ellerinizi sabunlu su ile yıkayıp doğru bir şekilde kurulamak bir hayli önemli.

Ellerinizi kuruladıktan sonra lenslerinizi muhafaza ettiğiniz lens kutusuna geçebilirsiniz. Lens kutusunda ilk önce hangi gözünüze uygulama yapacaksanız o bölümü açın. Özellikle de gözleriniz farklı numaralardaysa kutunun sağ ve sol taraflarına hangi lensleri koyduğunuza dikkat etmelisiniz. Genelde lens kutularının üstünde sağ ve sol lensler için işaretler bulunur. Öncelikle tek bir kapağı açarak lenslerden birini elinize almalısınız. Bunun en kolay yolu; içindeki solüsyonla beraber lensi avuç içinize aktarmaktır.

Her zaman ilk takacağınız gözünüzü seçerek uygulamaya başlamayı alışkanlık haline getirin. İlk kez kullanacaksanız, öncelikle lensleri paketinden çıkarmanız gerekir. Solüsyonla temizlediğiniz bir lens kutusunun içine paketlerden çıkardığınız lensleri direkt olarak aktarabilirsiniz. İlerleyen günlerde ise lenslerin lens kutusuna yapıştığına şahit olacaksınız. Kutuyu açmadan önce hafifçe sallarsanız, kutu içine yapışan lensleri hareket ettirebilirsiniz.

Lensinizi takmadan önce her seferinde lens solüsyonu ile iyice durulayın. Kontakt lensi ellerken asla parmak uçlarınızı veya tırnaklarınızı kullanmayın. Özellikle de lens takmaya yeni başlıyorsanız tırnaklarınızı olabildiğince kısa tutun. Lensi gözünüze yerleştirirken ise parmaklarınızın etli kısımlarını kullanmaya gayret edin.

Lensi parmak ucunuza alın ve çukur kısmının parmağınıza oturduğundan ve kenarlarının parmağınıza yapışmadığından emin olun. Lensin uçları çanak şeklinde yukarı bakıyorsa uygulamaya hazır durumdadır. Kenarları geniş ve dışa doğru yayılmış durumdaysa ters dönmüş demektir. Düzeltmek için tekrar avucunuzun içine alarak parmak ucunuzla düzeltin.

Gözünüzü açık tutmak için, lensin bulunduğu elinizin orta parmağı ile alttan gözünüzü tutabilirsiniz. İlk denemelerde duyarlılığınız yüksek olacağı için, boşta kalan elinizle de göz kapağınızın üzerinden tutarak ayna karşısında kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Pratiğiniz arttıkça gözünüzü üstten tutmaya ihtiyaç duymayacaksınız. Taktıktan sonra bir iki kez gözlerinizi kırptığınızda lensiniz gözünüze oturacak ve doğru yerini bulacaktır. Lens göze tam olarak yerleştiğinde net ve temiz bir görüntü sağlanmış olur.

Lenslerinizi durulamak için daima lens solüsyonu kullanın. Musluk suyu ile yıkama ve temizleme yapmayın. Lens solüsyonunuzu açtıktan sonra 3 ay içinde tüketin, aksi halde temizleme ve nemlendirme özelliğini kaybedecektir. Solüsyon satın alırken de aynı özeni göstermelisiniz. Her solüsyon her lens markasıyla uyumlu değildir; yanlış bir birleşim gözlerinize zarar verebilir.

Lens kullanımının avantajları

Lens kullanımı sayesinde görüş kalitenizden ödün vermeden spor yapabilir ve yoğun tempolu aktivitelerle ilgilenebilirsiniz. Lenslerin gözünüzden çıkma riski yoktur ve gözlük kullananlarda görülen bağ ağrısı ve migrene sebep olmaz. Özellikle de hassas burun kemiği yapısına sahip olanlar için en ideal çözümdür.

Lens kullanımı birçok açıdan avantajlıdır. Sizi gözlük kullanımından kurtararak özgüven sağlar. Örneğin, fotoğraf çektirmek için lenslerinizi çıkarmak zorunda kalmazsınız ya da güneş gözlüğü satın alırken numaralı cam taktırmanız gerekmez.

Lens kullanımında dikkat edilmesi gerekenler

Lens takmayı düzenli bir alışkanlık haline getirdikten sonra sağlığa uygunluk için gerekenleri asla aksatmamanız gerekir. Yumuşak lensler göz üzerinde bulunan proteinleri üzerlerinde biriktirirler, yapışan bu protein kalıntıları normal lens solüsyonuyla kolayca temizlenemez. Bu protein kalıntıları aynı zamanda lens kutunuzun içinde de birikir. Eğer uzun süreli lenslerden kullanıyorsanız, belirli aralıklarla hidrojen peroksit yardımıyla lenslerinizi ve lens kutunuzu arınık etmelisiniz. Aksi takdirde gözlerinizde iltihaplanma veya daha ciddi rahatsızlıklar görülebilir. Lenslerinizi ve lens kutunuzu hidrojen peroksitti dezenfektan ile temizledikten sonra muhakkak lens solüsyonu ile durulayın.

Lensi ilk önce hangi gözünüze takıyorsanız hep aynı şekilde devam edin. Bu sayede göz numaralarınız farklı olsa bile, ileride karışıklık yaşamanızı engelleyecek bir alışkanlık geliştirmiş olursunuz.

Gözlerinizi nemli ve sağlıklı tutmanız da son derecede önemlidir. Kolay kuruyan gözlere sahipseniz doktorunuza bunu bildirin, size daha fazla oksijen geçiren bir lens verecektir. Eğer tavsiye ediyorsa göz damlası kullanmanız da yerinde olur. Aynı zamanda sık ve düzenli olarak su içmeyi unutmayın; sık ve düzenli su içmek göz sağlığınızı koruyacağı gibi göz kuruluğunun da önüne geçer.

Öte yandan bazı lens ya da lens solüsyonları gözlerde rahatsızlık yaratabilir. Lensler gözünüze yerleştiği halde rahatsızlık duyuyorsanız vakit kaybetmeden doktorunuzla iletişime geçin. Doktorunuz sizin için daha uygun olabilecek lens seçimi için yönlendirme sağlayacaktır.

 

İlginizi Çekebilir: 3 Adımda Kontakt Lens Temizliği

DİĞER BLOG YAZILARIMIZ
 • Renkli Lense Dair ...
  Renkli lensler nedir ? Avantajları nelerdir? Renkli lens markaları ve çeşitleri nelerdir?
 • Lens Nasıl Takılır ?
  Her zaman dikkat ettiğinizden biraz daha fazla dikkat ederek el hijyeninizi sağlamalısınız. Lens kullanırken tırnak bakımınızda önemli bir hijyen konusu. Tırnaklarınız temiz ve düzgün kesilmiş olma...
 • Renkli Lens Kullanımı Zor Mudur ?
  Özellikle göz rahatsızlığı olan ve gözlük kullanmaktan hoşlanmayan kişiler için tasarlanmış olan renkli lensler, birçok kişi için kullanım rahatlığı sağlamıştır.
 • Hareli mi yoksa haresiz renkli lens mi ?
  Hareli mi yoksa haresiz renkli lens mi tercih etmeliyim, aralarındaki fark nedir? Lens kullanıcılarının en çok merak ettikleri soru hareli mi yoksa haresiz mi lens tercih edecekleridir. Hareli dem...
E-Bülten