Numaralı Renkli Lensler

Numaralı Renkli Lensler

Oluşturma Tarihi: 12.02.2021
Güncelleme Tarihi: 12.01.2022

 

 

Miyop, astigmat ve hipermetrop tedavilerinde sıkça kullanılan kontakt lensler, bir asırlık maziye sahip olsa da günümüzde çok daha fazla kullanılmaya başlandı. Kullanım kolaylığı, istenildiği taktirde (şeffaf renkler) gözdeki varlığının dahi belli olmaması ve gözlükte olduğu gibi birçok yerde unutulma problemini ortadan kaldırması kontakt lensi daha çok tercih edilir kılıyor.

Görüntünüzü Değiştirmenin Eğlenceli ve Kolay Yolu Numaralı Renkli Lensler

Numaralı renkli lensler ise yalnızca gözün net bir görüşe sahip olmasını sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda istediğiniz göz rengine ve etkileyici bakışlara sahip olmanızı sağlıyor. Bu işlevi ile iki ayrı özelliği bir araya getiren numaralı renkli lensler, kullanım kolaylığı ile de çok tercih ediliyor. Miyop veya hipermetrop tedavisinde de kullanılan bu lensler, farklı zamanlarda farklı renkte bakışlara sahip olmak isteyenler için de gayet ergonomik bir çözüm yolu sunuyor.

Kendi içinde hareli ve haresiz olmak üzere ikiye ayrılan renkli lensler, kullanım açısından birtakım farklar barındırır. Hareli lenslerde siyah bir çerçeve dikkat çekerken göz biraz daha koyu görünür; haresiz lenslerde ise herhangi bir çerçeve bulunmaz. Renkli lensler, ister tedavi isterse de kozmetik amaçlı kullanılsın öncelikle mutlaka doktor muayenesinden geçilmelidir. Göz doktorunuz muayene ettikten sonra sitemiz üzerinden renk seçeneklerine bakabilir ve hemen etkileyici bakışlara sahip olabilirsiniz. Lens Optik’te yer alan renkli lens markaları, en iyi marka garantisi ile uzmanların tercih ettiği renkli lens markaları arasında yer alır.

Dünyada milyonlarca kullanıcı, gözlerine uygun renkli numaralı lensleri tercih ettikleri için herhangi bir sorun yaşamazken, bazı kontakt lens kullanıcıları için ise aynı şeyi söylemek söz konusu değil. Her zaman dile getirdiğimiz gibi; renkli kontakt lenslerinizi kullanmadan önce bir göz doktoruna danışarak muayene olmanızda fayda var. Hayatımızda ciddi bir kolaylık sağlayan ve hatta hayatımıza renk katan numaralı renkli lensler, kullanım sürelerine uygun olarak takılır ve bakımları da düzenli olarak yapılırsa sağlıklı ve uzun ömürlü bir kullanım sunacaktır.

Doğru Renkli Lens Nasıl Seçilir?

Renkli kontakt lensler, göz kusurlarınızın ortadan kalkmasına yardımcı olurken göz renginizi değiştirmenize olanak tanır. Doğal ve ışıltılı bir görünüm kazandıran bu lensler, gözleriniz doğal güzelliğini ön plana çıkartır.

Kontakt lens kullanma kararının ardından ilk yapılması gereken göz muayenesi olmaktır. Herkesin göz ölçüleri farklıdır ve bu muayenede ölçülür. Muayene sırasında kornea topografisi çekilerek korneanın eğimleri hesaplanır ve bu doğrultuda kişiye uygun bir kontakt lens tespiti yapılır. Gözünüze uygun olmayan lensler rahatsızlık verirken gözlerinizin sağlığını da büyük ölçüde olumsuz yönde etkiler.

Kontakt lens tercihinde kişinin beklentisini belirlemesi ve buna uygun seçim yapması oldukça önemlidir. Kimileri estetik ve görsel amaçlı tercihler yaparken, kimileri de göz kusurlarını gidermek için kullanır. Kullanım amacı ne olursa olsun lens seçimindeki en önemli nokta kişiye uygun olmasıdır.

Tüm lenslerde kullanıcıların en büyük beklentisi gün boyu elde edecekleri konfordur. Bundan ötürü nem maddeleri içeren lenslerin, yüksek oksijen geçirgenliğine sahip olmaları gerekir. Bu oran ne kadar fazla olursa konfor da aynı oran da artar. Numaralı renkli lens seçimi yaparken kornea ölçüsünün yanı sıra göz yapısı da (göz kapağı, gözünüzün büyüklüğü veya varsa çekikliği) dikkate alınmalıdır.

DİĞER BLOG YAZILARIMIZ
 • Renkli Lense Dair ...
  Renkli lensler nedir ? Avantajları nelerdir? Renkli lens markaları ve çeşitleri nelerdir?
 • Lens Nasıl Takılır ?
  Her zaman dikkat ettiğinizden biraz daha fazla dikkat ederek el hijyeninizi sağlamalısınız. Lens kullanırken tırnak bakımınızda önemli bir hijyen konusu. Tırnaklarınız temiz ve düzgün kesilmiş olma...
 • Renkli Lens Kullanımı Zor Mudur ?
  Özellikle göz rahatsızlığı olan ve gözlük kullanmaktan hoşlanmayan kişiler için tasarlanmış olan renkli lensler, birçok kişi için kullanım rahatlığı sağlamıştır.
 • Hareli mi yoksa haresiz renkli lens mi ?
  Hareli mi yoksa haresiz renkli lens mi tercih etmeliyim, aralarındaki fark nedir? Lens kullanıcılarının en çok merak ettikleri soru hareli mi yoksa haresiz mi lens tercih edecekleridir. Hareli dem...
E-Bülten