Göz Kuruluğu Tedavisinde Gözyaşı Damlası Kullanımı
01.09.2023

Göz Kuruluğu Tedavisinde Gözyaşı Damlası Kullanımı

Göz kuruluğu kısaca gözün ön kısmını koruyan ve ıslak kalmasını sağlayan tabakanın düzensiz ve eksik olarak çalışması veya çalışmaması durumunda gözlerde ortaya çıkan bir göz problemidir. Bu problemi yaşayan hastalarda göz kuruluğu meydana gelir. Göz kuruluğundan kurtulmak ve olumsuz etkilerini yaşamamak için gözyaşı damlası kullanılır.

 

Gözyaşı damlası, gözün ıslak kalmasını sağlayan tabakanın yapamadığı işi yaparak gözün ıslak kalmasını sağlar. Suni gözyaşı damlası göz doktorları tarafından, göz kuruluğu yaşayan hastalara kullandırılır. Göz kuruluğu tedavisinin yöntemi olan gözyaşı damlası gözlere damlatılarak kullanılan bir tedavi yöntemidir. Tıbbi adıyla gözyaşı preparatı olarak adlandırılır ve halk arasında gözyaşı damlası olarak anılır. Suni gözyaşı damlası direkt olarak göze damlatılarak uygulanan bir göz ilacıdır. Hastanın göz doktoru tarafından muayene edildikten sonra hastaya en uygun suni gözyaşı damlası seçilerek tedaviye başlanır.

 

Göz Kuruluğu Nedir?

Göz kuruluğu, gözün ön kısmının korunmasını ve ıslak kalmasını sağlayan tabakanın düzensiz veya eksik olarak çalışması sonucunda oluşan bir göz bir hastalığıdır. Bu tabaka gözü hem farklı dış etkenlerden korurken hem de mikroorganizmalardan korunmasını sağlar ve gözü sağlıklı tutar. Lens veya gözlük ile çözülemeyecek göz problemlerinin en büyük sebepleri genellikle darbeler gibi, yaralanmalar gibi, mikroorganizmalar gibi dış etkenlerdir. Bu nedenle bu tabakanın düzgün çalışması ve gözün ıslak kalması bu gibi durumlarda gözü korur. Bu tabakada meydana gelen sorunlardan dolayı gözde kuruma problemleri çıkar ve buna kuru göz adı verilir.

 

Göz kuruluğu sosyal yaşantımızda gözlerimizde oluşturduğu rahatsızlık hissiyatıyla birlikte ve vücudumuzun çok çok kirlenen bölgesi olan ellerimizin gözlerimizle çok sık temas etmesinden dolayı farklı göz hastalıklarına da davetiye çıkarır. Göz kuruluğu problemine sahip olan hastalar, suni gözyaşı damlası kullanımı ile birlikte uzman hekimlerce tedavi edilebilirler. Suni gözyaşı damlası ile göz kuruluğu probleminin önüne çok rahat bir şekilde geçilebilir ve göz kuruluğu hastalığı olan hastalar bu sorundan kurtulabilir. Göz kuruluğu tedavisinde kullanılan suni gözyaşı damlası kolaylıkla ulaşılabilen bir tedavi yöntemidir.

 

Gözyaşı Damlası Ne İşe Yarar?

Gözyaşı damlası ne işe yarar sorusu, göz kuruluğu yaşayan her hastanın mutlaka araştırdığı ve sorduğu sorudur. Peki, gözyaşı damlası ne işe yarar? Suni gözyaşı damlası, gözün en ön kısmını özellikle dış etkenlere ve mikroorganizmalara karşı koruyan tabakanın düzgün çalışmaması sonucunda gözün ıslak kalmasını için geliştirilmiş bir göz kuruluğu tedavisidir.

Gözyaşı damlası kullanımında göz kuruluğu sorununun önüne geçilebilir. Göz kuruluğu tedavisinde göz doktorlarının sık başvurduğu gözyaşı damlası, hastalar tarafından sıkça gözyaşı damlası ne işe yarar diye sorgulanır. Gözyaşı damlası kullanımının sonucunda göz kuruluğu rahatsızlığı giderilir. Hastalar göz kuruluğu hastalığının beraberinde getirdiği göz hassasiyetlerinden kurtularak sosyal hayatlarında daha rahat ederler. Gözyaşı damlası ne işe yarar diye sorulan sorular sık olsa da cevabı aslında çok basittir çünkü suni gözyaşı damlası gözlerin ıslak kalmasını sağlayarak görevini tam anlamıyla yerine getiremeyen tabakanın görevini tamamlar.

Gözyaşı damlası kullanımı hastanın kendi kendine uygulayabileceği bir göz kuruluğu tedavisidir. Gözyaşı damlası ne işe yarar sorularının cevabı bütün hastaların kolayca ulaşabileceği ve anlayacağı bir konudur. Çünkü göz kuruluğu tedavisinde kullanılan suni gözyaşı damlası uygulaması çok basit olan bir tedavi yöntemidir.

 

Göz Kuruluğu Neden Olur?

Göz kuruluğu sıklıkla görülen şekilde hastaya bağlı nedenlerden dolayı olabileceği gibi genellikle dış faktörlerden dolayı meydana gelebilen bir göz problemidir. Bilgisayar, telefon, televizyon, tablet gibi makinelerin ekranlarında çok uzun zaman geçirmekten dolayı göz kuruluğu oluşabileceği gibi kontakt lenslerin yanlış kullanımından dolayı da göz kuruluğu hastalığı meydana gelebilir. Çevresel faktörler sıklıkla karşılaşılan sebepler olsa da göz kuruluğu problemine sahip olan insanların bazı romatizmal hastalıkları da göz kuruluğuna sebep olabilir. Ayrıca çeşitli hastalıklar için kullanılan bazı ilaçlarda göz kuruluğuna sebep olabilir.

Hormon bozukluklarının tedavisi için tercih edilen ilaçlar ve anti-iskemik ilaçlarda göz kuruluğu hastalığına yol açabilir. En sık karşılaşılan çevresel etkenler arasında yer alan durumlar ise çalışma ortamından kaynaklanan durumlardır. Çalışma ortamının yeterince nemli olmaması, çok aydınlık mekânlarda uzun süreler bulunulması ve çalışması, parlak ışıkların yoğun olduğu yerlerde sürekli çalışmalar göz kuruluğuna neden olabilir. Bütün bunlar göz önüne alınarak kendinizi gözlemleyerek göz doktorlarına erken süreçte başvurarak gözyaşı damlası ile göz kuruluğu tedavisi olabilirsiniz. Ayrıca göz kuruluğu nedenlerine dikkat ederek ve şartları düzenleyerek göz kuruluğu hastalığının önüne geçebilirsiniz.

 

Göz Kuruluğu Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Göz kuruluğu hastalığının hastadan hastaya değişen farklı belirtileri görülse de göz kuruluğu yaşayan hastaların büyük bir çoğunluğunda belirtiler neredeyse aynı olarak görülmektedir. Göz doktorlarına başvuran hastaların genellikle söylediği belirtiler ve şikâyetler şunlardır;

  • Gözlerde batma
  • Gözlerde yanma
  • Gözlerde yabancı cisim hissiyatı

Göz doktorlarına göz problemi şikâyetleriyle gelen hastaların büyük bir çoğunluğunda bu şikâyetler gözlemlenmekte ve bu şikâyetlerin sonucu olarak göz kurluğu teşhisi konulmaktadır. Göz kuruluğu teşhisi konulduktan sonra göz kuruluğu yaşayan hastaya uygun bir tedavi belirlenmektedir. Genel olarak gözler için koruyuculuğu yüksek ve sorunu direkt olarak çözecek suni gözyaşı damlası tedavisi tercih edilmektedir. Eğer sizin de gözlerinizde yukarda değindiğimiz belirtilerin en az bir tanesi sık sık oluyorsa ve bu durumdan olumsuz olarak etkileniyorsanız uzman bir göz hekimine görünüp hastalığınız için tedavi alabilirsiniz. Suni gözyaşı damlası, göz kuruluğu tedavisi alan hastaların gözlerindeki problemi tamamen geçirecek ve göz kuruluğu hastalığından mustarip olan hastaların sorunlarını çözecektir.

 

Gözyaşı Damlası Nasıl Kullanılır?

Göz kuruluğu tedavisinde kullanılan suni gözyaşı damlası kullanımında dikkat edilmesi gereken çok önemli hususlar vardır. Suni gözyaşı damlası kullanımı hastaların sosyal yaşamlarına kesinlikle müdahalesi olmayan, sosyal hayatlarını ertelemeden kullanabilecekleri bir göz kuruluğu tedavisidir. Öncelikle suni gözyaşı damlası kullanımını iki ayrı başlıktan oluştuğunu düşünebiliriz. Bu başlıklar şöyledir;

1-Gözyaşı Damlası Kullanım Anında

2-Gözyaşı Damlası Kullandıktan Sonra

Suni gözyaşı damlası kullanırken, gözyaşı damlasının haricinde başka bir göz problemi için birden fazla göz damlası kullanıyorsanız diğer damlaları damlatmadan önce aralarda en az 5 dakika beklemeniz gerekmektedir.

1-Gözyaşı Damlası Kullanım Anında:

            a) Suni gözyaşı damlasını gözünüze damlatmak için başınızı geriye doğru eğin. Bu damlanın gözlerinize daha iyi nüfuz etmesini sağlayacaktır.

            b) Parmaklarınız yardımıyla alt göz kapağınızı aşağıya doğru hafifçe çekerek veya parmaklarınızla alt göz kapağını hafifçe dışarıya doğru kıstırarak alt göz kapağıyla gözünüzün altında ufak bir cep oluşturun.

            c) Gözyaşı damlasını gözünüze veya göz kapaklarınıza temas ettirmeden ve damla şişesini farklı yüzeylerle temas ettirmeden dikkatlice, oluşturduğunuz cebe yavaşça damlatın. Bu dikkat gözlerinizde mikroorganizmalardan dolayı oluşabilecek problemlerin önüne geçmek için çok önemlidir.

            d)Göz kapaklarınızı fazla sıkmadan, kasmadan ve kırpmadan yavaşça kapatın.

 

2-Gözyaşı Damlası Kullandıktan Sonra

  1. Gözünüze baskı uygulamadan parmağınızı gözünüzün köşesine burnun hemen yanına hafif bastırarak tutun. Bu hareket suni gözyaşı damlasının çok gelen kısmının gözyaşı kanalından vücuda girmesini önleyecektir.
  2. Suni gözyaşı damlasını gözlerinize damlattıktan sonra en az 1 dakika boyunca gözlerinizi kapalı tutun. Bu hareket gerekli olan suni gözyaşı damlasının etkisinin kaybolmamasını ve damlanın gözlerden akmamasını sağlayarak gözleri rahatlatır.
  3. Gözyaşı damlasını damlattıktan ve 1 dakika boyunca gözleriniz kapalı bekledikten sonra, gözlerinizi açmadan önce fazla gelen gözyaşı damlalarını bir mendil yardımıyla silin.

Suni gözyaşı damlası kullanımı işte bu kadar basittir. Uzun olarak anlatımını sağlasak da pratikte suni gözyaşı damlası uygulaması hastaların tek başlarına yapabileceği ve 2-3 dakikayı geçmeyecek bir tedavi yöntemidir. Suni gözyaşı damlası kullanımına doktor kontrolünde ve doktorunuzun belirlediği periyotlara uyarak düzenli kullanmak göz kuruluğu hastalığınızın önüne geçecektir.

Blog Son Eklenenler
Sağlıklı Gözün Derecesi Kaç Olmalıdır?
Sağlıklı Gözün Derecesi Kaç Olmalıdır?
Göz sağlığı, genel vücut sağlığımızın önemli bir parçasıdır. Sağlıklı bir göz, görme yeteneğimizi etkileyen bir dizi faktöre bağlı olarak belirlenen bir "göz derecesine" sahiptir. Ancak, bu kavram genellikle net bir şekilde anlaşılamaz.
Multifocal (Uzak-Yakın) Lenslerle Daha Net Görüş
Multifocal (Uzak-Yakın) Lenslerle Daha Net Görüş
Gözlükler ve kontakt lensler, insanoğlunun görüş problemlerine çözüm getiren en önemli icatlardan biridir. Peki, bir lens, tam olarak nedir? İnsanların yakını ve uzağı daha net görebilmeleri için hangi seçeneklere sahiptirler?
UV Işınlarının Zararlarından Koruyan Kontakt Lensler
UV Işınlarının Zararlarından Koruyan Kontakt Lensler
Kontakt lens, göz sağlığını korumak ve görme özelliklerini iyileştirmek için milyonlarca kişi tarafından kullanılan çığır açıcı bir teknolojidir.
Kimler Göz Ameliyatı Olamaz?
Kimler Göz Ameliyatı Olamaz?
Göz ameliyatı, yaşam kalitesini artırmak için birçok insan için mükemmel bir seçenek olabilir.  Fakat, herkesin kullanabileceği bir tedavi yöntemi değildir. Lazer göz ameliyatı yapılabilmesi için bazı öncelikli faktörlerin dikkate alınması gerekmektedir. Peki kimler göz ameliyatı olamaz?
Göz Sağlığına İyi Gelen Gıdalar
Göz Sağlığına İyi Gelen Gıdalar
Göz sağlığı, yaşa bağlı olarak bozulabilen bir durumdur. Ancak, gözlerinizi korumak ve sağlıklarını iyileştirmek için biraz çaba sarf etmek mümkündür.
Yüz Şeklinize Göre Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?
Yüz Şeklinize Göre Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?
Yüz şekline göre güneş gözlük seçimi, herkesin stiline ve yüz şekline uygun güneş gözlüğü bulma sürecinde önemli bir etkendir. Güneş gözlükleri sadece gözlük lenslerinin güneş ışınlarını engellemesi için kullanılmaz, aynı zamanda tamamlayıcı bir aksesuar olarak da tercih edilir.
Lensin Göze Yapışması
Lensin Göze Yapışması
Gözlerimiz, dünyayı keşfetmemizi sağlayan en önemli organlarımızdır ve onları korumak büyük bir önceliktir. Günlük hayatta pek çok insan kontakt lens kullanarak düzgün bir görüş deneyimi elde eder. Ancak, deneyimli lens kullanıcıları bile zaman zaman lensin göze yapışması sorunuyla karşılaşabilirler.
Astigmat Nedir? Tedavisi Ve Belirtileri Nelerdir?
Astigmat Nedir? Tedavisi Ve Belirtileri Nelerdir?
Astigmat hakkında bilgi sahibi olmak, göz sağlığını korumak için önemlidir. Astigmatism, gözü etkileyen bir kırma kusurudur ve birçok insanın karşılaştığı bir sorundur.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.