Göz Sağlığınız İçin Kozmetik Ürünlerine Dikkat Edin!
01.09.2023

Göz Sağlığınız İçin Kozmetik Ürünlerine Dikkat Edin!

Göz sağlığı hepimiz için en önemli konulardan biridir. Bilinçsiz kozmetik ürünlerin kullanımı da göz sağlığımızı oldukça etkiler. Makyajımızı doğru bir şekilde temizlemediğimizde dahi göz sağlığımızı tehlikeye atmış oluruz. Göz enfeksiyonu, alerji gibi çeşitli hastalıkları eğer gözlerimizin bakımı ve makyaja dikkat etmezsek başımıza gelebilir.

Göz çevremizin oldukça hassas olmasının nedeni bu bölgede sinirlerin ve damarların fazla olmasıdır. Bu sebeple hassas bölgelerden biridir. Kozmetik ürünler yanlış kullanıldığında meydana gelen rahatsızlıkların başında alerji gelir. Kozmetik ürünlerin içerisinde birçok farklı madde kullanılır.

Bu malzemeler gözünüzde ve göz çevrenizde alerjiye sebep olabilirler. Ayrıca kozmetik ürünlerinin kişilerde etkileri de farklıdır. Bir kişide alerji yapmayan ürün siz kullandığınızda alerji yapabilir. Gözünüzde batma, yanma, kızarıklık, kaşıntı çapaklanma, sulanma ve benzeri sonuçlara alerji neden olur.

Gözünüzde bu gibi belirtiler meydana geldiyse yapmanız gereken doktora gitmektir. Gözünüz kolay bir şekilde alerji oluyorsa sizin için en doğru seçim makyajınızı temizlemek için doğru ürünler kullanmanız olacaktır. Ayrıca kullanmakta olduğunuz makyaj malzemelerinizi sık aralıklarla değiştirmek sizin için faydalı olur.

Bir kozmetik ürün yoğun şekilde yağ içeriyorsa göz bölgesi için tehlike oluşturur. Gözyaşına karışan yağ bir tabaka oluşturur ve görme derecemizi bulanıklaştırır. Yağ içeren bir kozmetik ürün kullandığınızda gözyaşı işlevi engellenir ve kornea beslenemediğinden olumsuz sonuçlar doğurur.

 

Göz Sağlığını Korumak Sanıldığından Daha Kolay

Göz sağlığımız için dikkat etmemiz gereken en önemli hususlar da makyajımızı doğru şekilde temizlemektir. Makyajınızı temizlemeden yattığınızda gözlerinizde tahrişe neden olursunuz.

Gözde kaşınma, kuru göz ve benzeri sonuçlar ortaya çıkar. Gözünüzün kapak kısmına ve alt kısmına far sürdüğünüzde gözyaşı ve konjonktiva denilen dış zar bölgesi ile temas eder ve tahriş oluşturur.

Rimel kullandığımızda ve eyeliner sürdüğümüzde eğer gözümüzde uzun süre tutarsak ve makyajımızı temizlemezsek göz kapaklarımızın alt kısmında pürtüklü bir görünüm meydana gelir. Pürtüklerin içerisinde de siyah partiküller olur. Pürtüklü oluşum gözyaşımızda soruna neden olur.

Yatmadan önce makyajımızı her zaman temizlemeli ve temizlerken hassas ürünler kullanmalıyız. Makyaj malzemesi ile göz kremlerini kullanacağınız zaman oldukça önemlidir. Bir ürünün kullanım tarihi geçmişse kesinlikle kullanılmamalıdır. Ürünün rengi bozulmuşsa ya da garip bir kokuşu varsa kesinlikle kullanılmamalıdır.

Makyaj öncesinde muhakkak eller yıkanmalıdır. Makyaj yaptığınız sırada bir hata yaparsanız hızlı olmak adına daha önce kullandığınız ve kirli olan pamuk ya da mendil kullanmamalısınız.

Göz enfeksiyonu geçirdiyseniz ve bu süreçte temizlik ürünü ve makyaj malzemesi kullandıysanız enfeksiyon geçtiğinde süreç boyunca kullandığınız ürünleri bir daha gözünüze sürmemeniz gerekir. Makyaj için göz bölgesi oldukça önemlidir.

Göz çevremiz de en hassas bölgelerden biridir. Bu sebeple hem göz içi bölgesi hem de göz çevresi için doğru ürünler kullanılmalıdır.

 

 

Göz Sağlığını Bozan Şeyler

Göz sağlığımız için kullandığımız makyaj malzemelerine dikkat etmeliyiz. Göz makyajı yaparken cildimiz için doğru ürünü seçmeliyiz. Alerjik bir yapımız varsa kullandığımız makyaj malzemelerine daha çok dikkat etmeliyiz. Bir ürün suya dayanıklı olduğunda temizlemesi daha zordur. Hassas ve çabuk etkilenen bir göz çevreniz varsa suyla kolay çıkan makyaj ürünlerini tercih etmelisiniz.

Makyaj malzemelerinizi belirli aralıklarla yenilemeniz gerekir. Alerji yapan malzemeler eskidikçe risk sizin için daha çok artar. Maskara ya da eyeliner kullanacağınız zaman alerjik bir yapınız varsa en doğru renk seçimi siyahtır. Bir makyaj ürününün içerisinde birçok farklı bileşen bulunur.

Göz sağlığınız için içinde 10 bileşenden fazla madde olan makyaj ürünlerini kullanmamalısınız. Kirpikleriniz için maskara kullanacağınız zaman en dip bölgelerine kadar sürmemeye dikkat edin.

 

 

Göz Çevresi Sağlığı

Gözlerimiz mikrop kaptığında yanma, batma, çapaklanma, kızarma gibi belirtiler meydana gelir. Mikrop bulaşması en çok maskara kullanımından oluşur. Bu sebeple sık maskara kullanan biriyseniz 3 ay süreyle maskaranızı yenilemeniz gerekir.

Eyeliner kullanımı için kalem şeklinde olan ürünler daha avantajlıdır. Diğer insanlarla eyeliner ve maskara paylaşımı yapmamanız gerekir. Makyaj yaparken yanlışlıkla gözünüzü çizdiyseniz de mutlaka uzman bir doktora giderek muayene olmalısınız. Makyaj malzemeleri gözlerde enfeksiyon ve alerjilere neden olabildiğinden kullanacağınız malzemeleri dikkatli bir şekilde seçmeniz gerekir.

Gözümüz için makyaj malzemesi seçerken kaliteli ürün kullanmaya özen göstermeliyiz. Göz kalemi kullanacağınız zaman gözlerin iç kısmına sürmek oldukça hatalı bir davranıştır.

Göz kalemini gözümüzün içine sürdüğümüzde kirpiklerimizin dip kısmında bulunan yağ bezlerimizin kanal ağızlarını tıkayabiliriz. Makyaj yapmadan önce ellerimizin temiz olduğundan mutlaka emin olmamız gerekir.

Kontak lens kullanan kişiler için göz makyajı yapmadan önce kontakt lensleri takmış olmanız gerekir. Kontakt lensi makyajdan sonra takarsanız tozlar lense yapışabilir ve bu da gözlerinize zarar verebilir.

Suyla çıkan makyaj ürünleri her zaman cildiniz için daha avantajlı ürünlerdir. Özellikle alerjiye müsait olan ciltler için suya dayanıklı ürün kullanmak oldukça zararlı olabilir. Bilinçsiz makyaj ürünleri kullanımı gözünüz için oldukça tehlikeli olan durumlar oluşturarak sağlığınızı bozabilir.

 

Göz Sağlığı Firmaları

Makyaj ürünlerini bilinçsiz kullanmak ve yatmadan önce göz makyajını temizlememek göz sağlığımız için oldukça tehlikelidir. Enfeksiyon, cilt hastalıkları, alerji gibi birçok farklı hastalığa neden olur.

Bir kişi göz enfeksiyonuna sahipse ve sizin makyaj malzemenizi kullandıysa siz de enfeksiyon kapabilirsiniz. Günümüzde birçok firma deneme amaçlı makyaj ürünleri koyarlar. Bu ürünler ortak olarak denendiğinden oldukça tehlikelidir. Bu sebeple açık olan ve deneme amaçlı koyulan makyaj malzemelerini kullanmamanız daha doğru olur.

Ayrıca yeni aldığınız bir makyaj malzemesini kullanmaya başladıktan sonra belirli bir kullanım süresi olur. Bir makyaj malzemesi için en doğru kullanım süresi en fazla 4 aydır. Fakat bu süre aldığınız makyaj malzemesinin özelliklerine göre de değişebilir. Eğer bir ürünün kullanım süresi dolmuşsa ürününüz bitmediyse bile muhakkak atmanız gerekir.

Bir makyaj malzemesinin süresi dolduğunda içerisinde bakteri üretmeye başlar ve bu testlerle kanıtlanmış bir durumdur. Bu sebeple eğer son kullanma tarihi geçen bir makyaj malzemesi kullanırsanız göz sağlığınız büyük bir tehlikeye atmış olursunuz. Makyaj malzemeleri bilinçli bir şekilde kullanılmazsa ve bu durum sürekli olursa oluşan hasar kalıcı da olabilir.

Özellikle internetten ya da pazardan aldığınız ürünlere ekstra dikkat etmeniz gerekir. Ucuz ürünler her zaman insanlara hitap eder fakat özellikle göz çevremiz için kaliteli ürün kullanmaya özen göstermemiz ve sağlığımızı korumamız gerekir.

 

Göz Sağlığı Hakkında

Makyaj malzemesi alırken internet ya da pazardan alışveriş yaptığınızda bazı ürünler sahte olmasına rağmen size gerçek oldukları söylenebilir. Bu gibi kötü niyetli insanlara karşı dikkatli olmak gerekir.

Bir makyaj ürünü sahteyse içerisinde kurşun, siyanür, cıva ve benzeri tehlikeli maddeler bulunabileceğinden göz sağlığınız için önemli bir tehdit oluştururlar. Zararlı kimyasal içeren makyaj ürünleri her zaman insan sağlığını tehdit eder. Kızarıklık, döküntü, kaşıntı gibi problemler cildinizde baş göstermeye başlar.

Makyaj malzemesini uzun süre kullanmaya devam edersek cildimizin emme olasılığı da artacağından bu da riskli bir durum meydana getirir. Kaliteli bir ürün olmadığında içerisinde hangi kimyasal maddelerin kullanıldığı bilemezsiniz. Kullanılan kimyasal maddelerin kanserojen olması durumunda olumsuz sonuçlara neden olabilir.

Piyasaya göre çok ucuz olan ürünleri kullanmadan önce mutlaka düşünmeli ve tercih etmemeliyiz. Göz makyajı sırasında göz içerisine kalem sürmemek oldukça önemlidir. Makyaj malzemesi herkesin kişisel olarak kullandığı bir malzeme olmalıdır. Bir başkasıyla paylaştığınızda kendinizi tehlikeli bir durum içerisine sokuyor olabilirsiniz.

Ürün tercih ederken suyla kolay çıkabilen ürünler sağlığımız için her zaman daha iyidir. Çünkü bu tarz ürünler cildimize suya dayanıklı ürünlere göre çok daha fazla nefes aldırırlar. Eyeliner ya da far kullanımı kirpik bölgemize ve kapaklarımıza sürülebilir. Far sürerken dikkat edilmesi gereken husus kapak kısımlarını çok fazla oynatmamaktır.

Fark sürerken göz kapaklarımızı çok fazla oynatırsak bir süre sonra bölgedeki kas liflerinde ayrılmalar meydana gelebilir. Bu kas ayrılmaları da göz kapaklarında düşmeye neden olduğundan dikkatli olmakta fayda vardır. Suya dayanıklı ürünlerin kullanılmasının bir diğer dezavantajı ise eğer makyaj sırasında ürünü gözümüzün içerisine kaçırırsak temizlememizin çok daha zor olmasıdır.

Suya dayanıklı olan ürünü göz içimizden çıkarmaya çalışırken kornea bölgemize zarar verebiliriz. Makyajımızı yatarken doğru şekilde temizlemezsek kirpik diplerimiz için kalıcı şekilde tıkanıklığa neden olabiliriz. Bu tıkanıklık iltihaba ve kirpik dökülmesine sebep olabilir.

Makyajımızı temizlerken kaliteli ürünler tercih etmeli ve yatmadan önce cildimizin nefes alacak şekilde temizlendiğinden emin olarak uyumayı tercih etmeliyiz.

Blog Son Eklenenler
Lazer Göz Ameliyatı Fiyatları 2024
Lazer Göz Ameliyatı Fiyatları 2024
Göz sağlığı, yaşam kalitesini doğrudan etkileyen önemli bir konudur. Görme kusurları, günlük yaşamı olumsuz etkileyebilecek problemler arasında yer alır. Miyop, hipermetrop, astigmat gibi göz bozuklukları, gözlük ya da kontakt lens kullanımını gerektirebilir.
Göz Çapaklanması Nedir ve Nasıl Geçer
Göz Çapaklanması Nedir ve Nasıl Geçer
Göz çapaklanması her yaştan kişinin hayatında en az bir kez olsun yaşadığı yaygın bir durumdur. Bebeklikten itibaren görülmeye başlayan bu durum, gözde normal dışında aşırı çapaklanma olarak tanımlanabilir.
Göz Sağlığınıza İyi Gelen Hoya Gözlük Camları
Göz Sağlığınıza İyi Gelen Hoya Gözlük Camları
Göz sağlığı, genel sağlığımızın önemli bir parçasıdır. Modern yaşam tarzımızda, gözlerimizi korumak her zaman daha önemli bir hal aldı. Birçok kişi, uzun saatler boyunca dijital ekranlara maruz kaldığı için göz sağlığı sorunlarıyla karşılaşmaktadır. Hoya gözlük camları ise bu sorunları en aza indirerek göz sağlığınıza önemli bir katkı sağlar.
No Touch Lazer Nedir?
No Touch Lazer Nedir?
Gözdeki miyopi ve astigmatizma gibi kırma kusurlarının tedavisinde etkili bir yöntem olan excimer lazer, gözün en ön tarafında bulunan saydam dokumuz olan kornea üzerinde işlem yaparak gözdeki kusurları düzelten bir teknolojidir.
Göz Kapağı Şişmesi Neden Olur ve Nasıl Geçer?
Göz Kapağı Şişmesi Neden Olur ve Nasıl Geçer?
Göz kapağı şişmesi yaygın bir durumdur ve çoğu yaştan kişide görülebilir. Genelde göz kapağı ile ilgili bölgede meydana gelen bir sorun olan göz kapağı şişmesi, çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Bu durum genellikle iltihaplanma, yaralanma, alerjik madde maruziyeti veya darbe gibi sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir.
Renk Körlüğü Testi Nedir?
Renk Körlüğü Testi Nedir?
Renk körlüğü testi, kişinin renkleri algılama yeteneğini değerlendirmek için yapılan bir testtir. Bu test, gözdeki koni hücrelerinin işlevini ve renk algısındaki herhangi bir eksikliği veya bozukluğu belirlemek için kullanılır.
Retina Nedir?
Retina Nedir?
Gözlerimiz, dünyayı algılamamızı sağlayan en önemli duyu organlarımızdan biridir. Görme mucizesinin arkasında isperiferalk bir sistem yatar. Bu sistemin en önemli parçalarından biri de retinadır.
20-20-20 Kuralı Nedir?
20-20-20 Kuralı Nedir?
Teknolojinin gelişmesi ve dijital ekranların günlük hayatımızdaki yeri arttıkça, göz yorgunluğu ve kuruluğu gibi göz problemleri de artış göstermektedir. Özellikle bilgisayar, tablet ve telefon gibi ekranlara uzun süre bakmak, göz kaslarının sürekli olarak yakın mesafelere odaklanmasına neden olur.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.