Alışverişin kampanyalarla daha anlamlı.

Kampanyalı alışveriş için tıkla

↓↓

Göz Sağlığınızı Korumak İçin Bunlara Dikkat Edin!
01.09.2023

Göz Sağlığınızı Korumak İçin Bunlara Dikkat Edin!

Gözlerde meydana gelen enfeksiyon, glokom, kırma kusuru, katarakt, sarı nokta hastalığı Çoğu insanın ortak problemi göz hastalıkları hayat standartlarımızı aşağı çekmekle kalmıyor, tedavide gecikme durumunda kalıcı görme kaybına bile sebebiyet verebiliyor. Alacağımız pratik önlemlerle gözlerimizde meydana gelebilecek büyük çaplı sorunların önüne geçmemiz mümkün. Üstelik teknolojik ürünlere maruz kalırken 15 dakikada bir 15 saniye ara vermek, güneş gözlüklerini her mevsim takmak, bazı yiyecekleri sofradan eksik etmemek ve göz sağlığı için düzenli göz muayenesine gitmek gibi son derece pratik yöntemlerle.

 

Koruyucu Gözlük Takın  

Göz sağlığı için yapılması gerekenler konusunda ilk sırada belli iş kazaları veya tehlikeli alanlarda temas edebilecek nesnelerden korumak gelir. Göz yaralanmalarının birçoğu iş ve ev kazalarından dolayı meydana geliyor. Bu sebeple evde ve işte tadilat ve tamirat yaparken, temizlik malzemeleri kullanırken, özellikle topla oynanan sporlar esnasında mutlaka koruyucu gözlük kullanın. Unutmamalısınız, polikarbonat plastikten üretilen gözlükler diğer materyallere göre 8 kat daha dayanıklıdır.

 

Sofranızdan Bu Gıdaları Eksik Etmeyin

Kalp ve kan dolaşımına yardımcı olan gıdalar göz sağlında da fayda sağlıyor. Göz sağlığınız için turunçgiller, roka, pazı, havuç ve tam buğday, portakal, tam çavdar ve tam tahıllıları elden geldikçe tüketmeye çalışın. Çinkodan zengin fasulye, kırmızı et ve kümes hayvanları ise ışık hasarının önüne geçiyor. A vitaminini bünyesinde barındıran havuç, ıspanak, tatlı patates, marul, pırasa gibi bitkisel besinler ile ton balığı, keçi ve inek sütü, yumurta ile ciğer gibi hayvansal besinler görme keskinliğini muhafaza ediyor. Gözleriniz açısından son derece önemli olan bu yiyecekleri düzenli olarak tüketmek gerekiyor. 

 

Kontakt Lenslerinize İyi Bakın

Kontakt lens takıyorsanız temizliğine çok dikkat edin. Aksi halde göz sağlığı problemi baş gösterebilir. Bu problemlerin başındaysa göz enfeksiyonu riski geliyor. Lens takma ve çıkarma öncesinde ellerinizi sabunlu suyla dezenfekte edin. Lens kabında bulunan lens solüsyonunu her gün düzenli olarak yenilemeyi unutmayın. Kabınızı 1-2 ayda bir değiştirin. Lensinizi tavsiye edilen vakitten daha uzun süre takmayın. Gözleriniz için ciddi bir risk oluşturan şey, gece lenslerinizle uyumanızdır. Bu nedenle, uyuma öncesinde mutlaka lenslerinizi çıkarmalısınız. Kontakt lensleri kullanarak havuza veya duşa girmekte gözleriniz için risklidir.

 

Makyaj Malzemelerinin Tüketim Tarihlerine Dikkat Edin

Sıvı veya kremsi malzemelerde mikroplar çok çabuk çoğalabiliyor. Bundan ötürü göz sağlığı söz konusu olunca 90 günden fazla sıvı veya kremsi malzemeleri kullanmayın. Göz enfeksiyonuyla karşı karşıyaysanız bütün makyaj malzemelerinizi düşünmeden çöpe atın. Diğer yandan kirpik kenarının iç tarafına eyeliner ile göz kalemi sürmekten kaçının. Her gece makyajınızı göze uygun temizleyicilerle dezenfekte edin. Makyaj malzemelerinizi diğer insanlarla paylaşmama konusunda katı olun. Kısaca yapılması gerekenler arasında kimyasal kullanımında oldukça titiz ve dikkatli olun diyebiliriz.

 

Her Mevsim Güneş Gözlüğü Takın

Ultraviyole ışınları cildinize oldukça fazla zarar verir. Bunun yanı sıra göz sağlığı konusunda da oldukça tehlikeli. Katarakt, kornea yanıkları, bazı durumlarda göz kapağı kanserine bile neden olabiliyor. Diğer yandan sarı nokta hastalığına sebebiyet verebiliyor. Dışarıda hava kapalı olsa dahi yaz veya kış demeden güneş gözlüğü takın. Şapka takmak bile gözlerinizi korumak için neler yapmalıyız sorusuna en pratik cevaptır. 

 

Prospektüsleri Okumayı İhmal Etmeyin

Kullanılan bazı ilaçlar göz sağlığı açısından kötü etkileyebiliyor. Görme bulanıklığı, göz kaşınmasında artış, ışık hassasiyeti veya göz yanması başka sebeplerle kullandığınız ilaçların yan etkisi olabiliyor. Bu sebeple ilaçların prospektüslerini okumayı ihmal etmeyin. 

 

Göz Sorunlarınızı Görmezden Gelmeyin

Gözlerde kızarıklık ve kaşıntı problemi yaşıyorsanız soğuk pansumanla takviye yapın veya suni gözyaşı kullanın. Batma veya kum var hissiyatı varsa yüzünüzü yıkayın, serum fizyolojik ile nemlendirin. Bu tedbirlere rağmen şikâyetleriniz devam ederse veya gözlerde ağrı, kapaklarda şişlik ile ışık hassasiyeti yaşanırsa, mutlaka göz doktorunuza danışın. Işık çakması, uçuşan siyah noktalar ile görme bulanıklığı ise uzun vadede etkisi büyük problemler işaret ediyor. Bu gibi konularda göz sağlığı için yapılması gerekenler içerisinde en önemlisi doktorunuza danışmaktır.

 

Bilgisayar Başında 15 Dakikada Bir 15 Saniyelik Molalar Verin

Bakışlarınızı bilgisayar ekranına yönlendirmek gözlerinizi hasara uğratmaz, ancak yorgunluk ve göz kuruluğuna sebep olur.  Çünkü normalde gözümüzü dakikada 10 ya da 12 kez kırparken ekrana baktığımızda bu ölçümün yarısı kadar kırparız. Göz sağlığınız için 15 dakikada bir 15 saniye süreyle uzağa bakın. Ayrıca ekranınızın gözünüzden uzaklığı 50 cm mesafede ve ekranın üst sınırı da göz hizanızın altında olmalı. Yansıyan ışık kaynaklarını önlemenizi ihmal etmeyin. 

 

Düzenli Göz Muayenesi Yaptırın

Gözlük takmasanız göz sağlığı için düzenli göz muayenesi olmayı rutin haline getirmeye çalışın. Çünkü düzenli göz muayenesi ile hem kalıcı görme kaybına neden olabilecek göz hastalıklarının erken tanısı koyulabiliyor hem de birçok sistemik hastalığın tanı aşamasında destek oluyor. Örneğin bazı kanser çeşitlerinde, Behçet hastalığında ilk belirti gözde meydana gelebiliyor. Bu sebeple büyüme çağındaki çocukların yılda bir, hiçbir göz problemi olmayan 18-40 yaş aralığındaki kişilerse en çok 2 yılda bir, daha ileri yaştakiler veya diyabet ya da tansiyon sorunu olan veya genetik olarak göz hastalığı bulunan kişilerin ise yılda bir muayene olmaları gerekiyor. Ayrıca pek çok hastalık bağıntısız gibi gözükse de göz sağlığı mevzu bahis olunca diğer hastalıklardan da nem kapabiliyor. Örneğin yüksek tansiyon ve diyabet hastalığı göz damarlarınıza hasar vererek göz içi kanamasına, görme alanında azalmaya ve hatta görme kaybına sebebiyet verebiliyor. Bu sebeple göz doktorunuza sadece kendi göz sağlığınız hakkında değil ailenizin hakkında da bilgi vermeyi unutmayın.

 

Sigara İçmeyin

Eğer sigara kullanıyorsanız, bir an önce bırakın! Çünkü sigara yaşa bağlı sarı nokta hastalığında en önemli tetikleyicilerden biri. Aynı zamanda katarakt görülme riskini arttırıyor. Ayrıca gözlerde kuruluğa sebebiyet verebiliyor. Damar sertliği yaptığı için göz damarlarında tıkanmalara yol açıyor, sonuç olarak da görme kaybı gelişebiliyor. Sigara içmeyi bıraktığınız an göz hastalığı riskiniz tüketmeyenlerdeki orana kadar düşüyor.

Blog Son Eklenenler
Nistagmus Nedir?
Nistagmus Nedir?
Nistagmus, gözlerin kontrolsüz ve tekrarlayan biçimde yana, aşağı yukarı ya da dairesel düzende hareket etmesi olarak adlandırılır. Bu durum, göz titremesi olarak da bilinir ve kişinin görme ve derinlik algısı üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir.
Göz Enfeksiyonu Nedir? Neden Olur?
Göz Enfeksiyonu Nedir? Neden Olur?
Göz enfeksiyonu, toplumda sıklıkla karşılaşılan ve yaygın bir sağlık problemidir. Bu tür enfeksiyonlar genellikle bakteri, virüs veya mantar gibi mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyonlardır.
Göz Altı Torbaları Neden Olur?
Göz Altı Torbaları Neden Olur?
Göz altı torbası, birçok insanın karşılaştığı ve estetik açıdan rahatsız edici olabilecek bir sorundur. Bu sorun, ilerleyen yaş, uykusuzluk ve dengesiz beslenme gibi faktörlerden kaynaklanabilir.
Heterokromi Nedir? Neden Olur?
Heterokromi Nedir? Neden Olur?
Heterokromi, genelde gözlerde meydana gelen bir renk değişikliği durumunu ifade etmektedir. Bu durum, aynı zamanda cilt ve saçta da görülebilir ancak en sık göze çarpan yeri gözlerdir.
Göz Kararması Neden Olur? Nasıl Geçer?
Göz Kararması Neden Olur? Nasıl Geçer?
Göz kararması, birçok insanın günlük yaşantısında sıklıkla yaşadığı şikayetlerden biri olarak karşımıza çıkar. Genellikle birkaç saniye veya birkaç dakika süren göz kararması, insanların hayatında önemli bir etkiye sahip olabilir.
Netlik ve Maksimum Konfor İçin Yeni Nesil Mavi Işık Filtreli Lensler
Netlik ve Maksimum Konfor İçin Yeni Nesil Mavi Işık Filtreli Lensler
Günümüz dijital çağında, uzun saatler boyunca ekran karşısında geçirilen zamanın artmasıyla birlikte, mavi ışığa maruz kalma oranı da önemli ölçüde yükselmiştir.
Göz Seğirmesi Nedir?
Göz Seğirmesi Nedir?
Göz atması, yani göz seğirmesi, kontrol edilemeyen ve istemsiz bir göz kası ya da göz kapağı hareketi olarak bilinir. Tıbbi adı miyokimi olan göz seğirmesi, genellikle göz kapağının birkaç saniye boyunca tekrarlayan hareketiyle kendini gösterir.
Göz Ağrısı Nedir? Neden Olur?
Göz Ağrısı Nedir? Neden Olur?
Göz ağrısı, gözün herhangi bir bölgesinde hissedilen bir ağrı veya yanma, batma, veya yabancı cisim varmış hissi ile tanımlanabilir. Görme organında meydana gelen bu ağrı, insanların büyük çoğunluğu hayatlarının bir döneminde yaşadığı yaygın bir şikayettir.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.