Alışverişin kampanyalarla daha anlamlı.

Kampanyalı alışveriş için tıkla

↓↓

Gündelik Hayatta Kontakt Lens Kullanımı
01.09.2023

Gündelik Hayatta Kontakt Lens Kullanımı

Kontakt lensler, gözlük kullanmanın pratik bir alternatifidir ve gözlüklerle yapılamayacak birçok aktiviteye olanak sağlarlar. Ancak günlük hayatta kontakt lens kullanımı bazı hassas kurallar gerektirir. Lensler, göz sağlığını korumak için doğru bir şekilde kullanılmalı ve dezenfekte edilmelidir. Lens kullanırken dikkatli ve bilinçli olmamız gereklidir çünkü göz, vücudun en hassas organlarından biridir ve lens üzerinde oluşabilecek bir enfeksiyon veya tahriş durumunda ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle, lens kullanırken doğru uygulama ve bakım tekniklerini öğrenmek, gözlerimizi korumak için gereklidir. 

Kontakt Lens Kullananların Gündelik Hayatta Yaşadıkları

İlk başlarda kontakt lens kullanmaya başlayanlar elbette vazgeçmek isteyip gözlük kullanmayı düşünebilir. Kontakt lens kullanımı için dikkat edilmesi gereken birçok faktör var. Bu faktörlere uyulmadığı takdirde ciddi göz rahatsızlıkları sizi bekliyor olabilir.

Günlük ya da aylık takmanız gereken lensleri olduğundan daha fazla süre kullanmayın.  Lensi ters takma durumu tabii ki yanma hissi yaratabilir. Lens takıp çıkartırken olabildiğince özen göstermeniz gerekiyor.  Lensleriniz sebepsizce göz kırpmasını artırabilir. Gözleri kırpıştırarak lensleri yerine oturtmaya çalışmakta bir emektir.

Kontakt lens kullanımı için takıp çıkartırken etraftan size bakışlar yansıyabilir. Ne yapıyor acaba düşünceleri ile size bakış atabilirler. Bu durumda sizi sadece düzenli lens kullananlar anlayacaktır. Lensinizi kaybedip daha sonra bulduğunuz da umduğunuz gibi çıkmayabilir. Yani muhtemelen yırtılmış, çizilmiş ya da kurulmuş olacaktır. (Lens Nasıl Çıkartılır? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.)

Duştan önce lensi çıkartmak ve sonra yeniden takmak havuza girmeden çıkartmak, makyaja başlamadan önce lensi temizleyip takmanın sizi uğraştırdığını düşünebilirsiniz. Ancak birkaç deneme sonrası bu duruma alıştığınızı göreceksiniz.

Solüsyonunuz bittiği takdirde suyla yıkamamalısınız. Bu durumu yaşayanlar vardır. Arkadaşında kalıp solüsyonunu evde unutanlar bu yönteme başvurmuştur. Ama suyla beraber lensinize bulaşan mikroplar lens ile beraber gözünüze yapışabilir.

Bu nedenle lens temizliğini ihmal etmemelisiniz. (3 Adımda Kontakt Lens Temizliği Nasıl Yapılır? başlıklı yazımız ilginizi çekebilir.)

Lens ile uyumak mı! Eğer lenslerinizde gece gözde kalabilme özelliği yoksa, sabah uyandığınızda lensinizin gözünüzle bir bütün halinde yapışık bulmak istemiyorsanız lenslerinizi uyumadan lens solüsyonuyla beraber lens kabına koymalısınız.

 

Lens kullanmanın kaçınılmaz olduğu durumlarda tek seferlik lenslerin kullanılması önerilir

Tek seferlik lensler, lens kullanmanın kaçınılmaz olduğu durumlarda tercih edilen bir seçenektir. Özellikle denize veya havuza girecek lens kullanıcılarının, görme sorunu hafifse ve gözlük veya lens kullanmadan da görme kabiliyetleri varsa, lens kullanmadan gitmeleri önerilir. Bununla birlikte, çok yüksek numaralı gözlük veya kullanılan kontak lens ile görme açısı ciddi şekilde azalan kişiler için lens kullanması gerekebilir. Görme açısındaki azalma, gözlüksüz veya lenssiz olarak ortamda bulunulduğunda sorun teşkil edebilir. Bu nedenle, lens kullanıcıları bu durumlarda tek seferlik lensleri tercih ederek hem rahat ve konforlu bir kullanım sağlayabilir, hem de görme sorununun etkilerini minimize edebilirler. Sonuç olarak, lens kullanmanın kaçınılmaz olduğu durumlarda özellikle yüksek numaralı görme sorunu ya da suyla temas halinde olan aktivitelerde tek seferlik lenslerin kullanılması önerilmektedir.

Uygun Lens Kullanım Kuralları

Uygun Lens Kullanım Kuralları hakkında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. İlk olarak, lens gözdeyken gözlerinize dokunmadan sabun ve su ile temizlemeniz önemlidir. Böylece göz enfeksiyonları gibi istenmeyen durumların önüne geçebilirsiniz. Doktorunuzun size tavsiye ettiği reçeteli kontakt lens kullanmanız da oldukça önemlidir. Bu şekilde göz sağlığınızı koruma altına alabilirsiniz. Geçmiş tarihe sahip olan lensleri ise atmanız ve yerine yeni bir tane satın almanız gerekmektedir. Lensin son kullanma tarihine dikkat etmek, göz rahatsızlıklarını minimize etmenize yardımcı olacaktır. Son olarak, lensleri başka bir kişiyle birlikte müşterek olarak kullanmamanız gerekmektedir. Herkesin göz yapısı farklı olduğu için bu durum göz enfeksiyonlarına yol açabilir. Bu kurallara uyarak lensleri düzgün bir şekilde kullanmanız, göz sağlığınızı korumanız açısından oldukça önemlidir.

Her ne kadar lens kullanımı zahmetli olsa da lens vazgeçilmez bir icat. 

 

Blog Son Eklenenler
Nistagmus Nedir?
Nistagmus Nedir?
Nistagmus, gözlerin kontrolsüz ve tekrarlayan biçimde yana, aşağı yukarı ya da dairesel düzende hareket etmesi olarak adlandırılır. Bu durum, göz titremesi olarak da bilinir ve kişinin görme ve derinlik algısı üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir.
Göz Enfeksiyonu Nedir? Neden Olur?
Göz Enfeksiyonu Nedir? Neden Olur?
Göz enfeksiyonu, toplumda sıklıkla karşılaşılan ve yaygın bir sağlık problemidir. Bu tür enfeksiyonlar genellikle bakteri, virüs veya mantar gibi mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyonlardır.
Göz Altı Torbaları Neden Olur?
Göz Altı Torbaları Neden Olur?
Göz altı torbası, birçok insanın karşılaştığı ve estetik açıdan rahatsız edici olabilecek bir sorundur. Bu sorun, ilerleyen yaş, uykusuzluk ve dengesiz beslenme gibi faktörlerden kaynaklanabilir.
Heterokromi Nedir? Neden Olur?
Heterokromi Nedir? Neden Olur?
Heterokromi, genelde gözlerde meydana gelen bir renk değişikliği durumunu ifade etmektedir. Bu durum, aynı zamanda cilt ve saçta da görülebilir ancak en sık göze çarpan yeri gözlerdir.
Göz Kararması Neden Olur? Nasıl Geçer?
Göz Kararması Neden Olur? Nasıl Geçer?
Göz kararması, birçok insanın günlük yaşantısında sıklıkla yaşadığı şikayetlerden biri olarak karşımıza çıkar. Genellikle birkaç saniye veya birkaç dakika süren göz kararması, insanların hayatında önemli bir etkiye sahip olabilir.
Netlik ve Maksimum Konfor İçin Yeni Nesil Mavi Işık Filtreli Lensler
Netlik ve Maksimum Konfor İçin Yeni Nesil Mavi Işık Filtreli Lensler
Günümüz dijital çağında, uzun saatler boyunca ekran karşısında geçirilen zamanın artmasıyla birlikte, mavi ışığa maruz kalma oranı da önemli ölçüde yükselmiştir.
Göz Seğirmesi Nedir?
Göz Seğirmesi Nedir?
Göz atması, yani göz seğirmesi, kontrol edilemeyen ve istemsiz bir göz kası ya da göz kapağı hareketi olarak bilinir. Tıbbi adı miyokimi olan göz seğirmesi, genellikle göz kapağının birkaç saniye boyunca tekrarlayan hareketiyle kendini gösterir.
Göz Ağrısı Nedir? Neden Olur?
Göz Ağrısı Nedir? Neden Olur?
Göz ağrısı, gözün herhangi bir bölgesinde hissedilen bir ağrı veya yanma, batma, veya yabancı cisim varmış hissi ile tanımlanabilir. Görme organında meydana gelen bu ağrı, insanların büyük çoğunluğu hayatlarının bir döneminde yaşadığı yaygın bir şikayettir.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.