Hangi Kontakt Lensi Seçmeliyim ?
01.09.2023

Hangi Kontakt Lensi Seçmeliyim ?

Kontakt lens seçimini yaparken yaşam koşullarımıza ve göz hassasiyetine uygun olmasına dikkat etmeliyiz. Göz doktorunuzda yaptıracağınız muayene sayesinde uzun süre kullanacağınız kontakt lensi belirleyebilirsiniz. En çok yumuşak kontakt lensler tercih edilmektedir.

Kullanım süresine göre lens çeşitleri

Günlük lensler ( Kullan at lensler) ; Günlük kullanılan ve her gün bir adet takılıp gün sonunda atılan lenslerdir. Günlük lens kullanırken solüsyonla temizleme derdiniz olmaz. Kullanımı daha pratiktir. Günlük lensler çok sık seyahat  edenler, spor yapanlar ve sürekli temiz lens kullanmak isteyen kişiler için idealdir. Günlük lensler lens solüsyonu taşıma ve temizleme sorununu ortadan kaldırdığı için kullanımı oldukça konforludur. Günlük lensler gün sonunda atılır ve ertesi gün yeni bir lens ile güne başlarsınız.

Aylık Lensler ; Aylık lensler kullanım süresi  bir ay olan lenslerdir.  Bu lensleri gün içerisinde kullanıp uyumadan önce temizlemesini yaparak  solüsyonunda dinlenmeye bırakmalısınız. Aylık lensler için tabi solüsyon bulundurmanız gereklidir. Kozmetik amaçlı ve yeni lens kullanmaya başlayan kişiler tarafından daha sık tercih edilir.

Yıllık Lensler; Renkli kontakt lens kullanıcılarının daha sıklıkla tercih ettiği yıllık lenslerdir. Yıllık lenslerin ömrü bir yıldır. Dolayısıyla solüsyon temizliğini düzenli yaparak tam bir yıl kullanabilirsiniz. Kozmetik amaçlı kullanılanların maliyeti oldukça uygundur. Göz rahatsızlıkları, görme kusurları için tercih edilen yıllık lenslerde bu rakamlar yukarılara çıkmaktadır.  Lensin süresi sona erdiğinde kullanımı sonlandırılarak çöpe atılmalıdır.

Blog Son Eklenenler
Sağlıklı Gözün Derecesi Kaç Olmalıdır?
Sağlıklı Gözün Derecesi Kaç Olmalıdır?
Göz sağlığı, genel vücut sağlığımızın önemli bir parçasıdır. Sağlıklı bir göz, görme yeteneğimizi etkileyen bir dizi faktöre bağlı olarak belirlenen bir "göz derecesine" sahiptir. Ancak, bu kavram genellikle net bir şekilde anlaşılamaz.
Multifocal (Uzak-Yakın) Lenslerle Daha Net Görüş
Multifocal (Uzak-Yakın) Lenslerle Daha Net Görüş
Gözlükler ve kontakt lensler, insanoğlunun görüş problemlerine çözüm getiren en önemli icatlardan biridir. Peki, bir lens, tam olarak nedir? İnsanların yakını ve uzağı daha net görebilmeleri için hangi seçeneklere sahiptirler?
UV Işınlarının Zararlarından Koruyan Kontakt Lensler
UV Işınlarının Zararlarından Koruyan Kontakt Lensler
Kontakt lens, göz sağlığını korumak ve görme özelliklerini iyileştirmek için milyonlarca kişi tarafından kullanılan çığır açıcı bir teknolojidir.
Kimler Göz Ameliyatı Olamaz?
Kimler Göz Ameliyatı Olamaz?
Göz ameliyatı, yaşam kalitesini artırmak için birçok insan için mükemmel bir seçenek olabilir.  Fakat, herkesin kullanabileceği bir tedavi yöntemi değildir. Lazer göz ameliyatı yapılabilmesi için bazı öncelikli faktörlerin dikkate alınması gerekmektedir. Peki kimler göz ameliyatı olamaz?
Göz Sağlığına İyi Gelen Gıdalar
Göz Sağlığına İyi Gelen Gıdalar
Göz sağlığı, yaşa bağlı olarak bozulabilen bir durumdur. Ancak, gözlerinizi korumak ve sağlıklarını iyileştirmek için biraz çaba sarf etmek mümkündür.
Yüz Şeklinize Göre Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?
Yüz Şeklinize Göre Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?
Yüz şekline göre güneş gözlük seçimi, herkesin stiline ve yüz şekline uygun güneş gözlüğü bulma sürecinde önemli bir etkendir. Güneş gözlükleri sadece gözlük lenslerinin güneş ışınlarını engellemesi için kullanılmaz, aynı zamanda tamamlayıcı bir aksesuar olarak da tercih edilir.
Lensin Göze Yapışması
Lensin Göze Yapışması
Gözlerimiz, dünyayı keşfetmemizi sağlayan en önemli organlarımızdır ve onları korumak büyük bir önceliktir. Günlük hayatta pek çok insan kontakt lens kullanarak düzgün bir görüş deneyimi elde eder. Ancak, deneyimli lens kullanıcıları bile zaman zaman lensin göze yapışması sorunuyla karşılaşabilirler.
Astigmat Nedir? Tedavisi Ve Belirtileri Nelerdir?
Astigmat Nedir? Tedavisi Ve Belirtileri Nelerdir?
Astigmat hakkında bilgi sahibi olmak, göz sağlığını korumak için önemlidir. Astigmatism, gözü etkileyen bir kırma kusurudur ve birçok insanın karşılaştığı bir sorundur.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.