Keratakonusta Hangi Lens Kullanılır?
02.09.2023

Keratakonusta Hangi Lens Kullanılır?

Günümüzde göz hastalıklarının tedavisinde lensler kullanılmaktadır. Lensler sayesinde görme bozukluğu yaşayan bireylerin gözlerinde önemli ölçüde iyileşme sağlanmaktadır. Keratakonus hastalığı da lens ile tedavi edilen hastalıklardan birisidir. Keratakonus gözde meydana gelen bir hastalık biçimidir. Bu hastalığın tedavisinde ise keratakonus lens kullanılmaktadır. Keratakonus lens bu hastalığı yaşayan bireyler için özel olarak tasarlanmıştır. Bu yazımızda keratakonus usta hastalığından ve bu hastalığın tedavisinde kullanılan keratakonus lenslerle alakalı detaylı bilgiler vereceğiz.

 

Keratakonusta Hastalığı Nedir?

Keratakonus hastalığı konik kornea hastalığı olarakta bilinmektedir. Bu hastalık korneanın iltihap olmadan ilerleyen incelmesi ve bu incelme doğrultusunda korneanın dikleşmesiyle meydana gelen karakterize ektazik bir göz bozukluğudur. Korneada olan bu dikleşme zaman içerisinde ilerler ve dikleşme neticesinde anormal kornea şekli ortaya çıkar. Anormal kornea şekli ile görme derecesinde ilerleyen bir azalma meydana gelmektedir. Görmede meydana gelen bu azalmaya optik distorsiyona denilmektedir. Miyopluk bu bağlamda artar ve astigmatizma da bu bağlamda gelişir.

Keratakonus hastalığının ortaya çıkması küçük yaşlarda başlamaktadır. 5 – 6 yaşlarında itibaren keratakonus hastalığının meydana geldiğini söyleyebiliriz. İlerleyen yaşlarda ise nadiren de olsa ortaya çıktığı ve geliştiği gözlemlenmiştir. Başlarda tek gözde ortaya çıkmaktadır. Ancak daha sonrasında tek gözde çıkan keratakonus hastalığı diğer gözde de ortaya çıkar. Ortalama 4 – 5 yıl sonra diğer gözde meydana gelebilir. Keratakonus hastalığı bir anda gelişmeyebilir. Yani görme kaybı başlar ancak bu sizi 5 – 6 yıl kadar rahatsız etmeyecek şekilde ilerleyebilir. Ancak daha sonrasında görme kaybını ileri düzeyde etkileyecek şekilde ortaya çıkmaktadır.

Keratakonus hastalığıyla alakalı en sık sorulan soru ise kadın ve erkeklerde herhangi bir ayrım var mı sorudur. Bu soruya net bir cevap vermek gerekirse aslında erkeklerde de bu hastalık ortaya çıkmaktadır kadınlarda da. Ancak ciddi bir fark olmamakla beraber kadınlarda keratakonus hastalığının daha sık karşılaşılan bir hastalık olduğunu söyleyebiliriz.

Eğer aile bireylerinizde keratakonus hastalığı bulunuyorsa diğer aile fertlerinde bu hastalığın çıkma olasılığı oldukça yüksektir. Özellikle anne baba veya kardeşte böyle bir rahatsızlık var ise aile bireylerinin keratakonus hastalığına karşı bilgisayarlı kornea topografisi çektirmesi gerektiğini söylemeden geçmeyelim.

Peki, keratakonus hastalığının en sık belirtisi nedir? Aslında herkesin günlük olarak sıklıkla yaptığı göz kaşıma takıntısı keratakonus hastalığının bir belirtisidir. Korneada meydana gelen dikleşme sonrası göz kapağında bir kaşınma meydana gelmektedir. Bu nedenle gün içinde çok fazla göz kaşımaya başlarız. Bu nedenle eğer çok fazla göz kaşıyorsanız bu durumu önemli olarak nitelendirebiliriz. Bilgisayarlı korna topografisi çektirerek gözünüzün kaşınmasına sebep olan durumu kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Sizin de gün içinde çok fazla gözünüz kaşınıyor ve gözünüzü çok fazla kaşıyorsanız mutlaka bir uzmana başvurmanız gerekiyor.

Eğer keratakonus hastalığının olduğu gözünüzde tespit edildiyse tedavisinde keratakonus lensi kullanılmaktadır. keratakonus lensi kontakt lenstir. keratakonus yumuşak lens kullanılarak tedavi edilir ve bu yumuşak lensler özel olarak seçilmektedir.

 

Keratakonusta Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Keratakonus hastalığında ilk olarak tedavi yöntemi olarak gözlük önerilmekteydi. Ancak keratakonus hastalığının tedavisinde gözlük, o gün veya o ay için bir tedavi yöntemi olmaktadır. Sebebi ise keratakonus hastalığının gün geçtikçe ilerlemesi ve hastanın görme bozukluğunun günden güne artmasıdır. Başta gözlük ile başlayan tedavi daha sonrasında lens ile tedavi edilme yoluna doğru ilerlemektedir. Buna sebep olarak gözlüğün hastalığın ilerleyen aşamalarında yetersiz kalmasını gösterebiliriz. Keratakonus hastası, hastalığın ileriki aşamasında artık gözlük ile göremez hale gelmektedir. İşte, tam olarak bu noktada keratakonus yumuşak lens devreye girmektedir.

Keratakonus yumuşak lensler özellikle hastalığın ilk aşamalarında çok iyi bir şekilde görme sağlamaktadır. Bu lensleri kullanan hastaların herhangi bir görme bozukluğu yaşamadığı kesindir. Üstelik yumuşak olduğu için kesinlikle gözde herhangi bir kaşındırma yapmamaktadır. Keratakonus yumuşak lenslerin hastalığın en başında kullanılmasının önemi ise tam burada ortaya çıkmaktadır. Az önce keratakonus hastalığının bir belirtisi olarak göz kaşımayı söylemiştik. İşte bu hastalığa yakalanmış olan bireylerin genellikle gözlerini kaşıma alışkanlığı vardır. Ancak keratakonus yumuşak lens sayesinde oluşan bu göz kaşıma alışkanlığına bir son verilecektir. Keratakonus yumuşak lenslerin genellikle ömrü 3 aydır. Yani 3 aydan sonra mutlaka değiştirilmesi gerekmektedir. 3 ay boyunca temizliğini yaparak sorunsuz bir şekilde kullanım imkânınız olacaktır.

Keratakonus hastalığının ilerleyen aşamalarında ise sert yapıda ve gaz geçirgenliği olan lenslere geçiş yapılabilir. Bu lensler özellikle göz numarasının büyümesi ile hastanın herhangi bir görme bozukluğu yaşamaması için oldukça önemlidir. Gaz geçirgenliği fazla olan bu lensler keratakonus lens kullananlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Sert lenslerin yumuşak lensler kadar rahat olması için mutlaka öncesinden hasta ile dene yapılması lazımdır. Sebebi ise hastanın göz kornasında olan dikleşmeye tam uyumlu bir şekilde yapılması gerekmektedir. Tam uyumlu yapıldığı zaman yumuşak lensler kadar rahat olacaktır.

Keratakonus hastalığının tedavisinde lens kullanacaklar için toplan 3 aşama bulunmaktadır.

İlk aşamada hastanın hangi aşamada lense ihtiyacı olduğu saptanmaktadır. Yani hastanın gözüne en uygun olan lens modeli belirlenmelidir. İkinci aşamada ise hastanın gözünün çap ve genişliği ölçülmelidir. Hastanın gözüne tam uyumlu lens yapmak hastanın göz konforu için oldukça önemli olacaktır. Üçüncü aşama ise hastaya özel olarak tasarlanan lensin hastanın gözünde test edilmesidir. Test sonucuna göre hastaya en uygun lens bulunmuş olunur.

Keratakonus hastalığının tedavisi için bir lens arıyorsanız Lens Optik geniş ürün yelpazesi ile size en iyi hizmeti sunacaktır. Keratakonus hastalığının tedavisinde kullanılacak olan hem sert hem de yumuşak olan lensleri web sitemiz üzerinden kolay bir şekilde satın alabilirsiniz. Yıllardır lens üzerine hizmet verdiğimiz için her türlü lensi en uygun fiyatlarla sizlere sunmaktayız.

Blog Son Eklenenler
Lazer Göz Ameliyatı Fiyatları 2024
Lazer Göz Ameliyatı Fiyatları 2024
Göz sağlığı, yaşam kalitesini doğrudan etkileyen önemli bir konudur. Görme kusurları, günlük yaşamı olumsuz etkileyebilecek problemler arasında yer alır. Miyop, hipermetrop, astigmat gibi göz bozuklukları, gözlük ya da kontakt lens kullanımını gerektirebilir.
Göz Çapaklanması Nedir ve Nasıl Geçer
Göz Çapaklanması Nedir ve Nasıl Geçer
Göz çapaklanması her yaştan kişinin hayatında en az bir kez olsun yaşadığı yaygın bir durumdur. Bebeklikten itibaren görülmeye başlayan bu durum, gözde normal dışında aşırı çapaklanma olarak tanımlanabilir.
Göz Sağlığınıza İyi Gelen Hoya Gözlük Camları
Göz Sağlığınıza İyi Gelen Hoya Gözlük Camları
Göz sağlığı, genel sağlığımızın önemli bir parçasıdır. Modern yaşam tarzımızda, gözlerimizi korumak her zaman daha önemli bir hal aldı. Birçok kişi, uzun saatler boyunca dijital ekranlara maruz kaldığı için göz sağlığı sorunlarıyla karşılaşmaktadır. Hoya gözlük camları ise bu sorunları en aza indirerek göz sağlığınıza önemli bir katkı sağlar.
No Touch Lazer Nedir?
No Touch Lazer Nedir?
Gözdeki miyopi ve astigmatizma gibi kırma kusurlarının tedavisinde etkili bir yöntem olan excimer lazer, gözün en ön tarafında bulunan saydam dokumuz olan kornea üzerinde işlem yaparak gözdeki kusurları düzelten bir teknolojidir.
Göz Kapağı Şişmesi Neden Olur ve Nasıl Geçer?
Göz Kapağı Şişmesi Neden Olur ve Nasıl Geçer?
Göz kapağı şişmesi yaygın bir durumdur ve çoğu yaştan kişide görülebilir. Genelde göz kapağı ile ilgili bölgede meydana gelen bir sorun olan göz kapağı şişmesi, çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Bu durum genellikle iltihaplanma, yaralanma, alerjik madde maruziyeti veya darbe gibi sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir.
Renk Körlüğü Testi Nedir?
Renk Körlüğü Testi Nedir?
Renk körlüğü testi, kişinin renkleri algılama yeteneğini değerlendirmek için yapılan bir testtir. Bu test, gözdeki koni hücrelerinin işlevini ve renk algısındaki herhangi bir eksikliği veya bozukluğu belirlemek için kullanılır.
Retina Nedir?
Retina Nedir?
Gözlerimiz, dünyayı algılamamızı sağlayan en önemli duyu organlarımızdan biridir. Görme mucizesinin arkasında isperiferalk bir sistem yatar. Bu sistemin en önemli parçalarından biri de retinadır.
20-20-20 Kuralı Nedir?
20-20-20 Kuralı Nedir?
Teknolojinin gelişmesi ve dijital ekranların günlük hayatımızdaki yeri arttıkça, göz yorgunluğu ve kuruluğu gibi göz problemleri de artış göstermektedir. Özellikle bilgisayar, tablet ve telefon gibi ekranlara uzun süre bakmak, göz kaslarının sürekli olarak yakın mesafelere odaklanmasına neden olur.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.