Keratakonusta Hangi Lens Kullanılır?
02.09.2023

Keratakonusta Hangi Lens Kullanılır?

Günümüzde göz hastalıklarının tedavisinde lensler kullanılmaktadır. Lensler sayesinde görme bozukluğu yaşayan bireylerin gözlerinde önemli ölçüde iyileşme sağlanmaktadır. Keratakonus hastalığı da lens ile tedavi edilen hastalıklardan birisidir. Keratakonus gözde meydana gelen bir hastalık biçimidir. Bu hastalığın tedavisinde ise keratakonus lens kullanılmaktadır. Keratakonus lens bu hastalığı yaşayan bireyler için özel olarak tasarlanmıştır. Bu yazımızda keratakonus usta hastalığından ve bu hastalığın tedavisinde kullanılan keratakonus lenslerle alakalı detaylı bilgiler vereceğiz.

 

Keratakonusta Hastalığı Nedir?

Keratakonus hastalığı konik kornea hastalığı olarakta bilinmektedir. Bu hastalık korneanın iltihap olmadan ilerleyen incelmesi ve bu incelme doğrultusunda korneanın dikleşmesiyle meydana gelen karakterize ektazik bir göz bozukluğudur. Korneada olan bu dikleşme zaman içerisinde ilerler ve dikleşme neticesinde anormal kornea şekli ortaya çıkar. Anormal kornea şekli ile görme derecesinde ilerleyen bir azalma meydana gelmektedir. Görmede meydana gelen bu azalmaya optik distorsiyona denilmektedir. Miyopluk bu bağlamda artar ve astigmatizma da bu bağlamda gelişir.

Keratakonus hastalığının ortaya çıkması küçük yaşlarda başlamaktadır. 5 – 6 yaşlarında itibaren keratakonus hastalığının meydana geldiğini söyleyebiliriz. İlerleyen yaşlarda ise nadiren de olsa ortaya çıktığı ve geliştiği gözlemlenmiştir. Başlarda tek gözde ortaya çıkmaktadır. Ancak daha sonrasında tek gözde çıkan keratakonus hastalığı diğer gözde de ortaya çıkar. Ortalama 4 – 5 yıl sonra diğer gözde meydana gelebilir. Keratakonus hastalığı bir anda gelişmeyebilir. Yani görme kaybı başlar ancak bu sizi 5 – 6 yıl kadar rahatsız etmeyecek şekilde ilerleyebilir. Ancak daha sonrasında görme kaybını ileri düzeyde etkileyecek şekilde ortaya çıkmaktadır.

Keratakonus hastalığıyla alakalı en sık sorulan soru ise kadın ve erkeklerde herhangi bir ayrım var mı sorudur. Bu soruya net bir cevap vermek gerekirse aslında erkeklerde de bu hastalık ortaya çıkmaktadır kadınlarda da. Ancak ciddi bir fark olmamakla beraber kadınlarda keratakonus hastalığının daha sık karşılaşılan bir hastalık olduğunu söyleyebiliriz.

Eğer aile bireylerinizde keratakonus hastalığı bulunuyorsa diğer aile fertlerinde bu hastalığın çıkma olasılığı oldukça yüksektir. Özellikle anne baba veya kardeşte böyle bir rahatsızlık var ise aile bireylerinin keratakonus hastalığına karşı bilgisayarlı kornea topografisi çektirmesi gerektiğini söylemeden geçmeyelim.

Peki, keratakonus hastalığının en sık belirtisi nedir? Aslında herkesin günlük olarak sıklıkla yaptığı göz kaşıma takıntısı keratakonus hastalığının bir belirtisidir. Korneada meydana gelen dikleşme sonrası göz kapağında bir kaşınma meydana gelmektedir. Bu nedenle gün içinde çok fazla göz kaşımaya başlarız. Bu nedenle eğer çok fazla göz kaşıyorsanız bu durumu önemli olarak nitelendirebiliriz. Bilgisayarlı korna topografisi çektirerek gözünüzün kaşınmasına sebep olan durumu kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Sizin de gün içinde çok fazla gözünüz kaşınıyor ve gözünüzü çok fazla kaşıyorsanız mutlaka bir uzmana başvurmanız gerekiyor.

Eğer keratakonus hastalığının olduğu gözünüzde tespit edildiyse tedavisinde keratakonus lensi kullanılmaktadır. keratakonus lensi kontakt lenstir. keratakonus yumuşak lens kullanılarak tedavi edilir ve bu yumuşak lensler özel olarak seçilmektedir.

 

Keratakonusta Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Keratakonus hastalığında ilk olarak tedavi yöntemi olarak gözlük önerilmekteydi. Ancak keratakonus hastalığının tedavisinde gözlük, o gün veya o ay için bir tedavi yöntemi olmaktadır. Sebebi ise keratakonus hastalığının gün geçtikçe ilerlemesi ve hastanın görme bozukluğunun günden güne artmasıdır. Başta gözlük ile başlayan tedavi daha sonrasında lens ile tedavi edilme yoluna doğru ilerlemektedir. Buna sebep olarak gözlüğün hastalığın ilerleyen aşamalarında yetersiz kalmasını gösterebiliriz. Keratakonus hastası, hastalığın ileriki aşamasında artık gözlük ile göremez hale gelmektedir. İşte, tam olarak bu noktada keratakonus yumuşak lens devreye girmektedir.

Keratakonus yumuşak lensler özellikle hastalığın ilk aşamalarında çok iyi bir şekilde görme sağlamaktadır. Bu lensleri kullanan hastaların herhangi bir görme bozukluğu yaşamadığı kesindir. Üstelik yumuşak olduğu için kesinlikle gözde herhangi bir kaşındırma yapmamaktadır. Keratakonus yumuşak lenslerin hastalığın en başında kullanılmasının önemi ise tam burada ortaya çıkmaktadır. Az önce keratakonus hastalığının bir belirtisi olarak göz kaşımayı söylemiştik. İşte bu hastalığa yakalanmış olan bireylerin genellikle gözlerini kaşıma alışkanlığı vardır. Ancak keratakonus yumuşak lens sayesinde oluşan bu göz kaşıma alışkanlığına bir son verilecektir. Keratakonus yumuşak lenslerin genellikle ömrü 3 aydır. Yani 3 aydan sonra mutlaka değiştirilmesi gerekmektedir. 3 ay boyunca temizliğini yaparak sorunsuz bir şekilde kullanım imkânınız olacaktır.

Keratakonus hastalığının ilerleyen aşamalarında ise sert yapıda ve gaz geçirgenliği olan lenslere geçiş yapılabilir. Bu lensler özellikle göz numarasının büyümesi ile hastanın herhangi bir görme bozukluğu yaşamaması için oldukça önemlidir. Gaz geçirgenliği fazla olan bu lensler keratakonus lens kullananlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Sert lenslerin yumuşak lensler kadar rahat olması için mutlaka öncesinden hasta ile dene yapılması lazımdır. Sebebi ise hastanın göz kornasında olan dikleşmeye tam uyumlu bir şekilde yapılması gerekmektedir. Tam uyumlu yapıldığı zaman yumuşak lensler kadar rahat olacaktır.

Keratakonus hastalığının tedavisinde lens kullanacaklar için toplan 3 aşama bulunmaktadır.

İlk aşamada hastanın hangi aşamada lense ihtiyacı olduğu saptanmaktadır. Yani hastanın gözüne en uygun olan lens modeli belirlenmelidir. İkinci aşamada ise hastanın gözünün çap ve genişliği ölçülmelidir. Hastanın gözüne tam uyumlu lens yapmak hastanın göz konforu için oldukça önemli olacaktır. Üçüncü aşama ise hastaya özel olarak tasarlanan lensin hastanın gözünde test edilmesidir. Test sonucuna göre hastaya en uygun lens bulunmuş olunur.

Keratakonus hastalığının tedavisi için bir lens arıyorsanız Lens Optik geniş ürün yelpazesi ile size en iyi hizmeti sunacaktır. Keratakonus hastalığının tedavisinde kullanılacak olan hem sert hem de yumuşak olan lensleri web sitemiz üzerinden kolay bir şekilde satın alabilirsiniz. Yıllardır lens üzerine hizmet verdiğimiz için her türlü lensi en uygun fiyatlarla sizlere sunmaktayız.

Blog Son Eklenenler
Sağlıklı Gözün Derecesi Kaç Olmalıdır?
Sağlıklı Gözün Derecesi Kaç Olmalıdır?
Göz sağlığı, genel vücut sağlığımızın önemli bir parçasıdır. Sağlıklı bir göz, görme yeteneğimizi etkileyen bir dizi faktöre bağlı olarak belirlenen bir "göz derecesine" sahiptir. Ancak, bu kavram genellikle net bir şekilde anlaşılamaz.
Multifocal (Uzak-Yakın) Lenslerle Daha Net Görüş
Multifocal (Uzak-Yakın) Lenslerle Daha Net Görüş
Gözlükler ve kontakt lensler, insanoğlunun görüş problemlerine çözüm getiren en önemli icatlardan biridir. Peki, bir lens, tam olarak nedir? İnsanların yakını ve uzağı daha net görebilmeleri için hangi seçeneklere sahiptirler?
UV Işınlarının Zararlarından Koruyan Kontakt Lensler
UV Işınlarının Zararlarından Koruyan Kontakt Lensler
Kontakt lens, göz sağlığını korumak ve görme özelliklerini iyileştirmek için milyonlarca kişi tarafından kullanılan çığır açıcı bir teknolojidir.
Kimler Göz Ameliyatı Olamaz?
Kimler Göz Ameliyatı Olamaz?
Göz ameliyatı, yaşam kalitesini artırmak için birçok insan için mükemmel bir seçenek olabilir.  Fakat, herkesin kullanabileceği bir tedavi yöntemi değildir. Lazer göz ameliyatı yapılabilmesi için bazı öncelikli faktörlerin dikkate alınması gerekmektedir. Peki kimler göz ameliyatı olamaz?
Göz Sağlığına İyi Gelen Gıdalar
Göz Sağlığına İyi Gelen Gıdalar
Göz sağlığı, yaşa bağlı olarak bozulabilen bir durumdur. Ancak, gözlerinizi korumak ve sağlıklarını iyileştirmek için biraz çaba sarf etmek mümkündür.
Yüz Şeklinize Göre Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?
Yüz Şeklinize Göre Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?
Yüz şekline göre güneş gözlük seçimi, herkesin stiline ve yüz şekline uygun güneş gözlüğü bulma sürecinde önemli bir etkendir. Güneş gözlükleri sadece gözlük lenslerinin güneş ışınlarını engellemesi için kullanılmaz, aynı zamanda tamamlayıcı bir aksesuar olarak da tercih edilir.
Lensin Göze Yapışması
Lensin Göze Yapışması
Gözlerimiz, dünyayı keşfetmemizi sağlayan en önemli organlarımızdır ve onları korumak büyük bir önceliktir. Günlük hayatta pek çok insan kontakt lens kullanarak düzgün bir görüş deneyimi elde eder. Ancak, deneyimli lens kullanıcıları bile zaman zaman lensin göze yapışması sorunuyla karşılaşabilirler.
Astigmat Nedir? Tedavisi Ve Belirtileri Nelerdir?
Astigmat Nedir? Tedavisi Ve Belirtileri Nelerdir?
Astigmat hakkında bilgi sahibi olmak, göz sağlığını korumak için önemlidir. Astigmatism, gözü etkileyen bir kırma kusurudur ve birçok insanın karşılaştığı bir sorundur.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.