Kontakt Lens ile Gözyaşı Damlası Kullanımı
02.09.2023

Kontakt Lens ile Gözyaşı Damlası Kullanımı

Gözyaşı damlası, göz kuruluğu yaşayan hastalarda tedavi için kullanılan bir göz damlasıdır. Göz kuruluğu şikâyetine bağlı olarak göz doktoruna başvurduğunuzda size çoğunlukla gözyaşı damlası tedavisi uygular.

Sizde bu gözyaşı damlasını gözlerinize damlatarak göz kuruluğu rahatsızlığından kurtulursunuz. Kontakt lens ile gözyaşı damlası kullanımı konusu farklı bir noktadadır. Çünkü kontakt lens ile gözyaşı damlası kullanamazsınız çünkü gözyaşı damlalarını birçoğunun içeriğinde olan prezervan maddesi kontakt lenslere zarar verir. Bu durumdan ötürü kontakt lens ile gözyaşı damlası kullanımı uygun olmayan bir durumdur. Kontakt lens kullanan ve göz kuruluğu hastalığına sahip olan insanlar lenslerini gözlerinden çıkardıktan sonra gözyaşı damlasını kullanabilirler.

Kontakt lens ile gözyaşı damlası kullanımı bu bağlamda zararlı olacaktır. Kontakt lens kullanan ve farklı göz problemleri için göz damlası kullanan hastalar, kontakt lensleri gözündeyken kullanabilecekleri göz damlaları prezervan içermeyen damlalar olacaktır. Kontakt lens ile gözyaşı damlası kullanmak isteyen hastalar prezervan içermeyen gözyaşı damlalarını, kontakt lensleri gözlerindeyken rahatlıkla gözlerine damlatabilirler. Bu konuda kontakt lens kullanan hastaların daha dikkatli ve hassas davranmaları gerekmektedir.

 

Göz Kuruluğu Nedir?

Göz kuruluğu, gözün ön kısmının dış etkenlere ve mikroorganizma problemlerine karşı korunmasını sağlayan aynı zamanda gözü ıslak tutmaya yarayan tabakanın işlevini yerine getirememesi veya eksik getirmesinden dolayı gözlerde oluşan bir göz rahatsızlığıdır. Göz kuruluğunun önüne geçmek ve göz kuruluğunu tedavi etmek amacıyla doktorların kullandığı tedavi yöntemi gözyaşı damlalarıdır. Kontakt lens ile gözyaşı damlası kullanımı gözyaşı damlalarının içinde bulunan prezervan adındaki etken madde sayesinde maalesef mümkün değildir.

 

İçerisinde prezervan bulunmayan göz damlaları kontakt lenslerle rahatlıkla kullanılırken, prezervan bulunan göz damlaları kontakt lenslerle ilgili problemler çıkaracağı için kullanılamamaktadır. Kontakt lens ile gözyaşı damlası kullanımı eğer yanlış gözyaşı damlası kullanılırsa gözlerle ilgili ağır problemlere sebebiyet verebilir. Göz kuruluğunun sebepleri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Kontakt lens ile gözyaşı damlası kullanımına azami önem göstermeyen hastalar, göz kuruluğundan çok daha ağır göz problemleriyle karşı karşıya gelebilirler.

 

Kontakt lens kullanımı çok dikkat isteyen bir tedavi yöntemidir. Kontakt lens kullanan hastalar gözlerinde oluşan başka problemler için tedavi alırken göz doktorlarına mutlaka kontakt lens kullandıklarını söylemelidirler. Çünkü kontakt lens ile gözyaşı damlası içindeki prezervan adlı madde aynı anda kullanılamaz. Gözler ve lensler için önemli denilebilecek problemlere yol açabilir.

 

Göz Kuruluğu Neden Olur

Göz kuruluğu sıklıkla görülen şekilleriyle hastaya bağlı nedenlerden dolayı olabileceği gibi genellikle dış faktörlerin sebebiyet verdiği bir göz problemidir. Bilgisayar, telefon, televizyon, tablet gibi ekranlı teknolojik aletlerin ekranlarında çok uzun zaman geçirmekten dolayı göz kuruluğu meydana gelebilir. Bunun yanı sıra kontakt lenslerin hastalar tarafından yanlış kullanılması da göz kuruluğu hastalığını doğurabilir.

 

Çevresel faktörler göz kuruluğu problemlerini yaşayan hastalar arasında sıklıkla karşılaşılan sebepler olsa da göz kuruluğu şikâyetine sahip olan insanların bazı romatizmal hastalıkları da göz kuruluğuna sebep olabilir. Ayrıca hastaların çeşitli hastalıklar için sıklıkla kullandığı bazı ilaçlarda göz kuruluğu oluşturabilir. Hormon bozukluklarının tedavisi için tercih edilen antiistemik ilaçlarda göz kuruluğu hastalığına yol açabilir. Bunun yanı sıra son zamanlarda maalesef insanlar arasında çok yaygın olarak kullanılmaya başlanan depresyon ilaçları da göz kuruluğuna neden olabilir. Çokça karşılaşılan çevresel etkenler arasında yer alan durumlar ise çalışma ortamlarından doğan çevresel durumlardır. Çalışma ortamının yeteri kadar nemli olmaması ve nemlendirmeye önem verilmemesi, çok aydınlık ortamlarda uzun süreler durulması ve çalışması, parlak ışıkların yoğun olarak kullanıldığı mekânlarda sürekli çalışmalar yapılması göz kuruluğuna neden olabilir.

 

Kendinizi gözlemleyerek göz doktorlarına erken süreçte başvurarak suni gözyaşı damlası kullanımı ile göz kuruluğu hastalığının tedavisini olabilirsiniz. Ayrıca göz kuruluğunun anlattığımız bu nedenlerine dikkat ederek ve saydığımız bu olumsuz şartları düzeltilmiş olan mekânlarda çalışarak göz kuruluğu hastalığının önüne geçebilirsiniz.

 

Kontakt Lens Nedir?

Korneaya takılarak göz bebeğini tamamıyla kaplayarak ve gözlüğe alternatif olarak kullanılan merceklere kontakt lens denir. Kozmetik olarak göz renginin değiştirilmesi, gözün sahip olduğu kırma kusurlarının tedavi edilerek iyileştirilmesi ya da kornea hastalıklarında prostetik olarak kontakt lensler tercih edilebilir. Kontakt lensler bir çeşit protezlerdir. Bu protezler göz bebeğini tam olarak kaplayacak şekilde gözün içine direkt olarak konularak kullanılır. Arka ve ön yüzeyler oluşan kontakt lens bu yüzeylere ek olarak lensin türüne ve kullanımına göre farklı standartlara sahip olabilir.

Korneanın kontakt lens ile temas ettiği yüzey arka yüzey olarak geçmektedir. Diğer yüzey ise ön yüzey olarak adlandırılmaktadır. Kontakt lensin ön yüzeyi kırma kusurlarının iyileştirilmesinde ve tedavi edilmesinde kullanılan, ışığın düzgün bir şekilde kırılmasını sağlayan bir eğime sahiptir. Kontakt lenslerin gözlerde batma hissine neden olmaması için ve rahat kullanılması için ön ve arka yüzeydeki eğimlerin birbirine eşit olması gerekir. Bu bağlamda arka yüzeyin yarıçapı olarak adlandırılan eğrinin kornea ile uyumlu olması oldukça önemli bir husustur. Kontakt lensler korneanın üzerinde herhangi bir batmaya, aşırı sulanmaya ya da ağrıya neden olmayacak şekilde tasarlanırlar. Görme bozuklukları olan ama gözlük kullanmak istemeyen bireylerin rahat ve net bir şekilde görmesine yardımcı olur.

Kontakt lensler kullanımı zor gözükse de oldukça avantaj sağlayan bir göz protezidir. Gözlüklere oranla daha geniş bir görüş açısına sahiptir ve hastalar gözlüklerden daha geniş bir açıyla görürler. Gözlük gibi çerçevesi olmadığı için görüntünün kesilmesi gibi bir durum söz konusu olmaz. Gözlüklere oranla derinlik algısı kontakt lenslerde daha fazladır. Özellikle kış aylarında ve yağmurlu havalarda oluşan gözlüklerdeki buğulanma ya da ıslanma gibi sorunlar kontakt lenslerde yoktur. Spor veya egzersiz yaparken gözlükler gibi zorluk çıkarmaz.

 

Kontakt Lenslerle Göz Kuruluğu Sorunu

 

Göz kuruluğu problemi yaşayan ve kontakt lens kullanan hastalar olabilir. Bu durumda göz kuruluğu için kullanılan suni gözyaşı damlaları kontakt lensler gözdeyken damlatılamaz. Kontakt lens ile gözyaşı damlası kullanımı, gözyaşı damlaları içiresinde bulunan prezervan maddesinden dolayı olumlu sonuçlar çıkarmaz. Gözlerimiz için ve kontakt lenslerimiz için sorunlar çıkartabilir. Bu durumdan ötürü kontakt lens ile gözyaşı damlası kullanması gereken hastalar gözyaşı damlasını damlatmadan önce kontakt lensleri gözünden çıkartıp sonra damlayı gözlerine uygulamaları gerekir.

 

Gözyaşı damlası uygulaması tamamladıktan ve arada en az 5-10 dakika geçtikten sonra kontakt lensleri gözlerine takabilir. Kontakt lens ile gözyaşı damlası kullanımı doğru olmasa da kontakt lens kullanan hastaların prezervan içermeyen göz damlalarını kullanmalarında herhangi bir sorun yoktur. Kontakt lenslerle birlikte prezervan içermeyen damlalar günde en fazla 2 sefer olmak üzere lensin üzerinden gözlere damlatılabilir. Bunlara dikkat edilen kullanılan göz damlaları ve kontakt lensler herhangi bir olumsuz sonuca neden olmadan gözlerimi iyileştirmeye ve görme kalitemizi artırmaya devam ederler.

 

Kontakt lens ile gözyaşı damlası kullanımında dikkat edilmesi gereken husus, kullanılacak damlanın içeriğinde prezervan maddesinin olup olmaması ve göz doktorumuzun gözyaşı damlasını kullanmamızı söyleyip söylememesidir. Göz kuruluğu hastalığı olan ve kontakt lens kullanan hastalar, göz kuruluğu hastalığından kurtulmak için gözyaşı damlası kullanması gerekir. Kontakt lens ile gözyaşı damlası kullanımı uygun olmadığı için, gerekli gözyaşı damlası uygulaması yapılmadan önce kontakt lenslerin dikkatlice gözden çıkarılması ve gözyaşı damlasının gözlerde lens yokken uygulanması gerekmektedir. Kontakt lensler çıkarıldıktan sonra gözyaşı damlası uygulanır ve biraz beklendikten sonra kontakt lensler göze geri takılabilir. Kontakt lens ile gözyaşı damlası kullanımı söz konusu olmasa da kontakt lens kullanan bireylerin diğer farklı göz problemleri için kullandığı damlaların içeriğinde prezervan maddesi yoksa lensler gözlerindeyken damlaları gönül rahatlığıyla damlatabilirler.

Blog Son Eklenenler
Sağlıklı Gözün Derecesi Kaç Olmalıdır?
Sağlıklı Gözün Derecesi Kaç Olmalıdır?
Göz sağlığı, genel vücut sağlığımızın önemli bir parçasıdır. Sağlıklı bir göz, görme yeteneğimizi etkileyen bir dizi faktöre bağlı olarak belirlenen bir "göz derecesine" sahiptir. Ancak, bu kavram genellikle net bir şekilde anlaşılamaz.
Multifocal (Uzak-Yakın) Lenslerle Daha Net Görüş
Multifocal (Uzak-Yakın) Lenslerle Daha Net Görüş
Gözlükler ve kontakt lensler, insanoğlunun görüş problemlerine çözüm getiren en önemli icatlardan biridir. Peki, bir lens, tam olarak nedir? İnsanların yakını ve uzağı daha net görebilmeleri için hangi seçeneklere sahiptirler?
UV Işınlarının Zararlarından Koruyan Kontakt Lensler
UV Işınlarının Zararlarından Koruyan Kontakt Lensler
Kontakt lens, göz sağlığını korumak ve görme özelliklerini iyileştirmek için milyonlarca kişi tarafından kullanılan çığır açıcı bir teknolojidir.
Kimler Göz Ameliyatı Olamaz?
Kimler Göz Ameliyatı Olamaz?
Göz ameliyatı, yaşam kalitesini artırmak için birçok insan için mükemmel bir seçenek olabilir.  Fakat, herkesin kullanabileceği bir tedavi yöntemi değildir. Lazer göz ameliyatı yapılabilmesi için bazı öncelikli faktörlerin dikkate alınması gerekmektedir. Peki kimler göz ameliyatı olamaz?
Göz Sağlığına İyi Gelen Gıdalar
Göz Sağlığına İyi Gelen Gıdalar
Göz sağlığı, yaşa bağlı olarak bozulabilen bir durumdur. Ancak, gözlerinizi korumak ve sağlıklarını iyileştirmek için biraz çaba sarf etmek mümkündür.
Yüz Şeklinize Göre Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?
Yüz Şeklinize Göre Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?
Yüz şekline göre güneş gözlük seçimi, herkesin stiline ve yüz şekline uygun güneş gözlüğü bulma sürecinde önemli bir etkendir. Güneş gözlükleri sadece gözlük lenslerinin güneş ışınlarını engellemesi için kullanılmaz, aynı zamanda tamamlayıcı bir aksesuar olarak da tercih edilir.
Lensin Göze Yapışması
Lensin Göze Yapışması
Gözlerimiz, dünyayı keşfetmemizi sağlayan en önemli organlarımızdır ve onları korumak büyük bir önceliktir. Günlük hayatta pek çok insan kontakt lens kullanarak düzgün bir görüş deneyimi elde eder. Ancak, deneyimli lens kullanıcıları bile zaman zaman lensin göze yapışması sorunuyla karşılaşabilirler.
Astigmat Nedir? Tedavisi Ve Belirtileri Nelerdir?
Astigmat Nedir? Tedavisi Ve Belirtileri Nelerdir?
Astigmat hakkında bilgi sahibi olmak, göz sağlığını korumak için önemlidir. Astigmatism, gözü etkileyen bir kırma kusurudur ve birçok insanın karşılaştığı bir sorundur.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.