Kontakt Lens Korneayı İnceltir Mi?
02.09.2023

Kontakt Lens Korneayı İnceltir Mi?

Günümüzde görme bozukluğu yaşayan bireyler ve göz renginden memnun olmayan bireyler genellikle gözlük yerine lens kullanmayı tercih etmektedir. Lens kullanımı gözlük kullanımına çok daha konforlu ve kolay olması nedeniyle oldukça fazla tercih edilmektedir. Görme bozukluğu veya göz rengini değiştirmek için lens kullanan kişilerin ortak sorusu “Kontakt lens kornayı inceltir mi?” sorusu olmuştur. İnternet üzerinden ne yazık ki bu soruya net bir cevap verilmemiştir. Net bir cevap verilmemesinden dolayı ise lens kullanan bireyler ve kullanmak isteyen bireyler akıllarında oluşan bu önemli soruya cevap bulamamışlardır. Bu yazımızda kontakt lens korneayı inceltir mi sorusunu detaylı bir şekilde cevaplayacağız.

 

Kontakt Lens Nedir?

Kontakt lens korneaya takılarak kullanılan ve göz bebeğini tamamen kaplayan lens çeşididir. Gözlük kullanımıyla benzer özelliklere sahip olduğu için gözlüğe alternatif diyebiliriz. Göz renginin değiştirilmesinden göz hastalıklarının tedavisine kadar pek çok işlevde kontakt lenslerden faydalanılmaktadır. Bu nedenle kontakt lens kullanımı oldukça yaygındır diyebiliriz.

Kontakt lens için bir çeşit protez diyebiliriz. Yapısı iki yüzeyden oluşmaktadır.  Bu yüzeyler ise arka ve ön yüzeydir. Bu yüzeylere ek olarak kontakt lenslerin yapısını belirleyen bir farklı faktörler bulunmaktadır. Gözün eğimine ve çapına göre kontakt lenslerin yapısı değişmektedir. Yapısında bu değişme ise göz ile tam bir uyum halinde olması açısından oldukça önemlidir. Lensin göz ile temas ettiği yüzey arka yüzeydir. Dış etkenlerden etkilenen yüzeyi ise ön yüzeyi olmaktadır. Ön yüzeyin kontakt lenslerde bulunan işlevleri oldukça önemlidir. Zira kontakt lenslerin ön yüzeyi görme bozukluklarının tedavisinin yapılması açısından önemli rol oynamaktadır. Ön yüzey göze gelen görüntüdeki kırma kusurlarının iyileştirilmesini sağlamaktadır. Bu sayede kırma kusurları iyileşir ve görüntü netleşir. Kırma kusurlarının düzeltilmesi ise az önce bahsettiğimiz lens eğimiyle alakalıdır. Lens eğimine lens numarası adını verebiliriz. Görüntünün yani kırma olayının bozukluğuna göre lensin derecesi değişmektedir.

Aynı zamanda az önce de belirttiğimiz gibi kontakt lenslerin gözü rahatsız etmemesi için özel olarak tasarlanması lazım. Yani bu ne demek oluyor inceleyelim. Lens kornea üzerine oturmaktadır. Burada korneaya tam olarak oturması için eğiminin doğru bir şekilde ayarlanması gerekiyor. Ayrıca lensin gözle temas eden arka yüzeyinin ve kırma işlevini yerine getiren ön yüzeyinin eşit eğimde olması gerekmektedir. Yani arka yüzeyin yarıçapı belirlenirken mutlaka korneanın yarıçapından yola çıkılması gerekmektedir. Lensin gözle uyumunu gösterin çap ise dış kenarlar arasında ölçülmektedir. Bu noktada yapılacak en ufak bir hata göz hastalıklarına neden olacaktır. Kontakt lens kullanımı sonrası gözde kızarıklık, kaşıntı, yanma, batma gibi şikâyetleriniz başladıysa mutlaka uzmana başvurmanız gerekmektedir.

Kontakt lenslerin en büyük özelliği ve diğer lenslerden ayıran belirgin özelliği göz ile tam uyumlu olmasıdır. Kontakt lensler göz ile en uyumlu olan lens çeşididir. Bunun sebebi ise korneanın yarıçapına göre lensin yarıçapının ayarlanmasıdır.

 

Kontakt Lensin Kornea Üzerinde Etkisi Var Mı?

Gelelim yazımızın en can alıcı noktasına, kontakt lens korneayı inceltir mi sorusuna beraber yanıt alalım. Kontakt lens kullanımının kornea üzerinde etkisi bulunmaktadır. Yani kontakt lens korneayı inceltir mi sorunun cevabı evettir. Ancak burada notlar düşmemiz gerekmektedir. Kontakt lens kullanımın önerilen gibi yapılmaması kornea üzerinde etkilidir. Yani bu ne demek oluyor açıklayalım. Kontakt lens kullanımı yaparken gözde batma olmasını, gözde kuruluk olmasını engellememiz gerekiyor. Bunun engellemenin tek yolu ise lens bakımlarını düzenli olarak yapmamızdır.

Yani lensin kornea üzerinden inceltme yapmasının en büyük nedeni göz kuruluğudur. Gözümüz gün boyu yabancı maddelerden kendini korumak için gözyaşı üretmektedir. Göz de bulunan lensinde yabancı madde olarak görünmesi nedeniyle başlarda çok fazla gözyaşı üretir ve göz kuruluğuna neden olur. Bu noktada sizin suni gözyaşı ile gözlerinizi ıslatmanız ve göz kuruluğunuzu önlemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde göz kuruluğu kornea incelmesine neden olacaktır.

Renkli lens kullanıyorsanız söylediğimiz maddeleri çok daha dikkatli bir şekilde uygulamanız gerekiyor. Numaralı lenslerde olduğu gibi renkli lens kullanırken de göz kuruluğuna dikkat ederek gözlerinizi mutlaka nemlendirmeyi unutmayın.

Lens kullanımının kornea üzerinden olumsuz etkilerinden bir diğer ise lenste sertleşme olmasıdır. Lens çok uzun süre kullanılırsa veya göz kuruluğu ortaya çıkarsa sertleşmeye başlar. Lens sertleştikçe göz kapağına batar ve gözde yanmaya neden olur. Bu ise lensin korneayı inceltmesine neden olmaktadır.

Lensin kornea üzerinden etkilerini azaltmak hatta sıfıra indirmek için mutlaka lenslerin kullanım süresine dikkat etmeniz gerekiyor. Ayrıca lenslerin düzenli olarak bakımlarının yapılması da gerekmektedir.

Eğer kontakt lens kullanımından herhangi bir olumsuz durum ile karşılaşıyorsanız vakit kaybetmeden bir uzmandan destek almanız gerekmektedir.

 

Doğru Kullanım Sonucu Kontakt Lens Göz Sağlığını Destekler

Doktorunuzun ve optisyeninizin önerilerine uygun olarak kontakt lens ve renkli lens kullanımınızda lensler hiçbir şekilde göze ve göz yapısına zarar vermez. Aksine görüş netliğinize katkı yaparak göz sağlığınızı destekler. Kontakt lensler farklı seçeneklere sahiptir. Bu seçenekleri rutin göz muayenenizde göz doktorunuz belirler ve reçete eder. Bu reçetede belirlenen lens ile net görüş sağlanır.

Kontakt lensi kullanmadan önce ve kullandıktan sonra mutlaka lens solüsyonu ile temizleyerek kullanılırsa kontakt lens göze herhangi bir zarar vermez. Bunun yanı sıra kontakt lensi lens solüsyonu ile düzenli olarak yıkanmalıdır. Bunun yanı sıra kontakt lensler belirtilen kullanım süresinden daha uzun süreler boyunca kullanılmamalıdır. Bu durumda gözünüzün zarar görmesi kaçınılmazdır. Günlük, haftalık ya da aylık kullanımlı lens kullanıyorsanız kullanım süresi bittiğinde yeni lense geçiş yapmalısınız.

Sizde yıl içinde yaptırdığınız göz muayenesinde size en uygun kontakt lensi satın almak için doktorunuza danışmayı ve bilgi almayı unutmayın.

Blog Son Eklenenler
Lazer Göz Ameliyatı Fiyatları 2024
Lazer Göz Ameliyatı Fiyatları 2024
Göz sağlığı, yaşam kalitesini doğrudan etkileyen önemli bir konudur. Görme kusurları, günlük yaşamı olumsuz etkileyebilecek problemler arasında yer alır. Miyop, hipermetrop, astigmat gibi göz bozuklukları, gözlük ya da kontakt lens kullanımını gerektirebilir.
Göz Çapaklanması Nedir ve Nasıl Geçer
Göz Çapaklanması Nedir ve Nasıl Geçer
Göz çapaklanması her yaştan kişinin hayatında en az bir kez olsun yaşadığı yaygın bir durumdur. Bebeklikten itibaren görülmeye başlayan bu durum, gözde normal dışında aşırı çapaklanma olarak tanımlanabilir.
Göz Sağlığınıza İyi Gelen Hoya Gözlük Camları
Göz Sağlığınıza İyi Gelen Hoya Gözlük Camları
Göz sağlığı, genel sağlığımızın önemli bir parçasıdır. Modern yaşam tarzımızda, gözlerimizi korumak her zaman daha önemli bir hal aldı. Birçok kişi, uzun saatler boyunca dijital ekranlara maruz kaldığı için göz sağlığı sorunlarıyla karşılaşmaktadır. Hoya gözlük camları ise bu sorunları en aza indirerek göz sağlığınıza önemli bir katkı sağlar.
No Touch Lazer Nedir?
No Touch Lazer Nedir?
Gözdeki miyopi ve astigmatizma gibi kırma kusurlarının tedavisinde etkili bir yöntem olan excimer lazer, gözün en ön tarafında bulunan saydam dokumuz olan kornea üzerinde işlem yaparak gözdeki kusurları düzelten bir teknolojidir.
Göz Kapağı Şişmesi Neden Olur ve Nasıl Geçer?
Göz Kapağı Şişmesi Neden Olur ve Nasıl Geçer?
Göz kapağı şişmesi yaygın bir durumdur ve çoğu yaştan kişide görülebilir. Genelde göz kapağı ile ilgili bölgede meydana gelen bir sorun olan göz kapağı şişmesi, çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Bu durum genellikle iltihaplanma, yaralanma, alerjik madde maruziyeti veya darbe gibi sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir.
Renk Körlüğü Testi Nedir?
Renk Körlüğü Testi Nedir?
Renk körlüğü testi, kişinin renkleri algılama yeteneğini değerlendirmek için yapılan bir testtir. Bu test, gözdeki koni hücrelerinin işlevini ve renk algısındaki herhangi bir eksikliği veya bozukluğu belirlemek için kullanılır.
Retina Nedir?
Retina Nedir?
Gözlerimiz, dünyayı algılamamızı sağlayan en önemli duyu organlarımızdan biridir. Görme mucizesinin arkasında isperiferalk bir sistem yatar. Bu sistemin en önemli parçalarından biri de retinadır.
20-20-20 Kuralı Nedir?
20-20-20 Kuralı Nedir?
Teknolojinin gelişmesi ve dijital ekranların günlük hayatımızdaki yeri arttıkça, göz yorgunluğu ve kuruluğu gibi göz problemleri de artış göstermektedir. Özellikle bilgisayar, tablet ve telefon gibi ekranlara uzun süre bakmak, göz kaslarının sürekli olarak yakın mesafelere odaklanmasına neden olur.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.