Kontakt Lens Korneayı İnceltir Mi?
02.09.2023

Kontakt Lens Korneayı İnceltir Mi?

Günümüzde görme bozukluğu yaşayan bireyler ve göz renginden memnun olmayan bireyler genellikle gözlük yerine lens kullanmayı tercih etmektedir. Lens kullanımı gözlük kullanımına çok daha konforlu ve kolay olması nedeniyle oldukça fazla tercih edilmektedir. Görme bozukluğu veya göz rengini değiştirmek için lens kullanan kişilerin ortak sorusu “Kontakt lens kornayı inceltir mi?” sorusu olmuştur. İnternet üzerinden ne yazık ki bu soruya net bir cevap verilmemiştir. Net bir cevap verilmemesinden dolayı ise lens kullanan bireyler ve kullanmak isteyen bireyler akıllarında oluşan bu önemli soruya cevap bulamamışlardır. Bu yazımızda kontakt lens korneayı inceltir mi sorusunu detaylı bir şekilde cevaplayacağız.

 

Kontakt Lens Nedir?

Kontakt lens korneaya takılarak kullanılan ve göz bebeğini tamamen kaplayan lens çeşididir. Gözlük kullanımıyla benzer özelliklere sahip olduğu için gözlüğe alternatif diyebiliriz. Göz renginin değiştirilmesinden göz hastalıklarının tedavisine kadar pek çok işlevde kontakt lenslerden faydalanılmaktadır. Bu nedenle kontakt lens kullanımı oldukça yaygındır diyebiliriz.

Kontakt lens için bir çeşit protez diyebiliriz. Yapısı iki yüzeyden oluşmaktadır.  Bu yüzeyler ise arka ve ön yüzeydir. Bu yüzeylere ek olarak kontakt lenslerin yapısını belirleyen bir farklı faktörler bulunmaktadır. Gözün eğimine ve çapına göre kontakt lenslerin yapısı değişmektedir. Yapısında bu değişme ise göz ile tam bir uyum halinde olması açısından oldukça önemlidir. Lensin göz ile temas ettiği yüzey arka yüzeydir. Dış etkenlerden etkilenen yüzeyi ise ön yüzeyi olmaktadır. Ön yüzeyin kontakt lenslerde bulunan işlevleri oldukça önemlidir. Zira kontakt lenslerin ön yüzeyi görme bozukluklarının tedavisinin yapılması açısından önemli rol oynamaktadır. Ön yüzey göze gelen görüntüdeki kırma kusurlarının iyileştirilmesini sağlamaktadır. Bu sayede kırma kusurları iyileşir ve görüntü netleşir. Kırma kusurlarının düzeltilmesi ise az önce bahsettiğimiz lens eğimiyle alakalıdır. Lens eğimine lens numarası adını verebiliriz. Görüntünün yani kırma olayının bozukluğuna göre lensin derecesi değişmektedir.

Aynı zamanda az önce de belirttiğimiz gibi kontakt lenslerin gözü rahatsız etmemesi için özel olarak tasarlanması lazım. Yani bu ne demek oluyor inceleyelim. Lens kornea üzerine oturmaktadır. Burada korneaya tam olarak oturması için eğiminin doğru bir şekilde ayarlanması gerekiyor. Ayrıca lensin gözle temas eden arka yüzeyinin ve kırma işlevini yerine getiren ön yüzeyinin eşit eğimde olması gerekmektedir. Yani arka yüzeyin yarıçapı belirlenirken mutlaka korneanın yarıçapından yola çıkılması gerekmektedir. Lensin gözle uyumunu gösterin çap ise dış kenarlar arasında ölçülmektedir. Bu noktada yapılacak en ufak bir hata göz hastalıklarına neden olacaktır. Kontakt lens kullanımı sonrası gözde kızarıklık, kaşıntı, yanma, batma gibi şikâyetleriniz başladıysa mutlaka uzmana başvurmanız gerekmektedir.

Kontakt lenslerin en büyük özelliği ve diğer lenslerden ayıran belirgin özelliği göz ile tam uyumlu olmasıdır. Kontakt lensler göz ile en uyumlu olan lens çeşididir. Bunun sebebi ise korneanın yarıçapına göre lensin yarıçapının ayarlanmasıdır.

 

Kontakt Lensin Kornea Üzerinde Etkisi Var Mı?

Gelelim yazımızın en can alıcı noktasına, kontakt lens korneayı inceltir mi sorusuna beraber yanıt alalım. Kontakt lens kullanımının kornea üzerinde etkisi bulunmaktadır. Yani kontakt lens korneayı inceltir mi sorunun cevabı evettir. Ancak burada notlar düşmemiz gerekmektedir. Kontakt lens kullanımın önerilen gibi yapılmaması kornea üzerinde etkilidir. Yani bu ne demek oluyor açıklayalım. Kontakt lens kullanımı yaparken gözde batma olmasını, gözde kuruluk olmasını engellememiz gerekiyor. Bunun engellemenin tek yolu ise lens bakımlarını düzenli olarak yapmamızdır.

Yani lensin kornea üzerinden inceltme yapmasının en büyük nedeni göz kuruluğudur. Gözümüz gün boyu yabancı maddelerden kendini korumak için gözyaşı üretmektedir. Göz de bulunan lensinde yabancı madde olarak görünmesi nedeniyle başlarda çok fazla gözyaşı üretir ve göz kuruluğuna neden olur. Bu noktada sizin suni gözyaşı ile gözlerinizi ıslatmanız ve göz kuruluğunuzu önlemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde göz kuruluğu kornea incelmesine neden olacaktır.

Renkli lens kullanıyorsanız söylediğimiz maddeleri çok daha dikkatli bir şekilde uygulamanız gerekiyor. Numaralı lenslerde olduğu gibi renkli lens kullanırken de göz kuruluğuna dikkat ederek gözlerinizi mutlaka nemlendirmeyi unutmayın.

Lens kullanımının kornea üzerinden olumsuz etkilerinden bir diğer ise lenste sertleşme olmasıdır. Lens çok uzun süre kullanılırsa veya göz kuruluğu ortaya çıkarsa sertleşmeye başlar. Lens sertleştikçe göz kapağına batar ve gözde yanmaya neden olur. Bu ise lensin korneayı inceltmesine neden olmaktadır.

Lensin kornea üzerinden etkilerini azaltmak hatta sıfıra indirmek için mutlaka lenslerin kullanım süresine dikkat etmeniz gerekiyor. Ayrıca lenslerin düzenli olarak bakımlarının yapılması da gerekmektedir.

Eğer kontakt lens kullanımından herhangi bir olumsuz durum ile karşılaşıyorsanız vakit kaybetmeden bir uzmandan destek almanız gerekmektedir.

 

Doğru Kullanım Sonucu Kontakt Lens Göz Sağlığını Destekler

Doktorunuzun ve optisyeninizin önerilerine uygun olarak kontakt lens ve renkli lens kullanımınızda lensler hiçbir şekilde göze ve göz yapısına zarar vermez. Aksine görüş netliğinize katkı yaparak göz sağlığınızı destekler. Kontakt lensler farklı seçeneklere sahiptir. Bu seçenekleri rutin göz muayenenizde göz doktorunuz belirler ve reçete eder. Bu reçetede belirlenen lens ile net görüş sağlanır.

Kontakt lensi kullanmadan önce ve kullandıktan sonra mutlaka lens solüsyonu ile temizleyerek kullanılırsa kontakt lens göze herhangi bir zarar vermez. Bunun yanı sıra kontakt lensi lens solüsyonu ile düzenli olarak yıkanmalıdır. Bunun yanı sıra kontakt lensler belirtilen kullanım süresinden daha uzun süreler boyunca kullanılmamalıdır. Bu durumda gözünüzün zarar görmesi kaçınılmazdır. Günlük, haftalık ya da aylık kullanımlı lens kullanıyorsanız kullanım süresi bittiğinde yeni lense geçiş yapmalısınız.

Sizde yıl içinde yaptırdığınız göz muayenesinde size en uygun kontakt lensi satın almak için doktorunuza danışmayı ve bilgi almayı unutmayın.

Blog Son Eklenenler
Sağlıklı Gözün Derecesi Kaç Olmalıdır?
Sağlıklı Gözün Derecesi Kaç Olmalıdır?
Göz sağlığı, genel vücut sağlığımızın önemli bir parçasıdır. Sağlıklı bir göz, görme yeteneğimizi etkileyen bir dizi faktöre bağlı olarak belirlenen bir "göz derecesine" sahiptir. Ancak, bu kavram genellikle net bir şekilde anlaşılamaz.
Multifocal (Uzak-Yakın) Lenslerle Daha Net Görüş
Multifocal (Uzak-Yakın) Lenslerle Daha Net Görüş
Gözlükler ve kontakt lensler, insanoğlunun görüş problemlerine çözüm getiren en önemli icatlardan biridir. Peki, bir lens, tam olarak nedir? İnsanların yakını ve uzağı daha net görebilmeleri için hangi seçeneklere sahiptirler?
UV Işınlarının Zararlarından Koruyan Kontakt Lensler
UV Işınlarının Zararlarından Koruyan Kontakt Lensler
Kontakt lens, göz sağlığını korumak ve görme özelliklerini iyileştirmek için milyonlarca kişi tarafından kullanılan çığır açıcı bir teknolojidir.
Kimler Göz Ameliyatı Olamaz?
Kimler Göz Ameliyatı Olamaz?
Göz ameliyatı, yaşam kalitesini artırmak için birçok insan için mükemmel bir seçenek olabilir.  Fakat, herkesin kullanabileceği bir tedavi yöntemi değildir. Lazer göz ameliyatı yapılabilmesi için bazı öncelikli faktörlerin dikkate alınması gerekmektedir. Peki kimler göz ameliyatı olamaz?
Göz Sağlığına İyi Gelen Gıdalar
Göz Sağlığına İyi Gelen Gıdalar
Göz sağlığı, yaşa bağlı olarak bozulabilen bir durumdur. Ancak, gözlerinizi korumak ve sağlıklarını iyileştirmek için biraz çaba sarf etmek mümkündür.
Yüz Şeklinize Göre Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?
Yüz Şeklinize Göre Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?
Yüz şekline göre güneş gözlük seçimi, herkesin stiline ve yüz şekline uygun güneş gözlüğü bulma sürecinde önemli bir etkendir. Güneş gözlükleri sadece gözlük lenslerinin güneş ışınlarını engellemesi için kullanılmaz, aynı zamanda tamamlayıcı bir aksesuar olarak da tercih edilir.
Lensin Göze Yapışması
Lensin Göze Yapışması
Gözlerimiz, dünyayı keşfetmemizi sağlayan en önemli organlarımızdır ve onları korumak büyük bir önceliktir. Günlük hayatta pek çok insan kontakt lens kullanarak düzgün bir görüş deneyimi elde eder. Ancak, deneyimli lens kullanıcıları bile zaman zaman lensin göze yapışması sorunuyla karşılaşabilirler.
Astigmat Nedir? Tedavisi Ve Belirtileri Nelerdir?
Astigmat Nedir? Tedavisi Ve Belirtileri Nelerdir?
Astigmat hakkında bilgi sahibi olmak, göz sağlığını korumak için önemlidir. Astigmatism, gözü etkileyen bir kırma kusurudur ve birçok insanın karşılaştığı bir sorundur.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.