Kontakt Lenslerle İlgili Gerçekler ve Efsaneler
02.09.2023

Kontakt Lenslerle İlgili Gerçekler ve Efsaneler

Kontakt lensler gözlük kullanmak istemeyen kullanıcıların göz bozukluklarını düzeltmek için alternatif olarak üretilmiş medikal araçlardır. Yüzde gözle görülür bir araç olmadan göz bozukluklarının düzeltilmesi göz bozuklukları olan ve gözlük kullanmayı sevmeyen hastalar için mükemmel bir alternatiftir. Nitekim son dönemlerde bu avantajından ötürü kontakt lens kullanımı oldukça artmıştır. 

Kontakt lens kullanan insanlar, kullanım talimatlarına gerekli önemi göstererek kullandıkları zaman hiçbir olumsuzluk yaşamadan lenslerini kullanmaya devam ederken bazı insanların bilinçsiz olarak yaptığı lensler tehlikeli yorumları kontakt lensi yeni kullanmaya başlayacak kullanıcılar için bir soru işareti doğurmaktadır. Kontakt lens kullanımında, kullanım talimatlarına önem göstererek kullanım sağlandığı takdirde hiçbir tehlike söz konusu olmaz. Lensler tehlikeli gibi en büyük lens efsanelerinden birinden korkmaya gerek kalmadan lensler kullanılabilir. 

Kontakt lenslerin temizlenmesi kontakt lens kullanımında dikkat edilmesi gereken en büyük husustur. Kontakt lenslerin temizlenmesi lenslerin sağlıklı bir şekilde kullanılmasını sağlayan en büyük unsurdur. Lensler gözlerle direkt temas içinde bulunması ve gözlerin en hassas uzuvlar arasında yer almasından ötürü kontakt lens temizlenmesi hayati önem taşır. Lenslerde bozulmaların ve çeşitli göz hastalıklarının oluşmaması için kontakt lens temizlenmesi konusu çok büyük önem taşımaktadır. Kontakt lens kullanımında dikkat edilmesi gereken önemli hususlara dikkat edilerek gerçekleştirilen kullanımlarda hem gözler hem de lensler açısından bir problem olmadan kullanım mümkündür. 

Lensler tehlikeli gibi algıların yapılmasında öncü olan kontakt lenslerin temizlenmesi hususuna dikkat edilerek kullanılan hiçbir lens tehlike arz etmez ve göz bozukluğu yaşayan kullanıcıların hayat kalitesini artırarak yaşamasına olanak sağlar. Lensler tehlikeli gibi yanlış bilgilerin önüne geçmek ve özellikle internet aramalarında kontakt lens kullanımının tehlikeli olmadığını belirtmek için birçok farklı lens kullanım şeklini lens kullanmak isteyen insanlara açıklayarak rahatlıkla kullanılmasını sağlayan siteler mevcuttur. 

Birçok lens kullanmak isteyen gözlük kullanıcıları tarafından lensler tehlikeli olarak bilinmektedir ama gerçekte böyle bir tehlike asla yoktur. Kontakt lenslerle ilgili en büyük efsanelerden biri lensler tehlikeli efsanesidir. Efsaneden öteye gitmeyen bir yanlış düşüncedir. Lensler kullanım kolaylığı olarak birçok gözlük çeşidinden daha kullanışlı ve performanslı medikal araçlardır. Gözlüklerden daha çok açıya sahip olması görme kolaylığı olarak lenslerin daha üstün olmasını sağlamaktadır. 

Gözlüklerin yüzde görülecek şekilde durması ve estetik görüntüyü değiştirmesi gibi handikaplarının hiçbiri lenslerde yoktur. Gözde görülmeden takılırlar ve çoğu zaman lens olup olmadığı anlaşılmaz. Bu nedenle kullanım talimatlarına uyularak ve kontakt lenslerin temizlenmesi adımlarını harfiyen uygulayarak sorunsuz ve risksiz bir şekilde kontakt lens kullanımı sağlamak mümkündür. 

 

Kontakt Lensteki En Büyük Efsanelerin Gerçekleri

Kontakt lensler hakkında birçok efsane bilgi ve sorun cümlesi görmek mümkündür. Bazen korkudan bazen de yanlış kullanımdan ötürü bu tür efsaneleşmiş fikirler veya beyanlar lens kullanmak isteyen insanların akıllarında da soru işaretleri oluşturmaktadır. Öncelikle kontakt lens kullanımı son derece zararsız ve gözlüklerden daha çok performans sağlayan medikal araçlardır. Birçok farklı efsanenin gerçekleri ise şöyledir.

Efsanesi: Kontakt lens kullanımı rahatsız eder. 

Gerçeği: Kontakt lens kullanımı doğru kullanım sağlandığı takdirde rahatsızlık uyandıran bir araç değildir. Birçok farklı yapıda üretilen lenslerden ve markalardan kendinize uygun olanı seçilerek kullanım sağlandığı takdirde ve kontakt lenslerin temizlenmesi hususlarına dikkat edildiği müddetçe sıkıntısız ve sorunsuz kullanım sağlamak çok olasıdır. Bunlara dikkat ederek kullanım sağlayan insanların lens olduğunu unutacak kadar rahat kullanım sağladıklarını sıklıkla belirtirler. 

Efsanesi: Kontakt lensler gözlere yapışabilir.

Gerçeği: Kontakt lensler talimatlara uygun bir şekilde dikkatli kullanıldığı takdirde bir sorunla karşılaşmadan kullanılabilen araçlardır. Bir yanlıştan ötürü olası bir yapışma durumunda ise göz hekimi tarafından kolaylıkla ve zararsızca çıkartılabilen bir araçtır. 

Efsanesi: Makyaj ve kontakt lensler zararlıdır.

Gerçeği: Makyaj ve kontakt lensler tamamen birbirinden ayrı olgulardır ve talimatlara uygun şekilde lensler kullanıldığı zaman makyajla birlikte kontakt lens kullanımında herhangi bir sorunla karşılaşılmaz. Makyaja başlamadan önce kontakt lensin takılması ve makyaj sırasında temizlik kurallarına ve gözlere dikkat edilmesi durumunda sorunsuz bir makyaj ve kontakt lens kullanımı mümkündür.

Efsanesi: Çocuklar ve gençler lens kullanamaz.

Gerçeği: Kontakt lens kullanımı ortalama 13 yaşında başlandığı bilinmektedir ve 8 – 9 yaşlarında çocuklar bile lens kullanacak olgunlukta ve bilinçte olabilirler. Kontakt lens kullanımı genellikle sorumluluk bilinciyle alakalı bir durumdur ve dikkatli kullanım gerektiği için yaştan dolayı o bilince ulaşamamış insanlar için sıkıntılı durumlar oluşturabilir. Bu bilince ulaşmış veya yardım alan gençlerde çocuklarda kontakt lens kullanımı sağlayabilir. Bazı sağlık problemlerinde bebekler de kontakt lens kullanabilirler.

Efsanesi: 40 – 45 yaşlarından sonra lens kullanımı zararlıdır.

Gerçeği: İleri yaştaki hastalarda göz hekiminin kontrolünde kontakt lens kullanabilir ve bir sorun yaşamadan görme bozukluklarını düzeltebilir. İleri yaştaki kullanıcıların kontak lens kullanması zararlıdır diye bir gerçek söz konusu değildir.

Efsanesi: Kontakt lensler çocuklarda miyop oluşturur.

Gerçeği: Yapılan araştırmalarda kullanılan 8 ve 11 yaş arası çocuklarda kontakt lens kullanımının, gözlük kullanımından daha çok miyop oluşturduğuna rastlanmamıştır. Bu durumda çocuklarında kontakt lens kullanımında herhangi bir sorun bulunmamaktadır ve rahatlıkla kullanabilirler. Miyop tedavisinde de kontakt lensler güvenle kullanılabilir.

Efsanesi: Kontakt lensler göz enfeksiyonları oluşturur. 

Gerçeği: Göz sağlığına ve temizliğine dikkat etmeyen herkeste olabileceği gibi kontakt lens kullanımı sağlayan kullanıcılarda da göz enfeksiyonları oluşabilir. Bu durum kontakt lenslerin temizlenmesi talimatlarına ve kurallarına riayet edilmeden kullanılan lenslerde sıklıkla görülmektedir. Göz enfeksiyonları kontakt lensleri talimatlara göre ve göz hekimlerinin önerilerine göre kullanan insanlarda kontakt lense bağlı olarak oluştuğunu gösteren kanıtlar yoktur. 

Efsanesi: Araba kullanırken gözlük takmak zorunludur.

Gerçeği: Göz problemleri yaşayan insanların ehliyet alırken ve araba kullanırken göz bozukluklarını tedavi etmesi zorunludur. Bu sıkıntıları gidermek için gözlük veya lens kullanılabilir. Bu durumda kontakt lens kullanırken araba kullanılabilir. Kontakt lenslerin takılmadığı günlerde araba kullanılabilir ama görüşten dolayı tehlike yaratabilir bu durumda fark edilirse cezai işlemler olarak kullanıcıya yansıyabilir. 

Efsanesi: Kontakt lensler gözlerden düşerek kaybolabilir.

Gerçeği: Doğru lens seçimi ve göz hekimlerinin önerileriyle birlikte lens kullanım ve takma talimatlarına uygun olarak kontakt lens kullanımı sağlayan kişilerde bu tip sorunlar olmadan rahatlıkla kontakt lens kullanımı sağlanabilir.

Blog Son Eklenenler
Sağlıklı Gözün Derecesi Kaç Olmalıdır?
Sağlıklı Gözün Derecesi Kaç Olmalıdır?
Göz sağlığı, genel vücut sağlığımızın önemli bir parçasıdır. Sağlıklı bir göz, görme yeteneğimizi etkileyen bir dizi faktöre bağlı olarak belirlenen bir "göz derecesine" sahiptir. Ancak, bu kavram genellikle net bir şekilde anlaşılamaz.
Multifocal (Uzak-Yakın) Lenslerle Daha Net Görüş
Multifocal (Uzak-Yakın) Lenslerle Daha Net Görüş
Gözlükler ve kontakt lensler, insanoğlunun görüş problemlerine çözüm getiren en önemli icatlardan biridir. Peki, bir lens, tam olarak nedir? İnsanların yakını ve uzağı daha net görebilmeleri için hangi seçeneklere sahiptirler?
UV Işınlarının Zararlarından Koruyan Kontakt Lensler
UV Işınlarının Zararlarından Koruyan Kontakt Lensler
Kontakt lens, göz sağlığını korumak ve görme özelliklerini iyileştirmek için milyonlarca kişi tarafından kullanılan çığır açıcı bir teknolojidir.
Kimler Göz Ameliyatı Olamaz?
Kimler Göz Ameliyatı Olamaz?
Göz ameliyatı, yaşam kalitesini artırmak için birçok insan için mükemmel bir seçenek olabilir.  Fakat, herkesin kullanabileceği bir tedavi yöntemi değildir. Lazer göz ameliyatı yapılabilmesi için bazı öncelikli faktörlerin dikkate alınması gerekmektedir. Peki kimler göz ameliyatı olamaz?
Göz Sağlığına İyi Gelen Gıdalar
Göz Sağlığına İyi Gelen Gıdalar
Göz sağlığı, yaşa bağlı olarak bozulabilen bir durumdur. Ancak, gözlerinizi korumak ve sağlıklarını iyileştirmek için biraz çaba sarf etmek mümkündür.
Yüz Şeklinize Göre Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?
Yüz Şeklinize Göre Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?
Yüz şekline göre güneş gözlük seçimi, herkesin stiline ve yüz şekline uygun güneş gözlüğü bulma sürecinde önemli bir etkendir. Güneş gözlükleri sadece gözlük lenslerinin güneş ışınlarını engellemesi için kullanılmaz, aynı zamanda tamamlayıcı bir aksesuar olarak da tercih edilir.
Lensin Göze Yapışması
Lensin Göze Yapışması
Gözlerimiz, dünyayı keşfetmemizi sağlayan en önemli organlarımızdır ve onları korumak büyük bir önceliktir. Günlük hayatta pek çok insan kontakt lens kullanarak düzgün bir görüş deneyimi elde eder. Ancak, deneyimli lens kullanıcıları bile zaman zaman lensin göze yapışması sorunuyla karşılaşabilirler.
Astigmat Nedir? Tedavisi Ve Belirtileri Nelerdir?
Astigmat Nedir? Tedavisi Ve Belirtileri Nelerdir?
Astigmat hakkında bilgi sahibi olmak, göz sağlığını korumak için önemlidir. Astigmatism, gözü etkileyen bir kırma kusurudur ve birçok insanın karşılaştığı bir sorundur.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.