Kontakt Lenslerle İlgili Gerçekler ve Efsaneler
02.09.2023

Kontakt Lenslerle İlgili Gerçekler ve Efsaneler

Kontakt lensler gözlük kullanmak istemeyen kullanıcıların göz bozukluklarını düzeltmek için alternatif olarak üretilmiş medikal araçlardır. Yüzde gözle görülür bir araç olmadan göz bozukluklarının düzeltilmesi göz bozuklukları olan ve gözlük kullanmayı sevmeyen hastalar için mükemmel bir alternatiftir. Nitekim son dönemlerde bu avantajından ötürü kontakt lens kullanımı oldukça artmıştır. 

Kontakt lens kullanan insanlar, kullanım talimatlarına gerekli önemi göstererek kullandıkları zaman hiçbir olumsuzluk yaşamadan lenslerini kullanmaya devam ederken bazı insanların bilinçsiz olarak yaptığı lensler tehlikeli yorumları kontakt lensi yeni kullanmaya başlayacak kullanıcılar için bir soru işareti doğurmaktadır. Kontakt lens kullanımında, kullanım talimatlarına önem göstererek kullanım sağlandığı takdirde hiçbir tehlike söz konusu olmaz. Lensler tehlikeli gibi en büyük lens efsanelerinden birinden korkmaya gerek kalmadan lensler kullanılabilir. 

Kontakt lenslerin temizlenmesi kontakt lens kullanımında dikkat edilmesi gereken en büyük husustur. Kontakt lenslerin temizlenmesi lenslerin sağlıklı bir şekilde kullanılmasını sağlayan en büyük unsurdur. Lensler gözlerle direkt temas içinde bulunması ve gözlerin en hassas uzuvlar arasında yer almasından ötürü kontakt lens temizlenmesi hayati önem taşır. Lenslerde bozulmaların ve çeşitli göz hastalıklarının oluşmaması için kontakt lens temizlenmesi konusu çok büyük önem taşımaktadır. Kontakt lens kullanımında dikkat edilmesi gereken önemli hususlara dikkat edilerek gerçekleştirilen kullanımlarda hem gözler hem de lensler açısından bir problem olmadan kullanım mümkündür. 

Lensler tehlikeli gibi algıların yapılmasında öncü olan kontakt lenslerin temizlenmesi hususuna dikkat edilerek kullanılan hiçbir lens tehlike arz etmez ve göz bozukluğu yaşayan kullanıcıların hayat kalitesini artırarak yaşamasına olanak sağlar. Lensler tehlikeli gibi yanlış bilgilerin önüne geçmek ve özellikle internet aramalarında kontakt lens kullanımının tehlikeli olmadığını belirtmek için birçok farklı lens kullanım şeklini lens kullanmak isteyen insanlara açıklayarak rahatlıkla kullanılmasını sağlayan siteler mevcuttur. 

Birçok lens kullanmak isteyen gözlük kullanıcıları tarafından lensler tehlikeli olarak bilinmektedir ama gerçekte böyle bir tehlike asla yoktur. Kontakt lenslerle ilgili en büyük efsanelerden biri lensler tehlikeli efsanesidir. Efsaneden öteye gitmeyen bir yanlış düşüncedir. Lensler kullanım kolaylığı olarak birçok gözlük çeşidinden daha kullanışlı ve performanslı medikal araçlardır. Gözlüklerden daha çok açıya sahip olması görme kolaylığı olarak lenslerin daha üstün olmasını sağlamaktadır. 

Gözlüklerin yüzde görülecek şekilde durması ve estetik görüntüyü değiştirmesi gibi handikaplarının hiçbiri lenslerde yoktur. Gözde görülmeden takılırlar ve çoğu zaman lens olup olmadığı anlaşılmaz. Bu nedenle kullanım talimatlarına uyularak ve kontakt lenslerin temizlenmesi adımlarını harfiyen uygulayarak sorunsuz ve risksiz bir şekilde kontakt lens kullanımı sağlamak mümkündür. 

 

Kontakt Lensteki En Büyük Efsanelerin Gerçekleri

Kontakt lensler hakkında birçok efsane bilgi ve sorun cümlesi görmek mümkündür. Bazen korkudan bazen de yanlış kullanımdan ötürü bu tür efsaneleşmiş fikirler veya beyanlar lens kullanmak isteyen insanların akıllarında da soru işaretleri oluşturmaktadır. Öncelikle kontakt lens kullanımı son derece zararsız ve gözlüklerden daha çok performans sağlayan medikal araçlardır. Birçok farklı efsanenin gerçekleri ise şöyledir.

Efsanesi: Kontakt lens kullanımı rahatsız eder. 

Gerçeği: Kontakt lens kullanımı doğru kullanım sağlandığı takdirde rahatsızlık uyandıran bir araç değildir. Birçok farklı yapıda üretilen lenslerden ve markalardan kendinize uygun olanı seçilerek kullanım sağlandığı takdirde ve kontakt lenslerin temizlenmesi hususlarına dikkat edildiği müddetçe sıkıntısız ve sorunsuz kullanım sağlamak çok olasıdır. Bunlara dikkat ederek kullanım sağlayan insanların lens olduğunu unutacak kadar rahat kullanım sağladıklarını sıklıkla belirtirler. 

Efsanesi: Kontakt lensler gözlere yapışabilir.

Gerçeği: Kontakt lensler talimatlara uygun bir şekilde dikkatli kullanıldığı takdirde bir sorunla karşılaşmadan kullanılabilen araçlardır. Bir yanlıştan ötürü olası bir yapışma durumunda ise göz hekimi tarafından kolaylıkla ve zararsızca çıkartılabilen bir araçtır. 

Efsanesi: Makyaj ve kontakt lensler zararlıdır.

Gerçeği: Makyaj ve kontakt lensler tamamen birbirinden ayrı olgulardır ve talimatlara uygun şekilde lensler kullanıldığı zaman makyajla birlikte kontakt lens kullanımında herhangi bir sorunla karşılaşılmaz. Makyaja başlamadan önce kontakt lensin takılması ve makyaj sırasında temizlik kurallarına ve gözlere dikkat edilmesi durumunda sorunsuz bir makyaj ve kontakt lens kullanımı mümkündür.

Efsanesi: Çocuklar ve gençler lens kullanamaz.

Gerçeği: Kontakt lens kullanımı ortalama 13 yaşında başlandığı bilinmektedir ve 8 – 9 yaşlarında çocuklar bile lens kullanacak olgunlukta ve bilinçte olabilirler. Kontakt lens kullanımı genellikle sorumluluk bilinciyle alakalı bir durumdur ve dikkatli kullanım gerektiği için yaştan dolayı o bilince ulaşamamış insanlar için sıkıntılı durumlar oluşturabilir. Bu bilince ulaşmış veya yardım alan gençlerde çocuklarda kontakt lens kullanımı sağlayabilir. Bazı sağlık problemlerinde bebekler de kontakt lens kullanabilirler.

Efsanesi: 40 – 45 yaşlarından sonra lens kullanımı zararlıdır.

Gerçeği: İleri yaştaki hastalarda göz hekiminin kontrolünde kontakt lens kullanabilir ve bir sorun yaşamadan görme bozukluklarını düzeltebilir. İleri yaştaki kullanıcıların kontak lens kullanması zararlıdır diye bir gerçek söz konusu değildir.

Efsanesi: Kontakt lensler çocuklarda miyop oluşturur.

Gerçeği: Yapılan araştırmalarda kullanılan 8 ve 11 yaş arası çocuklarda kontakt lens kullanımının, gözlük kullanımından daha çok miyop oluşturduğuna rastlanmamıştır. Bu durumda çocuklarında kontakt lens kullanımında herhangi bir sorun bulunmamaktadır ve rahatlıkla kullanabilirler. Miyop tedavisinde de kontakt lensler güvenle kullanılabilir.

Efsanesi: Kontakt lensler göz enfeksiyonları oluşturur. 

Gerçeği: Göz sağlığına ve temizliğine dikkat etmeyen herkeste olabileceği gibi kontakt lens kullanımı sağlayan kullanıcılarda da göz enfeksiyonları oluşabilir. Bu durum kontakt lenslerin temizlenmesi talimatlarına ve kurallarına riayet edilmeden kullanılan lenslerde sıklıkla görülmektedir. Göz enfeksiyonları kontakt lensleri talimatlara göre ve göz hekimlerinin önerilerine göre kullanan insanlarda kontakt lense bağlı olarak oluştuğunu gösteren kanıtlar yoktur. 

Efsanesi: Araba kullanırken gözlük takmak zorunludur.

Gerçeği: Göz problemleri yaşayan insanların ehliyet alırken ve araba kullanırken göz bozukluklarını tedavi etmesi zorunludur. Bu sıkıntıları gidermek için gözlük veya lens kullanılabilir. Bu durumda kontakt lens kullanırken araba kullanılabilir. Kontakt lenslerin takılmadığı günlerde araba kullanılabilir ama görüşten dolayı tehlike yaratabilir bu durumda fark edilirse cezai işlemler olarak kullanıcıya yansıyabilir. 

Efsanesi: Kontakt lensler gözlerden düşerek kaybolabilir.

Gerçeği: Doğru lens seçimi ve göz hekimlerinin önerileriyle birlikte lens kullanım ve takma talimatlarına uygun olarak kontakt lens kullanımı sağlayan kişilerde bu tip sorunlar olmadan rahatlıkla kontakt lens kullanımı sağlanabilir.

Blog Son Eklenenler
Lazer Göz Ameliyatı Fiyatları 2024
Lazer Göz Ameliyatı Fiyatları 2024
Göz sağlığı, yaşam kalitesini doğrudan etkileyen önemli bir konudur. Görme kusurları, günlük yaşamı olumsuz etkileyebilecek problemler arasında yer alır. Miyop, hipermetrop, astigmat gibi göz bozuklukları, gözlük ya da kontakt lens kullanımını gerektirebilir.
Göz Çapaklanması Nedir ve Nasıl Geçer
Göz Çapaklanması Nedir ve Nasıl Geçer
Göz çapaklanması her yaştan kişinin hayatında en az bir kez olsun yaşadığı yaygın bir durumdur. Bebeklikten itibaren görülmeye başlayan bu durum, gözde normal dışında aşırı çapaklanma olarak tanımlanabilir.
Göz Sağlığınıza İyi Gelen Hoya Gözlük Camları
Göz Sağlığınıza İyi Gelen Hoya Gözlük Camları
Göz sağlığı, genel sağlığımızın önemli bir parçasıdır. Modern yaşam tarzımızda, gözlerimizi korumak her zaman daha önemli bir hal aldı. Birçok kişi, uzun saatler boyunca dijital ekranlara maruz kaldığı için göz sağlığı sorunlarıyla karşılaşmaktadır. Hoya gözlük camları ise bu sorunları en aza indirerek göz sağlığınıza önemli bir katkı sağlar.
No Touch Lazer Nedir?
No Touch Lazer Nedir?
Gözdeki miyopi ve astigmatizma gibi kırma kusurlarının tedavisinde etkili bir yöntem olan excimer lazer, gözün en ön tarafında bulunan saydam dokumuz olan kornea üzerinde işlem yaparak gözdeki kusurları düzelten bir teknolojidir.
Göz Kapağı Şişmesi Neden Olur ve Nasıl Geçer?
Göz Kapağı Şişmesi Neden Olur ve Nasıl Geçer?
Göz kapağı şişmesi yaygın bir durumdur ve çoğu yaştan kişide görülebilir. Genelde göz kapağı ile ilgili bölgede meydana gelen bir sorun olan göz kapağı şişmesi, çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Bu durum genellikle iltihaplanma, yaralanma, alerjik madde maruziyeti veya darbe gibi sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir.
Renk Körlüğü Testi Nedir?
Renk Körlüğü Testi Nedir?
Renk körlüğü testi, kişinin renkleri algılama yeteneğini değerlendirmek için yapılan bir testtir. Bu test, gözdeki koni hücrelerinin işlevini ve renk algısındaki herhangi bir eksikliği veya bozukluğu belirlemek için kullanılır.
Retina Nedir?
Retina Nedir?
Gözlerimiz, dünyayı algılamamızı sağlayan en önemli duyu organlarımızdan biridir. Görme mucizesinin arkasında isperiferalk bir sistem yatar. Bu sistemin en önemli parçalarından biri de retinadır.
20-20-20 Kuralı Nedir?
20-20-20 Kuralı Nedir?
Teknolojinin gelişmesi ve dijital ekranların günlük hayatımızdaki yeri arttıkça, göz yorgunluğu ve kuruluğu gibi göz problemleri de artış göstermektedir. Özellikle bilgisayar, tablet ve telefon gibi ekranlara uzun süre bakmak, göz kaslarının sürekli olarak yakın mesafelere odaklanmasına neden olur.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.