Lens Kullanımı İçin Neler Gerekir?
03.09.2023

Lens Kullanımı İçin Neler Gerekir?

Lens kullanırken bazı konulara dikkat edilmesi gerekmektedir. Kontakt lens günümüzde en fazla kullanılan lens çeşididir. Ancak kontakt lens kullanımı sırasında da söylediğimiz maddelere mutlaka dikkat etmeniz gerekiyor.

Lens gözlere fayda sağlaması için takılmaktadır. Ancak günümüzde lens kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken maddelere ne yazık ki dikkat edilmemektedir. Bu nedenle ise lenslerin faydasından çok gözlere zararı olmaktadır. Bu yazımızda lens kullanımı için yapmanız gereken maddeleri sıralayacağız.

 

Lens Nedir?

Lens gözde bulunan bozuklukları gidermek ve gözün normal görme seviyesine ulaşması için kullanılmaktadır. Gözlüklerin kullanımının zor olması lens kullanımının önemini arttırmıştır. Lens sadece göz bozukluğunu gidermek için kullanılmamaktadır. Göz renginden memnun olmayan kişiler tarafından da renkli lens kullanılmaktadır. Numaralı lens kullanımına göre az da olsa renkli lens ile göz rengi değiştirmek oldukça popülerdir.

Hem miyop hem de hipermetrop yani yakını görememe göz hastalığının tedavisinde lens kullanılmaktadır.

 

Lens Kullanımı Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Maddeler Nelerdir?

Lens kullanımı sırasında dikkat etmeniz gereken maddelerden detaylı olarak başlayalım.

Öncelikle lens kullanımına başlamadan önce mutlaka uzman bir doktora görünmeniz gerekiyor. Göz yapısı lenslerin çeşitleri üzerinde etkilidir. Yani a kişisi farklı bir lens modeli b kişisi farklı bir lens modeli takmalıdır. Bunun kararını da ancak doktorlar verebilir. Numarasız renkli lens kullanmayı düşünüyorsanız dahi doktora görünmeniz gerekiyor. Günümüzde kontakt lens kullanacak kişiler genellikle doktorlar vasıtası ile lenslerini almaktadır. Ancak numarasız veya dinlendirici lens alan kişiler doktora gerek duymamaktadır. Genellikle doktora görünmeden gidip herhangi bir yerden alınmış olan lensler gözlerde bir zaman sonra kaşıntı, kızarıklık, yanmaya neden olur. Bu lensin gözünüzü rahatsız ettiğini göstermektedir. Bu gibi durumlarda eğer göz doktorundan geç randevu alırsanız görme kaybına neden olacaktır. Bu nedenle mutlaka lens alırken göz doktoruna başvurun.

Göz doktoru gözünüz için en uygun olan lensi size önerdiyse bu lensi mutlaka bilinen lens satıcılarından almaya özen göstermelisiniz. Her yerde lensler kolay bir şekilde bulunmaktadır. Ancak ucuz lensler göz sağlığını direkt olarak etkilemektedir. Bu nedenle lens alırken mutlaka bilindik markalardan lens almaya özen göstermeniz gerekiyor.

 

Lens Solüsyonu Kullanmanız Gerekiyor

Lens kullanıyorsanız mutlaka ama mutlaka lens solüsyonunu yanında bulundurmanız gerekiyor. Lens temizleme solüsyonu hem numaralı hem de numarasız renkli lenslerinizin temizlenmesi ve gözünüze zarar vermemesi açısından çok önemlidir. Lens temizleme solüsyonu alırken bilindik markaları tercih etmeniz gerekiyor.

 

Lens Kutusuna Dikkat Edin!

Lenslerinizi kullanmadığınız zaman veya gece yatmadan önce çıkarmanız gerekmektedir. Bu gibi durumlarda ise lenslerinizi herhangi bir peçetenin arasına veya farklı bir şeyin arasına koyamazsınız. Lenslerin korunması oldukça önemlidir. Bu nedenle mutlaka lenslerinizi lens kutusuna koymanız gerekiyor. Lens kutusu alırken 2 farklı gözünün olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Bu gözlere sağ ve sol gözünüze ait olan lensleri koyacaksınız. Lens kutusunun mutlaka kapaklı olması gerekiyor. Sebebi ise lensleri içerisine koyduğunuz zaman dış etkenlerden korunması gerekmektedir. Lens kullanımı için mutlaka lens kutusu almayı unutmamalısınız. Lens kutusu almayı asla ertelememeniz gerekiyor.

Günümüzde bilinen en büyük yanlış numaralı lens kullanımı yapanların lens kutusuna ihtiyacı olduğudur. Lens kutusu lensin numarasıyla alakasızdır. Lens kutusu ile lenslerinizin korunması ve gözünüze zarar vermemesi sağlanmaktadır. Bu nedenle numarasız renkli lens kullanıyorsanız yine aynı şekilde lens kutusu almanız ve renkli lensleri kullanmadığınız zamanlarda lens kutusunda muhafaza etmeniz gerekmektedir.

Lens kutusunun ağzının iyi bir şekilde kapandığından ve herhangi bir kırığı çatlağı olmadığından emin olmalısınız. Lens kutusuna az önce belirttiğimiz gibi lens temizleme solüsyonu dökülmektedir.

 

Lens Kullanım Süresini Mutlaka Göz Önünde Bulundurun

Lensler hakkında bilinen bir diğer yanlış ise lenslerin ömürlük olduğudur. Lensler gözlükler gibi süresiz kullanılmamaktadır. Lenslerin belirli süreleri vardır. Bu süreler; haftalık, aylık, yıllık, 3 aylık gibi olmaktadır. Siz bu noktada lenslerin bakımına ne derece özen göstereceğinizi göz önünde bulundurmalısınız. Yani lenslerinize eğer iyi bakım yaparsanız ve bakımlarını aksatmazsanız 6 aylık veya senelik lensler işinizi görecektir. Ancak ben her gün lens bakımı ile ilgilenemem aklıma gelmez veya çok yoğunum diyorsanız bakım gerektirmeyen günlük lensleri tercih etmelisiniz. Lenslerde bakım çok önemlidir. Bakımsız lensleri gözünüzde tuttuğunuz her saniye gözünüze zarar verdiğiniz anlamına gelmektedir. Bu nedenle lens kullanımı yaparken mutlaka lensin kullanım süresine dikkat etmelisiniz.

Lens kullanım süresinde dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise lens kullanım süresini geçirmemektir. Lens kullanım süresini tamamladıktan sonra siz lensi kullanmaya devam ediyorsanız, bu lens gözünüze zarar verecektir. Bu nedenle 5 gün daha kullanayım hafta sonu alırım gibi nedenlerle lens değişimini asla ertelemeyin. Lens değişim vaktiniz yaklaştığı zaman lensinizin yenisi almalısınız.

Kontakt lenslerde ve renkli lenslerde temizlik konusuna çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Temizlik ve hijyen konusuna dikkat etmediğiniz lensler direkt olarak göz sağlığınızı tehdit etmeye başlayacaktır. Gözde sulanma hatta görme kaybına kadar gidecek olumsuz sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Lens temizleme solüsyonu ile lenslerin düzenli olarak günlük temizliğini yapmanız gerekiyor. Yine lensleri kullanmadığınız zaman lens solüsyonu ile doldurmuş olduğunuz lens saklama kutusunda muhafaza etmeniz gerekiyor.

Kontakt lensten renkli lense kadar ihtiyacınız olan her türlü numaralı ve numarasız lens modelleri Lens Optik’te. Lens Optik uzun yıllar boyunca uzman kadrosu ile lens konusunda uzmanlaşmış ve sadece lens değil lens bakım ürünlerini de sizlere sunan bir markadır. Lense dair ihtiyacınız olan her türlü ürünü web sitemiz üzerinden rahatlıkla alabilirsiniz.

Lens kullanımı yaparken bazı konulara dikkat edilmesi gerekmektedir. Kontakt lens günümüzde en fazla kullanılan lens çeşididir. Ancak kontakt lens kullanımı sırasında da söylediğimiz maddelere mutlaka dikkat etmeniz gerekiyor.

Lens gözlere fayda sağlaması için takılmaktadır. Ancak günümüzde lens kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken maddelere ne yazık ki dikkat edilmemektedir. Bu nedenle ise lenslerin faydasından çok gözlere zararı olmaktadır. Bu yazımızda lens kullanımı için yapmanız gereken maddeleri sıralayacağız.

Blog Son Eklenenler
Sağlıklı Gözün Derecesi Kaç Olmalıdır?
Sağlıklı Gözün Derecesi Kaç Olmalıdır?
Göz sağlığı, genel vücut sağlığımızın önemli bir parçasıdır. Sağlıklı bir göz, görme yeteneğimizi etkileyen bir dizi faktöre bağlı olarak belirlenen bir "göz derecesine" sahiptir. Ancak, bu kavram genellikle net bir şekilde anlaşılamaz.
Multifocal (Uzak-Yakın) Lenslerle Daha Net Görüş
Multifocal (Uzak-Yakın) Lenslerle Daha Net Görüş
Gözlükler ve kontakt lensler, insanoğlunun görüş problemlerine çözüm getiren en önemli icatlardan biridir. Peki, bir lens, tam olarak nedir? İnsanların yakını ve uzağı daha net görebilmeleri için hangi seçeneklere sahiptirler?
UV Işınlarının Zararlarından Koruyan Kontakt Lensler
UV Işınlarının Zararlarından Koruyan Kontakt Lensler
Kontakt lens, göz sağlığını korumak ve görme özelliklerini iyileştirmek için milyonlarca kişi tarafından kullanılan çığır açıcı bir teknolojidir.
Kimler Göz Ameliyatı Olamaz?
Kimler Göz Ameliyatı Olamaz?
Göz ameliyatı, yaşam kalitesini artırmak için birçok insan için mükemmel bir seçenek olabilir.  Fakat, herkesin kullanabileceği bir tedavi yöntemi değildir. Lazer göz ameliyatı yapılabilmesi için bazı öncelikli faktörlerin dikkate alınması gerekmektedir. Peki kimler göz ameliyatı olamaz?
Göz Sağlığına İyi Gelen Gıdalar
Göz Sağlığına İyi Gelen Gıdalar
Göz sağlığı, yaşa bağlı olarak bozulabilen bir durumdur. Ancak, gözlerinizi korumak ve sağlıklarını iyileştirmek için biraz çaba sarf etmek mümkündür.
Yüz Şeklinize Göre Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?
Yüz Şeklinize Göre Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?
Yüz şekline göre güneş gözlük seçimi, herkesin stiline ve yüz şekline uygun güneş gözlüğü bulma sürecinde önemli bir etkendir. Güneş gözlükleri sadece gözlük lenslerinin güneş ışınlarını engellemesi için kullanılmaz, aynı zamanda tamamlayıcı bir aksesuar olarak da tercih edilir.
Lensin Göze Yapışması
Lensin Göze Yapışması
Gözlerimiz, dünyayı keşfetmemizi sağlayan en önemli organlarımızdır ve onları korumak büyük bir önceliktir. Günlük hayatta pek çok insan kontakt lens kullanarak düzgün bir görüş deneyimi elde eder. Ancak, deneyimli lens kullanıcıları bile zaman zaman lensin göze yapışması sorunuyla karşılaşabilirler.
Astigmat Nedir? Tedavisi Ve Belirtileri Nelerdir?
Astigmat Nedir? Tedavisi Ve Belirtileri Nelerdir?
Astigmat hakkında bilgi sahibi olmak, göz sağlığını korumak için önemlidir. Astigmatism, gözü etkileyen bir kırma kusurudur ve birçok insanın karşılaştığı bir sorundur.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.