Alışverişin kampanyalarla daha anlamlı.

Kampanyalı alışveriş için tıkla

↓↓

Lens Kullanımı İçin Neler Gerekir?
03.09.2023

Lens Kullanımı İçin Neler Gerekir?

Lens kullanırken bazı konulara dikkat edilmesi gerekmektedir. Kontakt lens günümüzde en fazla kullanılan lens çeşididir. Ancak kontakt lens kullanımı sırasında da söylediğimiz maddelere mutlaka dikkat etmeniz gerekiyor.

Lens gözlere fayda sağlaması için takılmaktadır. Ancak günümüzde lens kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken maddelere ne yazık ki dikkat edilmemektedir. Bu nedenle ise lenslerin faydasından çok gözlere zararı olmaktadır. Bu yazımızda lens kullanımı için yapmanız gereken maddeleri sıralayacağız.

 

Lens Nedir?

Lens gözde bulunan bozuklukları gidermek ve gözün normal görme seviyesine ulaşması için kullanılmaktadır. Gözlüklerin kullanımının zor olması lens kullanımının önemini arttırmıştır. Lens sadece göz bozukluğunu gidermek için kullanılmamaktadır. Göz renginden memnun olmayan kişiler tarafından da renkli lens kullanılmaktadır. Numaralı lens kullanımına göre az da olsa renkli lens ile göz rengi değiştirmek oldukça popülerdir.

Hem miyop hem de hipermetrop yani yakını görememe göz hastalığının tedavisinde lens kullanılmaktadır.

 

Lens Kullanımı Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Maddeler Nelerdir?

Lens kullanımı sırasında dikkat etmeniz gereken maddelerden detaylı olarak başlayalım.

Öncelikle lens kullanımına başlamadan önce mutlaka uzman bir doktora görünmeniz gerekiyor. Göz yapısı lenslerin çeşitleri üzerinde etkilidir. Yani a kişisi farklı bir lens modeli b kişisi farklı bir lens modeli takmalıdır. Bunun kararını da ancak doktorlar verebilir. Numarasız renkli lens kullanmayı düşünüyorsanız dahi doktora görünmeniz gerekiyor. Günümüzde kontakt lens kullanacak kişiler genellikle doktorlar vasıtası ile lenslerini almaktadır. Ancak numarasız veya dinlendirici lens alan kişiler doktora gerek duymamaktadır. Genellikle doktora görünmeden gidip herhangi bir yerden alınmış olan lensler gözlerde bir zaman sonra kaşıntı, kızarıklık, yanmaya neden olur. Bu lensin gözünüzü rahatsız ettiğini göstermektedir. Bu gibi durumlarda eğer göz doktorundan geç randevu alırsanız görme kaybına neden olacaktır. Bu nedenle mutlaka lens alırken göz doktoruna başvurun.

Göz doktoru gözünüz için en uygun olan lensi size önerdiyse bu lensi mutlaka bilinen lens satıcılarından almaya özen göstermelisiniz. Her yerde lensler kolay bir şekilde bulunmaktadır. Ancak ucuz lensler göz sağlığını direkt olarak etkilemektedir. Bu nedenle lens alırken mutlaka bilindik markalardan lens almaya özen göstermeniz gerekiyor.

 

Lens Solüsyonu Kullanmanız Gerekiyor

Lens kullanıyorsanız mutlaka ama mutlaka lens solüsyonunu yanında bulundurmanız gerekiyor. Lens temizleme solüsyonu hem numaralı hem de numarasız renkli lenslerinizin temizlenmesi ve gözünüze zarar vermemesi açısından çok önemlidir. Lens temizleme solüsyonu alırken bilindik markaları tercih etmeniz gerekiyor.

 

Lens Kutusuna Dikkat Edin!

Lenslerinizi kullanmadığınız zaman veya gece yatmadan önce çıkarmanız gerekmektedir. Bu gibi durumlarda ise lenslerinizi herhangi bir peçetenin arasına veya farklı bir şeyin arasına koyamazsınız. Lenslerin korunması oldukça önemlidir. Bu nedenle mutlaka lenslerinizi lens kutusuna koymanız gerekiyor. Lens kutusu alırken 2 farklı gözünün olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Bu gözlere sağ ve sol gözünüze ait olan lensleri koyacaksınız. Lens kutusunun mutlaka kapaklı olması gerekiyor. Sebebi ise lensleri içerisine koyduğunuz zaman dış etkenlerden korunması gerekmektedir. Lens kullanımı için mutlaka lens kutusu almayı unutmamalısınız. Lens kutusu almayı asla ertelememeniz gerekiyor.

Günümüzde bilinen en büyük yanlış numaralı lens kullanımı yapanların lens kutusuna ihtiyacı olduğudur. Lens kutusu lensin numarasıyla alakasızdır. Lens kutusu ile lenslerinizin korunması ve gözünüze zarar vermemesi sağlanmaktadır. Bu nedenle numarasız renkli lens kullanıyorsanız yine aynı şekilde lens kutusu almanız ve renkli lensleri kullanmadığınız zamanlarda lens kutusunda muhafaza etmeniz gerekmektedir.

Lens kutusunun ağzının iyi bir şekilde kapandığından ve herhangi bir kırığı çatlağı olmadığından emin olmalısınız. Lens kutusuna az önce belirttiğimiz gibi lens temizleme solüsyonu dökülmektedir.

 

Lens Kullanım Süresini Mutlaka Göz Önünde Bulundurun

Lensler hakkında bilinen bir diğer yanlış ise lenslerin ömürlük olduğudur. Lensler gözlükler gibi süresiz kullanılmamaktadır. Lenslerin belirli süreleri vardır. Bu süreler; haftalık, aylık, yıllık, 3 aylık gibi olmaktadır. Siz bu noktada lenslerin bakımına ne derece özen göstereceğinizi göz önünde bulundurmalısınız. Yani lenslerinize eğer iyi bakım yaparsanız ve bakımlarını aksatmazsanız 6 aylık veya senelik lensler işinizi görecektir. Ancak ben her gün lens bakımı ile ilgilenemem aklıma gelmez veya çok yoğunum diyorsanız bakım gerektirmeyen günlük lensleri tercih etmelisiniz. Lenslerde bakım çok önemlidir. Bakımsız lensleri gözünüzde tuttuğunuz her saniye gözünüze zarar verdiğiniz anlamına gelmektedir. Bu nedenle lens kullanımı yaparken mutlaka lensin kullanım süresine dikkat etmelisiniz.

Lens kullanım süresinde dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise lens kullanım süresini geçirmemektir. Lens kullanım süresini tamamladıktan sonra siz lensi kullanmaya devam ediyorsanız, bu lens gözünüze zarar verecektir. Bu nedenle 5 gün daha kullanayım hafta sonu alırım gibi nedenlerle lens değişimini asla ertelemeyin. Lens değişim vaktiniz yaklaştığı zaman lensinizin yenisi almalısınız.

Kontakt lenslerde ve renkli lenslerde temizlik konusuna çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Temizlik ve hijyen konusuna dikkat etmediğiniz lensler direkt olarak göz sağlığınızı tehdit etmeye başlayacaktır. Gözde sulanma hatta görme kaybına kadar gidecek olumsuz sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Lens temizleme solüsyonu ile lenslerin düzenli olarak günlük temizliğini yapmanız gerekiyor. Yine lensleri kullanmadığınız zaman lens solüsyonu ile doldurmuş olduğunuz lens saklama kutusunda muhafaza etmeniz gerekiyor.

Kontakt lensten renkli lense kadar ihtiyacınız olan her türlü numaralı ve numarasız lens modelleri Lens Optik’te. Lens Optik uzun yıllar boyunca uzman kadrosu ile lens konusunda uzmanlaşmış ve sadece lens değil lens bakım ürünlerini de sizlere sunan bir markadır. Lense dair ihtiyacınız olan her türlü ürünü web sitemiz üzerinden rahatlıkla alabilirsiniz.

Lens kullanımı yaparken bazı konulara dikkat edilmesi gerekmektedir. Kontakt lens günümüzde en fazla kullanılan lens çeşididir. Ancak kontakt lens kullanımı sırasında da söylediğimiz maddelere mutlaka dikkat etmeniz gerekiyor.

Lens gözlere fayda sağlaması için takılmaktadır. Ancak günümüzde lens kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken maddelere ne yazık ki dikkat edilmemektedir. Bu nedenle ise lenslerin faydasından çok gözlere zararı olmaktadır. Bu yazımızda lens kullanımı için yapmanız gereken maddeleri sıralayacağız.

Blog Son Eklenenler
Nistagmus Nedir?
Nistagmus Nedir?
Nistagmus, gözlerin kontrolsüz ve tekrarlayan biçimde yana, aşağı yukarı ya da dairesel düzende hareket etmesi olarak adlandırılır. Bu durum, göz titremesi olarak da bilinir ve kişinin görme ve derinlik algısı üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir.
Göz Enfeksiyonu Nedir? Neden Olur?
Göz Enfeksiyonu Nedir? Neden Olur?
Göz enfeksiyonu, toplumda sıklıkla karşılaşılan ve yaygın bir sağlık problemidir. Bu tür enfeksiyonlar genellikle bakteri, virüs veya mantar gibi mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyonlardır.
Göz Altı Torbaları Neden Olur?
Göz Altı Torbaları Neden Olur?
Göz altı torbası, birçok insanın karşılaştığı ve estetik açıdan rahatsız edici olabilecek bir sorundur. Bu sorun, ilerleyen yaş, uykusuzluk ve dengesiz beslenme gibi faktörlerden kaynaklanabilir.
Heterokromi Nedir? Neden Olur?
Heterokromi Nedir? Neden Olur?
Heterokromi, genelde gözlerde meydana gelen bir renk değişikliği durumunu ifade etmektedir. Bu durum, aynı zamanda cilt ve saçta da görülebilir ancak en sık göze çarpan yeri gözlerdir.
Göz Kararması Neden Olur? Nasıl Geçer?
Göz Kararması Neden Olur? Nasıl Geçer?
Göz kararması, birçok insanın günlük yaşantısında sıklıkla yaşadığı şikayetlerden biri olarak karşımıza çıkar. Genellikle birkaç saniye veya birkaç dakika süren göz kararması, insanların hayatında önemli bir etkiye sahip olabilir.
Netlik ve Maksimum Konfor İçin Yeni Nesil Mavi Işık Filtreli Lensler
Netlik ve Maksimum Konfor İçin Yeni Nesil Mavi Işık Filtreli Lensler
Günümüz dijital çağında, uzun saatler boyunca ekran karşısında geçirilen zamanın artmasıyla birlikte, mavi ışığa maruz kalma oranı da önemli ölçüde yükselmiştir.
Göz Seğirmesi Nedir?
Göz Seğirmesi Nedir?
Göz atması, yani göz seğirmesi, kontrol edilemeyen ve istemsiz bir göz kası ya da göz kapağı hareketi olarak bilinir. Tıbbi adı miyokimi olan göz seğirmesi, genellikle göz kapağının birkaç saniye boyunca tekrarlayan hareketiyle kendini gösterir.
Göz Ağrısı Nedir? Neden Olur?
Göz Ağrısı Nedir? Neden Olur?
Göz ağrısı, gözün herhangi bir bölgesinde hissedilen bir ağrı veya yanma, batma, veya yabancı cisim varmış hissi ile tanımlanabilir. Görme organında meydana gelen bu ağrı, insanların büyük çoğunluğu hayatlarının bir döneminde yaşadığı yaygın bir şikayettir.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.