Lens Kullanmanın Avantajları ve Dezavantajları
03.09.2023

Lens Kullanmanın Avantajları ve Dezavantajları

Kontakt lens göz sağlığından kaynaklı problem yaşayan hastalar tarafından sürekli olarak tercih edilir. Gözlük kullanımı kimi durumlarda hastalara birçok problem yaşatır. Özellikle gözlükler günlük hayatı büyük oranda zorlaştırır ve hayat kalitesini düşürür. Bu sebeple de genellikle göz sağlığı sorunu olan hastalar lens yardımıyla daha kolay bir şekilde günlük hayatlarında devam edebilirler.

Lens kullanmak büyük oranda hastalara avantaj sağlar. Ancak özellikle yeni lens kullanmaya başlayan kişiler kontakt lenslerin dezavantajlarıyla da karşı karşıya kalabilir.

Peki, kontakt lens nedir? Renkli lens ne işe yarar? Lens kullanmanın dezavantajları nelerdir? Kontakt lensin avantajları nedir? Tüm bu soruların cevapları ve daha fazlası için yazımızı okumaya devam edebilir, kontakt lensler hakkında çok daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

Kontakt Lens Nedir?

Kontakt lens, yeni dönemde değil uzun süredir hayatımızda bulunan yeni nesil tedavi yöntemlerinden biridir. Bazı bireylerde hem genetik hem de farklı sebepler doğrultusunda görme bozuklukları meydana gelebilir. Kimi görme bozuklukları tamamen tedavi edilip problem ortadan kaldırılırken kimlerinde de gözlük veya lens kullanarak görme sorunu anlık olarak çözülebilir.

Kontakt lensler 1800’lü yıllardan itibaren dünyada kullanılan ve görme bozukluklarını gidermek amacıyla tercih edilen bir yöntemdir. Ancak günümüzde kullanılan kontakt lens çeşitleri 1800’lü yıllardakine oranla neredeyse bir evrim geçirmiş ve tamamen farklı bir hal almıştır. Evrim geçiren kontakt lensler, daha kolay kullanımı ve görme bozuklukları yaşayan hastalara sağladığı avantajlar sebebiyle de sıklıkla tercih edilir hale gelmiştir.

Görme bozukluklarının anlık olarak düzeltilebilmesi için göz doktorları tarafından gözlük veya kontakt lens kullanımı hastalara önerilir. Gözlük bu aşamada hem maliyeti hem de kullanım sırasında birçok sorun yarattığı için hastaların tercihi daha çok kontakt lensten yana olur. Göz bebeğinin üzerine takılan ve isteğe bağlı çıkarılabilir olan kontakt lenslerin kullanımı gözlüklere göre çok daha kolaydır. Bununla birlikte her geçen gün gözlük yerine lens tercih eden hastaların sayısı da artmaktadır. Bu lensler kendi içerisinde birçok çeşide sahiptir. Kimi çeşitleri optik amaçlı kullanılırken bazıları da kozmetik ve görme bozukluklarının tedavisi için tercih edilir. Gözlük yerine tercih edilen lenslerin her hasta için günümüzde önemi fazlasıyla büyüktür.

 

Kontakt Lens Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Kontakt lens görme bozuklukları bulunan hastalar tarafından sıklıkla tercih edilen tedavi yöntemlerinden biridir. Gözlük yerine lens kullanmayı tercih eden bireyler aynı zamanda birçok avantajdan da kolaylıkla faydalanabilir. Kontakt lensin avantajları genel olarak şu şekildedir;

 

1.   Daha Net Görüntü

Kontakt lensler gözlüklerin aksine direkt olarak gözle temasa geçer. Bu sayede net bir şekilde gözler daha net görebilir. Özellikle gözlüğe oranla lenslerde meydana gelecek görüntü netliği daha fazladır. Bu sebeple kontakt lens kullanımının en büyük avantajı görüntü netliğidir.

 

2.   Daha pratik kullanım imkanı

Spor, eğlence, aktif yaşam ve benzer tarzlara sahip olan hayatlarında sık sık bunlara yer veren kişiler gözlük kullanmakta büyük oranda sorun yaşayabilir. Bu tip alanlar ve yaşam stilleri için gözlük kullanımı fazlasıyla zahmetlidir. Ancak bu durum lensler sayesinde tamamen ortadan kalkmaktadır. Lensler, gözlüklere oranla daha pratik bir kullanım imkanının görme bozuklukları olan bireylere sunar. Bu sayede bireyler daha rahat bir şekilde aynı zamanda hiçbir şekilde hareketleri kısıtlanmadan spor, egzersiz ve benzer alanlar ile ilgilenebilir. Bununla birlikte kontakt lens sadece spor veya eğlence sırasında değil günlük yaşantının genelinde büyük oranda pratiklik sağlar.

 

3.   Kozmetik avantajları bulunur

Kontakt lens kullanımının en büyük avantajları arasında kozmetik de yer alır. Yani lensler sadece görme bozukluklarını düzeltmek amacıyla değil aynı zamanda kozmetik amaçlar doğrultusunda da kullanılabilirler. Bu sayede hem renkli lens kullanılabilir hem de farklı stillerde gözlere de sahip olmak mümkün olabilir. Gözlük yerine lens kullanımının en büyük avantajları arasında istenilen görünüme daha kolay bir şekilde ulaşmak da yer alır.

 

4.   İhtiyaçlarınız daha olay karşılanır

Gözlükler genel olarak tek bir görme bozukluğuna yönelik hazırlanır. Ancak kontakt lensler birden fazla göz sorununa karşın kullanılabilir. Tek bir soruna yönelik hazırlanan veya birçok sorunla mücadele eden lensleri kullanabilmek mümkündür. Bu sebeple bireylerin göz sağlığına ilişkin ihtiyaçları lensler sayesinde daha kolay bir şekilde karşılanmaktadır.

 

5.   Buğulanma veya sislenme olmaz

Gözlük kullanan bireylerin en sık karşılaştığı sorunlardan biri gözlüklerinin buğulanmasıdır. Bu da sürekli olarak gözlüğü çıkarmalarını ve silmelerini gerektiren bir problemdir. Bununla birlikte gözlükler çok daha çabuk kirlenebilir. Ancak kontakt lens çeşitlerinin hiçbirinde buğulanma ve kirlenme sorunu meydana gelmemektedir. Bu sayede lenslerin bakımı da daha kolaydır.

 

6.   Daha güvenilir ve uzun ömürlüdür

Gözlükler, birçok darbe sonucunda kırılabilirler. Bu da gözlük kullanan kişilerin hem ekstra maliyetlere girmesine hem de sürekli olarak gözlük değiştirmesine sebep olabilir. Ancak kontakt lenslere direkt olarak darbe gelmesi ve darbelerin ardından lenslerin zarar görmesi neredeyse imkansızdır. Bu sebeple lensler daha uzun süre kullanılabilir.

 

7.   Düşük maliyetlidir

Lens kullanımı genele bakıldığında gözlüklere göre daha düşük maliyetlidir. Bu sayede görme bozuklukları olan kişilerin yüksek maliyetlerde harcama yapmalarına gerek kalmadan kullanabilmelerine olanak sağlar. Lenslerin en büyük avantajlarından biri de budur.

 

Lens Kullanmanın Dezavantajları

Lens kullanmanın birçok avantajı vardır. Ancak bu tedavinin belirli dezavantajları da bulunmaktadır. Özellikle yeni başlayan kişilerin karşılaştığı birçok problem bulunmaktadır. Lens kullanmanın dezavantajları ise aşağıdaki gibidir;

 

1.   Alışma süreci

Yeni başlayan kişiler lens takıp çıkarmayı öğrenene kadar kısa bir alışma süreci yaşarlar. Genel olarak lenslere alışma süreci, diğer tedavilere göre daha zorludur. Ancak alışma süreci tamamlandıktan sonra bu sorun ortadan kalkmaktadır. Yine de bu süreç kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

 

2.   Ekstra bakım, ekstra hijyen gerektirir

Bu konuya tam olarak dezavantaj demek mümkün olmasa da bazıları için dezavantajlı olabilir. Lensler bilindiği gibi direkt olarak göze temas eder. Bu sebeple lensler üzerinde bulunan herhangi bir bakteri veya mikrop, çeşitli göz problemlerini tetikler ve hatta tamamıyla görme kaybına yol açabilir. Bu sebeple lenslerin özenle temizlenmesi ve hijyen kurallarının aksatılmadan kullanılması gerekmektedir.

 

3.   Dikkat alerjiniz olabilir

Kontakt lens kullanmadan önce buna herhangi bir alerjiniz olup olmadığını bilmeniz pek de mümkün değildir. Ancak gözlerinizin lenslere karşı alerjisi olabilmesi mümkündür. Ayrıca lensler farklı göz alerjilerini de tetikleyebilir. Bu sebeple göz alerjisine ekstra olarak dikkat edilmesi gerekir. Göz alerjisine dikkat etmek için lens ve lens kabı düzenli olarak lens solüsyonu ile temizlenmelidir.

 

4.   Göz kuruluğu

Bazı lensler göz kuruluğu yapabilir. Bu nedenle bazı durumlarda göze batmayı engellemek için göz damlası kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Kontakt lenslerin göz kuruluğu yapmaması için nem oranı ve hava geçirgenliği yüksek lensler tercih edebilirsiniz.

 

5.   Lens kutusu ve lens solüsyonu

Lens kullanan kişiler özellikle seyahatlerde veya benzer planlamalarda lens kutularını ve solüsyonlarını yanında taşımak zorundadır. Bir seyahat sırasında lens kabınızı veya solüsyonunuzu unutursanız bu durum sizin için bir dezavantaj olabilir. Ancak lens kabı ve lens solüsyonunu her eczaneden, optik mağazalarından veya online mağazalardan hemen temin edebilirsiniz.

Genel olarak kontakt lensler dezavantajlarından çok avantajlarıyla ön plana çıkmaktadır. Özellikle alışma süreci atlatıldığında lens tercihi, görme bozuklukları yaşayan kişiler için çok daha fazla olumlu sonuçlar doğurmaktadır. Kontakt ve renkli lenslerin dezavantajları yok denilecek kadar az olmasının yanı sıra bu deazavantajlar en aza indirgenebilir ya da tamamen ortadan kaldırılabilir.

Sizde renkli lensler ve kontakt lenslerin çekici dünyasına adım atmak isterseniz Lensoptik.com’un benzersiz fırsatları ile hemen lens, lens solüsyonu gibi ürünleri avantajlı fiyatlarla satın alabilirsiniz.

Blog Son Eklenenler
Göz Çevresindeki Et Beni Aldırmak Zararlı Mı?
Göz Çevresindeki Et Beni Aldırmak Zararlı Mı?
Göz çevresindeki et benleri genellikle cilt lezyonları sonucu oluşan bir durumdur ve genellikle herhangi bir şikayete neden olmaz.
Mavi Işık Filtreli Gözlük Nedir?
Mavi Işık Filtreli Gözlük Nedir?
Günümüzde birçok kişi, saatlerce bilgisayar, telefon ve tablet ekranlarına bakarak zaman geçiriyor.
Gözyaşı Nedir? Nasıl Oluşur?
Gözyaşı Nedir? Nasıl Oluşur?
Gözyaşı, gözün dış yüzeyi için hayati öneme sahip bir salgıdır. Gözü nemlendiren, koruyan ve temizleyen bu sıvı, göz sağlığı için oldukça önemlidir.
Kitap Okuma Gözlüğü Nedir? Neden Kullanılmalı?
Kitap Okuma Gözlüğü Nedir? Neden Kullanılmalı?
Kitap okuma gözlüğü yaşlanmayla birlikte ortaya çıkan görme sorunlarınıza çözüm olabilecek, miyopi, hipermetrop ve astigmat gibi kırma kusurları yaşayan birçok insan için yardımcı olabilir.
Göz Yorgunluğu Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Göz Yorgunluğu Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Göz yorgunluğu, günümüz şartlarında artan yaygınlıkta olan bir sorundur. Sürekli olarak elektronik cihazlara bakma, uzun süre kitap okuma veya uzun süre araba kullanma gibi aktiviteler, göz yorgunluğuna yol açabilir.
Konjonktivit Nedir?
Konjonktivit Nedir?
Konjonktivit, halk arasında bilinen adıyla kırmızı göz hastalığı, göz çevresindeki konjonktiva zarının enfeksiyonu veya tahrişi sonucu meydana gelen bir rahatsızlıktır.
Göz Altı Morlukları Neden Olur?
Göz Altı Morlukları Neden Olur?
Günümüzde birçok insanın ortak sorunlarından biri olan göz altı morlukları, estetik açıdan oldukça önemli bir konudur. Göz çevresi, vücudun en hassas bölgelerinden biri olarak bilinir. Göz çevresi parlak ve canlı göründüğünde kişi, sağlıklı genç bir görünüm kazanır.
Göz Bozukluğu Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Göz Bozukluğu Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Göz bozukluğu, gözde bulunan yapılarda hasar meydana gelmesi veya görüntü oluşması sırasında bazı sorunlar gözlenmesi olarak tanımlanmakta olan bir durumdur. Göz bozukluğu, en yaygın görülen türlerden biri olan kırma kusurları arasında yer almaktadır.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.