Alışverişin kampanyalarla daha anlamlı.

Kampanyalı alışveriş için tıkla

↓↓

Presbiyopi (Yaşa Bağlı Yakını Görememe) Nedir?
04.09.2023

Presbiyopi (Yaşa Bağlı Yakını Görememe) Nedir?

Presbiyopi özellikle ilerleyen yaşlardaki bireylerde sıklıkla karşılaşılan göz sağlığı problemlerinden biridir. Bu hastalık erken yaşlarda veya çocukluk döneminde değil daha çok 40 yaş ve üzeri kişilerde görünmektedir. Yaşa bağlı yakını görememe olarak halk arasında bilinen bu göz problemi, yaşlıların yakın çevresini eskisi kadar net görememesine sebep olur.

Gözlerin çalışma prensibi birçok farklı şekilde gerçekleşmektedir. Örneğin insan gözleri yakındaki bir çevreye yaklaştığında gözlerin içerisinde yer alan mercek büyüyerek, yakındaki nesneye odaklanır. Bu da gözlerin yakını daha net bir şekilde görmesine olanak sağlar. Ancak bazı durumlarda bu gerçekleşmez ve insanların gözleri yakın çevreyi net bir şekilde göremez. Bu da ilerleyen yaşlarda yakını görememe sorununu meydana getirir.

 

Presbiyopi Nedir?

40’lı yaşların ardından yakını görmekte zorluk yaşayan bireylerin presbiyopiden şüphelenmesi ve presbiyopi nedir sorusuna cevap aramaları fazlasıyla mümkündür.

Yakın çevreye odaklanıldığında büyüyen mercekler belirli bir yaşın ardından bu yeteneğini kaybetmeye başlar. Ancak bu durum bir anda gerçekleşmez ve yavaş yavaş ilerler. Merceğin bu yeteneğini kaybetmesi yani yakına odaklandığında net bir şekilde görememesi de presbiyopi sorununu meydana getirir.

Yaşa bağlı yakını görememe olarak da adlandırılan presbiyopi hemen hemen tüm bireylerde meydana gelebilecek rahatsızlıklardan biridir. Ancak bu rahatsızlık çocukluk döneminde veya yetişkinlik döneminde değil daha çok yaşlılık döneminde meydana gelmektedir.

Ayrıca presbiyopi göz içerisindeki merceğin çalışma uyumunu kaybetmesi olarak da adlandırılır. Merceklerin yani lenslerin göz içerisindeki esnekliğini, çalışma uyumunu ve yeteneklerini kaybetmesi sonucunda da gözlerde çeşitli problemler meydana gelir. Bu da ilk olarak yakını görememe olarak karşımıza çıkar. Ancak presbiyopi problemi net bir görme kaybından ziyade net bir şekilde görememeyi ifade eder. Yani göz tamamen görme yetisini kaybetmez, sadece yakındaki nesnelere ve kişilere odaklanmakta onları görmekte sorun yaşar.

Yaşa bağlı yakını görememe hemen hemen her insanın ilerleyen yaşlarda karşılaşacağı problemlerden biridir. Ancak bu problemin herkeste aynı yaşlarda olması mümkün değildir. Kimisinde 40’lı yaşlarda meydana gelen presbiyopi rahatsızlığı kimilerinde 60’lı yaşların ardından gerçekleşebilir.

 

Presbiyopi Tedavisi Var Mı?

Presbiyopi nedir sorusunun yanı sıra bu göz problemiyle karşılaşan bireyler, bu hastalığın tedavisini de merak edebilir. Presbiyopi tedavisi mümkün olan göz hastalıklarından biridir. İlerleyen yaşlarda meydana gelen yaşa bağlı yakını görememe problemini çeşitli tedavilerle iyileştirebilmek ve bireylerin tekrar yakını görebilmesini sağlamak mümkündür.

Günümüzde presbiyopi problemiyle karşılaşan hastalara öncelik olarak presbiyopi gözlüğü verilmektedir. Bu gözlük sayesinde hastaların yakındaki nesneleri ve kişileri daha kolay bir şekilde görebilmeleri mümkün olur. Bu aşamada kullanılacak olan gözlükler bifokal ve multifokal özelliklere sahiptir.

Yaşın ilerlemesiyle meydana gelen presbiyopi tedavisi için hastalara gözlüğün yanı sıra kontak lens de önerilebilir. Presbiyopi lensi olarak kullanılan kontakt lensler kimi zaman yakın lens olarak da adlandırılır. İlerleyen yaşlardaki hastaların çok daha kısa süre içerisinde gözlerinin net bir şekilde görebilmesini sağlayan bu lensler, herkes tarafından kolaylıkla kullanılabilir.

Presbiyopi lensi gözlük kullanmak istemeyen hastalar tarafından tercih edilir. Bunun sebebi hastaların gözlüğe alışamamaları veya gözlüklerin gün içerisinde hastaların hareketlerini fazlasıyla kısıtlamasıdır. Bu nedenle ilerleyen yaşlarda yakını göremeyen hastalar, presbiyopi kontakt lensler sayesinde diledikleri gibi yakın çevreyi kolaylıkla görebilirler. Ayrıca lensler sayesinde hastaların hiçbir şekilde hareketleri kısıtlanmaz ve yaşam standartlarında bir düşüş gerçekleşmez.

Presbiyopi tedavisinde gözlük veya lens kullanmak istemeyen, direkt olarak bu sağlık probleminden tamamen kurtulmak isteyen kişiler için de farklı tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Ancak bunlar genel olarak cerrahi yöntemlerdir. Bu aşamada lazer tedavisi, presbiyopi ameliyatı ve ya mercek cerrahisi operasyonları gerçekleştirilir. Operasyonların ardından hastalar gözlük veya lens kullanmadan net bir şekilde yakını görebilirler. Presbiyopi problemine yönelik tüm tedaviler büyük oranda başarıya ulaşmakta ve hastaların bu sağlık sorunundan kurtulabilmelerine olanak sağlamaktadır.

 

Presbiyopi Ameliyatı Nedir?

Presbiyopi ameliyatı ile hastanın göz merceğine lens yerleştirilmektedir. Bu lens sayesinde hastalar gözlük kullanmadan ömür boyu yakını rahat bir şekilde görebilir. Oldukça kısa süren operasyonlar doğrultusunda gerçekleştirilen bu ameliyat, en kesin tedavi yöntemlerinden biridir. Presbiyopi sorunuyla karşılaşan hastalar da sıklıkla bu tedavi yöntemini tercih etmektedir.

Presbiyopi ameliyatında uygulanan operasyonun temelinde hastanın gözündeki mercek değiştirilir. Bu sayede hastanın gözündeki merceklerde meydana gelen sorunlar giderilir. Doğal mercek yeteneklerini kaybettiğinden dolayı oraya yeni bir lens takılır ve mercek değiştirilmiş olur. Bu sayede ise göz tekrar eski yeteneklerini kazanarak sorunsuz bir şekilde yakın çevreyi görmeye başlayabilir.

Presbiyopi ameliyatı, tamamen her hasta için özel olarak yapılır. Bu tedavi yöntemi hastaların talepleri doğrultusunda gerçekleştirilmektedir. Tedavi için gözlük veya kontakt lens tercih etmeyen hastalara uygulanan cerrahi işlemler içerisinde lazer operasyonları da yer almaktadır. Bu operasyonlar sayesinde hastaların sorunsuz bir şekilde herhangi bir gözlük veya lens kullanmadan yakını görebilmeleri mümkün olmaktadır.

 

Presbiyopi Ameliyatı Zor Mu?

Presbiyopi ameliyatı oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilen operasyonlardan biridir. Herhangi bir risk barındırmayan bu operasyon yaklaşık 5 ile 10 dakika arasında gerçekleştirilmektedir. Ameliyatta lazer operasyonları veya göze lens uygulama işlemi yapılır. Ardından da göz herhangi bir ek tedaviye ihtiyaç duymadan ömür boyu yakını net bir şekilde görebilir.

 

Presbiyopi Neden Olur?

Presbiyopi hemen hemen herkesin belirli yaşlarda karşılaşacağı göz problemlerinden biridir. Bu hastalık genel olarak vücudun yaşlanmasıyla birlikte duyu organlarının da yeteneklerini zamanla kaybetmesinden dolayı ortaya çıkıyor. Yani göz, insanların yaşı ilerledikçe yeteneklerini kaybediyor ve bu da çeşitli sağlık sorunlarına sebebiyet verebiliyor.

Sağlıklı bir insan gözünde, yakındaki bir nesneye odaklanıldığında göz içerisinde bulunan mercek büyür ve bu sayede yakını çok daha net bir şekilde görür. Ancak mercek ilerleyen yaşlarda büyüme refleksini ve yeteneklerini kaybederek yakını görememeye sebebiyet verir.

Göz içerisinde bulunan mekanizmanın zamanla çalışmamaya başlaması veya güç kaybetmesi sebebiyle de yakını görme problemi meydana gelir. Bu duruma da presbiyopi adı verilir.

 

Presbiyopi Herkeste Olur Mu?

Presbiyopi herkesi yüzde 100 oranında etkileyen bir göz sağlığı sorunudur. Ayrıca bu sorunu hemen hemen herkesin yaşaması da fazlasıyla mümkündür. Ancak presbiyopinin kimde hangi yaşlarda ortaya çıkacağı değişiklik göstermektedir. Bu bireylerin ne kadar egzersiz yaptığı, hangi besinleri tükettiği ve nasıl bir yaşam stiline sahip olduğunun yanı sıra genetikten kaynaklı da olabilir. Örneğin herhangi bir birey 40’lı yaşların başında yakını görememeye başlarken bazı bireylerde bu 50’li veya 60’lı yaşlarda başlayabilir. Ancak hemen hemen herkes bu sorunla karşılaşacaktır.

 

Yakını Görmek İçin Ne Yapmak Lazım?

Presbiyopi yani yaşa bağlı yakını görememe sorunuyla karşılaşan hastaların en kısa süre içerisinde bir uzman göz doktorundan destek alması gerekir. Yapılacak olan ilk muayenenin ardından hastalarla birlikte doktor tarafından yapılacak tedaviler belirlenebilir.

Genel olarak başlangıç aşamasında presbiyopi gözlükleri veya presbiyopi lensleri hastalar tarafından tercih edilmektedir. Ancak bununla birlikte yine hastaların kararıyla cerrahi operasyonlar uygulanabilir. Bu tedavi seçeneklerinden biri tercih edilerek hastaların tekrar yakını görmesi mümkün olur.

Blog Son Eklenenler
Nistagmus Nedir?
Nistagmus Nedir?
Nistagmus, gözlerin kontrolsüz ve tekrarlayan biçimde yana, aşağı yukarı ya da dairesel düzende hareket etmesi olarak adlandırılır. Bu durum, göz titremesi olarak da bilinir ve kişinin görme ve derinlik algısı üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir.
Göz Enfeksiyonu Nedir? Neden Olur?
Göz Enfeksiyonu Nedir? Neden Olur?
Göz enfeksiyonu, toplumda sıklıkla karşılaşılan ve yaygın bir sağlık problemidir. Bu tür enfeksiyonlar genellikle bakteri, virüs veya mantar gibi mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyonlardır.
Göz Altı Torbaları Neden Olur?
Göz Altı Torbaları Neden Olur?
Göz altı torbası, birçok insanın karşılaştığı ve estetik açıdan rahatsız edici olabilecek bir sorundur. Bu sorun, ilerleyen yaş, uykusuzluk ve dengesiz beslenme gibi faktörlerden kaynaklanabilir.
Heterokromi Nedir? Neden Olur?
Heterokromi Nedir? Neden Olur?
Heterokromi, genelde gözlerde meydana gelen bir renk değişikliği durumunu ifade etmektedir. Bu durum, aynı zamanda cilt ve saçta da görülebilir ancak en sık göze çarpan yeri gözlerdir.
Göz Kararması Neden Olur? Nasıl Geçer?
Göz Kararması Neden Olur? Nasıl Geçer?
Göz kararması, birçok insanın günlük yaşantısında sıklıkla yaşadığı şikayetlerden biri olarak karşımıza çıkar. Genellikle birkaç saniye veya birkaç dakika süren göz kararması, insanların hayatında önemli bir etkiye sahip olabilir.
Netlik ve Maksimum Konfor İçin Yeni Nesil Mavi Işık Filtreli Lensler
Netlik ve Maksimum Konfor İçin Yeni Nesil Mavi Işık Filtreli Lensler
Günümüz dijital çağında, uzun saatler boyunca ekran karşısında geçirilen zamanın artmasıyla birlikte, mavi ışığa maruz kalma oranı da önemli ölçüde yükselmiştir.
Göz Seğirmesi Nedir?
Göz Seğirmesi Nedir?
Göz atması, yani göz seğirmesi, kontrol edilemeyen ve istemsiz bir göz kası ya da göz kapağı hareketi olarak bilinir. Tıbbi adı miyokimi olan göz seğirmesi, genellikle göz kapağının birkaç saniye boyunca tekrarlayan hareketiyle kendini gösterir.
Göz Ağrısı Nedir? Neden Olur?
Göz Ağrısı Nedir? Neden Olur?
Göz ağrısı, gözün herhangi bir bölgesinde hissedilen bir ağrı veya yanma, batma, veya yabancı cisim varmış hissi ile tanımlanabilir. Görme organında meydana gelen bu ağrı, insanların büyük çoğunluğu hayatlarının bir döneminde yaşadığı yaygın bir şikayettir.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.