Renkli Lens Görüşü Etkiler Mi?
04.09.2023

Renkli Lens Görüşü Etkiler Mi?

Günümüzde pek çok kişi göz bozukluğunun tedavisinde veya göz renginin değişmesinde lenslere başvurmaktadır. Lensler, gözlüklere göre çok daha kolay kullanılmaktadır. Ancak kullanımları esnasında dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Lens şeffaf lens ve renkli lens olmak üzere 2 ana gruba ayrılmaktadır. Göz rengini değiştirmek isteyen kişiler genellikle renkli lens tercih etmektedir. Ancak renkli lenslerin görüşü etkileyip etkilemediği herkes tarafından merak edilen bir konu haline gelmiştir. Bu yazımızda renkli lens kullanımıyla alakalı ve renkli lenslerle alakalı pek çok konuya değindik.

 

Renkli Lens Nedir?

Renkli lens aslından adından da anlaşılacağı üzere normal lenslerin renkli halleri olmaktadır. Normal lenslere göre sadece renk farkı bulunmaktadır. Aslında bu renk farkı nedeniyle göz bozukluğu olmayan ancak göz rengini değiştirmek isteyen kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Renkli lensler 2 gruba ayrılmaktadır. Bunlar ise numaralı renkli lens ve numarasız renkli lens olmaktadır. Az önce belirttiğimiz gibi hem göz bozukluğunun tedavisinde hem de göz rengini değiştirmek isteyen kişilerde renkli lens kullanımı sıklıkla yapılmaktadır.

Renkli gözlerin son zamanlarda özellikle genç bireyler tarafından özen gösterilen bir konu olduğunu biliyoruz. İşte bu popülarite renkli lens kullanımlarını da önemli ölçüde arttırmıştır. Her yerden renkli lens alabilir hale geldik. Numarasız renkli lenslerin medikal bir ürün olmadığını düşünenler için renkli lenslerin herhangi bir zararının olmadığı düşünülmektedir. Ancak numarasız renkli lens bile kullanıyor olsanız, renkli lens gözünüz ile temas etmektedir. Bu nedenle göz sağlığınızı korumak ve görme kayıplarına yol açmamak için mutlaka renkli lens kullanımına dikkat edilmesi gerekiyor.

Numaralı renkli lensler ise normal lenslere göre hem göz bozukluğunu giderirken hem de gözlerinizi istediğiniz renk gösterme avantajı sunmaktadır. Zaten lens kullanıyorum, kullanmışken göz rengimi de değiştireyim diyen bireyler için numaralı renkli lensler iyi bir tercih olacaktır.

 

Renkli Lensin Görüşe ve Göze Etkisi Var Mı?

Renkli lens kullanmak isteyen veya kullanan kişilerin ortak sorusu renkli lens kullanımı sonucu görüşünde veya göz sağlığında olumsuz bir durum olup olmayacağıdır. Renkli lens kullanımı düzgün bir şekilde yapıldığı zaman göze zarar vermemektedir. Ancak az önce de belirttiğimiz gibi özellikle numarasız renkli lensleri normal lens gibi görmeyip temizliğine kullanım süresine dikkat etmezseniz körlüğe kadar götürebilir. Bu nedenle numarasız dahi olsa renkli lens kullanıyorsanız veya kullanmaya karar verdiyseniz mutlaka bunu öncelikle doktora danışmanız gerekiyor. Numarasız lens kullanımı ile göz doktoruna gitmenin herhangi bir alakası bulunmamaktadır. Nedeni ise lensler kendi arasında gözün kornea yapısına göre ayrılmaktadır. Bu nedenle göz korneanıza en uygun lensi bularak o lensi takmaya dikkat etmeniz gerekiyor.

Gözünüzle uyumsuz bir lens kullanırsanız gözünüzü rahatsız edecektir. Gözünüzde yanmaya, kaşınmaya, kızarıklığa neden olacaktır. Göz de kaşınma durumu olduğu zaman sizler gözlerinizi ovmaya başlayacaksınız. Gözlerinizi ovdukça gözlerinize mikrop girecektir. Dolayısıyla gözünüz mikrop kapacaktır. Böyle olumsuz durumlarla karşılaşmamak ve hayat kalitenizi düşürmemek için uzmanlardan destek almanız en doğru karar olacaktır.

Renkli lensi kullanırken düzenli olarak lens temizliğinizi yaparsanız ve lenslerin kullanım süresinde değişimini yaparsanız ne görüşe ne de gözünüze olumsuz bir etkisi olmayacaktır. Sadece göz renginizi değiştirerek kullanıma devam edebilirsiniz.

Özellikle numarasız renkli lens alırken herhangi bir yerden alabiliyoruz. Renkli lensleri sokakta bile satanlara ara sıra denk gelmekteyiz. Ancak az önce belirttiğimiz gibi numarasız renkli lens kullanıyor dahi olsanız gözünüzle direkt olarak temas halinde olmaktadır. Bu nedenle renkli lensleri mutlaka bildiğiniz markalardan almanız gerekiyor.

 

Renkli Lens Kullanımı Nasıl Olmalı?

Renkli lens kullanımını olması gerektiği gibi yaparsanız lensin gözünüze hiçbir zararı olmayacağından bahsetmiştik. Peki, renkli lens kullanımı nasıl olmalı?

Öncelikle renkli lens kullanımına geçmeden önce hem numaralı renkli lens hem de numarasız renkli lens alırken dikkat etmeniz gereken iki maddeyi tekrarlamak istiyoruz. Öncelikle mutlaka lens almadan önce göz muayenesi için göz doktoruna gitmeniz gerekiyor. İkincisi ise ucuz olsun diye bilinmedik yerlerden lens almak yerine bilindik sağlık bakanlığı onaylı lensleri almaya özen göstermelisiniz.

Renkli lens kullanımı yaparken numaralı renkli lens veya numarasız renkli lens fark etmeksizin lens temizliğine özen göstermeniz gerekiyor. Günlük lensler harici diğer renkli lens kullanımlarınızda mutlaka günlük olarak lenslerinizi temizlemeyi ihmal etmeyin. Aynı zamanda lensleri kullanmadığınız zaman lens solüsyonu ile doldurduğunuz özel lens kutusuna koyarak muhafaza etmeniz gerekiyor.

Renkli lens kullanımında bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta ise lenslerin kullanım süresidir. Lenslerin kullanım ömürleri vardır. Siz bu kullanım ömürlerini lens bakımını göz önünde bulundurarak karar verin. Mesela çok yoğunsanız ve bakımla uğraşacak vaktiniz bulunmuyorsa günlük lens tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Ancak eğer bakımını yapacağınızı düşünüyorsanız sürekli farklı lense geçmek istemiyorsanız bu noktada aylık veya yıllık lens modellerini tercih edebilirsiniz.

Lens kullanımı yaparken lensin kişisel olduğunu unutmayın ve asla arkadaşlarınız ile lenslerinizi paylaşmayın. Aynı zamanda arkadaşlarınızın da kullandığı lensleri kullanmayın. Solüsyon ile temizleseniz dahi lensler tam olarak dezenfekte olmayacaktır. Gözünüz mikrop kapacaktır.

Renkli lens kullanımı yaparken bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta ise lens ile asla uyumayın. Lensinizi çıkarıp temizliğini yapıp kutusuna koyarak uyuyun. Gece lens takmak çok tehlikelidir. Lenslerin kaymasına ve gözünüzün arkasına gitmesine neden olacaktır. Bu nedenle lensleriniz gözünde takılıyken gece uykusuna yatmayın.

Güvenilir numaralı renkli lens veya numarasız renkli lens modelleri için Lens Optik’i ziyaret edebilirsiniz. Yılların tecrübesi ile lense dair her şeyi bulabileceğiniz web sitemizden kolay bir şekilde siparişlerinizi verebilirsiniz.

Blog Son Eklenenler
Lazer Göz Ameliyatı Fiyatları 2024
Lazer Göz Ameliyatı Fiyatları 2024
Göz sağlığı, yaşam kalitesini doğrudan etkileyen önemli bir konudur. Görme kusurları, günlük yaşamı olumsuz etkileyebilecek problemler arasında yer alır. Miyop, hipermetrop, astigmat gibi göz bozuklukları, gözlük ya da kontakt lens kullanımını gerektirebilir.
Göz Çapaklanması Nedir ve Nasıl Geçer
Göz Çapaklanması Nedir ve Nasıl Geçer
Göz çapaklanması her yaştan kişinin hayatında en az bir kez olsun yaşadığı yaygın bir durumdur. Bebeklikten itibaren görülmeye başlayan bu durum, gözde normal dışında aşırı çapaklanma olarak tanımlanabilir.
Göz Sağlığınıza İyi Gelen Hoya Gözlük Camları
Göz Sağlığınıza İyi Gelen Hoya Gözlük Camları
Göz sağlığı, genel sağlığımızın önemli bir parçasıdır. Modern yaşam tarzımızda, gözlerimizi korumak her zaman daha önemli bir hal aldı. Birçok kişi, uzun saatler boyunca dijital ekranlara maruz kaldığı için göz sağlığı sorunlarıyla karşılaşmaktadır. Hoya gözlük camları ise bu sorunları en aza indirerek göz sağlığınıza önemli bir katkı sağlar.
No Touch Lazer Nedir?
No Touch Lazer Nedir?
Gözdeki miyopi ve astigmatizma gibi kırma kusurlarının tedavisinde etkili bir yöntem olan excimer lazer, gözün en ön tarafında bulunan saydam dokumuz olan kornea üzerinde işlem yaparak gözdeki kusurları düzelten bir teknolojidir.
Göz Kapağı Şişmesi Neden Olur ve Nasıl Geçer?
Göz Kapağı Şişmesi Neden Olur ve Nasıl Geçer?
Göz kapağı şişmesi yaygın bir durumdur ve çoğu yaştan kişide görülebilir. Genelde göz kapağı ile ilgili bölgede meydana gelen bir sorun olan göz kapağı şişmesi, çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Bu durum genellikle iltihaplanma, yaralanma, alerjik madde maruziyeti veya darbe gibi sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir.
Renk Körlüğü Testi Nedir?
Renk Körlüğü Testi Nedir?
Renk körlüğü testi, kişinin renkleri algılama yeteneğini değerlendirmek için yapılan bir testtir. Bu test, gözdeki koni hücrelerinin işlevini ve renk algısındaki herhangi bir eksikliği veya bozukluğu belirlemek için kullanılır.
Retina Nedir?
Retina Nedir?
Gözlerimiz, dünyayı algılamamızı sağlayan en önemli duyu organlarımızdan biridir. Görme mucizesinin arkasında isperiferalk bir sistem yatar. Bu sistemin en önemli parçalarından biri de retinadır.
20-20-20 Kuralı Nedir?
20-20-20 Kuralı Nedir?
Teknolojinin gelişmesi ve dijital ekranların günlük hayatımızdaki yeri arttıkça, göz yorgunluğu ve kuruluğu gibi göz problemleri de artış göstermektedir. Özellikle bilgisayar, tablet ve telefon gibi ekranlara uzun süre bakmak, göz kaslarının sürekli olarak yakın mesafelere odaklanmasına neden olur.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.