Renkli Lens Görüşü Etkiler Mi?
04.09.2023

Renkli Lens Görüşü Etkiler Mi?

Günümüzde pek çok kişi göz bozukluğunun tedavisinde veya göz renginin değişmesinde lenslere başvurmaktadır. Lensler, gözlüklere göre çok daha kolay kullanılmaktadır. Ancak kullanımları esnasında dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Lens şeffaf lens ve renkli lens olmak üzere 2 ana gruba ayrılmaktadır. Göz rengini değiştirmek isteyen kişiler genellikle renkli lens tercih etmektedir. Ancak renkli lenslerin görüşü etkileyip etkilemediği herkes tarafından merak edilen bir konu haline gelmiştir. Bu yazımızda renkli lens kullanımıyla alakalı ve renkli lenslerle alakalı pek çok konuya değindik.

 

Renkli Lens Nedir?

Renkli lens aslından adından da anlaşılacağı üzere normal lenslerin renkli halleri olmaktadır. Normal lenslere göre sadece renk farkı bulunmaktadır. Aslında bu renk farkı nedeniyle göz bozukluğu olmayan ancak göz rengini değiştirmek isteyen kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Renkli lensler 2 gruba ayrılmaktadır. Bunlar ise numaralı renkli lens ve numarasız renkli lens olmaktadır. Az önce belirttiğimiz gibi hem göz bozukluğunun tedavisinde hem de göz rengini değiştirmek isteyen kişilerde renkli lens kullanımı sıklıkla yapılmaktadır.

Renkli gözlerin son zamanlarda özellikle genç bireyler tarafından özen gösterilen bir konu olduğunu biliyoruz. İşte bu popülarite renkli lens kullanımlarını da önemli ölçüde arttırmıştır. Her yerden renkli lens alabilir hale geldik. Numarasız renkli lenslerin medikal bir ürün olmadığını düşünenler için renkli lenslerin herhangi bir zararının olmadığı düşünülmektedir. Ancak numarasız renkli lens bile kullanıyor olsanız, renkli lens gözünüz ile temas etmektedir. Bu nedenle göz sağlığınızı korumak ve görme kayıplarına yol açmamak için mutlaka renkli lens kullanımına dikkat edilmesi gerekiyor.

Numaralı renkli lensler ise normal lenslere göre hem göz bozukluğunu giderirken hem de gözlerinizi istediğiniz renk gösterme avantajı sunmaktadır. Zaten lens kullanıyorum, kullanmışken göz rengimi de değiştireyim diyen bireyler için numaralı renkli lensler iyi bir tercih olacaktır.

 

Renkli Lensin Görüşe ve Göze Etkisi Var Mı?

Renkli lens kullanmak isteyen veya kullanan kişilerin ortak sorusu renkli lens kullanımı sonucu görüşünde veya göz sağlığında olumsuz bir durum olup olmayacağıdır. Renkli lens kullanımı düzgün bir şekilde yapıldığı zaman göze zarar vermemektedir. Ancak az önce de belirttiğimiz gibi özellikle numarasız renkli lensleri normal lens gibi görmeyip temizliğine kullanım süresine dikkat etmezseniz körlüğe kadar götürebilir. Bu nedenle numarasız dahi olsa renkli lens kullanıyorsanız veya kullanmaya karar verdiyseniz mutlaka bunu öncelikle doktora danışmanız gerekiyor. Numarasız lens kullanımı ile göz doktoruna gitmenin herhangi bir alakası bulunmamaktadır. Nedeni ise lensler kendi arasında gözün kornea yapısına göre ayrılmaktadır. Bu nedenle göz korneanıza en uygun lensi bularak o lensi takmaya dikkat etmeniz gerekiyor.

Gözünüzle uyumsuz bir lens kullanırsanız gözünüzü rahatsız edecektir. Gözünüzde yanmaya, kaşınmaya, kızarıklığa neden olacaktır. Göz de kaşınma durumu olduğu zaman sizler gözlerinizi ovmaya başlayacaksınız. Gözlerinizi ovdukça gözlerinize mikrop girecektir. Dolayısıyla gözünüz mikrop kapacaktır. Böyle olumsuz durumlarla karşılaşmamak ve hayat kalitenizi düşürmemek için uzmanlardan destek almanız en doğru karar olacaktır.

Renkli lensi kullanırken düzenli olarak lens temizliğinizi yaparsanız ve lenslerin kullanım süresinde değişimini yaparsanız ne görüşe ne de gözünüze olumsuz bir etkisi olmayacaktır. Sadece göz renginizi değiştirerek kullanıma devam edebilirsiniz.

Özellikle numarasız renkli lens alırken herhangi bir yerden alabiliyoruz. Renkli lensleri sokakta bile satanlara ara sıra denk gelmekteyiz. Ancak az önce belirttiğimiz gibi numarasız renkli lens kullanıyor dahi olsanız gözünüzle direkt olarak temas halinde olmaktadır. Bu nedenle renkli lensleri mutlaka bildiğiniz markalardan almanız gerekiyor.

 

Renkli Lens Kullanımı Nasıl Olmalı?

Renkli lens kullanımını olması gerektiği gibi yaparsanız lensin gözünüze hiçbir zararı olmayacağından bahsetmiştik. Peki, renkli lens kullanımı nasıl olmalı?

Öncelikle renkli lens kullanımına geçmeden önce hem numaralı renkli lens hem de numarasız renkli lens alırken dikkat etmeniz gereken iki maddeyi tekrarlamak istiyoruz. Öncelikle mutlaka lens almadan önce göz muayenesi için göz doktoruna gitmeniz gerekiyor. İkincisi ise ucuz olsun diye bilinmedik yerlerden lens almak yerine bilindik sağlık bakanlığı onaylı lensleri almaya özen göstermelisiniz.

Renkli lens kullanımı yaparken numaralı renkli lens veya numarasız renkli lens fark etmeksizin lens temizliğine özen göstermeniz gerekiyor. Günlük lensler harici diğer renkli lens kullanımlarınızda mutlaka günlük olarak lenslerinizi temizlemeyi ihmal etmeyin. Aynı zamanda lensleri kullanmadığınız zaman lens solüsyonu ile doldurduğunuz özel lens kutusuna koyarak muhafaza etmeniz gerekiyor.

Renkli lens kullanımında bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta ise lenslerin kullanım süresidir. Lenslerin kullanım ömürleri vardır. Siz bu kullanım ömürlerini lens bakımını göz önünde bulundurarak karar verin. Mesela çok yoğunsanız ve bakımla uğraşacak vaktiniz bulunmuyorsa günlük lens tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Ancak eğer bakımını yapacağınızı düşünüyorsanız sürekli farklı lense geçmek istemiyorsanız bu noktada aylık veya yıllık lens modellerini tercih edebilirsiniz.

Lens kullanımı yaparken lensin kişisel olduğunu unutmayın ve asla arkadaşlarınız ile lenslerinizi paylaşmayın. Aynı zamanda arkadaşlarınızın da kullandığı lensleri kullanmayın. Solüsyon ile temizleseniz dahi lensler tam olarak dezenfekte olmayacaktır. Gözünüz mikrop kapacaktır.

Renkli lens kullanımı yaparken bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta ise lens ile asla uyumayın. Lensinizi çıkarıp temizliğini yapıp kutusuna koyarak uyuyun. Gece lens takmak çok tehlikelidir. Lenslerin kaymasına ve gözünüzün arkasına gitmesine neden olacaktır. Bu nedenle lensleriniz gözünde takılıyken gece uykusuna yatmayın.

Güvenilir numaralı renkli lens veya numarasız renkli lens modelleri için Lens Optik’i ziyaret edebilirsiniz. Yılların tecrübesi ile lense dair her şeyi bulabileceğiniz web sitemizden kolay bir şekilde siparişlerinizi verebilirsiniz.

Blog Son Eklenenler
Sağlıklı Gözün Derecesi Kaç Olmalıdır?
Sağlıklı Gözün Derecesi Kaç Olmalıdır?
Göz sağlığı, genel vücut sağlığımızın önemli bir parçasıdır. Sağlıklı bir göz, görme yeteneğimizi etkileyen bir dizi faktöre bağlı olarak belirlenen bir "göz derecesine" sahiptir. Ancak, bu kavram genellikle net bir şekilde anlaşılamaz.
Multifocal (Uzak-Yakın) Lenslerle Daha Net Görüş
Multifocal (Uzak-Yakın) Lenslerle Daha Net Görüş
Gözlükler ve kontakt lensler, insanoğlunun görüş problemlerine çözüm getiren en önemli icatlardan biridir. Peki, bir lens, tam olarak nedir? İnsanların yakını ve uzağı daha net görebilmeleri için hangi seçeneklere sahiptirler?
UV Işınlarının Zararlarından Koruyan Kontakt Lensler
UV Işınlarının Zararlarından Koruyan Kontakt Lensler
Kontakt lens, göz sağlığını korumak ve görme özelliklerini iyileştirmek için milyonlarca kişi tarafından kullanılan çığır açıcı bir teknolojidir.
Kimler Göz Ameliyatı Olamaz?
Kimler Göz Ameliyatı Olamaz?
Göz ameliyatı, yaşam kalitesini artırmak için birçok insan için mükemmel bir seçenek olabilir.  Fakat, herkesin kullanabileceği bir tedavi yöntemi değildir. Lazer göz ameliyatı yapılabilmesi için bazı öncelikli faktörlerin dikkate alınması gerekmektedir. Peki kimler göz ameliyatı olamaz?
Göz Sağlığına İyi Gelen Gıdalar
Göz Sağlığına İyi Gelen Gıdalar
Göz sağlığı, yaşa bağlı olarak bozulabilen bir durumdur. Ancak, gözlerinizi korumak ve sağlıklarını iyileştirmek için biraz çaba sarf etmek mümkündür.
Yüz Şeklinize Göre Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?
Yüz Şeklinize Göre Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?
Yüz şekline göre güneş gözlük seçimi, herkesin stiline ve yüz şekline uygun güneş gözlüğü bulma sürecinde önemli bir etkendir. Güneş gözlükleri sadece gözlük lenslerinin güneş ışınlarını engellemesi için kullanılmaz, aynı zamanda tamamlayıcı bir aksesuar olarak da tercih edilir.
Lensin Göze Yapışması
Lensin Göze Yapışması
Gözlerimiz, dünyayı keşfetmemizi sağlayan en önemli organlarımızdır ve onları korumak büyük bir önceliktir. Günlük hayatta pek çok insan kontakt lens kullanarak düzgün bir görüş deneyimi elde eder. Ancak, deneyimli lens kullanıcıları bile zaman zaman lensin göze yapışması sorunuyla karşılaşabilirler.
Astigmat Nedir? Tedavisi Ve Belirtileri Nelerdir?
Astigmat Nedir? Tedavisi Ve Belirtileri Nelerdir?
Astigmat hakkında bilgi sahibi olmak, göz sağlığını korumak için önemlidir. Astigmatism, gözü etkileyen bir kırma kusurudur ve birçok insanın karşılaştığı bir sorundur.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.