Hangi Kontakt Lensi Seçmeliyim ?

Hangi Kontakt Lensi Seçmeliyim ?

Oluşturma Tarihi: 08.03.2019
Güncelleme Tarihi: 29.11.2021

Kontakt lens seçimini yaparken yaşam koşullarımıza ve göz hassasiyetine uygun olmasına dikkat etmeliyiz. Göz doktorunuzda yaptıracağınız muayene sayesinde uzun süre kullanacağınız kontakt lensi belirleyebilirsiniz. En çok yumuşak kontakt lensler tercih edilmektedir.

Kullanım süresine göre lens çeşitleri

Günlük lensler ( Kullan at lensler) ; Günlük kullanılan ve her gün bir adet takılıp gün sonunda atılan lenslerdir. Günlük lens kullanırken solüsyonla temizleme derdiniz olmaz. Kullanımı daha pratiktir. Günlük lensler çok sık seyahat  edenler, spor yapanlar ve sürekli temiz lens kullanmak isteyen kişiler için idealdir. Günlük lensler lens solüsyonu taşıma ve temizleme sorununu ortadan kaldırdığı için kullanımı oldukça konforludur. Günlük lensler gün sonunda atılır ve ertesi gün yeni bir lens ile güne başlarsınız.

Aylık Lensler ; Aylık lensler kullanım süresi  bir ay olan lenslerdir.  Bu lensleri gün içerisinde kullanıp uyumadan önce temizlemesini yaparak  solüsyonunda dinlenmeye bırakmalısınız. Aylık lensler için tabi solüsyon bulundurmanız gereklidir. Kozmetik amaçlı ve yeni lens kullanmaya başlayan kişiler tarafından daha sık tercih edilir.

Yıllık Lensler; Renkli kontakt lens kullanıcılarının daha sıklıkla tercih ettiği yıllık lenslerdir. Yıllık lenslerin ömrü bir yıldır. Dolayısıyla solüsyon temizliğini düzenli yaparak tam bir yıl kullanabilirsiniz. Kozmetik amaçlı kullanılanların maliyeti oldukça uygundur. Göz rahatsızlıkları, görme kusurları için tercih edilen yıllık lenslerde bu rakamlar yukarılara çıkmaktadır.  Lensin süresi sona erdiğinde kullanımı sonlandırılarak çöpe atılmalıdır.

 

DİĞER BLOG YAZILARIMIZ
 • Renkli Lense Dair ...
  Renkli lensler nedir ? Avantajları nelerdir? Renkli lens markaları ve çeşitleri nelerdir?
 • Lens Nasıl Takılır ?
  Her zaman dikkat ettiğinizden biraz daha fazla dikkat ederek el hijyeninizi sağlamalısınız. Lens kullanırken tırnak bakımınızda önemli bir hijyen konusu. Tırnaklarınız temiz ve düzgün kesilmiş olma...
 • Renkli Lens Kullanımı Zor Mudur ?
  Özellikle göz rahatsızlığı olan ve gözlük kullanmaktan hoşlanmayan kişiler için tasarlanmış olan renkli lensler, birçok kişi için kullanım rahatlığı sağlamıştır.
 • Hareli mi yoksa haresiz renkli lens mi ?
  Hareli mi yoksa haresiz renkli lens mi tercih etmeliyim, aralarındaki fark nedir? Lens kullanıcılarının en çok merak ettikleri soru hareli mi yoksa haresiz mi lens tercih edecekleridir. Hareli dem...
E-Bülten