• Masaüstü Banner
X
Kontakt Lens Hakkında Bilinen 10 Yanlış

Kontakt Lens Hakkında Bilinen 10 Yanlış

Kontakt lens çok yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bunun en önemli sebeplerinden biri kullanımının kolay olması ve kozmetik amaçlı değişim gerçekleştirmesidir.  Aşağıdaki yazımızda halk tarafından bazı doğru diye nitelendirilen yanlışları belirteceğim.Bu doğru bilinen 10 yanlışı açıklayalım;

Kontakt lensler sıcakta yanabilir mi?

Çok düşük bir sıcaklıkta böyle bir durum söz konusu değildir.  Isı sağlandığında pek çok ürün gibi yanabilirler. Ancak bu durum belirttiğim gibi düşük ısılarda sorun yaratmaz. Gözün yanma ısısıyla eşdeğer diyebiliriz.

Kontakt lensler göze yapışır mı?

Lens bakımının doğru yapılması durumunda lens solüsyonu ile birlikte göze uygulandığında böyle bir durum söz konusu değildir.  Bu doğrultuda lens bakımını doğru yapmak oldukça önemlidir.

Kontakt lens kullanımı rahat değil midir?

Kontakt lens doğru kullanıldığında, oldukça rahattır.    Doğru kullanıldığında   tamamen eşsiz bir görüş sağlar.

Kontakt lensin bakımı zor mudur?

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte,   lensin hem bakımını yapmak hem de onları kullanmak oldukça kolaydır.

Kontakt lensler göze ciddi anlamda zarar verir mi?

Kısmen doğru denebilir. Kontakt lens kullanırken  dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bu hususlar yerine getirilmediği takdirde göz sağlığınzda ciddi rahatsızlıklar meydana getirebilir.

Kontakt lenslerin gözde kalabilme süreleri çok uzun mudur?

İlk zamanlarda kontakt lensleri göze takarken dakikalarca uğraşabilirsiniz. Fakat ilerleyen zamanlarda bu işlem saniyeler içerisinde gerçekleştireceksiniz. Bu süreç biraz zaman alacaktır. Fakat zamanla lens deneyiminiz oluşacak ve çok rahat kullanabilidiğinizi farkedeceksiniz.

Lens gözden düşer mi?

Günümüz teknolojisi ile geliştirilen kontakt lenslerde gözden düşme gibi bir ihtimal yoktur. Daha eski zamanlarda sporcular ya da aktif yaşamı olan kişiler bu tarz sorunlarla karşılaşabiliyordu. Şu an böyle bir durum söz konusu değildir.

Kontakt lensler pahalı mıdır, satın alınması güç müdür?

Piyasada çok sayıda lens markalarının olması ile birlikte satın alma işlemi artmış, dolayısıyla da lens fiyatlarını düşürmüştür. Solüsyon fiyatları da oldukça uygundur. Kozmetik amaçlı ve görme kusurlarınız için ihtiyacınıza uygun piyasa araştırması yapabilirsiniz.

Lens kullanmanın belirli bir yaş aralığı var mıdır?

Kesinlikle belirli bir yaşı yoktur. En geç insandan en yaşlısına kadar her sorun için lens kullanımı doktor kontrolü ve tavsiyesi ile tercih edebilmeniz mümkündür

Kontakt lensler çocuklarda görme sorununu arttırır mı?

Bu konuyla ilgili yapılan testler sonucunda lens ve gözlük kullanan çocuklar arasında bir fark bulunmamıştır.             

DİĞER BLOG YAZILARIMIZ
 • Renkli Lense Dair ...
  Renkli lensler nedir ? Avantajları nelerdir? Renkli lens markaları ve çeşitleri nelerdir?
 • Lens Nasıl Takılır ?
  Her zaman dikkat ettiğinizden biraz daha fazla dikkat ederek el hijyeninizi sağlamalısınız. Lens kullanırken tırnak bakımınızda önemli bir hijyen konusu. Tırnaklarınız temiz ve düzgün kesilmiş olma...
 • Renkli Lens Kullanımı Zor Mudur ?
  Özellikle göz rahatsızlığı olan ve gözlük kullanmaktan hoşlanmayan kişiler için tasarlanmış olan renkli lensler, birçok kişi için kullanım rahatlığı sağlamıştır.
 • Hareli mi yoksa haresiz renkli lens mi ?
  Hareli mi yoksa haresiz renkli lens mi tercih etmeliyim, aralarındaki fark nedir? Lens kullanıcılarının en çok merak ettikleri soru hareli mi yoksa haresiz mi lens tercih edecekleridir. Hareli dem...
E-Bülten