Alışverişin kampanyalarla daha anlamlı.

Kampanyalı alışveriş için tıkla

↓↓

Gözlük mü Lens mi ?
01.09.2023

Gözlük mü Lens mi ?

Görme kusurlarınız var ancak gözlük mü yoksa lens mi kullanmanız gerektiği konusunda kararsızsanız bu yazımız size gözlük ve lens tercihinizde yardımcı olacaktır. Görme bozukluğu olan kişiler öncelkle gözlük kullanmaya başlayarak  bir süre avantajlarını ve dez avantajlarını deneyimlerler ve belli bir süreden sonra kontakt lens kullanımı ile ilgili araştrma yapmaya başlarlar.. Öncelikle her ikisinin de avantaj ve dezavantajları konusunda bilgi sahibi olmak kullanıcı için en uygun seçimi yapmasına olanak tanır..

Miyop ya da  Hipermetrop hastaları için gözlük kullanmak zahmetli ve maliyetli olsa da presbiyopi hastaları için  bu çok daha zahmetlidir.. Uzak nesneler için uzak gözlüğü yakın nesneler için yakın gözlüğünü takıp sürekli bu durumu tekrarlaması gereklidir. Oysa günümüzde birçok multifokal lens markaları mevcut. Bu lensler sayesinde uzak ve yakını görememe kusurlarını tek bir lens ortadan kaldırıyor. Ayrıca gözlükleri uykudan önce çıkartmak gerekmektedir.  Göz rahatsızlığı olanlar için bazı özel lensler vardır. Bu lenslerin gece gözde kalabiliyor olması ise oldukça konforludur. Ayrıca yaşam kalitenizi de olumlu etkiler.

 

Gözlük Kullanmanın Avantajları;

 • Gözlük kullanımının pratik ve kolay alışılıyor olması
 • Aksesuar olarak kullanıldığı için güvenilir ve risk oluşturmuyor olması.
 • Üretiminin ucuz, bakımının kolay olması.
 

Dezavantajları;

 • Sportif faaliyetlerinizde gözlük kullanmanız oldukça zordur. Örneğin voleybol, basketbol, futbol vb.
 • Gözlük takmak görme kusurunu iyileştirmez. Sadece görme ve yaşam kalitenizi artırır.
 • Özellikle kış mevsiminde yaşanan buhar sorunu nedeniyle sürekli temizlemek gereklidir.
 • Yakın ve uzağı görememe sorunu yaşayan hastalar birden fazla gözlük kullanmak zorunda kalırlar. Bu da hem yaşam kalitesini hem de zamanını olumsuz etkiler.
 

Kontakt lens kullanmanın Avantajları;

 • Lensler gözün direk üzerinden düzeltme yaptıklarından çevresel kısımlardaki görme bozukluklarını azaltır.
 • Keratakonus rahatsızlıgı olan hastalar, kontakt lenslerle sıklıkla iyi bir görme elde ederler.
 • Kontakt lenslerin sporcular ve özel iş gereksinimleri olanlar için de oldukça avantajları bulunmaktadır. Estetik ve rahat hareket edebilme açısından kontakt lensler daha kullanışlıdır.
 • Torik ve multifokal lenslerin çıkması ile birlikte daha fazla hastaya hitap edebilmesi
 • Günlük kullan-at lenslerin ortaya çıkması ile birlikte temizleme sorunu olmadan daha kullanışlı olması.
 

Dezavantajları;

 • Gözlüklere göre biraz daha masraflıdır. Ancak günümüzde daha hesaplı kontakt lensler de piyasada bulunmaktadır.
 • Kontakt lens kullanımının temizliğine çok dikkat etmek gereklidir. Düzenli olarak dezenfekte edilmelidir.
 • Yeni kullanmaya başlayanlar için alışma süresi olabilir. Takıp çıkarma konusunda alışıncaya kadar belirli bir süre gerekebilir.

 

Blog Son Eklenenler
Nistagmus Nedir?
Nistagmus Nedir?
Nistagmus, gözlerin kontrolsüz ve tekrarlayan biçimde yana, aşağı yukarı ya da dairesel düzende hareket etmesi olarak adlandırılır. Bu durum, göz titremesi olarak da bilinir ve kişinin görme ve derinlik algısı üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir.
Göz Enfeksiyonu Nedir? Neden Olur?
Göz Enfeksiyonu Nedir? Neden Olur?
Göz enfeksiyonu, toplumda sıklıkla karşılaşılan ve yaygın bir sağlık problemidir. Bu tür enfeksiyonlar genellikle bakteri, virüs veya mantar gibi mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyonlardır.
Göz Altı Torbaları Neden Olur?
Göz Altı Torbaları Neden Olur?
Göz altı torbası, birçok insanın karşılaştığı ve estetik açıdan rahatsız edici olabilecek bir sorundur. Bu sorun, ilerleyen yaş, uykusuzluk ve dengesiz beslenme gibi faktörlerden kaynaklanabilir.
Heterokromi Nedir? Neden Olur?
Heterokromi Nedir? Neden Olur?
Heterokromi, genelde gözlerde meydana gelen bir renk değişikliği durumunu ifade etmektedir. Bu durum, aynı zamanda cilt ve saçta da görülebilir ancak en sık göze çarpan yeri gözlerdir.
Göz Kararması Neden Olur? Nasıl Geçer?
Göz Kararması Neden Olur? Nasıl Geçer?
Göz kararması, birçok insanın günlük yaşantısında sıklıkla yaşadığı şikayetlerden biri olarak karşımıza çıkar. Genellikle birkaç saniye veya birkaç dakika süren göz kararması, insanların hayatında önemli bir etkiye sahip olabilir.
Netlik ve Maksimum Konfor İçin Yeni Nesil Mavi Işık Filtreli Lensler
Netlik ve Maksimum Konfor İçin Yeni Nesil Mavi Işık Filtreli Lensler
Günümüz dijital çağında, uzun saatler boyunca ekran karşısında geçirilen zamanın artmasıyla birlikte, mavi ışığa maruz kalma oranı da önemli ölçüde yükselmiştir.
Göz Seğirmesi Nedir?
Göz Seğirmesi Nedir?
Göz atması, yani göz seğirmesi, kontrol edilemeyen ve istemsiz bir göz kası ya da göz kapağı hareketi olarak bilinir. Tıbbi adı miyokimi olan göz seğirmesi, genellikle göz kapağının birkaç saniye boyunca tekrarlayan hareketiyle kendini gösterir.
Göz Ağrısı Nedir? Neden Olur?
Göz Ağrısı Nedir? Neden Olur?
Göz ağrısı, gözün herhangi bir bölgesinde hissedilen bir ağrı veya yanma, batma, veya yabancı cisim varmış hissi ile tanımlanabilir. Görme organında meydana gelen bu ağrı, insanların büyük çoğunluğu hayatlarının bir döneminde yaşadığı yaygın bir şikayettir.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.