Gözlük mü Lens mi ?
01.09.2023

Gözlük mü Lens mi ?

Görme kusurlarınız var ancak gözlük mü yoksa lens mi kullanmanız gerektiği konusunda kararsızsanız bu yazımız size gözlük ve lens tercihinizde yardımcı olacaktır. Görme bozukluğu olan kişiler öncelkle gözlük kullanmaya başlayarak  bir süre avantajlarını ve dez avantajlarını deneyimlerler ve belli bir süreden sonra kontakt lens kullanımı ile ilgili araştrma yapmaya başlarlar.. Öncelikle her ikisinin de avantaj ve dezavantajları konusunda bilgi sahibi olmak kullanıcı için en uygun seçimi yapmasına olanak tanır..

Miyop ya da  Hipermetrop hastaları için gözlük kullanmak zahmetli ve maliyetli olsa da presbiyopi hastaları için  bu çok daha zahmetlidir.. Uzak nesneler için uzak gözlüğü yakın nesneler için yakın gözlüğünü takıp sürekli bu durumu tekrarlaması gereklidir. Oysa günümüzde birçok multifokal lens markaları mevcut. Bu lensler sayesinde uzak ve yakını görememe kusurlarını tek bir lens ortadan kaldırıyor. Ayrıca gözlükleri uykudan önce çıkartmak gerekmektedir.  Göz rahatsızlığı olanlar için bazı özel lensler vardır. Bu lenslerin gece gözde kalabiliyor olması ise oldukça konforludur. Ayrıca yaşam kalitenizi de olumlu etkiler.

 

Gözlük Kullanmanın Avantajları;

 • Gözlük kullanımının pratik ve kolay alışılıyor olması
 • Aksesuar olarak kullanıldığı için güvenilir ve risk oluşturmuyor olması.
 • Üretiminin ucuz, bakımının kolay olması.
 

Dezavantajları;

 • Sportif faaliyetlerinizde gözlük kullanmanız oldukça zordur. Örneğin voleybol, basketbol, futbol vb.
 • Gözlük takmak görme kusurunu iyileştirmez. Sadece görme ve yaşam kalitenizi artırır.
 • Özellikle kış mevsiminde yaşanan buhar sorunu nedeniyle sürekli temizlemek gereklidir.
 • Yakın ve uzağı görememe sorunu yaşayan hastalar birden fazla gözlük kullanmak zorunda kalırlar. Bu da hem yaşam kalitesini hem de zamanını olumsuz etkiler.
 

Kontakt lens kullanmanın Avantajları;

 • Lensler gözün direk üzerinden düzeltme yaptıklarından çevresel kısımlardaki görme bozukluklarını azaltır.
 • Keratakonus rahatsızlıgı olan hastalar, kontakt lenslerle sıklıkla iyi bir görme elde ederler.
 • Kontakt lenslerin sporcular ve özel iş gereksinimleri olanlar için de oldukça avantajları bulunmaktadır. Estetik ve rahat hareket edebilme açısından kontakt lensler daha kullanışlıdır.
 • Torik ve multifokal lenslerin çıkması ile birlikte daha fazla hastaya hitap edebilmesi
 • Günlük kullan-at lenslerin ortaya çıkması ile birlikte temizleme sorunu olmadan daha kullanışlı olması.
 

Dezavantajları;

 • Gözlüklere göre biraz daha masraflıdır. Ancak günümüzde daha hesaplı kontakt lensler de piyasada bulunmaktadır.
 • Kontakt lens kullanımının temizliğine çok dikkat etmek gereklidir. Düzenli olarak dezenfekte edilmelidir.
 • Yeni kullanmaya başlayanlar için alışma süresi olabilir. Takıp çıkarma konusunda alışıncaya kadar belirli bir süre gerekebilir.

 

Blog Son Eklenenler
Sağlıklı Gözün Derecesi Kaç Olmalıdır?
Sağlıklı Gözün Derecesi Kaç Olmalıdır?
Göz sağlığı, genel vücut sağlığımızın önemli bir parçasıdır. Sağlıklı bir göz, görme yeteneğimizi etkileyen bir dizi faktöre bağlı olarak belirlenen bir "göz derecesine" sahiptir. Ancak, bu kavram genellikle net bir şekilde anlaşılamaz.
Multifocal (Uzak-Yakın) Lenslerle Daha Net Görüş
Multifocal (Uzak-Yakın) Lenslerle Daha Net Görüş
Gözlükler ve kontakt lensler, insanoğlunun görüş problemlerine çözüm getiren en önemli icatlardan biridir. Peki, bir lens, tam olarak nedir? İnsanların yakını ve uzağı daha net görebilmeleri için hangi seçeneklere sahiptirler?
UV Işınlarının Zararlarından Koruyan Kontakt Lensler
UV Işınlarının Zararlarından Koruyan Kontakt Lensler
Kontakt lens, göz sağlığını korumak ve görme özelliklerini iyileştirmek için milyonlarca kişi tarafından kullanılan çığır açıcı bir teknolojidir.
Kimler Göz Ameliyatı Olamaz?
Kimler Göz Ameliyatı Olamaz?
Göz ameliyatı, yaşam kalitesini artırmak için birçok insan için mükemmel bir seçenek olabilir.  Fakat, herkesin kullanabileceği bir tedavi yöntemi değildir. Lazer göz ameliyatı yapılabilmesi için bazı öncelikli faktörlerin dikkate alınması gerekmektedir. Peki kimler göz ameliyatı olamaz?
Göz Sağlığına İyi Gelen Gıdalar
Göz Sağlığına İyi Gelen Gıdalar
Göz sağlığı, yaşa bağlı olarak bozulabilen bir durumdur. Ancak, gözlerinizi korumak ve sağlıklarını iyileştirmek için biraz çaba sarf etmek mümkündür.
Yüz Şeklinize Göre Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?
Yüz Şeklinize Göre Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?
Yüz şekline göre güneş gözlük seçimi, herkesin stiline ve yüz şekline uygun güneş gözlüğü bulma sürecinde önemli bir etkendir. Güneş gözlükleri sadece gözlük lenslerinin güneş ışınlarını engellemesi için kullanılmaz, aynı zamanda tamamlayıcı bir aksesuar olarak da tercih edilir.
Lensin Göze Yapışması
Lensin Göze Yapışması
Gözlerimiz, dünyayı keşfetmemizi sağlayan en önemli organlarımızdır ve onları korumak büyük bir önceliktir. Günlük hayatta pek çok insan kontakt lens kullanarak düzgün bir görüş deneyimi elde eder. Ancak, deneyimli lens kullanıcıları bile zaman zaman lensin göze yapışması sorunuyla karşılaşabilirler.
Astigmat Nedir? Tedavisi Ve Belirtileri Nelerdir?
Astigmat Nedir? Tedavisi Ve Belirtileri Nelerdir?
Astigmat hakkında bilgi sahibi olmak, göz sağlığını korumak için önemlidir. Astigmatism, gözü etkileyen bir kırma kusurudur ve birçok insanın karşılaştığı bir sorundur.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.