Günlük Lens Nedir ve Avantajları Nelerdir?
01.09.2023

Günlük Lens Nedir ve Avantajları Nelerdir?

Günlük lensler, son yıllarda kullanımı giderek artan kontakt lensler arasında önemli bir yere sahip olmuştur. Yumuşak yapıları, kolay kullanımı ve estetik görünümleri nedeniyle birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Bu yazımızda sizlerle günlük kontakt lens kullanımı ve günlük lens avantajları hakkında detaylı bilgiler paylaşacağız ve gözlerinizi güvende tutmanız için yapmanız gerekenleri anlatacağız.

 

Günlük Lens Nedir?

Günlük kontakt lensler, adından da anlaşılacağı gibi gün içinde kullanılan ve kullanıldığı günün akşamında atılan kontakt lenslerdir. Yumuşak yapıları sayesinde göz yüzeyine uyum sağlarlar ve kontakt lens kullanımına yeni başlayanlar tarafından tercih edilirler. Günlük kontakt lensler, diğer lenslere göre daha ince yapıda oldukları için oksijen geçirgenliği daha yüksektir ve bu nedenle göz sağlığı açısından daha güvenlidirler. Ayrıca her göz problemi için uygun günlük kontakt lens çeşitleri mevcuttur. 

 

Günlük Lens Avantajları Nelerdir?

Günlük lensler, kontakt lenslerin en popüler türlerinden biridir. Gün boyu takılıp, her gece çıkarılan bu lensler, kullanıcılara birçok avantaj sunar. Bu yazımızda kullan at günlük lens avantajları hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

 1. Hijyen: Günlük kontakt lenslerin en büyük avantajlarından biri hijyendir. Her gün yeni bir çift lens kullanıldığı için, kullanıcıların lensleri temizleme, dezenfekte etme gibi bir ihtiyacı yoktur. Ayrıca, birçok kullanıcının sıkça başına gelen alerjik reaksiyonlara da sebep olmayacakları için, günlük kontakt lensler oldukça hijyeniktir.
 2. Konfor: Kullan at günlük lenslerin diğer bir avantajı da konfordur. Gün boyu takıldığı için, lenslerin rahat olması oldukça önemlidir. Günlük kontakt lensler, kullanıcılara yüksek konfor sağlar. Yumuşak malzemeleri sayesinde, göze tam otururlar ve çoğu zaman kullanıcılar lenslerin varlığını bile hissetmezler.
 3. Kolaylık: Kullan at günlük lensler, kullanımı kolay olan bir diğer kontakt lens türüdür. Her gün yeni bir çift lens takıldığı için, kullanıcılar lenslerini değiştirme veya temizleme gibi zahmetli işlemlere gerek duymazlar. Bu, kullanıcıların hayatını kolaylaştırır ve lenslerini kullanmaktan keyif almalarını sağlar.
 4. Lenslerin Ömrü: Günlük lenslerin ömrü, diğer kontakt lens türlerine göre daha kısadır. Ancak, bu da bir avantaj olarak düşünülebilir. Çünkü lenslerin sürekli olarak değiştirilmesi, lenslerin temizlenmesi veya dezenfekte edilmesi gerektiği anlamına gelir. Bu da, lenslerin temizliği ve hijyeni konusunda herhangi bir endişe yaşanmamasını sağlar.
 5. Göz Sağlığı:Günlük lensler, göz sağlığı için oldukça önemlidir. Lenslerin sürekli olarak değiştirilmesi, kullanıcıların gözlerinin enfeksiyon riski ile karşı karşıya kalmalarını engeller. Ayrıca, günlük kontakt lensler göz kuruluğu gibi birçok göz sorununa da iyi gelir.
 6.  Estetik: Gözlükler, kişinin yüz şeklini değiştirebilirken, günlük kontakt lensler daha doğal bir görünüm sağlar. Ayrıca, lensler sayesinde kişinin yüzü daha açık ve geniş görünebilir.
 7. Aktif Yaşam: Spor ve benzeri aktivitelerde gözlüklerin kullanımı bazen zor olabilir. Bu nedenle, spor yaparken veya aktif bir yaşam sürerken, günlük kontakt lensler daha uygun bir seçenek olabilir.
 8.  Daha Net Görüş: Gözlüklerin camları bazen buğulanabilir veya kirlenebilir. Bu durumda, görüş netliği azalır. Günlük lenslerde ise bu gibi problemler olmadığı için daha net bir görüş sağlarlar.

 

Günlük Lensler Nasıl Kullanılır?

Günlük kontakt lensler, birçok kişi için lens kullanımının en rahat ve sağlıklı yoludur. Günlük kullanılan lensler, her gün temizlenerek kullanıldığı için diğer lenslere göre daha az bakteri birikimine neden olur. Ayrıca, günlük kontakt lenslerin kullanımı, lens kullanıcılarına daha fazla esneklik ve hareket özgürlüğü sağlar.

 

Kullan at günlük lensler nasıl kullanılmalıdır?

 1. Lenslerinizi her gün değiştirin: Günlük kontakt lensler, sadece bir kez kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Lensleri her gün değiştirmek, göz enfeksiyonları ve diğer göz problemlerini önlemenize yardımcı olur. Günlük kullanımı tercih edilen bu lensler, diğer lenslere göre daha fazla hijyen sağlar
 2. Lenslerinizi temizleyin: Kullan at günlük lenslerinizi kullanmadan önce ve sonra ellerinizi yıkayın. Lensleri takmadan önce, lens kutusundan çıkarın ve üzerindeki sıvıyı dökün. Lensleri gözlerinize takmadan önce göz damlası veya temizleyici ile temizleyin. Lensleri çıkardıktan sonra, her zaman çöpe atın.
 3. Lenslerinizi takmadan önce aynı göz numarasını kullanın: Lenslerinizi takmadan önce, her zaman aynı göz numarasını kullanın. Herhangi bir değişiklik olması durumunda optisyeninize danışın. Yanlış numara kullanımı, göz problemlerine neden olabilir.
 4. Lenslerinizi doğru takın: Lensleri doğru takmak, gözlerinizin rahat olmasını ve görmesinin net olmasını sağlar. Lensleri takarken, aynı zamanda gözlerinizin nemli olmasına dikkat edin. Lensleri çıkarmadan önce ellerinizi yıkayın.
 5. Lensleri çok uzun süre kullanmayın: Günlük kontakt lenslerinizi, özellikle de yıpranmış olanları, çok uzun süre kullanmayın. Lenslerinizi her gün değiştirerek, gözlerinizi sağlıklı ve rahat tutabilirsiniz.

 

Günlük Lens Fiyatları

Günlük kontakt lensler ortalama olarak 250 Türk Lirasından başlar. Günlük lens fiyatları lensin kalitesini oluşturan bazı faktörlere göre farklılık gösterebilir. Bu faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz. 

Günlük lens fiyatlarını etkileyen birçok faktör vardır. Bunlardan bazıları:

 1. Lensin Markası: Ünlü bir markanın lensleri genellikle daha pahalıdır. Ancak, bazı markaların lensleri uygun fiyatlı olabilir.
 2. Lensin Malzemesi: Lensin malzemesi fiyatı etkiler. Silikon hidrojel malzemeleri genellikle daha pahalıdır.
 3. Satıcının Konumu: Lensi satın alacağınız yer de fiyatı etkileyebilir. Online mağazalarda ve büyük alışveriş merkezlerinde lensler genellikle daha ucuzdur.
 4. Lens Sayısı: Satın alınan lens sayısı fiyatı etkiler. Daha fazla lens içeren paketler genellikle daha pahalıdır.

Sonuç olarak, günlük kontakt lensler birçok avantaj sağlar. Hijyen, konfor, kolaylık, lenslerin ömrü ve göz sağlığı gibi faktörler, günlük kontakt lenslerin diğer kontakt lens türlerinden daha iyi bir seçenek olmasını sağlar. Bu nedenle, günlük lenslerin kullanımı, birçok kişi için ideal bir çözümdür.

Blog Son Eklenenler
Sağlıklı Gözün Derecesi Kaç Olmalıdır?
Sağlıklı Gözün Derecesi Kaç Olmalıdır?
Göz sağlığı, genel vücut sağlığımızın önemli bir parçasıdır. Sağlıklı bir göz, görme yeteneğimizi etkileyen bir dizi faktöre bağlı olarak belirlenen bir "göz derecesine" sahiptir. Ancak, bu kavram genellikle net bir şekilde anlaşılamaz.
Multifocal (Uzak-Yakın) Lenslerle Daha Net Görüş
Multifocal (Uzak-Yakın) Lenslerle Daha Net Görüş
Gözlükler ve kontakt lensler, insanoğlunun görüş problemlerine çözüm getiren en önemli icatlardan biridir. Peki, bir lens, tam olarak nedir? İnsanların yakını ve uzağı daha net görebilmeleri için hangi seçeneklere sahiptirler?
UV Işınlarının Zararlarından Koruyan Kontakt Lensler
UV Işınlarının Zararlarından Koruyan Kontakt Lensler
Kontakt lens, göz sağlığını korumak ve görme özelliklerini iyileştirmek için milyonlarca kişi tarafından kullanılan çığır açıcı bir teknolojidir.
Kimler Göz Ameliyatı Olamaz?
Kimler Göz Ameliyatı Olamaz?
Göz ameliyatı, yaşam kalitesini artırmak için birçok insan için mükemmel bir seçenek olabilir.  Fakat, herkesin kullanabileceği bir tedavi yöntemi değildir. Lazer göz ameliyatı yapılabilmesi için bazı öncelikli faktörlerin dikkate alınması gerekmektedir. Peki kimler göz ameliyatı olamaz?
Göz Sağlığına İyi Gelen Gıdalar
Göz Sağlığına İyi Gelen Gıdalar
Göz sağlığı, yaşa bağlı olarak bozulabilen bir durumdur. Ancak, gözlerinizi korumak ve sağlıklarını iyileştirmek için biraz çaba sarf etmek mümkündür.
Yüz Şeklinize Göre Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?
Yüz Şeklinize Göre Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?
Yüz şekline göre güneş gözlük seçimi, herkesin stiline ve yüz şekline uygun güneş gözlüğü bulma sürecinde önemli bir etkendir. Güneş gözlükleri sadece gözlük lenslerinin güneş ışınlarını engellemesi için kullanılmaz, aynı zamanda tamamlayıcı bir aksesuar olarak da tercih edilir.
Lensin Göze Yapışması
Lensin Göze Yapışması
Gözlerimiz, dünyayı keşfetmemizi sağlayan en önemli organlarımızdır ve onları korumak büyük bir önceliktir. Günlük hayatta pek çok insan kontakt lens kullanarak düzgün bir görüş deneyimi elde eder. Ancak, deneyimli lens kullanıcıları bile zaman zaman lensin göze yapışması sorunuyla karşılaşabilirler.
Astigmat Nedir? Tedavisi Ve Belirtileri Nelerdir?
Astigmat Nedir? Tedavisi Ve Belirtileri Nelerdir?
Astigmat hakkında bilgi sahibi olmak, göz sağlığını korumak için önemlidir. Astigmatism, gözü etkileyen bir kırma kusurudur ve birçok insanın karşılaştığı bir sorundur.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.