Günlük Kullan At Lenslerin Avantajları
01.09.2023

Günlük Kullan At Lenslerin Avantajları

En Sağlıklı ve Güvenilir Lens: Günlük Kullan - At Lensler

Geçtiğimiz yüzyılda optik sektöründeki gelişmelerle birlikte kontakt lenslerde çok fazla ilerleme sağlanmıştır. Renkli veya şeffaf lensler, miyop (uzağı görememe), hipermetrop (yakını görememe), astigmat (bulanık görme) ve renk körlüğü için üretilen lensler, günlük, haftalık, aylık ve yıllık kullanımlı lensler gibi farklı kategorilerde çok fazla yumuşak lens çeşidi de böylece hayatımıza girmiştir.

Göz sağlığımızı korumak için lensin günlük, haftalık, aylık veya yıllık mı seçilmesi gerektiği en önemli noktalardan biridir. Dijital cihazların hayatımızın bir parçası haline gelmesi ile dijital ekranlara uzun süre bakmanın göz sağlığını olumsuz etkilediği bilinir. Bilgisayar, cep telefonu ve tablet gibi dijital cihazların kullanımının gittikçe artmasının dışında, iş hayatı ve sosyal hayatın yoğun olması sebebiyle göz sağlığımızı korumak artık daha zorlaşmıştır.

Yıllık, aylık ve haftalık olan yumuşak lenslerin en son üyesi günlük lenslerdir. Günlük lensler “kullan-at” lensler olarak bilinir. Her gün yeni bir çift lens açılır, gün sonunda ise gözden çıkartılıp atılır. Örneğin aylık lenslerin 1 kutusunda 3 çift lens bulunur ve 1 kutu aslında 3 aylıktır. Açılan bir çift lens, 1. ayın sonunda atılarak 2. ay yeni bir çift lense geçilir. Günlük lens ise ertesi gün tekrar kullanılmaz ve tekrar kullanılmak üzere saklanmaz. 1 kutuda genellikle 30 blister bulunur. Her blister ise 1 adet lens içerir. İki gözünüz de aynı derecede ise 1 kutu lens 15 günlük kullanımı karşılar. 1 kutuda 90 blister bulunan markalar da piyasada mevcuttur.

Günlük lensler her gün yenisi kullanıldığı ve kullanıldıktan sonra atıldığı için her zaman daha güvenilir ve sağlıklıdır. İş yoğunluğu, okul hayatı ve sosyal hayatın getirdiği artan yük ile birlikte, dikkat edilmesi gereken lens bakım kurallarına karşı hassasiyetin azalması, günlük lenslere olan ilgiyi arttırmaktadır. Şimdi günlük kullan-at lenslerin hangi avantajları beraberinde getirdiğine bakalım.

Günlük Kullan-At Lenslerin 4 Avantajı

Günlük Kullan - at Lensler Temizlik Gerektirmez.

Aylık lensler gözden çıkarıldıktan sonra lens solüsyonu kullanılarak “ov-yıka” metodu ile temizlenir. Daha sonra saklamak üzere içinde lens solüsyonu bulunan saklama kabına konur. İşte bu temizleme ve saklama aşaması, günlük lenslerde yoktur. Günlük kullan-at lenslerin en önemli avantajı lens bakımına ayrılacak olan bu zamanın ortadan kalkmasıdır. Günlük kullan-at lensler açıldıktan sonra göze takılır, gün bitiminde çıkartılarak atılır.

Günlük Kullan - at Lensler Daha Hijyenik bir Kullanım Sağlar.

Aylık lens kullanırken lens bakımı tam olarak yapılsa bile mikrobiyal kontaminasyon riski bulunur. Günlük kullan-at lensler, aynı aylık lensler gibi ilk blister ambalajında iken sterildir. Günlük lenslerin kullanıldıktan sonra atılıp ertesi gün yeni lensin kullanılması kontaminasyon riskini azaltır. Aynı lensin defalarca kullanılmaması nedeniyle, lens yüzeyinde normalde gözle görülemeyen kozmetik madde, toz veya protein gibi birikintilerin oluşma riski azalır. Böylece günlük lensler daha hijyenik bir kullanım sağlar.

 

Aşağıda yer alan Günlük Kullan At Lens videosu size yardımcı olabilir.

Günlük Kullan - at Lensler Daha Konforlu ve Sağlıklıdır.

Genel olarak lensler için ideal olanı, lensin yüksek su içeriği ve oksijen geçirgenliğine sahip olmasıdır. Günlük kullan-at lenslerin su içeriğinin, aylık lenslerin yaklaşık olarak iki katı olduğunu rahatlıkla görebiliriz. Oksijen geçirgenliği de günlük kullan-at lenslerde, aylık lenslere kıyasla daha yüksektir. Lenslerde su oranı ve oksijen geçirgenliğinin yüksekliği, göz kuruluğu problemi yaşayan kullanıcılar açısından önemlidir. Böylece yanma, batma ve kızarıklık oluşma olasılığı daha azaltılarak, konfor sağlanmış olur.

Günlük Kullan - at Lens, Lens Solüsyonu İhtiyacını Ortadan Kaldırır.

Günlük kullan-at lensler; saklanmadığı ve temizlik gerektirmediği için solüsyon kullanımını gerektirmez. Böylece uygun lens solüsyonu aramaya gerek kalmaz ve özellikle seyahatlerde kullanım konforunu arttırır.

Hangi Göz Kusurlarında Günlük Kullan-At Lensler Kullanılabilir?

Günlük kullan-at lensler pek çok farklı göz kusuru için kullanılabilir. Günlük lensler piyasada;

  • Miyop lensler (uzağı net olarak görememe için üretilen lensler),
  • Astigmat lensler (bulanık görme için üretilen lensler),
  • Hipermetrop lensler (yakını net olarak görememe için üretilen lensler),
  • Multifocal lensler (uzak ve yakın görememe için üretilen lensler) olarak bulunabilir.

En hassas organlarımızdan biri olan gözümüzü ilgilendiren her konuda en iyi, en sağlıklı ve en güvenli kararları vermemiz gerekir. Bütün bu avantajları ve farklı göz kusurlarına özel üretilen çeşitleri ile günlük kullan-at lensler, hayatınızın her anında kullanabileceğiniz en güvenilir ve sağlıklı lenslerdir.

Unutmayın #mucizelergörmeyedeğer.

 

İlginizi Çekebilir: Gündelik Hayatta Kontakt Lens Kullanımı

Blog Son Eklenenler
Sağlıklı Gözün Derecesi Kaç Olmalıdır?
Sağlıklı Gözün Derecesi Kaç Olmalıdır?
Göz sağlığı, genel vücut sağlığımızın önemli bir parçasıdır. Sağlıklı bir göz, görme yeteneğimizi etkileyen bir dizi faktöre bağlı olarak belirlenen bir "göz derecesine" sahiptir. Ancak, bu kavram genellikle net bir şekilde anlaşılamaz.
Multifocal (Uzak-Yakın) Lenslerle Daha Net Görüş
Multifocal (Uzak-Yakın) Lenslerle Daha Net Görüş
Gözlükler ve kontakt lensler, insanoğlunun görüş problemlerine çözüm getiren en önemli icatlardan biridir. Peki, bir lens, tam olarak nedir? İnsanların yakını ve uzağı daha net görebilmeleri için hangi seçeneklere sahiptirler?
UV Işınlarının Zararlarından Koruyan Kontakt Lensler
UV Işınlarının Zararlarından Koruyan Kontakt Lensler
Kontakt lens, göz sağlığını korumak ve görme özelliklerini iyileştirmek için milyonlarca kişi tarafından kullanılan çığır açıcı bir teknolojidir.
Kimler Göz Ameliyatı Olamaz?
Kimler Göz Ameliyatı Olamaz?
Göz ameliyatı, yaşam kalitesini artırmak için birçok insan için mükemmel bir seçenek olabilir.  Fakat, herkesin kullanabileceği bir tedavi yöntemi değildir. Lazer göz ameliyatı yapılabilmesi için bazı öncelikli faktörlerin dikkate alınması gerekmektedir. Peki kimler göz ameliyatı olamaz?
Göz Sağlığına İyi Gelen Gıdalar
Göz Sağlığına İyi Gelen Gıdalar
Göz sağlığı, yaşa bağlı olarak bozulabilen bir durumdur. Ancak, gözlerinizi korumak ve sağlıklarını iyileştirmek için biraz çaba sarf etmek mümkündür.
Yüz Şeklinize Göre Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?
Yüz Şeklinize Göre Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?
Yüz şekline göre güneş gözlük seçimi, herkesin stiline ve yüz şekline uygun güneş gözlüğü bulma sürecinde önemli bir etkendir. Güneş gözlükleri sadece gözlük lenslerinin güneş ışınlarını engellemesi için kullanılmaz, aynı zamanda tamamlayıcı bir aksesuar olarak da tercih edilir.
Lensin Göze Yapışması
Lensin Göze Yapışması
Gözlerimiz, dünyayı keşfetmemizi sağlayan en önemli organlarımızdır ve onları korumak büyük bir önceliktir. Günlük hayatta pek çok insan kontakt lens kullanarak düzgün bir görüş deneyimi elde eder. Ancak, deneyimli lens kullanıcıları bile zaman zaman lensin göze yapışması sorunuyla karşılaşabilirler.
Astigmat Nedir? Tedavisi Ve Belirtileri Nelerdir?
Astigmat Nedir? Tedavisi Ve Belirtileri Nelerdir?
Astigmat hakkında bilgi sahibi olmak, göz sağlığını korumak için önemlidir. Astigmatism, gözü etkileyen bir kırma kusurudur ve birçok insanın karşılaştığı bir sorundur.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.