Kontakt Lenslerin Ters ve Düz Yüzeyi Nasıl Anlaşılır?
02.09.2023

Kontakt Lenslerin Ters ve Düz Yüzeyi Nasıl Anlaşılır?

Kontakt lens, göz üzerinde kullanılan bir görüş bozukluğunu düzeltme yöntemidir. İnce, şeffaf ve esnek bir malzemeden yapılmışlardır ve gözün doğal yapısına uyum sağlarlar. Kontakt lensler, gözlük kullanımına alternatif olarak tercih edilebilirler ve daha doğal bir görüntü sağlayabilirler. Ancak, kullanımı konusunda dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır ve doktorun önerileri doğrultusunda kullanılmalıdırlar. 

 

Kontakt lensler, gözünüzün üzerine yerleştirilen ince, saydam bir lens türüdür. Bu lensler, gözlüklerle karşılaştırıldığında daha rahat bir görme deneyimi sağlar. Ancak, kontakt lenslerin tersi düzü nasıl anlaşılır bilmiyorsanız, uygun kullanım sağlamakta zorlanabilirsiniz.

 

Kontakt lensin tersi düzünü nasıl ayırt edeceğinizi öğrenmek için aşağıdaki bilgilere göz atın.

 

Kontakt Lenslerin Düz Yüzeyi

Kontakt lenslerin düz yüzeyi, göz yüzeyi ile temas eden kısımdır. Bu yüzey genellikle pürüzsüzdür ve gözünüzle temas ettiğinde düz bir yüzey gibi hissedersiniz. Bu düz yüzey, kontakt lensin gözünüzde düzgün bir şekilde durmasını sağlar.

 

Kontakt Lenslerin Ters Yüzeyi

Kontakt lenslerin ters yüzeyi, düz yüzeyin tam tersi yönde bulunur. Bu yüzey, göze temas etmeyen ve göze bakan kısmıdır. Ters yüzey, lensin göz yüzeyine temas etmeyen kısmı olduğu için pürüzlü bir yapıya sahip olabilir. Ters yüzey, gözyaşının lensin yüzeyine tutunmasına yardımcı olur ve gözünüzün nemli kalmasını sağlar.

 

Kontakt Lenslerin Ters ve Düz Yüzeylerini Nasıl Ayırt Edebilirsiniz?

Kontakt lenslerin doğru kullanımı için, bu iki yüzeyin ayırt edilmesi oldukça önemlidir. Lenslerin tersi düzünün anlaşılması ve düzeltilmesi için birbirinden basit yöntemler mevcuttur. Bu yöntemler lensin tersi düzü nasıl anlaşılır sorusunun sık sorulmasından dolayı çözüm önerisi olarak kullanıcılara sunulmuştur. Bu yöntemler kullanılarak kontakt lenslerin ters olup olmadığı rahatlıkla anlaşılabilir ve çok kolay bir şekilde düzeltilebilir. Düzeltilmeden kullanım sağlanacak lensler lenslerde ve gözlerde bir probleme yol açmasa da göz yüzeyini rahatsız edebilir ve kullanıcı fiziksel olarak gözlerinde bir rahatlık hissetmez. Bu olayların önüne geçmek için ve kullanıcıların deneyimlerini en iyi şekilde artırmak için kullanıcıların kendi kendine lenslerin ters veya düz olduğunu anlamaları ve terslikleri düzeltebilmeleri için farklı birkaç yöntem ortaya çıkmıştır. Bu yöntemler sayesinde lenslerin ters dönme durumları rahatlıkla düzeltilip kullanıma başlanabilir.

 

1. Yöntem: İlk yöntemin adı tako testidir. Kontakt lensler gözlere takılmadan önce başparmak ve işaret parmağı yardımıyla tutulur ve lensin kenarlarının tamamen serbest kalacak şekilde lensin merkezine yakın bir yerden kavranır. Lens işaret ve başparmak sayesinde kavrandıktan sonra lens sanki ortadan ikiye katlanacakmış şekilde parmaklar yardımıyla hafif bir şekilde sıkılır. Bu durumda işaret ve başparmak arasındaki lensin kenarları yukarı doğru bakıyorsa kontakt lensin yönü düz bir şekildedir ve kullanıma hazırdır. Bu durumun aksine lensin kenarları dışa doğru eğilirse lensin yönü ters demektir ve merkezden ufak bir bastırma kuvvetiyle lensin yönü değiştirildikten sonra kullanılabilir. Kullanımda hiçbir sorun çıkarmaz gibi bir durum olmasa da lensin göze ters yerleştirilmesi lenslerin gözlerinden fırlamasına ve kaybolmasına neden olabileceği gibi kullanıcıya rahatsızlık hissi verebilir.

 

2. Yöntem: İkinci yöntemin adı yandan görünüm yöntemidir ve lenslerin tamamen görüntüsüne bakarak anlaşılması gereken bir yöntemdir. Lenslerin doğal görüntülerine aşina olan kullanıcılar bu yöntemle lensin tersi düzünü kolaylıkla anlayabilir ve bir sorun varsa müdahale edebilir. Kontakt lensi, lensin kenarları yukarı bakacak şekilde parmağın üstüne koyduktan sonra, lenslere yandan rahatça bakmak için parmaklar göz hizasına doğru kaldırılır. Bu noktada lenslerin yandan bakıldığında görüntüsü lensin orijinal görüntüsüne benziyorsa düzdür. Lensin orijinal görüntüsünü bilmeyen kullanıcılar için lensin kenarları dik olacak şekilde güzel bir fincana benziyorsa lens doğru yöndedir ve kullanım için hazırdır. Aksi şekilde lens orijinal duruşuna benzemiyorsa veya lensin orijinal duruşunu bilmeyen kullanıcılar için lensin yukarı bakan kenarları tam dik değil ve kenarlarda dışa doğru bir büküklük var lensin yönü terstir ve basit bir merkeze doğru bastırmayla denenecek yöntemlerle lensin yönü değiştirilip kullanılabilir.

 

3. Yöntem: Lensin tersi düzü anlaşılması için kullanılacak bu yöntemin adı kenar tonu kontrolüdür. Kontakt lensin kenarlarına kadar devam eden bir kullanıcı rengine sahip lens ise lensler parmağın üzerine yerleştirildikten sonra lense yukarıdan dikkatli bakıldığında rengin tonu normale yakın veya koyu gözüküyorsa lensin yönü doğru ve kullanıma hazır demektir. Lense yukardan bakıldığında kenar renkleri daha soluk duruyorsa lens ters demektir. Lensin yönü değiştirildikten sonra kullanıma hazır hale getirilip kullanılabilir.

 

4. Yöntem: Lensin tersi düzü kontrol yöntemlerinden dördüncüsü lazer işaretidir. Bazı kontakt lenslerde lensin tersi düzünü anlamak için yapılmış lazer işaretleri bulunmaktadır. Bu lazer işaretlere sahip lensler kullanıyorsanız lazer işaretlere bakarak lensin ters veya düz olduğunu kolayca anlayabilir ve ters ise düzelterek kullanabilirsiniz. Lenslerin lazer işaretlerine baktığınız zaman normal olarak gözüküyorsa lensin yönü doğrudur ve hemen kullanılabilir. Kontakt lensin lazer işaretine bakıldığı zaman işaret geriye dönükse veya ters duruyorsa lensin yönü terstir ve düzeltilmesi gerekmektedir.

 

Bu yöntemlerle lenslerin yönleri belirlenebilir ve ters olan lensler rahatlıkla yönü düzeltilerek kullanılabilir. Lensin tersi düzü nasıl anlaşılır diye sıkça sorulan soruların kolayca cevaplanabilmesi için yukarda anlatılan yöntemlerden yararlanılarak kontakt lensler sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. Lensin tersi düzü nasıl anlaşılır sorusu ne kadar çok yöntem olursa olsun sorulmaya devam edecek lens kullanımı açısından bir problem yaratıp yaratmadığı araştırılacaktır. Bu yüzden yardımcı yazılar ve göz hekimlerinin yardımları aynı zamanda optisyenlerin anlatımıyla lensin tersi düzü nasıl anlaşılır sorusu cevaplanmaya çalışılmaktadır.

 

Düzeltilen Lens Nasıl Kullanılır?

Yönü ters olan lensler parmaklar yardımıyla kolayca düzeltildikten sonra kullanılabilir hale gelmektedir. Hemen kullanılabilir olan kontakt lensler, göze takılmadan önce önerilen ve sürekli anlatılan lens temizleme solüsyonları ile temizlendikten sonra gözlere takılması büyük önem taşır. Gözler hassas yapılar olduğu için bakteri ve mikrop kapma oranları yüksektir ve temizlenmeden takılan hijyen kurallarına dikkat edilmeden takılan lenslerden dolayı göz problemleri veya lens problemleri oluşturabilir. 

 

Lensin tersi düzü nasıl anlaşılır sorusunun hemen ardından çok sık şekilde lensler nasıl temizlenir sorusu sorulmaktadır ve bu soru için internet ortamında birçok cevap bulmak mümkündür. Bu sorunun basit cevabı ise kontakt lense uygun lens temizleme solüsyonları ile lenslerin düzgünce temizlenmesidir. Lenslerin temizlenmesinin yanı sıra lenslerin takılırken ellerle temasından ötürü lens takma işleminden hemen önce ellerin temizliğinin iyi bir şekilde yapılması ve ellerin temiz olması çok önemli bir ayrıntıdır. Temizlenmeyen lensler veya el temizliğine dikkat edilmeden düzeltilen takılan lensler sonucu gözlerin mikrop kapması ve bu mikropların hem lense hem de gözlere ciddi zararlar vermesi mümkündür. Bu yüzden ne kadar deneyimli kullanıcı olduğu fark etmeksizin ve ellerin temiz olduğu bilinse dahi lensleri göze takma işleminden önce ellerin düzgünce temizlenmesi şarttır.

 

Ellerin temizlenmesi alışkanlığı oturtulduktan sonra lenslerin temizliklerinin ve lens temizleme solüsyonu kullanımının da alışkanlık olarak oturtulması ve belirtilen aralıklarla bu temizleme işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Bu işlemlere uyularak yapılan kullanımlar veya ters dönmüş lenslerin düzeltilmesi gibi işlemler ne lense nede gözlere en ufak zarar vermeden düzeltilebilir. Ayrıca lens kullanım deneyimi güçlendirilebilir ve daha sorunsuz bir kullanım sağlanabilir. Lenslerin kullanım süreleri boyunca daha kaliteli kullanımı ve daha kaliteli görüş mümkün olabilir. Bu yüzden lens temizliklerine ve el temizliklerine çok önem gösterilmeli her zaman ani yolculuklar ve ani lens çıkarıp takma işlemleri için yedek solüsyonu çantalara veya ceplere alarak lens kullanımı gerçekleştirilmelidir.

Blog Son Eklenenler
Sağlıklı Gözün Derecesi Kaç Olmalıdır?
Sağlıklı Gözün Derecesi Kaç Olmalıdır?
Göz sağlığı, genel vücut sağlığımızın önemli bir parçasıdır. Sağlıklı bir göz, görme yeteneğimizi etkileyen bir dizi faktöre bağlı olarak belirlenen bir "göz derecesine" sahiptir. Ancak, bu kavram genellikle net bir şekilde anlaşılamaz.
Multifocal (Uzak-Yakın) Lenslerle Daha Net Görüş
Multifocal (Uzak-Yakın) Lenslerle Daha Net Görüş
Gözlükler ve kontakt lensler, insanoğlunun görüş problemlerine çözüm getiren en önemli icatlardan biridir. Peki, bir lens, tam olarak nedir? İnsanların yakını ve uzağı daha net görebilmeleri için hangi seçeneklere sahiptirler?
UV Işınlarının Zararlarından Koruyan Kontakt Lensler
UV Işınlarının Zararlarından Koruyan Kontakt Lensler
Kontakt lens, göz sağlığını korumak ve görme özelliklerini iyileştirmek için milyonlarca kişi tarafından kullanılan çığır açıcı bir teknolojidir.
Kimler Göz Ameliyatı Olamaz?
Kimler Göz Ameliyatı Olamaz?
Göz ameliyatı, yaşam kalitesini artırmak için birçok insan için mükemmel bir seçenek olabilir.  Fakat, herkesin kullanabileceği bir tedavi yöntemi değildir. Lazer göz ameliyatı yapılabilmesi için bazı öncelikli faktörlerin dikkate alınması gerekmektedir. Peki kimler göz ameliyatı olamaz?
Göz Sağlığına İyi Gelen Gıdalar
Göz Sağlığına İyi Gelen Gıdalar
Göz sağlığı, yaşa bağlı olarak bozulabilen bir durumdur. Ancak, gözlerinizi korumak ve sağlıklarını iyileştirmek için biraz çaba sarf etmek mümkündür.
Yüz Şeklinize Göre Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?
Yüz Şeklinize Göre Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?
Yüz şekline göre güneş gözlük seçimi, herkesin stiline ve yüz şekline uygun güneş gözlüğü bulma sürecinde önemli bir etkendir. Güneş gözlükleri sadece gözlük lenslerinin güneş ışınlarını engellemesi için kullanılmaz, aynı zamanda tamamlayıcı bir aksesuar olarak da tercih edilir.
Lensin Göze Yapışması
Lensin Göze Yapışması
Gözlerimiz, dünyayı keşfetmemizi sağlayan en önemli organlarımızdır ve onları korumak büyük bir önceliktir. Günlük hayatta pek çok insan kontakt lens kullanarak düzgün bir görüş deneyimi elde eder. Ancak, deneyimli lens kullanıcıları bile zaman zaman lensin göze yapışması sorunuyla karşılaşabilirler.
Astigmat Nedir? Tedavisi Ve Belirtileri Nelerdir?
Astigmat Nedir? Tedavisi Ve Belirtileri Nelerdir?
Astigmat hakkında bilgi sahibi olmak, göz sağlığını korumak için önemlidir. Astigmatism, gözü etkileyen bir kırma kusurudur ve birçok insanın karşılaştığı bir sorundur.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.