Alışverişin kampanyalarla daha anlamlı.

Kampanyalı alışveriş için tıkla

↓↓

Lens Fiyatları
03.09.2023

Lens Fiyatları

Lens seçimi yaparken akla gelen ilk sorulardan biri, lens fiyatlarıdır. Piyasada bulunan lens markaları, lensin kullanım amacına ve değişim sıklığına göre kullanıcılarına farklı fiyat seçenekleri sunar.

Örneğin günlük olarak değiştirilen kullan-at günlük lensler, hem hijyen arayan hem de gözlük ile beraber lens kullananlar için iyi bir alternatif olabilir. Ayrıca pandemi döneminde ve sonrasında günlük kullan at lenslerin sağlık açısından da tüm Dünya’da tercih edilme oranı her geçen gün artmaktadır. 

Hastaların yaşam koşullarına göre ihtiyaçları değişmektedir. Bunun için kullanım sürelerine göre alternatif lens markalarında seçenekler mevcuttur. Kullanım süresi dışında lenslerde aranan yeni özellik ise UV korumasıdır. Akıllı ışık teknolojisi tüm mekânlarda tam koruma sağlar. Bu özellik ile UV –A ışınlarından %96, UV – B ışınlarından %100 engelleme sağlanabilir. Oksijen geçirgenliği ile havadaki oksijeni verimli kullanarak, göze nem ve kayganlık kazandırır ve kurumayı engeller.

Dolayısıyla yapmanız gereken ilk şey, lens çeşitleri arasından size uygun olanı nasıl seçeceğinizi anlamak. Lens seçimi yaparken dikkat etmeniz gerekenleri anladıktan sonra ise lens kategorisinde bulunan lens tiplerini, bu kriterlere göre süzüp çıkan sonuçlardan bütçenize uygun olanı tercih etmektir. Ancak çoğunlukla bu nokta da doktorunuz sizin göz yapınıza en uygun lensi söyleyecektir.

Lens Fiyatları

 

Reçetesiz Lens Alınır Mı?

Almak istediğiniz lens ister numaralı ister numarasız olsun, öncesinde mutlaka bir göz doktoruna gidip muayene olmanız ve reçete almanız gerekir. 2014 yılı itibariyle devreye giren bu sistem nedeniyle sadece göz renginizi değiştirmek istiyor olsanız bile göz muayenesi olmadan reçetesiz bir şekilde lens satın almanız mümkün değildir. Bu uygulama kimilerine garip gelse de söz konusu kişinin göz sağlığı olduğundan dolayı aslında bu kurala bağlı hareket edilmesi, lens kullanıcılarının lehinedir. Reçetesiz lens satışı yapan firmalara meslekten men ve ağır para cezası gibi ciddi yaptırımlar uygulanmaktadır.

Numaralı veya numarasız, kontakt lensler alınmadan önce kişiye mutlaka standart göz muayenesine ek olarak lens muayenesi de yapılmalıdır. Bazen gözlük numarası ile lens numarası farklılık gösterebilir. Ayrıca kişinin günlük lens mi yoksa aylık lens mi tercih etmesi gerektiği, lensin ölçüleri ve tipinin ne olacağı üzerine sağlıklı kararlar alınabilmesi için bu konuda bir uzmana başvurulması ve göz doktorunun yaptığı lens muayenesinin sonuçlarına göre hareket edilmesi, son derece önemlidir.

Göz doktoru, kişinin göz yapısı (görme keskinliği, gözyaşı değerlendirmesi, keratometri, lens değerleri vb.) üzerine detaylı incelemeler yapıp hastanın göz yapısının lens kullanımına uygun olup olmadığını değerlendirir ve buna göre bir reçete yazar.  

 

Ela Renkli Lens

 

Bir Lens Kaç Gün Kullanılır?

Bir lensin kaç gün kullanılacağı, seçtiğiniz lens tipi ile doğrudan ilişkilidir. Özellikle silikon hidrojel kullanılan lens çeşitleri, oksijen geçirgenliğinin yüksek olması nedeniyle gözlerin daha nemli kalmasını ve rahat nefes almasını sağlar ve bu nedenle de sıklıkla tercih edilir.

Ancak tabii bu durum, göz doktorunuzun yaptığı muayenede tespit ettiği bulgulara bağlıdır. Sonuçta hangi lens olursa olsun, tüm lensler oksijen geçişinin bir kısmını engeller. Bu nedenle de doktorunuzun yaptığı muayenede kornea sağlığınızı detaylı bir şekilde değerlendirmesi, lens değişim sıklığı ve geceleri lens takmanız konusundaki önerisi ile gözünüzün lensleri ne oranda tolere edeceği hakkındaki görüşü, kararınızda belirleyici olacaktır. Göz hekiminizin yönlendirmesiyle günlük, haftalık, aylık veya yıllık kullanım ömrüne sahip lenslerden birini seçebilirsiniz.

Eğer doktorunuz göz yapınızı inceleyip günlük kullan-at tipi bir lens kullanmanızı tavsiye ettiyse, taktığınız lensi sabah takıp gece yatarken çıkarıp çöpe atmanız gerekecektir. Kullanıcıları lens temizleme zahmetinden ve lens solüsyonu masrafından kurtardığı için oldukça popüler olan bu lens tipinde, değişim sıklığı günlük olduğu için bu lensin diğerlerine göre çok daha sağlıklı olduğunu düşünenlerin sayısı hiç de az değildir. Üstelik bu lensler günlük olarak kullanıldığı için gözde tahriş, yanma, batma ve çeşitli alerjiler meydana gelmemektedir. Sizde seçiminizi günlük lensten yana yapacaksanız mutlaka göz doktorunuza bildirin. Günlük lens üretimi yapan birçok marka mevcuttur. Bu markalar son teknoloji üretim teknikleri ve materyallerle en iyi günlük lensleri üretirler. 

 

  • Acuvue Oasys 1 Day ürününde olduğu gibi günlük lensler, genelde içinde 30 adet lensin olduğu (farklı markalarda 10’lu) kutularla satışa sunulur. Ayrıca Acuvue günlük lensleri göze nefes aldıran yapısı ile göz yorgunluğu ve göz kuruluğunu ortadan kaldırır.
  • Alcon markasının Precision ve Dailies günlük lensleri keskin görüş, konforlu ve kolay kullanımı ile ön plana çıkar. 
  • Alman kalitesi ile üretilen Bausch & Lomb günlük lensleri, gözdeki nemi koruyarak keskin ve net görüş sunar.
  • Bir diğer lens markası olan Cooper Vision’ın günlük lensleri de sahip olduğu SiHy Lens teknolojisi ile hidrojel lenslere göre korneada daha fazla oksijen geçişini sağlayarak keskin görüşün yanı sıra göz sağlığını da korur. 

 

Günlük lensin yanı sıra haftalık, 2 haftalık ve aylık kullanım sunan lens çeşitleri de vardır. Haftalık lensler 7 gün kullanıp 8. günde yeni lense geçiş yapılır. 

Alternatif olarak piyasada 2 haftalık kullanım süresine sahip lensleri tercih ettiğiniz takdirde lensinizi 2 haftada bir değiştirmeniz gerekir. Lens muayenesi sonuçlarınız, uzun süre lens kullanımını mümkün kılıyorsa, tercihiniz aylık veya yıllık lenslerden yana olabilir. Aylık lens çeşitleri; kullanıcılarına 1 aylık, 3 aylık veya 6 aylık kullanım süresi sunar. Bu nedenle Air Optix gibi aylık lens kullanım süresi sunan lens markaları, gittikçe daha çok tercih edilir olmuştur. Yıllık lens türünde satın alınan lensler, 1 yıl boyunca güvenle kullanılabilir. Toplamda kullanılan lens sayısı dikkate alındığında yıllık ve aylık lensler, uygun fiyatlarla lens sahibi olmak isteyenlerin sadece göz sağlığına değil, aynı zamanda cebine de hitap etmektedir. Ancak bu noktada hijyeni sağlamak önemlidir. Hijyen sağlanmadığı takdirde göz sağlığı zarar görür. Hijyen konusunda yaşanacak endişeleri gidermek için en uygun kontakt lens çeşitleri günlük lenslerdir.

 

Yıllık Lens Fiyatları

Yıllık lens fiyatları; lensin markasına, numaralı, numarasız veya renkli olmasına ve kullanılan malzemenin kalitesine bağlı olarak değişir. Yıllık lensler, genel itibariyle 375 TL - 1000 TL fiyat bandında bir bütçeyi gerektirir. Yıllık lensler çoğunlukla renk körlüğü, keratakonus gibi belirli göz problemleri için üretiliyor. 

Genellikle lens firmaları, yıllık lensleri bir kutu içinde tek adet olarak satışa sunar. Bu durumda göz numaralarınız aynı değerde olsa bile diğer gözünüz için de 1 kutu sipariş etmeniz gerekir. Kutu içinden 2 adet lensin çıktığı satışlarda ise göz numaranız birbiriyle aynı ise 1 yıl boyunca tek bir alım yapmanız yeterli olacaktır. Fakat göz numaranız birbirinden farklıysa yine 2 kutuluk alım yapmanız gerekecektir.

 

Numaralı Lens Fiyatları

Numaralı lens fiyatları; lensin markasına, kullanım süresine (günlük, haftalık, aylık, yıllık), malzemesine (yumuşak lens, sert lens), su içerme oranına, güneş ışınlarını bloke etme (UVA ve UVB koruması) özelliğine ve göz kusurunun çeşidine (miyop, hipermetrop, astigmat, keratakonus, renk körlüğü vb.) göre değişiklik gösterir. Ayrıca bazı markalarda lensin şeffaf veya renkli olmasına göre de fiyatlandırma farkı görülür. Genel itibariyle lens fiyatları, 260 TL ve 1250 TL arasında bir fiyat bandına sahiptir. .

Kullanım sürelerine göre numaralı lenslerin fiyatlarına baktığımızda; günlük numaralı lens fiyatlarının 260 TL fiyat bandından başlarken haftalık kullanım süresi olan numaralı kontakt lenslerin ise markaya bağlı olarak yine 310 TL’den başlayan fiyat skalasına sahip olduğu söylenebilir. Nihayetinde kontakt lensler medikal araçlardır ve göz gibi kritik bir organa takılmaktadır. Bu açıdan güvenilir bir markanın, doktorunuzun önerdiği türdeki ve kullanım süresindeki lensini seçmenizde yarar vardır. 

Örnek vermek gerekirse; 2 haftada 1 değişim planı sunan Acuvue Oasys isimli numaralı şeffaf kontakt lensin kutu fiyatı 390 TL’dir ve %99 oranında UV blokajı sağlar ve göze taşıdığı yüksek (%96-98) oksijen oranı nedeniyle de en çok tercih edilen numaralı lens markaları arasında bulunmaktadır.

Aylık numaralı lensler 280 TL - 1250 TL fiyat aralığı arasında değişebilmektedir.

Yıllık değişim planı olan numaralı şeffaf kontakt lensler, 740 TL gibi bir fiyat üzerinden satışa sunulurken, eğer söz konusu lens keratokonus gibi özel bir rahatsızlığa yönelik hazırlanıyorsa bu fiyat 4900 TL’ye kadar yükselebilir.

 

Numarasız Renkli Lens Fiyatları

Son yıllarda iyice trend haline gelen ve insanların daha çok estetik amaçlarla kullandığı numarasız renkli kontakt lensler, kullanım sürelerine göre farklı fiyatlardan satışa sunulur. Günlük numarasız renkli lens fiyatı ortalama 300 TL’den başlar, lensin yapısına göre 600 TL gibi rakamlara da ulaşabilir. Aylık ve 3 aylık numarasız renkli lens fiyatları ise genelde 215 TL ile 600 TL arasındadır.

Yıllık numarasız renkli lens fiyatları ise 375 TL fiyat bandından başlar.

 

Numaralı Renkli Lens Fiyatları

Renkli lens fiyatları da aynı diğer lens çeşitlerinde olduğu gibi lensin markasına, yapıldığı malzeme ve kullanıcısına sunduğu ekstra özelliklere göre değişiklik gösterir. Günlük olarak değiştirilen numaralı renkli lens fiyatları, ortalama 214 TL’dir. Bu fiyatın biraz üzerine çıkıldığında ise marka değeri yüksek lens firmalarının aylık kullanım imkânı sunan kaliteli ürünlerine ulaşmak da mümkün olmaktadır. Örneğin; Dünya’nın ilk silikon hidrojel renkli lensi olan Air Optix Colors, numaralı ve numarasız seçenekleri ile aylık renkli lens kategorisinde 300 TL’den satışa sunulmakta ve birçok farklı kaynakta fiyat/performans açısından en çok tercih edilen lensler arasında gösterilmektedir.

Aylık numaralı renkli lens fiyatları 214 TL’den başlıyorken, 3 aylık renkli lens fiyatları da ortalama olarak bu fiyat bandında seyreder. 6 ay boyunca kullanılabilen renkli lenslerin fiyatları ise markasına bağlı olarak değişiklik gösterir.

Yıllık numaralı renkli lensler ortalama 375 TL civarında olup bu fiyat toric lenslerde 800 TL gibi rakamlara ulaşabilmektedir.

Proestetik amaçlı üretilen renkli lenslerin fiyatı 740 TL civarındayken, renk körlüğü için üretilen lenslerin fiyatı 1800 TL’ye ulaşmaktadır. Ek olarak çocuk ve yetişkin afakisi için kullanılan yıllık lenslerin fiyatları ise bu fiyatların üzerinde seyredebilir.

 

Lens Fiyatları Böyleyken Doğru Lens Hangisi?

Görüldüğü gibi lens fiyatları, birçok faktöre göre değişiklik gösteriyor. Ancak bu aynı zamanda her kullanıcının ihtiyacına uygun bir lens seçeneği olduğunu da ortaya koyuyor.

Sonuçta tercihiniz hangi lensten yana olursa olsun, seçtiğiniz lensin gözlerinize uygun ve doktorunuzun onayladığı bir yapıda olduğundan emin olun. Ayrıca lens temizliğini ihmal etmeden düzenli bir şekilde yapmanız ve lenslerinizi lens kullanım sürelerini aşmadan vakti geldiğinde değiştirmeniz, göz sağlığınızı korumanız için son derece önemli.

Bu koşulları sağladıktan sonra geriye bir tek, kalitesine güvendiğiniz lens markalarını bulmak ve satışa sundukları lens tiplerinden bütçenize uygun olanı seçmek kalıyor. Artık gönül rahatlığıyla lensinizi sipariş edebilir, gözlük taşıma derdi olmadan iyi görmenin keyfini çıkarabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir: Göz Sağlığınız İçin En İyi Lens Solüsyonları

 

Blog Son Eklenenler
Nistagmus Nedir?
Nistagmus Nedir?
Nistagmus, gözlerin kontrolsüz ve tekrarlayan biçimde yana, aşağı yukarı ya da dairesel düzende hareket etmesi olarak adlandırılır. Bu durum, göz titremesi olarak da bilinir ve kişinin görme ve derinlik algısı üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir.
Göz Enfeksiyonu Nedir? Neden Olur?
Göz Enfeksiyonu Nedir? Neden Olur?
Göz enfeksiyonu, toplumda sıklıkla karşılaşılan ve yaygın bir sağlık problemidir. Bu tür enfeksiyonlar genellikle bakteri, virüs veya mantar gibi mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyonlardır.
Göz Altı Torbaları Neden Olur?
Göz Altı Torbaları Neden Olur?
Göz altı torbası, birçok insanın karşılaştığı ve estetik açıdan rahatsız edici olabilecek bir sorundur. Bu sorun, ilerleyen yaş, uykusuzluk ve dengesiz beslenme gibi faktörlerden kaynaklanabilir.
Heterokromi Nedir? Neden Olur?
Heterokromi Nedir? Neden Olur?
Heterokromi, genelde gözlerde meydana gelen bir renk değişikliği durumunu ifade etmektedir. Bu durum, aynı zamanda cilt ve saçta da görülebilir ancak en sık göze çarpan yeri gözlerdir.
Göz Kararması Neden Olur? Nasıl Geçer?
Göz Kararması Neden Olur? Nasıl Geçer?
Göz kararması, birçok insanın günlük yaşantısında sıklıkla yaşadığı şikayetlerden biri olarak karşımıza çıkar. Genellikle birkaç saniye veya birkaç dakika süren göz kararması, insanların hayatında önemli bir etkiye sahip olabilir.
Netlik ve Maksimum Konfor İçin Yeni Nesil Mavi Işık Filtreli Lensler
Netlik ve Maksimum Konfor İçin Yeni Nesil Mavi Işık Filtreli Lensler
Günümüz dijital çağında, uzun saatler boyunca ekran karşısında geçirilen zamanın artmasıyla birlikte, mavi ışığa maruz kalma oranı da önemli ölçüde yükselmiştir.
Göz Seğirmesi Nedir?
Göz Seğirmesi Nedir?
Göz atması, yani göz seğirmesi, kontrol edilemeyen ve istemsiz bir göz kası ya da göz kapağı hareketi olarak bilinir. Tıbbi adı miyokimi olan göz seğirmesi, genellikle göz kapağının birkaç saniye boyunca tekrarlayan hareketiyle kendini gösterir.
Göz Ağrısı Nedir? Neden Olur?
Göz Ağrısı Nedir? Neden Olur?
Göz ağrısı, gözün herhangi bir bölgesinde hissedilen bir ağrı veya yanma, batma, veya yabancı cisim varmış hissi ile tanımlanabilir. Görme organında meydana gelen bu ağrı, insanların büyük çoğunluğu hayatlarının bir döneminde yaşadığı yaygın bir şikayettir.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.