Lens ile Havuza / Denize Girilir mi ?
03.09.2023

Lens ile Havuza / Denize Girilir mi ?

Yaz aylarına girmemiz ile birlikte malum tatil sezonu da açılıyor. Sıcak havaların etkisiyle deniz ya da havuza girme ihtiyacı duyuyoruz. Ancak kontakt lens kullananların aklında lens ile havuza girip giremeyeceği konusunda soru işaretleri yer alıyor. Gireceğiniz deniz ya da havuz suyu ne kadar temiz olursa olsun göz sağlığınız açısından lens ile denize girmek doktorların önermediği bir durumdur. Suyun gözünüze temas etmesiyle birlikte kısa süreli de olsa görme bozukluğu yaşayabilirsiniz.

Kontakt lens kullananlar lensleri ile denize ya da havuza girmemelidir. Çünkü kontakt lens gözünüze yapışmaz. Günlük kullanımda lens gözünüzden düşmezken, su ile temas ettiği takdirde aşırı basınç ile gözünüzden düşebilir ve kaybolabilir. Tabi işin bir de göz sağlığı açısından zararlı olan kısmı var. Sudaki bakteri virüs ve mantarlar lensinize temas ederek keratit göz enfeksiyonlarına sebep olabilir. Havuz suyu bulaşan lensler dezekfekte edilerek tekrar kullanılmamalı ve atılmalıdır.

Lens kullanma zorunluluğu olanlar yüzerken su geçirmeyen gözlük tercih edebilirler. Bilinçsizce yapılan hatalar gözünüze kalıcı zararlar verebilir. Bu nedenle kontakt lens dezenfekte ve kullanımı konusunda bilinçli hareket etmek oldukça önemlidir. 

 

İlginizi Çekebilir: 3 Adımda Kontakt Lens Temizliği Nasıl Yapılır?

Blog Son Eklenenler
Sağlıklı Gözün Derecesi Kaç Olmalıdır?
Sağlıklı Gözün Derecesi Kaç Olmalıdır?
Göz sağlığı, genel vücut sağlığımızın önemli bir parçasıdır. Sağlıklı bir göz, görme yeteneğimizi etkileyen bir dizi faktöre bağlı olarak belirlenen bir "göz derecesine" sahiptir. Ancak, bu kavram genellikle net bir şekilde anlaşılamaz.
Multifocal (Uzak-Yakın) Lenslerle Daha Net Görüş
Multifocal (Uzak-Yakın) Lenslerle Daha Net Görüş
Gözlükler ve kontakt lensler, insanoğlunun görüş problemlerine çözüm getiren en önemli icatlardan biridir. Peki, bir lens, tam olarak nedir? İnsanların yakını ve uzağı daha net görebilmeleri için hangi seçeneklere sahiptirler?
UV Işınlarının Zararlarından Koruyan Kontakt Lensler
UV Işınlarının Zararlarından Koruyan Kontakt Lensler
Kontakt lens, göz sağlığını korumak ve görme özelliklerini iyileştirmek için milyonlarca kişi tarafından kullanılan çığır açıcı bir teknolojidir.
Kimler Göz Ameliyatı Olamaz?
Kimler Göz Ameliyatı Olamaz?
Göz ameliyatı, yaşam kalitesini artırmak için birçok insan için mükemmel bir seçenek olabilir.  Fakat, herkesin kullanabileceği bir tedavi yöntemi değildir. Lazer göz ameliyatı yapılabilmesi için bazı öncelikli faktörlerin dikkate alınması gerekmektedir. Peki kimler göz ameliyatı olamaz?
Göz Sağlığına İyi Gelen Gıdalar
Göz Sağlığına İyi Gelen Gıdalar
Göz sağlığı, yaşa bağlı olarak bozulabilen bir durumdur. Ancak, gözlerinizi korumak ve sağlıklarını iyileştirmek için biraz çaba sarf etmek mümkündür.
Yüz Şeklinize Göre Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?
Yüz Şeklinize Göre Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?
Yüz şekline göre güneş gözlük seçimi, herkesin stiline ve yüz şekline uygun güneş gözlüğü bulma sürecinde önemli bir etkendir. Güneş gözlükleri sadece gözlük lenslerinin güneş ışınlarını engellemesi için kullanılmaz, aynı zamanda tamamlayıcı bir aksesuar olarak da tercih edilir.
Lensin Göze Yapışması
Lensin Göze Yapışması
Gözlerimiz, dünyayı keşfetmemizi sağlayan en önemli organlarımızdır ve onları korumak büyük bir önceliktir. Günlük hayatta pek çok insan kontakt lens kullanarak düzgün bir görüş deneyimi elde eder. Ancak, deneyimli lens kullanıcıları bile zaman zaman lensin göze yapışması sorunuyla karşılaşabilirler.
Astigmat Nedir? Tedavisi Ve Belirtileri Nelerdir?
Astigmat Nedir? Tedavisi Ve Belirtileri Nelerdir?
Astigmat hakkında bilgi sahibi olmak, göz sağlığını korumak için önemlidir. Astigmatism, gözü etkileyen bir kırma kusurudur ve birçok insanın karşılaştığı bir sorundur.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.