Alışverişin kampanyalarla daha anlamlı.

Kampanyalı alışveriş için tıkla

↓↓

Miyop Görme Bozukluğunda Kullanılan Tedavi Yöntemleri
04.09.2023

Miyop Görme Bozukluğunda Kullanılan Tedavi Yöntemleri

Günümüzde pek çok göz hastalığının tedavisinde lens kullanılmaktadır. Lenslerle tedavi edilen göz hastalıklarından birisi de miyop olmaktadır. Miyop göz hastalığının tedavisinde kontakt lensler kullanılmaktadır. Ancak miyop göz hastalığı olan kişilerin ortak sorusu miyoplar renkli lens kullanabilir mi sorusu olmaktadır. Renkli kontakt lens miyoplar tarafından kullanılıyor mu bu yazımızda bu sorunun cevabını net bir şekilde vereceğiz.

 

Miyop Görme Hastalığı Nedir?

Miyop hastaları yakındaki nesneleri net bir şekilde görebilir. Ancak uzakta bulunan nesneleri oldukça bulanık bir şekilde görür. Yani miyop hastalığını uzağı görememek olarak açıklamamız mümkündür. Miyop göz hastalığı olan bireylerin bu göz kusuru nedeniyle göz küresinin şekli bozulur. Göz küresinin şekli bozulduğu için göze gelen ışınlar yanlış bir şekilde kırılır ve bu yanlış kırılma neticesinde retinaya tam olarak ışık gelmez. Dışardan gelen ışınlar retinanın önüne düşerek görüntünün net olmamasına neden olur.

Miyop neden olur açıklayalım. Gözün görüntülerini odaklayan kornea ve lens olmak üzere 2 adet göz elemanı bulunmaktadır. Bu göz elemanları normal şartlarda oldukça pürüzsüz bir yapıdadır. Bu pürüzsüz yapısı sayesinde dışarıdan gelen görüntüleri sorunsuz bir şekilde algılamamızı sağlamaktadır. Aynı zamanda az önce belirttiğimiz gibi normal bir eğime sahip olan kornea tarafından gelen ışık lens tarafından kırılarak korneaya dik bir şekilde düşmektedir. Ancak işte bu noktada korneaya ışığın dış bir şekilde düşememesi miyopiye neden olmaktadır. Gözün etrafında bulunan kürenin gereğinden fazla uzaması nedeniyle görüntü lens tarafından doğru bir şekilde korneaya düşmez.

Miyop görme kusuru çocuklarda da ortaya çıkmaktadır. 6 yaş ile 13 yaş arasında olan çocukların gözünde miyop görme hastalığı oluşabilir. Bu yaşlarda ortaya çıkan hastalık görmeyi büyük oranda etkilemediği için fark edilmeyebilir. Ancak çocukların ergenlik çağına girmesiyle miyop görme hastalığının derecesi de ilerler. Bu nedenle miyop görme hastalığının çocuklarda en fazla geliştiği dönem ergenlik dönemidir. Ergenlik döneminde çocukların görme bozukluğu ortaya çıktıysa ve bu görme bozukluğu uzağı görmemek iste miyop olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle lise çağındaki çocuklarda tahtayı görememe sorunu sıklıkla görünmektedir. Bu bağlamda eğer çocuğunuz derslerinde başarısız ise nedeni miyop hastalığı yüzünden tahtayı görememesi olmasıdır. Böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız mutlaka uzmana başvurmanız gerekmektedir. Aynı zamanda çocuklarda miyop hastalığının en büyük belirtilerinden birisi göz kısmadır. Gözünü kısarak bakması uzağı bulanık gördüğünün en büyük işaretçisidir. Bu nedenle eğer çocuğunuz gözünü kısarak uzaktaki nesnelere bakıyorsa mutlaka göz doktoruna başvurmalısınız.

Peki, herkesin merak ettiği bir diğer soru ise miyop hastalığının sebepleri nelerdir? Miyobun ilk sebebi genetik olarak genlerle taşınmasıdır. Ailede miyop hastalığına yakalanmış bireyler bulunuyorsa diğer aile bireylerinde de miyop hastalığı olma ihtimali vardır. Bu nedenle eğer aile bireylerinde miyop hastalığı bulunuyorsa mutlaka küçük çocukların kontrole götürülmesi gerekmektedir. Akademik başarılarını erken teşhisin koruyacağını unutmayınız.

Aşırı kitap, gazete, dergi, makale okuma miyop hastalığına neden olmaktadır. Günlük olarak herkesin okuması gereken bir sayfa bulunmaktadır. Ancak bunun aşırıya kaçması uzağı görme yani miyop hastalığına neden olmaktadır. Sebebi ise sürekli kitap okumak bir zaman sonra uzakta bulunan nesnelere odaklanamamanıza neden olacaktır.

Yine televizyon, bilgisayar, tablet, cep telefonu, kitap, dergi gibi gözü yoracak olan nesnelere yakından bakmak miyopiye neden olacaktır. Bu nesnelere yakından bakmanız yine odaklanma bozukluğuna neden olarak miyop hastalığını tetikleyecektir.

Olumsuz çevre koşulları yine miyopiye neden olacaktır. Örneğin çevrede çok fazla ışık olması gibi olumsuz unsurlar bulunuyorsa bu unsurlar miyopiye neden olacaktır.

 

Miyop Belirtileri Nelerdir?

Miyop belirtileri şu şekildedir.

  • Gözlerinizde şişkinlik var ve bu şişkinlik zaman içerisinde inmiyorsa miyop riski taşımaktasınız.
  • Uzaktaki nesneleri bulanık görüyorsanız yüksek ihtimalle miyop hastalığına yakalanmışsınız.
  • Yine gözünü kısarak etrafa bakmak miyop belirtisidir.
  • Özellikle geceleri görme kaybı yaşıyorsanız mutlaka doktora başvurmanız gerekiyor. Miyop hastalığı ile gelen hastaların büyük bir kısmının gece araba kullanırken bir süre sonra önüne göremediğini söylemiştir. Bu nedenle eğer araç kullanırken önünüzü göremiyorsanız yolunuza devam etmeden göz muayenesine gitmeniz gerekiyor.
  • Eğer dizi film izlerken televizyonun dibine oturmak istiyorsanız bunun sebebi miyop olabilir. Uzakta bulunan yazıları ve sahneleri göremeyeceğiniz için yakında oturmak isteyebilirsiniz.
  • Çocuklarda miyop hastalığı ortaya çıkmaktadır. Ancak çocuklar bunu fark edemez. Ebeveynlerin çocuklarını kontrol ederek okulda ve evde göz hareketlerini takip etmesi gerekmektedir. Eğer çocuğunuz uzaktaki nesnelere bakarken gözünü kısıyorsa miyop olduğunu söyleyebiliriz. Veya okul çağındaki çocuk tahtaya yakın oturmak istiyorsa miyop hastalığının belirtisi olabilir. Bu nedenle mutlaka çocuğunuzu gözlemlemelisiniz.

 

Miyop Tedavisi Nasıl Yapılır?

Miyop tedavisi olan bir hastalıktır ve bu tedavi yöntemleri bireylere uygulandığı zaman görme yeteneğinin tekrardan eski günlerdeki gibi sorunsuz bir şekilde olması sağlanmaktadır. Miyop tedavisi için uygulanan yöntemler şu şekildedir;

 

Lens Tedavisi

Göz bozukluklarının en iyi çözüm yolu olan lensler miyop hastalığının da çözüm kaynağı olmuştur. Şeffaf veya renkli kontakt lensler ile miyopluğu önemli ölçüde ortadan kaldırabilirsiniz. Miyoplar renkli lens kullanabilir mi sorusunun cevabına evet miyop renkli lens ile tedavi edilebilir bir hastalıktır diyebiliriz. Miyop renkli lens ile çözülebilir ve sorunsuz bir şekilde eski günlerdeki gibi görme yeteneğinin kazanılmasına yardımcı olacaktır. Renkli kontakt lens ve şeffaf kontakt lens olmak üzere iki adet miyop tedavisinde kullanılan lens bulunmaktadır. Göz rengini değiştirmek istemeyen miyop hastaları genellikle şeffaf lensi tercih etmektedir. Ancak hem görme bozukluğunu tedavi etmek hem de göz rengini değiştirmek isteyen miyop hastaları miyop renkli lens modellerini tercih etmektedir.

Kontakt lensleri miyop hastalarının göz bozukluğunun derecesine göre özel olarak hazırlanmaktadır. Bu sayede miyop hastalığının derecesi ne olursa olsun görüşte sorun yaşanmaması için lens modelleri bulunmaktadır. Aynı zamanda lens, gözlük kullanmak istemeyen bireyler için adeta ilaç niteliğindedir. Gözlük soğuk ve yağışlı havalarda kullanılması çok zordur. Sebebi ise camının görüşü engelleyecek şekilde olmasıdır. Ancak lensler ile böyle bir sorun kesinlikle yaşamazsınız.

 

Gözlük Tedavisi

Gözlük, az önce de belirttiğimiz gibi miyop hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır. Lenste olduğu gibi miyop hastalığının derecesine göre özel camlar hazırlanarak görüşü maksimum düzeyde tutmak amaçlanmaktadır. Uzun süreli kullanımlarda gözlük avantajlı olmaktadır. Özellikle tatile giderken araç kullanıyorsanız gözlük kullanmak mantıklıdır. Ancak kısa süreli veya normal günlük iş hayatında lens kullanmak gözlüğe oranla çok daha konforlu olacaktır.

 

Lazer Tedavisi

Miyop tedavisinde özellikle son zamanlarda popüler olan lazer yöntemi bulunmaktadır. Lazer yöntemi gözün çemberinde bulunan yapı bozukluğunu alır. Bu sayede görme bozukluğu tedavi edilir. Lazer tedavisi göz çizdirme tedavisi olarakta bilinmektedir.

Optik Lens olarak hem şeffaf kontakt lens hem de renkli kontakt lens satışlarımız mevcuttur. Web sitemiz üzerinden kolay bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz. Senelerdir lens sektöründe hizmet veren Lens Optik müşterilerinin istek ve ihtiyaçlarını her zaman karşılamaya çalışmaktadır. Bu nedenle %100 müşteri memnuniyeti ile yoluna devam etmektedir.

Blog Son Eklenenler
Nistagmus Nedir?
Nistagmus Nedir?
Nistagmus, gözlerin kontrolsüz ve tekrarlayan biçimde yana, aşağı yukarı ya da dairesel düzende hareket etmesi olarak adlandırılır. Bu durum, göz titremesi olarak da bilinir ve kişinin görme ve derinlik algısı üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir.
Göz Enfeksiyonu Nedir? Neden Olur?
Göz Enfeksiyonu Nedir? Neden Olur?
Göz enfeksiyonu, toplumda sıklıkla karşılaşılan ve yaygın bir sağlık problemidir. Bu tür enfeksiyonlar genellikle bakteri, virüs veya mantar gibi mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyonlardır.
Göz Altı Torbaları Neden Olur?
Göz Altı Torbaları Neden Olur?
Göz altı torbası, birçok insanın karşılaştığı ve estetik açıdan rahatsız edici olabilecek bir sorundur. Bu sorun, ilerleyen yaş, uykusuzluk ve dengesiz beslenme gibi faktörlerden kaynaklanabilir.
Heterokromi Nedir? Neden Olur?
Heterokromi Nedir? Neden Olur?
Heterokromi, genelde gözlerde meydana gelen bir renk değişikliği durumunu ifade etmektedir. Bu durum, aynı zamanda cilt ve saçta da görülebilir ancak en sık göze çarpan yeri gözlerdir.
Göz Kararması Neden Olur? Nasıl Geçer?
Göz Kararması Neden Olur? Nasıl Geçer?
Göz kararması, birçok insanın günlük yaşantısında sıklıkla yaşadığı şikayetlerden biri olarak karşımıza çıkar. Genellikle birkaç saniye veya birkaç dakika süren göz kararması, insanların hayatında önemli bir etkiye sahip olabilir.
Netlik ve Maksimum Konfor İçin Yeni Nesil Mavi Işık Filtreli Lensler
Netlik ve Maksimum Konfor İçin Yeni Nesil Mavi Işık Filtreli Lensler
Günümüz dijital çağında, uzun saatler boyunca ekran karşısında geçirilen zamanın artmasıyla birlikte, mavi ışığa maruz kalma oranı da önemli ölçüde yükselmiştir.
Göz Seğirmesi Nedir?
Göz Seğirmesi Nedir?
Göz atması, yani göz seğirmesi, kontrol edilemeyen ve istemsiz bir göz kası ya da göz kapağı hareketi olarak bilinir. Tıbbi adı miyokimi olan göz seğirmesi, genellikle göz kapağının birkaç saniye boyunca tekrarlayan hareketiyle kendini gösterir.
Göz Ağrısı Nedir? Neden Olur?
Göz Ağrısı Nedir? Neden Olur?
Göz ağrısı, gözün herhangi bir bölgesinde hissedilen bir ağrı veya yanma, batma, veya yabancı cisim varmış hissi ile tanımlanabilir. Görme organında meydana gelen bu ağrı, insanların büyük çoğunluğu hayatlarının bir döneminde yaşadığı yaygın bir şikayettir.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.