Neden Kontakt Lens Tercih Etmeliyiz ?
04.09.2023

Neden Kontakt Lens Tercih Etmeliyiz ?

Gözlüğe göre daha geniş bir görme açısı sunan kontakt lensler, birçok avantajı da beraberinde sunar. Gelişen lens teknoloji ile birlikte her geçen gün kullanımı daha da yaygınlaşan kontakt lensler, günlük hayata entegre olan tasarımlarıyla da hayatı kolaylaştırıyor. Özellikle de spor yapanlar için hareket kısıtlamasını ortadan kaldırarak ideal bir kullanım alanı ortaya çıkarıyor. 

 

Kontakt Lensler Birçok Kullanım Avantajı Sunuyor

Kontakt lenslere alışmak biraz zaman alsa da gözlük kullanımına oranlara birçok avantaj sağlıyor. Bu avantajları şöyle sıralayabiliriz:

  • Estetik açıdan gözlük kullanmaktan rahatsız olanlar için idealdir.
  • Gözlüğe oranla görme açısı oldukça geniştir.
  • Spor faaliyetleri ve farklı hava koşullarında dahi iyi bir görüş sağlar.
  • Maliyeti oldukça düşüktür.
  • Daha geniş kitlelere hitap eder.
  • Enfeksiyon riski düşüktür.
  • Renkli seçenekleri sayesinde estetik değişime olanak sağlar.

 

Kontakt Lens Kullanmadan Önce Göz Muayenesi Şart

Kontakt lens kullanmaya başlamadan önce tam bir göz muayenesi şarttır ve bu lens seçimi göz doktorunun muayenesi ile mümkündür. Hastanın kontakt lens için uygun olup olmadığına bakılarak değerlendirme yapılır. Bu muayene ile birlikte kullanılacak olan lens çeşidi, lens derecesi, taban eğrisi ve lensin çapı belirlenmiş olur.

İlk kez lens kullanacak kişiler başta adaptasyon sorunu yaşasa da bu durum zamanla ortadan kalkacaktır. Adaptasyon süresinde gözde sulanma, ışığa karşı hassasiyet ve kızarıklık gibi semptomlar görülmesi gayet olağandır.

Kontakt Lens Çeşitleri

Kontakt lensler; kullanım süresi, üretim maddesi, kullanım alanı ve tasarım gibi birçok etkene bağlı olarak çeşitlilik gösterir. Kullanım sürelerine göre; günlük, haftalık, aylık ve yıllık gibi çeşitleri bulunur. Bununla birlikte; gece gözde kalabilen, şeffafrenkli, sferik, torikmultifokal ve gaz geçirgen kontakt lensler gibi birçok çeşidi yer alır.

Özellikle günümüzde temel olarak iki tip lens bulunur: Gaz geçirgen lensler ve yumuşak lensler.

 

Gaz Geçirgen Lensler: Göze, yüksek miktarda oksijen geçişine izin verir. Takıldıkları ilk andan itibaren gözdeki varlıkları hissedildiğinden, belirli bir alışma süresi gerektirir. Korneanın şeklini almadıkları için yüksek astigmatizma ve keratokonus gibi olgularda tercih sebebidir. Genç yaşlarından itibaren korneanın giderek sivrileşmesi rahatsızlığı olan Keratokonus tedavisinde bu lensler kullanılır ve bu hastalığın yüzde 93-97’sine gaz geçirgen sert lensler başarıyla uygulanabilir.

 

Yumuşak Lensler: Günlük, haftalık, aylık ve yıllık kullanım tipleriyle birlikte; bazı göz hastalıklarının tedavisi için kullanılan tedavi edici lensler, bifokal/multifokal (uzak ve yakın görüşü aynı anda düzelten) lensler ve renkli lensler gibi birçok çeşidi bulunur ve kullanımları oldukça kolaydır. Kırma kusurlarının düzeltilmesi için kullanılan lenslerin çoğu renksizdir ve göze takıldıklarında dışarıdan fark edilmezler. Takıldıkları sürece kusuru düzeltir ve berrak bir görüntü sağlarlar.

 

Kromojen Lensler: Kromojen lens, renk görme bozukluğu yaşayanlara yardımcı olmak üzere geliştirilmiş bir yumuşak lens çeşididir. Kromojen lensin amacı; genel renk algısını keskinleştirmek, renklerin daha net ve parlak olmasını sağlamak, tonlarını ayrıştırmak, renkleri isimlendirmek, güvenliği artırmak – tehlikeyi önlemek (ör. Trafik ışıkları gibi) ve renk görme testlerindeki görme kabiliyetini artırmaktır.

Blog Son Eklenenler
Sağlıklı Gözün Derecesi Kaç Olmalıdır?
Sağlıklı Gözün Derecesi Kaç Olmalıdır?
Göz sağlığı, genel vücut sağlığımızın önemli bir parçasıdır. Sağlıklı bir göz, görme yeteneğimizi etkileyen bir dizi faktöre bağlı olarak belirlenen bir "göz derecesine" sahiptir. Ancak, bu kavram genellikle net bir şekilde anlaşılamaz.
Multifocal (Uzak-Yakın) Lenslerle Daha Net Görüş
Multifocal (Uzak-Yakın) Lenslerle Daha Net Görüş
Gözlükler ve kontakt lensler, insanoğlunun görüş problemlerine çözüm getiren en önemli icatlardan biridir. Peki, bir lens, tam olarak nedir? İnsanların yakını ve uzağı daha net görebilmeleri için hangi seçeneklere sahiptirler?
UV Işınlarının Zararlarından Koruyan Kontakt Lensler
UV Işınlarının Zararlarından Koruyan Kontakt Lensler
Kontakt lens, göz sağlığını korumak ve görme özelliklerini iyileştirmek için milyonlarca kişi tarafından kullanılan çığır açıcı bir teknolojidir.
Kimler Göz Ameliyatı Olamaz?
Kimler Göz Ameliyatı Olamaz?
Göz ameliyatı, yaşam kalitesini artırmak için birçok insan için mükemmel bir seçenek olabilir.  Fakat, herkesin kullanabileceği bir tedavi yöntemi değildir. Lazer göz ameliyatı yapılabilmesi için bazı öncelikli faktörlerin dikkate alınması gerekmektedir. Peki kimler göz ameliyatı olamaz?
Göz Sağlığına İyi Gelen Gıdalar
Göz Sağlığına İyi Gelen Gıdalar
Göz sağlığı, yaşa bağlı olarak bozulabilen bir durumdur. Ancak, gözlerinizi korumak ve sağlıklarını iyileştirmek için biraz çaba sarf etmek mümkündür.
Yüz Şeklinize Göre Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?
Yüz Şeklinize Göre Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?
Yüz şekline göre güneş gözlük seçimi, herkesin stiline ve yüz şekline uygun güneş gözlüğü bulma sürecinde önemli bir etkendir. Güneş gözlükleri sadece gözlük lenslerinin güneş ışınlarını engellemesi için kullanılmaz, aynı zamanda tamamlayıcı bir aksesuar olarak da tercih edilir.
Lensin Göze Yapışması
Lensin Göze Yapışması
Gözlerimiz, dünyayı keşfetmemizi sağlayan en önemli organlarımızdır ve onları korumak büyük bir önceliktir. Günlük hayatta pek çok insan kontakt lens kullanarak düzgün bir görüş deneyimi elde eder. Ancak, deneyimli lens kullanıcıları bile zaman zaman lensin göze yapışması sorunuyla karşılaşabilirler.
Astigmat Nedir? Tedavisi Ve Belirtileri Nelerdir?
Astigmat Nedir? Tedavisi Ve Belirtileri Nelerdir?
Astigmat hakkında bilgi sahibi olmak, göz sağlığını korumak için önemlidir. Astigmatism, gözü etkileyen bir kırma kusurudur ve birçok insanın karşılaştığı bir sorundur.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.