Neden Kontakt Lens Tercih Etmeliyiz ?
04.09.2023

Neden Kontakt Lens Tercih Etmeliyiz ?

Gözlüğe göre daha geniş bir görme açısı sunan kontakt lensler, birçok avantajı da beraberinde sunar. Gelişen lens teknoloji ile birlikte her geçen gün kullanımı daha da yaygınlaşan kontakt lensler, günlük hayata entegre olan tasarımlarıyla da hayatı kolaylaştırıyor. Özellikle de spor yapanlar için hareket kısıtlamasını ortadan kaldırarak ideal bir kullanım alanı ortaya çıkarıyor. 

 

Kontakt Lensler Birçok Kullanım Avantajı Sunuyor

Kontakt lenslere alışmak biraz zaman alsa da gözlük kullanımına oranlara birçok avantaj sağlıyor. Bu avantajları şöyle sıralayabiliriz:

  • Estetik açıdan gözlük kullanmaktan rahatsız olanlar için idealdir.
  • Gözlüğe oranla görme açısı oldukça geniştir.
  • Spor faaliyetleri ve farklı hava koşullarında dahi iyi bir görüş sağlar.
  • Maliyeti oldukça düşüktür.
  • Daha geniş kitlelere hitap eder.
  • Enfeksiyon riski düşüktür.
  • Renkli seçenekleri sayesinde estetik değişime olanak sağlar.

 

Kontakt Lens Kullanmadan Önce Göz Muayenesi Şart

Kontakt lens kullanmaya başlamadan önce tam bir göz muayenesi şarttır ve bu lens seçimi göz doktorunun muayenesi ile mümkündür. Hastanın kontakt lens için uygun olup olmadığına bakılarak değerlendirme yapılır. Bu muayene ile birlikte kullanılacak olan lens çeşidi, lens derecesi, taban eğrisi ve lensin çapı belirlenmiş olur.

İlk kez lens kullanacak kişiler başta adaptasyon sorunu yaşasa da bu durum zamanla ortadan kalkacaktır. Adaptasyon süresinde gözde sulanma, ışığa karşı hassasiyet ve kızarıklık gibi semptomlar görülmesi gayet olağandır.

Kontakt Lens Çeşitleri

Kontakt lensler; kullanım süresi, üretim maddesi, kullanım alanı ve tasarım gibi birçok etkene bağlı olarak çeşitlilik gösterir. Kullanım sürelerine göre; günlük, haftalık, aylık ve yıllık gibi çeşitleri bulunur. Bununla birlikte; gece gözde kalabilen, şeffafrenkli, sferik, torikmultifokal ve gaz geçirgen kontakt lensler gibi birçok çeşidi yer alır.

Özellikle günümüzde temel olarak iki tip lens bulunur: Gaz geçirgen lensler ve yumuşak lensler.

 

Gaz Geçirgen Lensler: Göze, yüksek miktarda oksijen geçişine izin verir. Takıldıkları ilk andan itibaren gözdeki varlıkları hissedildiğinden, belirli bir alışma süresi gerektirir. Korneanın şeklini almadıkları için yüksek astigmatizma ve keratokonus gibi olgularda tercih sebebidir. Genç yaşlarından itibaren korneanın giderek sivrileşmesi rahatsızlığı olan Keratokonus tedavisinde bu lensler kullanılır ve bu hastalığın yüzde 93-97’sine gaz geçirgen sert lensler başarıyla uygulanabilir.

 

Yumuşak Lensler: Günlük, haftalık, aylık ve yıllık kullanım tipleriyle birlikte; bazı göz hastalıklarının tedavisi için kullanılan tedavi edici lensler, bifokal/multifokal (uzak ve yakın görüşü aynı anda düzelten) lensler ve renkli lensler gibi birçok çeşidi bulunur ve kullanımları oldukça kolaydır. Kırma kusurlarının düzeltilmesi için kullanılan lenslerin çoğu renksizdir ve göze takıldıklarında dışarıdan fark edilmezler. Takıldıkları sürece kusuru düzeltir ve berrak bir görüntü sağlarlar.

 

Kromojen Lensler: Kromojen lens, renk görme bozukluğu yaşayanlara yardımcı olmak üzere geliştirilmiş bir yumuşak lens çeşididir. Kromojen lensin amacı; genel renk algısını keskinleştirmek, renklerin daha net ve parlak olmasını sağlamak, tonlarını ayrıştırmak, renkleri isimlendirmek, güvenliği artırmak – tehlikeyi önlemek (ör. Trafik ışıkları gibi) ve renk görme testlerindeki görme kabiliyetini artırmaktır.

Blog Son Eklenenler
Lazer Göz Ameliyatı Fiyatları 2024
Lazer Göz Ameliyatı Fiyatları 2024
Göz sağlığı, yaşam kalitesini doğrudan etkileyen önemli bir konudur. Görme kusurları, günlük yaşamı olumsuz etkileyebilecek problemler arasında yer alır. Miyop, hipermetrop, astigmat gibi göz bozuklukları, gözlük ya da kontakt lens kullanımını gerektirebilir.
Göz Çapaklanması Nedir ve Nasıl Geçer
Göz Çapaklanması Nedir ve Nasıl Geçer
Göz çapaklanması her yaştan kişinin hayatında en az bir kez olsun yaşadığı yaygın bir durumdur. Bebeklikten itibaren görülmeye başlayan bu durum, gözde normal dışında aşırı çapaklanma olarak tanımlanabilir.
Göz Sağlığınıza İyi Gelen Hoya Gözlük Camları
Göz Sağlığınıza İyi Gelen Hoya Gözlük Camları
Göz sağlığı, genel sağlığımızın önemli bir parçasıdır. Modern yaşam tarzımızda, gözlerimizi korumak her zaman daha önemli bir hal aldı. Birçok kişi, uzun saatler boyunca dijital ekranlara maruz kaldığı için göz sağlığı sorunlarıyla karşılaşmaktadır. Hoya gözlük camları ise bu sorunları en aza indirerek göz sağlığınıza önemli bir katkı sağlar.
No Touch Lazer Nedir?
No Touch Lazer Nedir?
Gözdeki miyopi ve astigmatizma gibi kırma kusurlarının tedavisinde etkili bir yöntem olan excimer lazer, gözün en ön tarafında bulunan saydam dokumuz olan kornea üzerinde işlem yaparak gözdeki kusurları düzelten bir teknolojidir.
Göz Kapağı Şişmesi Neden Olur ve Nasıl Geçer?
Göz Kapağı Şişmesi Neden Olur ve Nasıl Geçer?
Göz kapağı şişmesi yaygın bir durumdur ve çoğu yaştan kişide görülebilir. Genelde göz kapağı ile ilgili bölgede meydana gelen bir sorun olan göz kapağı şişmesi, çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Bu durum genellikle iltihaplanma, yaralanma, alerjik madde maruziyeti veya darbe gibi sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir.
Renk Körlüğü Testi Nedir?
Renk Körlüğü Testi Nedir?
Renk körlüğü testi, kişinin renkleri algılama yeteneğini değerlendirmek için yapılan bir testtir. Bu test, gözdeki koni hücrelerinin işlevini ve renk algısındaki herhangi bir eksikliği veya bozukluğu belirlemek için kullanılır.
Retina Nedir?
Retina Nedir?
Gözlerimiz, dünyayı algılamamızı sağlayan en önemli duyu organlarımızdan biridir. Görme mucizesinin arkasında isperiferalk bir sistem yatar. Bu sistemin en önemli parçalarından biri de retinadır.
20-20-20 Kuralı Nedir?
20-20-20 Kuralı Nedir?
Teknolojinin gelişmesi ve dijital ekranların günlük hayatımızdaki yeri arttıkça, göz yorgunluğu ve kuruluğu gibi göz problemleri de artış göstermektedir. Özellikle bilgisayar, tablet ve telefon gibi ekranlara uzun süre bakmak, göz kaslarının sürekli olarak yakın mesafelere odaklanmasına neden olur.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.