Renkli Lens Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
04.09.2023

Renkli Lens Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Renkli lens alırken dikkat edilmesi gerekenler göz sağlığımız için oldukça önemlidir. Numaralı ya da numarasız kullanım fark etmeksizin ilk olarak doktor muayenesinden geçerek göz ölçümünün yapılması gerekir ve gözümüzün lens kullanımına uygun olup olmadığına dair muayene olunmalıdır.

Muayene sonrasında doktor size uygun ölçüyü verir ve renkli lens alırken size verilen ölçüde lens almanız gerekir. Renkli lenslerinizi alırken CE sertifikası olmasına ve Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış olmasına da dikkat etmeniz gerekir. Renkli lensler tedavi için kullanılabildiği gibi kozmetik amaçla da kullanılabilirler. Tedavi sırasında numaralı renkli lensler tercih edilir.

Miyop veya hipermetrop hastası olan kişiler gözlük kullanmak istemediklerinde lens kullanırlar. Teknolojinin gelişmesiyle renkli numaralı lensler ortaya çıkmıştır ve günümüzde birçok kişi tedavi için bu lensleri tercih etmektedir. Numaralı renkli lens kullanarak göz tedaviniz için süreci normal bir şekilde sürdürebilirsiniz.

Renkli lens kullandığınızda doğal göz renginizin tonu değişir. Teknolojinin gelişmesiyle yeni ortaya çıkan ürünlerde bu renk değişimi doğal ve gerçekçi bir görünüm kazanmıştır. Lens kullanmak istediğinizde günlük, aylık ya da yıllık olarak seçeneklere sahip olursunuz.

Burada dikkat edilmesi gereken lenslerin kullanım sürelerini geçirmemektir. Renkli lensler işlev olarak standart lensler ile aynı görevi görür. Değişen yalnızca göz renginizin tonu olur. Numarasız ve yalnızca kozmetik amacıyla kullanılan renkli lensler de mevcuttur. Numarasız kullanacaklar için doktor onayı şarttır ve kesinlikle ilk olarak muayene gerekir.

 

Renkli Lens Nereden Alınır?

Renkli lens kullanmak isteyenler ilk olarak göz doktoruna muayene olmalıdır. Sonrasında bir optikçiye giderek doktorun size verdiği ölçüye uygun olacak şekilde renkli lens alabilirsiniz. Eğer numaralı renkli lens kullanacaksanız muhakkak doktorun verdiği ölçüye uygun lensleri almanız gerekir.

Gözümüz oldukça hassas bir bölge olduğu için lens kullanmadan önce göz yapımızın lens kullanmaya uygun olup olmadığının anlaşılması önemlidir. Konu gözümüz olunca hiçbir risk almadan yüzde yüz güvenli olduğuna emin olduktan sonra lens kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bazı kişilerin göz yapısı lens kullanmaya uygun olmayabilir ya da genetik birtakım sebeplerle lens kullanamayabilir. Bunun anlaşılabilmesi için de doktorun muayene etmesi gerekir. Doktordan onay aldıktan sonra içiniz rahat bir şekilde renkli lens kullanmaya başlayabilirsiniz.

Göz renginizi değiştirmek istediğinizde dışarıdan estetik görüntünüzü de değiştirmiş olursunuz. Renkli göz rengi isterseniz bir ortama girdiğinizde dikkat çekebilirsiniz. Ülkemizde doğal göz rengi genelde koyu olduğu için yeşil ya da mavi renk gözler insanlar için daha ilgi çekici olurlar.

Haresiz veya hareli olmak üzere farklı modelde renkli lensler mevcuttur. Hareli modellerde lensin dış kısmında siyah bir çerçeve vardır. Bu çerçeve sayesinde göz daha büyük ve daha koyu gözükür. Haresiz olarak kullanmak isterseniz eğer çerçeve bulunmaz. Bazı kişiler haresiz kullanıldığında gözde lens olduğunun daha çok belli olduğuna dair görüş bildirmiştir.

 

Renkli Lenslerin Renk Çeşitleri

Günümüzde optik konusunda teknoloji oldukça gelişmiştir ve her renk tonundan lensler üretilebilmektedir. Doktorunuzdan göz ölçümüzü aldıktan sonra istediğiniz renk ve tonda lens bulmakta zorlanmazsınız. Renkli lens ölçüleri kişilerin göz yapısına göre belirlenir.

Doktora gittiğinizde size bir ölçü verir ve bu ölçü yalnızca size özel olduğu için aldığınız lensi yalnızca siz kullanabilirsiniz. Lens kullanımı kişiye özeldir ve bir başkasının lensini asla kullanmamalısınız. Numarasız ve sadece göz renginizi değiştirme amaçlı lens kullanacaksanız yine doktorunuzdan ölçü almanız gerekir.

Göz doktoru muayene sırasında BC ve DIA ölçülerini belirler. Numarasız olarak renkli lens kullanmak istediğinizde verilen bu ölçülere uygun lens modeli seçmeniz gerekir. Ölçüler gözünüzün çapının ölçüsü ve gözünüzün temel eğrisinin ölçüsüdür. Bu ölçülere uygun renkli lens kullandığınızda hiçbir sorun yaşamazsınız.

Lens kullanırken ölçülere uygun almanız gözünüzün uzun vadede hiçbir zarar görmemesini ve güvenli kullanımı sağlar. Renkli lens kullandığınızda eğer doğal göz renginizin hiçbir şekilde belli olmamasını istiyorsanız pupilla boşluğuna dikkat etmeniz gerekir.

Pupilla boşluğu lensin orta kısmındaki şeffaf boşluktur. Eğer bu kısım normalden geniş olursa alt kısımda doğal göz renginiz belirgin olabilir. Şeffaf kısım en fazla 5mm ölçüsünde olmalıdır. Tasarımda bu konulara dikkat ettiğinizde renk seçimini ve tonunu dilediğiniz gibi yapabilirsiniz. Her insanın sevdiği ve denemek istediği renkler farklı olabilir.

 

Renkli Lens Kullanımı

Renkli lens kullanmak istediğinizde renk tonu yüzlerce seçenek sunar. Bu sebeple eğer aklınızda bir renk yoksa seçerken zorlanabilirsiniz. Göz sağlığı hayatımızdaki en önemli konulardan biridir ve lens kullanırken de dikkatli olmamız gerekir.

Renk seçiminden önce doktorun bize verdiği ölçüde lens alacağımızdan emin olmalıyız. Sonrasında renk tonumuzu istediğimiz gibi seçebiliriz. Doktor ölçüyü size verdikten sonra geriye kalan kısımlar sizin tercihiniz olur.

Aklınızda bir renk yoksa günlük hayatta en çok hangi renkleri giymeyi tercih ettiğinize göre bir renk seçebilirsiniz. Renkli lensleriniz kıyafetlerinizle uyumlu bir hale gelmiş ve tamamlayıcı olur. Yapmayı sevdiğiniz makyajın tonlarına uygun bir renk seçerek de güzel bir uyum yakalayabilirsiniz.

Doğal göz rengimiz bizimle uyumludur. Renkli lens seçerken de size uygun olan bir renk seçmeniz daha faydalı olacaktır. Eğer doğal renginize çok uzak bir renk tercih ederseniz lensin doğal görünümü kaybolabilir. Dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan biri de lensin orta kısmındaki şeffaf bölgenin gereğinden daha geniş olmamasıdır. Bu durum da doğal göz renginizi ortaya çıkarır ve istediğiniz gibi bir görünüm elde edemezsiniz. Gözünüzün normalde olduğundan daha büyük olmasını ve daha belirgin olmasını istiyorsanız hareli renkli lens modellerini tercih edebilirsiniz.

Hareli modelleri tercih ettiğinizde gözünüz daha belirgin ve daha büyük bir görünüm kazanmış olur. Bu da teknolojinin bize kazandırdıklarındandır.

 

Renkli Lens İle Dikkat Çekici Görünüm Elde Edin

Renkli lens modelleri teknolojinin gelişmesiyle birçok farklı modele sahip olmuştur. Hareli ve haresiz modeller de bunlardan biridir. Hareli lens kullanmak istediğinizde lens etrafında siyah bir çerçeve olur.

Bu çerçeve gözünüzün daha belirgin ve büyük görünmesini sağlar. Eğer hareli lens kullanacaksanız doktorun size verdiği ölçüye uygun lens almanız çok önemlidir. Çünkü göze tam oturması gereken bir lens modelidir.

Yeşil, mavi ve sıcak kahve tonları en çok tercih edilen renkli lens tonlarındandır. Günümüzde birçok farklı ton da mevcuttur. Burada dikkat edilmesi gereken husus numaralı ya da numarasız fark etmeksizin göz muayenesi olarak ölçü almaktır.

Ölçüyü aldıktan sonra lensinizi istediğiniz renk tonunda seçebilirsiniz. Kullanım için de günlük, aylık ya da yıllık tercih edebilirsiniz. Lensleri standart lensler gibi lens temizleme solüsyonu ile temizlersiniz. Lensleri gözünüze takmadan önce ellerinizin temiz olduğundan da emin olmalısınız.

Son yıllarda numaralı lens kullanan kişiler renkli lens kullanımını tercih etmektedir. Hem tedavi olurken hem de göz renklerini istedikleri tona dönüştürebilmektedirler. Doğal ve gerçekçi görünüm sayesinde lens kullandığınız belli olmazken gün boyunca konforlu bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

Kıyafet seçimi yaparken ya da makyaj yaparken renkli lenslerinizle uyumlu renkler kullandığınızda daha dikkat çekici olacaktır. Güvenli kullanım için doktordan randevu almanız ve muayene sonrası kurallara uymanız sizin için yeterli olur.

Blog Son Eklenenler
Lazer Göz Ameliyatı Fiyatları 2024
Lazer Göz Ameliyatı Fiyatları 2024
Göz sağlığı, yaşam kalitesini doğrudan etkileyen önemli bir konudur. Görme kusurları, günlük yaşamı olumsuz etkileyebilecek problemler arasında yer alır. Miyop, hipermetrop, astigmat gibi göz bozuklukları, gözlük ya da kontakt lens kullanımını gerektirebilir.
Göz Çapaklanması Nedir ve Nasıl Geçer
Göz Çapaklanması Nedir ve Nasıl Geçer
Göz çapaklanması her yaştan kişinin hayatında en az bir kez olsun yaşadığı yaygın bir durumdur. Bebeklikten itibaren görülmeye başlayan bu durum, gözde normal dışında aşırı çapaklanma olarak tanımlanabilir.
Göz Sağlığınıza İyi Gelen Hoya Gözlük Camları
Göz Sağlığınıza İyi Gelen Hoya Gözlük Camları
Göz sağlığı, genel sağlığımızın önemli bir parçasıdır. Modern yaşam tarzımızda, gözlerimizi korumak her zaman daha önemli bir hal aldı. Birçok kişi, uzun saatler boyunca dijital ekranlara maruz kaldığı için göz sağlığı sorunlarıyla karşılaşmaktadır. Hoya gözlük camları ise bu sorunları en aza indirerek göz sağlığınıza önemli bir katkı sağlar.
No Touch Lazer Nedir?
No Touch Lazer Nedir?
Gözdeki miyopi ve astigmatizma gibi kırma kusurlarının tedavisinde etkili bir yöntem olan excimer lazer, gözün en ön tarafında bulunan saydam dokumuz olan kornea üzerinde işlem yaparak gözdeki kusurları düzelten bir teknolojidir.
Göz Kapağı Şişmesi Neden Olur ve Nasıl Geçer?
Göz Kapağı Şişmesi Neden Olur ve Nasıl Geçer?
Göz kapağı şişmesi yaygın bir durumdur ve çoğu yaştan kişide görülebilir. Genelde göz kapağı ile ilgili bölgede meydana gelen bir sorun olan göz kapağı şişmesi, çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Bu durum genellikle iltihaplanma, yaralanma, alerjik madde maruziyeti veya darbe gibi sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir.
Renk Körlüğü Testi Nedir?
Renk Körlüğü Testi Nedir?
Renk körlüğü testi, kişinin renkleri algılama yeteneğini değerlendirmek için yapılan bir testtir. Bu test, gözdeki koni hücrelerinin işlevini ve renk algısındaki herhangi bir eksikliği veya bozukluğu belirlemek için kullanılır.
Retina Nedir?
Retina Nedir?
Gözlerimiz, dünyayı algılamamızı sağlayan en önemli duyu organlarımızdan biridir. Görme mucizesinin arkasında isperiferalk bir sistem yatar. Bu sistemin en önemli parçalarından biri de retinadır.
20-20-20 Kuralı Nedir?
20-20-20 Kuralı Nedir?
Teknolojinin gelişmesi ve dijital ekranların günlük hayatımızdaki yeri arttıkça, göz yorgunluğu ve kuruluğu gibi göz problemleri de artış göstermektedir. Özellikle bilgisayar, tablet ve telefon gibi ekranlara uzun süre bakmak, göz kaslarının sürekli olarak yakın mesafelere odaklanmasına neden olur.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.