Alışverişin kampanyalarla daha anlamlı.

Kampanyalı alışveriş için tıkla

↓↓

Yüz Şeklinize Göre Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?
03.11.2023

Yüz Şeklinize Göre Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?

Yüz şekline göre güneş gözlük seçimi, herkesin stiline ve yüz şekline uygun güneş gözlüğü bulma sürecinde önemli bir etkendir. Güneş gözlükleri sadece gözlük lenslerinin güneş ışınlarını engellemesi için kullanılmaz, aynı zamanda tamamlayıcı bir aksesuar olarak da tercih edilir. Her yüz şekli için uygun güneş gözlüğü modeli farklılık gösterebilir. Bu nedenle, yüz şeklinizi belirlemek ve ona uygun bir güneş gözlüğü seçmek önemlidir. Genellikle yüz çeşitleri oval, dikdörtgen, yuvarlak, üçgen ve kare olarak sınıflandırılır ve her biri için farklı güneş gözlüğü modelleri önerilir.

Bu makalede, yüz şekillerine göre güneş gözlüğü seçimini kolaylaştırmak için bazı ipuçları ve öneriler bulacaksınız. Yüz şeklinizi tanımlayarak, sizin için en uygun güneş gözlüğü modelini seçebilir ve stilinizi tamamlarken gözlerinizi güneşin zararlı etkilerinden koruyabilirsiniz. 

 

Yüz Şekli Nasıl Belirlenir?

Yüz çeşitleri arasında belirlemek için, ilk olarak yüz şeklinizi tespit etmelisiniz. Yüz şeklinizi tespit etmenin birkaç yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan biri ayna önüne geçmek ve saçlarınızı yukarı toplayarak yüzünüze karşı durmaktır. Böylece yüz hatlarınızı daha net görebilirsiniz. Ayrıca bir fotoğraf çekerek yüz hatlarınızı belirleyebilirsiniz. Yüz şeklinizi belirledikten sonra, güneş gözlüğü seçimi yaparken yüz şeklinizi göz önünde bulundurmanız önemlidir.

Farklı yüz şekillerine farklı güneş gözlükleri daha iyi uymaktadır. Örneğin, yuvarlak yüze sahip kişiler genellikle köşeli çerçevelerle daha iyi görünürken, kare yüze sahip kişiler daha yuvarlak çerçeveler tercih etmelidir. Yüz şeklinizi belirlemek ve bu bilgiye göre güneş gözlüğü seçimi yapmak, size daha iyi ve uyumlu bir görünüm sağlayacaktır.

 

Yüz Şekline Göre Gözlük Nasıl Seçilmeli?

Yuvarlak Yüz için Gözlük

Yuvarlak yüz için doğru gözlüğü seçmek önemlidir. Yuvarlak yüz tipine sahip olanlar için, dolgun elmacık kemikleri ve yuvarlak bir yüz şekli tipiktir. Eğer yüzünün herhangi bir bölümü diğerinden daha geniş değilse, yüzünüz yuvarlaktır. Ancak kare veya dikdörtgen biçimli gözlük çerçeveleri yüzü daha uzun gösterebilir ve yüz şekli ile çelişki yaratabilir. Bu nedenle, yuvarlak yüze sahip olanlar yuvarlak, küçük ve aşağı doğru genişleyen gözlük çerçevelerinden kaçınmalıdır. Doğru gözlük seçimiyle, yüzünüzü dengeleyebilir ve stilinizi tamamlayabilirsiniz.Oval Yüz Yapısı İçin Gözlük

Oval yüz yapısına sahip olan insanlar, genellikle birçok yüz çeşitleri ile uyumlu olan bir gözlük seçimi yapabilirler. Oval yüz yapısında, çene yapısı ve alın daha keskin olup, yüzün uzunluğu belirgin bir şekilde genişliğine göre belirlenir. Elmacık kemikleri de öne çıkar. Bu yüzden oval yüze sahip olan insanlar, herhangi bir model güneş gözlüğünü rahatlıkla takabilirler. Ancak, yüz tipine uygun bir gözlük seçimi yapmak önemlidir. Oval yüze sahip olan insanlar için özellikle köşeleri yumuşak olan kare gözlükler çok iyi uyar. Bu gözlükler, yüz şeklini dengeleyerek ve daha oval bir görünüm sağlayarak kişinin yüzünü daha iyi tamamlar. 

 

Elmas Yüz Tipi İçin Gözlük Seçimi

Yüz çeşitleri arasında yer alan elmas yüz şekline göre gözlük seçimi oldukça önemlidir. Elmas yüz şekline sahip olanlar genellikle alın ve çene bölgesi dardır. Elmacık kemikleri ise yüzün en geniş bölgesini oluşturur. Bu yüzden elmas yüz şekline uygun bir gözlük seçimi yapmak gerekmektedir. Elmas yüz şekline sahip olanlar, alın ve çene bölgesini dar gösteren, şakakları dar olan modelleri tercih etmelidirler. Bu yüz tipine en uygun olan gözlükler ise üst bölgesi yoğun ve köşeleri belirgin olan modellerdir. Bu tür gözlükler, elmas yüz şeklini daha simetrik gösterir. Dolayısıyla, elmas yüz şekline sahip olanlar için güneş gözlüğü seçimi yaparken, yüz hatlarına uygun modeller tercih edilmelidir. 

 

Kare Yüz İçin Gözlük Seçimi

Kare yüz tipine sahip insanlar genellikle yüz hatları keskin ve net olduğu için, yüzlerini ovalleştiren modellere yönelmelidir. Uzunluk ve genişliği hemen hemen aynı olan bu yüz şekline, geometrik veya dikdörtgen çerçeveler pek uygun olmayabilir. Bunun yerine, kedi gözü tarzı yuvarlak çerçeveler kare yüzlü insanlar için daha iyi bir seçim olacaktır. Bu tür çerçeveler yüzü yumuşatarak daha dengeli ve estetik bir görünüm sağlayacaktır. Güneş gözlüğü seçimi yaparken, yüz çeşitleri ve şekilleri göz önünde bulundurmak önemlidir. Kare yüz şekline sahip olanlar, doğru çerçeve seçimi ile yüzlerinin daha güzel ve dikkat çekici görünmesini sağlayabilirler. 

 

Üçgen Yüz Tipi İçin Gözlük Seçimi

Eğer çene ve yanaklar genişse, alın dar olur. Bu nedenle alnınızı geniş gösterecek düşük saplı çerçevelerden kaçınmalısınız. Güneş gözlüğü seçimi yaparken, çene genişliğiyle uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Bununla birlikte, çerçevesiz modeller de üçgen yüz şekline oldukça uygun olarak kullanılabilir. Yüz şekline göre güneş gözlük seçimi yaparken yüz çeşitleri ve yüz şekline dikkat etmek, hem estetik açıdan hoş bir görüntü sağlayacak hem de yüz hatlarınızı dengeleyecektir. Güneş gözlüğü, yüzünüzü tamamlayan bir aksesuar olarak kullanıldığında, stilinize şıklık katacaktır. 

Kendinize en uygun seçeneği seçtikten sonra Lens Optik üzerinden çeşitli ve renkli güneş gözlüklerini en ucuz fiyatlarla satın alabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir: Rayban Güneş Gözlükleri

Blog Son Eklenenler
Nistagmus Nedir?
Nistagmus Nedir?
Nistagmus, gözlerin kontrolsüz ve tekrarlayan biçimde yana, aşağı yukarı ya da dairesel düzende hareket etmesi olarak adlandırılır. Bu durum, göz titremesi olarak da bilinir ve kişinin görme ve derinlik algısı üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir.
Göz Enfeksiyonu Nedir? Neden Olur?
Göz Enfeksiyonu Nedir? Neden Olur?
Göz enfeksiyonu, toplumda sıklıkla karşılaşılan ve yaygın bir sağlık problemidir. Bu tür enfeksiyonlar genellikle bakteri, virüs veya mantar gibi mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyonlardır.
Göz Altı Torbaları Neden Olur?
Göz Altı Torbaları Neden Olur?
Göz altı torbası, birçok insanın karşılaştığı ve estetik açıdan rahatsız edici olabilecek bir sorundur. Bu sorun, ilerleyen yaş, uykusuzluk ve dengesiz beslenme gibi faktörlerden kaynaklanabilir.
Heterokromi Nedir? Neden Olur?
Heterokromi Nedir? Neden Olur?
Heterokromi, genelde gözlerde meydana gelen bir renk değişikliği durumunu ifade etmektedir. Bu durum, aynı zamanda cilt ve saçta da görülebilir ancak en sık göze çarpan yeri gözlerdir.
Göz Kararması Neden Olur? Nasıl Geçer?
Göz Kararması Neden Olur? Nasıl Geçer?
Göz kararması, birçok insanın günlük yaşantısında sıklıkla yaşadığı şikayetlerden biri olarak karşımıza çıkar. Genellikle birkaç saniye veya birkaç dakika süren göz kararması, insanların hayatında önemli bir etkiye sahip olabilir.
Netlik ve Maksimum Konfor İçin Yeni Nesil Mavi Işık Filtreli Lensler
Netlik ve Maksimum Konfor İçin Yeni Nesil Mavi Işık Filtreli Lensler
Günümüz dijital çağında, uzun saatler boyunca ekran karşısında geçirilen zamanın artmasıyla birlikte, mavi ışığa maruz kalma oranı da önemli ölçüde yükselmiştir.
Göz Seğirmesi Nedir?
Göz Seğirmesi Nedir?
Göz atması, yani göz seğirmesi, kontrol edilemeyen ve istemsiz bir göz kası ya da göz kapağı hareketi olarak bilinir. Tıbbi adı miyokimi olan göz seğirmesi, genellikle göz kapağının birkaç saniye boyunca tekrarlayan hareketiyle kendini gösterir.
Göz Ağrısı Nedir? Neden Olur?
Göz Ağrısı Nedir? Neden Olur?
Göz ağrısı, gözün herhangi bir bölgesinde hissedilen bir ağrı veya yanma, batma, veya yabancı cisim varmış hissi ile tanımlanabilir. Görme organında meydana gelen bu ağrı, insanların büyük çoğunluğu hayatlarının bir döneminde yaşadığı yaygın bir şikayettir.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.