En Sık Rastlanan Göz Problemleri

En Sık Rastlanan Göz Problemleri

Oluşturma Tarihi: 10.11.2021
Güncelleme Tarihi: 12.01.2022

En Sık Rastlanan Göz Problemleri

Görme yeteneğiniz en değerli varlıklarınızdan biridir. Gözlerinizin sağlığını korumak çok önemli olduğundan, insanların gözleriyle ilgili karşılaştığı en yaygın 10 sorunu bu yazıda bulabilirsiniz. Bunlardan herhangi biri sizin için geçerliyse, durum görme duyunuzu tehdit etmeden önce lütfen mümkün olan en kısa sürede bir göz doktoruna görünün.

1. Katarakt

Katarakt, en yaygın görülen göz problemlerinden biridir. Göz merceğinde bulanık alanların oluşmasına katarakt denir. Işık, berrak bir göz merceğinden görüntülerin işlendiği retinanıza (tıpkı bir kamera gibi) geçer. Göz merceğinizi etkileyen katarakt ile ışık retinaya yeterince düzgün geçemez.

Sonuç olarak, kataraktı olmayan insanlar kadar net göremezsiniz ve ayrıca geceleri ışıkların etrafında bir hale veya parlama fark edebilirsiniz.

Katarakt Belirtileri

Çoğu zaman, katarakt oluşumu yavaş bir süreçtir ve ağrı, yırtılma veya gözlerde kızarıklık gibi tipik semptomlardan yoksundur. Diğer bazı belirtiler şunlardır:

 • Bulanık, bulutlu veya loş görüş
 • Gece görme sorunu
 • Işık ve parlamayı görme sorunu
 • Işıkların etrafında 'haleler' görmek
 • Kontakt lens reçetesini veya gözlüklerini sık sık değiştirmek
 • Renklerin solmuş görünümü

Tedavi seçenekleri

Kataraktın erken evrelerinde; yeni gözlükler, parlama önleyici güneş gözlükleri, büyüteç lensler ve daha parlak aydınlatma yardımcı olabilir. Aksi takdirde, bulanık lensin yapay bir lensle çıkarılmasını ve değiştirilmesini içeren tek etkili tedavi cerrahidir.

2. Glokom

Glokom, gözün optik sinirinin hasar gördüğü ve zamanla kötüleştiği bir göz rahatsızlığıdır. Çoğunlukla, gözünüzdeki sıvı içinde basınç birikmesine neden olur ve bu da görüntüleri beyne iletmekten sorumlu optik sinire potansiyel olarak zarar verebilir.

Göz içi basıncı olarak da adlandırılan bu artan basınç, daha uzun süre devam ederse kalıcı görme kaybına da yol açabilir. Tedavi edilmediği takdirde, glokom birkaç yıl içinde kalıcı körlüğe neden olabilir.

Glokom Türleri

Glokom iki temel tipe ayrılır:

Açık açılı Glokom: 'Geniş açılı glokom' olarak da adlandırılan en yaygın tip, trabeküler ağın (gözün drenaj yapısı) normal göründüğü, ancak içindeki sıvı akışının olduğu gibi olmadığı bir göz rahatsızlığıdır.

Açı kapanması Glokom: Batılılar bu tip glokomdan Asyalılara göre daha az acı çekerler. Akut veya kronik açı kapanması veya dar açılı glokom olarak da bilinir. Bu, gözlerinizin drenajını etkiler, çünkü kornea ve iris arasındaki açı çok daralır ve böylece gözünüzde aşırı basınç oluşur. Bu durum ayrıca ileri görüşlülük ve katarakt ile bağlantılıdır.

Glokom Belirtileri

Her iki glokom tipinin belirti ve semptomları önemli ölçüde değişir.

1. Açık Açılı Glokom Belirtileri

Başlangıçta kesin semptomlar yoktur, daha sonraları şunları içerir:

 • Tünel görüşü

Çoğu durumda her iki gözü kademeli olarak etkileyen periferik görme kaybı

2. Açı Kapanması Glokom Belirtileri

Açı kapanması glokomu acil tedavi gerektirir veya bir veya iki gün içinde körlüğe neden olabilir. Belirtilerinden bazıları şunlardır:

 • Çoğu durumda bulantı ve kusmanın eşlik ettiği gözlerde şiddetli ağrı
 • Düşük ışık koşullarında ani görme bozukluğu
 • Işıkların etrafında haleler
 • Bulanık görme
 • Gözlerin kızarıklığı

Tedavi seçenekleri

Göz damlasından haplara, geleneksel cerrahi ve lazer cerrahisine ve hatta bu yöntemlerin bir kombinasyonuna kadar, deneyimli bir göz doktoru görme kaybını önlemeye odaklandığı sürece herhangi bir tedavi önerecektir, çünkü görme glokom nedeniyle hasar gördüğünde, görme kaybı geri döndürülemez.

3.  Diyabetik Retinopati

Diyabetik retinopati, temel olarak, retinanın ışığa duyarlı dokuları (gözün arkası) boyunca yayılan kan damarlarına zarar vererek gözleri etkileyen bir diyabet komplikasyonudur.

Tip 1 veya tip 2 diyabeti olan herkes, özellikle uzun süredir diyabeti olan ve kan şekeri seviyelerinde dalgalanma olan kişilerde bu göz rahatsızlığını geliştirebilir. Genellikle her iki göz de diyabetik retinopatiden etkilenir.

Diyabetik Retinopatinin Belirti ve Semptomları

Bu göz durumunun erken evrelerinde gözle görülür herhangi bir semptom olmayabilir. Daha sonraki aşamalara ilerlediğinde, sonunda aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir:

 • Görüşünüzde yüzen karanlık noktalar veya ipler (uçanlar)
 • Bozulmuş renk tanıma
 • Değişen görüş
 • Bulanık görme
 • Görme kaybı

Tedavi seçenekleri

İleri aşamalara gelindikten sonra retinopatiyi tedavi etmenin güvenilir bir yolu yoktur. Bununla birlikte, fotokoagülasyon (retinopati için lazer tedavisi), retina ciddi şekilde hasar görmeden önce seçilirse görme kaybını önlemede gerçekten işe yarar.

Diyabetik retinopatinin erken evrelerindeki diğer bir tedavi seçeneği, retina ciddi şekilde hasar görmeden vitreus jelinin cerrahi olarak çıkarıldığı bir süreç olan vitrektomidir.

4.  Kuru Göz Sendromu

Gözyaşlarının işlevlerinden biri de gözleri kaygan tutmaktır ve gözler için yeterli yağlamayı sağlayamadığında kuru göz sendromundan etkilenirsiniz. Vücudunuzun yeterince gözyaşı üretememesinden düşük kaliteli gözyaşı üretimine kadar, gözlerinizin yetersiz yağlanmasının birçok nedeni olabilir.

Klimalı bir odada, uçakta seyahat ederken veya uzun süre ara vermeden bilgisayar ekranına bakarken olduğu gibi belirli durumlarda yaşanabilen kuru gözlere sahip olduğunuzda batma veya yanma hissi yaşayabilirsiniz.

 • Kuru Göz Sendromunun Belirtileri ve Belirtileri
 • Gözlerde yanma, kaşınma veya batma hissi
 • Göz kızarıklığı
 • Işığa duyarlılık
 • Gözlerde veya çevresinde mukus üretimi
 • Bulanık görme
 • Göz yorgunluğu
 • Kontakt lens takma sorunları

Tedavi seçenekleri

Göz probleminin nedenine bağlı olarak kuru göz sendromu için farklı tedavi seçenekleri kullanılabilir. En sık kullanılan bazı tedavi seçenekleri şunları içerir:

OTC (Over-the-counter) ilaçlar: Bunlar, kuru göz sendromunun hafif olduğu durumlarda kullanılabilir. Yapay gözyaşları, jeller ve merhemler, hafif kuru gözleri tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan OTC ilaçlarından bazıları olabilir.

Reçeteli İlaçlar: FDA, reçeteli kuru göz ilaçları olarak yalnızca 'Lifitegrast' ve 'Cyclosporine'i onaylar. Göz iltihabı ile başa çıkmak için, kısa süreli tedavi olarak 'Kortikosteroid' göz damlaları da reçete edilebilir.

Cihazlar:  Gözyaşı üretiminden sorumlu sinirleri ve bezleri uyararak sizi kuru gözlerden geçici olarak kurtarmaya yarayan FDA onaylı bazı cihazlar da vardır.

Cerrahi Seçenekler: Göz doktorunuz, yaşların gözden akmamasını sağlamak için gözlerinizin iç köşelerinden gözyaşı kanallarını kısmen veya tamamen tıkamak için silikon bazlı punktum tıkaçlarının yerleştirilmesine başvurabilir.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri: Yaşam tarzına dayalı geliştirmeler ayrıca kuru göz sendromuyla baş etmede yardımcı olur. Periyodik aralar vermek veya ekran maruziyetinizi azaltmak gerçekten yardımcı olabilir. Daha yüksek sıcaklıklardan kaçınmak da bunu yaparken yardımcı olur.

5.  Konjonktivit (Pembegöz)

Pek çok kişi tarafından pembe göz olarak da bilinen konjonktivit, göz kapaklarınızın arkasını kaplayan ve skleranızı (konjonktiva) kaplayan dokuları alevlendiren bir durumdur. Bunun sonucunda gözleriniz kaşınabilir, kızarabilir, bulanıklaşabilir, yaşlanabilir ve akıntı olabilir, bazen de size gözünüzde bir şey varmış gibi bir his verebilir. Aynı zamanda en sık görülen göz problemlerinden biridir.

Oldukça bulaşıcı olmasına rağmen (çocukları hemen etkiler), ancak nadiren ciddidir, görme yeteneğinize zarar verme olasılığı oldukça düşüktür, daha çok erken teşhis edilip tedavi edildiğinde.

Konjonktivit Çeşitleri

Konjonktivit üç ana tipe ayrılır:

1. Alerjik Konjonktivit

Çoğunlukla mevsimsel alerjiden mustarip insanları, gözlerinde alerjik reaksiyonu tetikleyen bir şeyle temas ettiklerinde etkiler.

Dev Papiller Konjonktivit: Sert veya sert kontakt lens takan veya yumuşak lensleri sık sık değiştirmeyen kişileri etkileyen, uzun süre gözde yabancı bir cismin bulunmasından kaynaklanır.

2. Enfeksiyöz Konjonktivit

Bakteriyel Konjonktivit: Çoğunlukla streptokok veya stafilokokal bakterilerin neden olduğu ve kendi solunum sisteminiz veya cildiniz yoluyla gözünüze bulaşan göz enfeksiyonu türüdür.

Viral Konjonktivit: Soğuk algınlığında gelişen bulaşıcı virüsler çoğunlukla bu tip konjonktivitin yayılmasından sorumludur, bu nedenle üst solunum yolu enfeksiyonu olan birinin hapşırmasına veya öksürmesine maruz kalarak insanları etkiler.

Ophthalmia Neonatorum: Özellikle yeni doğan bebekleri etkileyen en şiddetli bakteriyel konjonktivit formlarından biridir ve hemen tedavi edilmezse kalıcı göz hasarına neden olabilir.

3. Kimyasal Konjonktivit

Bu, zararlı kimyasallara, yüzme havuzlarındaki klora ve hatta hava kirliliğine maruz kalmanın bir sonucu olarak yayılır.

Konjonktivit Belirtileri ve Belirtileri

 • Göz kapağında veya gözün beyazında görünen kızarıklık
 • Konjonktivada şişme
 • Aşırı yırtılma
 • Özellikle uykudan sonra, çoğunlukla tüm kirpikleri kaplayan kalın sarımsı akıntı
 • Kaşıntı ve yanan gözler
 • Bulanık görme
 • Işığa karşı ekstra hassasiyet

Tedavi seçenekleri

Konjonktivit için uygun tedavi seçenekleri, bu göz rahatsızlığının nedenine bağlı olarak değişir.

Alerjik Konjonktivit: Tahriş edici maddeye/maddelere maruz kalmaktan kaçınmakla başlamalıdır. Hastalığın hafif şiddette olması durumunda suni gözyaşı ve soğuk kompres yeterlidir. Şiddetli alerjik konjonktivit durumunda antihistaminikler veya steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar reçete edilebilir. Ve kalıcı alerjik konjonktivitli kişiler için topikal steroid göz damlaları uygun seçenek olabilir.

Bakteriyel Konjonktivit: Antibiyotikli göz damlaları veya merhemler, makul bir iyileşme için çoğunlukla 3 ila 4 günlük tedavi gerektiren bu tip konjonktivit için iyi çalışır. Bununla birlikte, hastaların tekrarlamayı tamamen önlemek için tüm antibiyotik kürünü tamamlamaları şiddetle tavsiye edilir.

Viral Konjonktivit: Viral konjonktivit, virüs soğuk algınlığı gibi seyrini sürdürene kadar damla, merhem veya bazı antibiyotiklerle tedavi edilemez. Bu yaklaşık 2-3 hafta kadar sürebilir.

Kimyasal Konjonktivit: Kimyasal konjonktivit için standart tedavi, tuzlu su kullanarak gözlerin tamamen yıkanmasını içerir. Bazı durumlarda, insanların topikal steroidlere gitmesi gerekebilir.

6. Retina Dekolmanı ve Retina Yırtılması

Retinanın göz içindeki yerinde tutan alt dokularından ayrılması veya ayrılması durumuna retina dekolmanı denir. Bazen, her şey retinanın küçük alanlarının yırtılmasıyla başlar (retina yırtılması veya retina kırılması olarak adlandırılır), sonunda retina dekolmanına yol açar. Retina dekolmanı tedavisi ne kadar uzun sürerse, etkilenen gözde toplam görme kaybı şansınız o kadar artar.

Retina Dekolmanı Belirtileri

Retina dekolmanı nedeniyle herhangi bir acı çekmeseniz de hemen hemen her zaman aşağıdakiler gibi belirli uyarı işaretleri takip eder:

 • Etkilenen gözde ani uçuşan cisimler (görüş alanınızdan geçen küçük lekeler)
 • Bir veya iki gözde ani ışık çakması görünümü
 • Bulanık görme
 • Sürekli olarak azalan çevresel veya yan görüş
 • Görüş alanınızda perde benzeri bir gölgenin varlığı
 • Tedavi seçenekleri

Cryopexy (dondurma tedavisi) veya lazer cerrahisi: Bir göz doktoru tarafından küçük delikleri ve yırtıkları tedavi etmek için kullanılır. Retinayı yerine "kaynaklamak" için hasarlı alanın etrafında küçük yanıklar yapılırken, kaynağın etrafındaki alanı dondurmak için "kriyopeksi" kullanılır ve retinanın yeniden bağlanmasına yardımcı olur.

Vitrektomi: gözün beyazında (sklera) küçük bir kesi yapıldığı bazı durumlarda da yapılabilir. Bazen, özel bir aletle vitreusun (gözün ortasındaki jel benzeri bir madde) çıkarılmasını ve retinayı uygun konumuna geri itmek için göze gaz enjekte edilmesini de içerir.

7. Renk Körlüğü

Renk körlüğü olarak da bilinen renk körlüğü, göz konilerinde bulunan pigmentlerin bir sorun yaşaması ve renkleri normal şekilde görememe durumudur.

Renk körlüğünün en yaygın şekli olan kırmızı-yeşil renk körlüğü, kişinin kırmızı ve yeşil renkleri ayırt edemediği bir tür görme bozukluğudur.

Benzer şekilde, mavi-sarı renk körlüğü de vardır ve bundan mustarip insanlar hemen hemen her zaman kırmızı-yeşil renk körlüğüne sahiptir.

Nadir durumlarda, koniler hiç renk pigmentlerinden yoksundur, bu nedenle gözler hiçbir rengi göremez, renk körlüğünün en kötü şekli, aynı zamanda "akromatopsi" olarak da bilinir.

Renk körlüğü temel olarak, kadınlarda erkeklerden daha yumuşak görünen ve her 10 erkekten 1'ini bir dereceye kadar etkileyen genetik bir durumdur.

Renk Körlüğü Belirtileri

 • Farklı renkleri ayırt etmede sorun
 • Aynı rengin farklı tonlarını veya tonlarını görememe

Tedavi seçenekleri

Ne yazık ki, renk körlüğü hala güvenilir bir tedaviden yoksundur, ancak gerektiğinde renk eksikliklerine yardımcı olmak için filtreli gözlükler ve kontakt lensler mevcuttur. Neyse ki, çoğu renk körü insan, biri hariç tüm yönleriyle normal görmenin tadını çıkarır ve tek ihtiyaç duydukları belirli adaptasyon yöntemleridir.

8. Uzağı görememe (Miyopi)

Yakınınızdaki nesneleri yeterince net görebiliyorken uzaktaki nesneleri bulanık görüyorsanız, bu göz durumuna miyop veya miyop denir. Bu, gözünüzün şeklinden dolayı ışığın düzensiz bükülmesi (kırılma) nedeniyle olur. Ortaya çıkan görüntüler, retinaya odaklanmak yerine retinanızın önüne odaklanır.

Miyop Belirtileri ve Semptomları

 • Başlıca semptomlar şunları içerebilir:
 • Uzaktaki nesnelere bakarken bulanıklaşması
 • Bir şeyin net bir görüntüsünü elde etmek için gözlerini kısmak veya göz kapaklarının kısmen kapanmasını gerektirmek
 • Baş ağrısına neden olan göz yorgunluğu
 • Özellikle geceleri araç kullanırken nesneleri görme zorluğu (gece miyopisi)

Tedavi seçenekleri

Düzeltici gözlük, kontakt lens veya refraktif cerrahi gibi miyopi tedavisi olarak farklı seçenekler mevcuttur. Miyopluğunuzun yoğunluğuna bağlı olarak, tüm gün boyunca veya sadece keskin bir uzağı görmek istediğinizde (film izlerken, araba kullanırken vb.) gözlük takmanız gerekebilir.

9. Hipermetrop

Miyoptan farklı olarak, hipermetrop, uzaktaki nesnelere bakarken net bir görüşe sahipken yakındaki nesneleri bulanık bir şekilde görürken bir göz rahatsızlığını ifade eder.

Gözlerinizde sık sık yorgunluk hissediyorsanız ve yakındaki nesnelere odaklanma sorunları yaşıyorsanız, hipermetrop olabilirsiniz.

Hipermetrop Belirtileri

Yakındaki nesneler için görüş bulanıklaşması

Daha iyi bir görüş elde etmek için gözleri kısma ihtiyacı

Yakın nesnelere odaklanmanızı gerektiren görevlerden sonra baş ağrısı vurma

Tedavi seçenekleri

Düzeltici gözlükler ve kontakt lensler, hipermetropu tedavi etmenin en yaygın yollarından bazılarıdır. LASIK ameliyatı gibi diğer tedaviler, hafif ila orta düzeyde hipermetroptan mustarip yetişkinler için de tavsiye edilir.

10. Astigmat

Anormal kavisli kornea (gözün önünü kaplayan şeffaf doku) nedeniyle görüşünüz odaktan çıktığında, bu göz bozukluğuna "astigmatizma" veya "keratokonus" denir.

Ailesinde akut astigmatizma öyküsü olan kişiler bu göz sorununa oldukça duyarlıdır. Ayrıca, elektrikli el aletlerini koruyucu gözlük takmadan kullanan kişiler de edinsel astigmatizma ile sonuçlanan yaralanmalara eğilimlidir.

Astigmat Belirtileri

Astigmat farklı kişilerde farklı belirtiler gösterebilirken bazılarında hiç belirti olmayabilir. Astigmat ile ilişkili semptomlardan bazıları şunlardır:

 • Yakın ve uzak mesafede çarpık ve bulanık görme
 • Geceleri nesneleri görmede zorluk
 • Göz yorgunluğu
 • Baş ağrısı
 • Gözlerini kısmak
 • Göz tahrişi

Tedavi seçenekleri

Astigmat, düzeltici kontakt lensler, gözlükler, lazer cerrahisi ve diğer refraktif cerrahi prosedürleri de dâhil olmak üzere bir dizi yolla tedavi edilebilir. Astigmatı tedavi etmek için LASIK (Laser in Situ Keratomileusis) veya PRK (fotorefraktif keratektomi) de kullanılır.

 

DİĞER BLOG YAZILARIMIZ
 • Renkli Lense Dair ...
  Renkli lensler nedir ? Avantajları nelerdir? Renkli lens markaları ve çeşitleri nelerdir?
 • Lens Nasıl Takılır ?
  Her zaman dikkat ettiğinizden biraz daha fazla dikkat ederek el hijyeninizi sağlamalısınız. Lens kullanırken tırnak bakımınızda önemli bir hijyen konusu. Tırnaklarınız temiz ve düzgün kesilmiş olma...
 • Renkli Lens Kullanımı Zor Mudur ?
  Özellikle göz rahatsızlığı olan ve gözlük kullanmaktan hoşlanmayan kişiler için tasarlanmış olan renkli lensler, birçok kişi için kullanım rahatlığı sağlamıştır.
 • Hareli mi yoksa haresiz renkli lens mi ?
  Hareli mi yoksa haresiz renkli lens mi tercih etmeliyim, aralarındaki fark nedir? Lens kullanıcılarının en çok merak ettikleri soru hareli mi yoksa haresiz mi lens tercih edecekleridir. Hareli dem...
E-Bülten