Günlük Kullan At Lenslerin Avantajları

Günlük Kullan At Lenslerin Avantajları

Oluşturma Tarihi: 20.05.2020
Güncelleme Tarihi: 29.11.2021

En Sağlıklı ve Güvenilir Lens: Günlük Kullan - At Lensler

Geçtiğimiz yüzyılda optik sektöründeki gelişmelerle birlikte kontakt lenslerde çok fazla ilerleme sağlanmıştır. Renkli veya şeffaf lensler, miyop (uzağı görememe), hipermetrop (yakını görememe), astigmat (bulanık görme) ve renk körlüğü için üretilen lensler, günlük, haftalık, aylık ve yıllık kullanımlı lensler gibi farklı kategorilerde çok fazla yumuşak lens çeşidi de böylece hayatımıza girmiştir.

Göz sağlığımızı korumak için lensin günlük, haftalık, aylık veya yıllık mı seçilmesi gerektiği en önemli noktalardan biridir. Dijital cihazların hayatımızın bir parçası haline gelmesi ile dijital ekranlara uzun süre bakmanın göz sağlığını olumsuz etkilediği bilinir. Bilgisayar, cep telefonu ve tablet gibi dijital cihazların kullanımının gittikçe artmasının dışında, iş hayatı ve sosyal hayatın yoğun olması sebebiyle göz sağlığımızı korumak artık daha zorlaşmıştır.

Yıllık, aylık ve haftalık olan yumuşak lenslerin en son üyesi günlük lenslerdir. Günlük lensler “kullan-at” lensler olarak bilinir. Her gün yeni bir çift lens açılır, gün sonunda ise gözden çıkartılıp atılır. Örneğin aylık lenslerin 1 kutusunda 3 çift lens bulunur ve 1 kutu aslında 3 aylıktır. Açılan bir çift lens, 1. ayın sonunda atılarak 2. ay yeni bir çift lense geçilir. Günlük lens ise ertesi gün tekrar kullanılmaz ve tekrar kullanılmak üzere saklanmaz. 1 kutuda genellikle 30 blister bulunur. Her blister ise 1 adet lens içerir. İki gözünüz de aynı derecede ise 1 kutu lens 15 günlük kullanımı karşılar. 1 kutuda 90 blister bulunan markalar da piyasada mevcuttur.

Günlük lensler her gün yenisi kullanıldığı ve kullanıldıktan sonra atıldığı için her zaman daha güvenilir ve sağlıklıdır. İş yoğunluğu, okul hayatı ve sosyal hayatın getirdiği artan yük ile birlikte, dikkat edilmesi gereken lens bakım kurallarına karşı hassasiyetin azalması, günlük lenslere olan ilgiyi arttırmaktadır. Şimdi günlük kullan-at lenslerin hangi avantajları beraberinde getirdiğine bakalım.

Günlük Kullan-At Lenslerin 4 Avantajı

Günlük Kullan - at Lensler Temizlik Gerektirmez.

Aylık lensler gözden çıkarıldıktan sonra lens solüsyonu kullanılarak “ov-yıka” metodu ile temizlenir. Daha sonra saklamak üzere içinde lens solüsyonu bulunan saklama kabına konur. İşte bu temizleme ve saklama aşaması, günlük lenslerde yoktur. Günlük kullan-at lenslerin en önemli avantajı lens bakımına ayrılacak olan bu zamanın ortadan kalkmasıdır. Günlük kullan-at lensler açıldıktan sonra göze takılır, gün bitiminde çıkartılarak atılır.

Günlük Kullan - at Lensler Daha Hijyenik bir Kullanım Sağlar.

Aylık lens kullanırken lens bakımı tam olarak yapılsa bile mikrobiyal kontaminasyon riski bulunur. Günlük kullan-at lensler, aynı aylık lensler gibi ilk blister ambalajında iken sterildir. Günlük lenslerin kullanıldıktan sonra atılıp ertesi gün yeni lensin kullanılması kontaminasyon riskini azaltır. Aynı lensin defalarca kullanılmaması nedeniyle, lens yüzeyinde normalde gözle görülemeyen kozmetik madde, toz veya protein gibi birikintilerin oluşma riski azalır. Böylece günlük lensler daha hijyenik bir kullanım sağlar.

Günlük Kullan - at Lensler Daha Konforlu ve Sağlıklıdır.

Genel olarak lensler için ideal olanı, lensin yüksek su içeriği ve oksijen geçirgenliğine sahip olmasıdır. Günlük kullan-at lenslerin su içeriğinin, aylık lenslerin yaklaşık olarak iki katı olduğunu rahatlıkla görebiliriz. Oksijen geçirgenliği de günlük kullan-at lenslerde, aylık lenslere kıyasla daha yüksektir. Lenslerde su oranı ve oksijen geçirgenliğinin yüksekliği, göz kuruluğu problemi yaşayan kullanıcılar açısından önemlidir. Böylece yanma, batma ve kızarıklık oluşma olasılığı daha azaltılarak, konfor sağlanmış olur.

Günlük Kullan - at Lens, Lens Solüsyonu İhtiyacını Ortadan Kaldırır.

Günlük kullan-at lensler; saklanmadığı ve temizlik gerektirmediği için solüsyon kullanımını gerektirmez. Böylece uygun lens solüsyonu aramaya gerek kalmaz ve özellikle seyahatlerde kullanım konforunu arttırır.

Hangi Göz Kusurlarında Günlük Kullan-At Lensler Kullanılabilir?

Günlük kullan-at lensler pek çok farklı göz kusuru için kullanılabilir. Günlük lensler piyasada;

 • Miyop lensler (uzağı net olarak görememe için üretilen lensler),
 • Astigmat lensler (bulanık görme için üretilen lensler),
 • Hipermetrop lensler (yakını net olarak görememe için üretilen lensler),
 • Multifocal lensler (uzak ve yakın görememe için üretilen lensler) olarak bulunabilir.

En hassas organlarımızdan biri olan gözümüzü ilgilendiren her konuda en iyi, en sağlıklı ve en güvenli kararları vermemiz gerekir. Bütün bu avantajları ve farklı göz kusurlarına özel üretilen çeşitleri ile günlük kullan-at lensler, hayatınızın her anında kullanabileceğiniz en güvenilir ve sağlıklı lenslerdir.

Unutmayın #mucizelergörmeyedeğer.

 

DİĞER BLOG YAZILARIMIZ
 • Renkli Lense Dair ...
  Renkli lensler nedir ? Avantajları nelerdir? Renkli lens markaları ve çeşitleri nelerdir?
 • Lens Nasıl Takılır ?
  Her zaman dikkat ettiğinizden biraz daha fazla dikkat ederek el hijyeninizi sağlamalısınız. Lens kullanırken tırnak bakımınızda önemli bir hijyen konusu. Tırnaklarınız temiz ve düzgün kesilmiş olma...
 • Renkli Lens Kullanımı Zor Mudur ?
  Özellikle göz rahatsızlığı olan ve gözlük kullanmaktan hoşlanmayan kişiler için tasarlanmış olan renkli lensler, birçok kişi için kullanım rahatlığı sağlamıştır.
 • Hareli mi yoksa haresiz renkli lens mi ?
  Hareli mi yoksa haresiz renkli lens mi tercih etmeliyim, aralarındaki fark nedir? Lens kullanıcılarının en çok merak ettikleri soru hareli mi yoksa haresiz mi lens tercih edecekleridir. Hareli dem...
E-Bülten