Renkli Lens

Yaklaşık bir asırdan beri hem bir göz sağlığı materyali olarak hem de görünüşü değiştirmek için kozmetik bir ürün olarak kullanılan kontakt lensler, son zamanlarda renkli seçenekleriyle de oldukça fazla talep görmekte. Renkli lensler, kullanıcıdan kullanıcıya göre farklılıklar göstermektedir. Kullanıcıların da tercihlerini etkileyen belli başlı parametreler vardır. Lenslerin kullanım süreleri, çapları, geçirgenlikleri gibi birçok farklı etken, lens kullanıcılarının tercihlerinde başrol oynamaktadır.

Solotica, Rainbow, Desio, Acuvue, Tanita Tikaram, Air Optix, Adore, Freshlook gibi markalar, en iyi renkli lensler arasında bulunmaktadır. Diğer yandan her markanın, kendine özgü bir çalışma prensibi ve üretim planı bulunmaktadır. Bu plana göre üretilen renkli lensler, pek çok farklı özellikleriyle kullanıcılara sunulmaktadır.

Renkli lensler, onlarca farklı renk seçeneğine göre değerlendirmek de mümkün. Yeşil, mavi, ela, gri, siyah, kahverengi gibi doğal renklerde lenslerin yanı sıra kırmızı, beyaz, kurt gözü, kedi gözü, sarı, safir, menekşe gibi Cadılar Bayramı veya yılbaşı benzeri eğlencelere özel olarak üretilen renkli lensler de bulunmaktadır.

En iyi renkli lens, aslında gözün özelliklerine göre de değişmektedir. Çünkü her lens her gözle uyum sağlamayabilmektedir. Bundan dolayı da tıpkı şeffaf kontakt lenslerde olduğu gibi, renkli lenslerde de önce gözün özellikleri iyi tespit edilmeli, ondan sonra lens seçimli yapılmalıdır.

E-Bülten