İlk Defa Lens Kullanacaklara Öneriler

İlk Defa Lens Kullanacaklara Öneriler

Oluşturma Tarihi: 07.03.2019
Güncelleme Tarihi: 12.01.2022

İLK DEFA LENS KULLANACAKLARA ÖNERİLER
Lens Nedir? Hangi Durumlarda Kullanılmalıdır ?

Günümüzde kontakt lens kullanımına olan yoğun  ilgi kozmetik ya da göme kusurularının iyileştirilmesi amacıyla oldukça artmıştır. Lensler, göz bozukluklarının giderilmesi ve göz renginin değiştirilmesi amacıyla net görebilmenizi sağlayan gözün ön kısmı olan kornea tabakasına yerleştirilen ürünlerdir. Gözlük kullanmak istemeyen görünümüne özen gösteren Rahat ve kolay kullanımı sayesinde kontakt lensler günümüzde pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Göz yapınıza en uygun kontakt lens seçimi için mutlaka göz doktoruna gözükmeniz gerekmektedir. Göz muayenesi esnasında lensin derecesi, çapı ve eğrisi belirlenir. Lensleri kozmetik amaçlı ya da görme kusurlarınızın oluşması durumunda ( miyop, hipermetrop, astigmat, keratokonus vb.) sağlık sorunları için kullanabilirsiniz. Yüksek numaralı gözlük kullananlar, kontakt lensleri daha geniş görüş açısı sağlaması sebebiyle tercih edebilirler. Keratokonus göz hastalığında görme azaldığı için kontakt lens kullanılmalıdır. Bazı göz hastalıklarında gözlük yeteri kadar görme sağlamayabilir. Bu nedenle göz hastalarının doktor muayenesi doğrultusunda kontakt lens kullanması  daha avantajlıdır.

Lens Nasıl Takılır?

Öncelikle lensinizi gözünüze yerleştirmeden önce ters ya da düz olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Lensinizi takmadan önce lens solüsyonu ile dezenfekte ediniz.(Lens Solüsyonu Nasıl Kullanılır başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.)  Bu durum göz hastalıklarından korunmanız için oldukça önem taşımaktadır.  Öncelikle lensinize solüsyonu sıkınız. Sonra baş parmağınıza alarak yukarıya doğru bakınız. Ardından lensi gözünüzün üzerine oturtup iyice yerleşmesi için parmağınızla sağa sola kaydırınız. Gözünüzü kapatıp açtığınızda lens yerine oturacaktır.

Lens Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar;

 • Lensinizi kesinlikle lens solüsyonu ile durulayınız. Tükürük ya da benzeri bir deterjan kullanmamalısınız. Lensinizi solüsyon ile dezenfekte etmeniz oldukça önemlidir.(3 Adımda Kontakt Lens Temizliği)
 • Mutlaka makyajdan önce lensinizi takmalısınız. Makyaj birikintileri lensinize yapışabilir ve sizi rahatsız edebilir.
 • Göz kuruluğu lenslerinizin batmasına yol açabilir. Bu durumu önlemek için gözyaşı damlası kullanmanızı önerebiliriz.(Göz Kuruluğu Nedir? başlıklı yazımız ilginizi çekebilir.)
 • Havuza girerken lenslerinizi kullanmamanız gerekmektedir. Havuz suyunda bulunan bakteri ve mikrop gözünüzle temas edebilir ve beklenmedik sorunlara yol açabilir.(Lens ile Havuza Neden Girilmez ? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.)
 • Lenslerinizin son kullanma tarihlerine dikkat ediniz. Lens süresi sona erdiğinde çöpe atınız. Örneğin; Aylık bir lensin doğru muhafaza edilmesi durumunda 3 aya kadar kullanılabilme durumu mümkündür. Ancak göz sağlığınız açısından aylık lenslerinizi bir ay süreçle kullanmanızı ve çöpe atmanızı önermekteyiz.
 • Lens siparişi öncesinde mutlaka doktor muayenesinden geçmeniz ve göz reçetenizin bulunması gerekmektedir.  Göz değerleriniz olan, gözün çapı ve temel eğrisinin belirlenmesi açısından reçetenizin bulunması gereklidir.
 • Her bireyin göz değerleri farklıdır. Dolayısıyla kontakt lenslerinizi kesinlikle paylaşmamalısınız. Ayrıca göz sağlığınız açısından bu durum oldukça önemlidir.
 • Gece gözlerinizde bulundurmamaya ve lens kabında solüsyon ile muhafaza etmeye özen gösteriniz.
 • Göz sağlığınız için lenslerinizin hijyenik kullanımına dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • Kontakt lens kullanımı için göz muayenenizi düzenli gerçekleştirmenizde yarar vardır.
 • Lens ile duş alınmaması gerekmektedir. Lens ile duş alınması durumunda göz enfeksiyonlarına davetiye çıkartabilirsiniz. Ayrıca gözünüze şampuanın bulaşması gözünüzde kalıcı bir yanma hissine yol açabilir. Bu nedenle duş esnasında ya da havuza girerken lenslerin çıkartılması gereklidir.
DİĞER BLOG YAZILARIMIZ
 • Renkli Lense Dair ...
  Renkli lensler nedir ? Avantajları nelerdir? Renkli lens markaları ve çeşitleri nelerdir?
 • Lens Nasıl Takılır ?
  Her zaman dikkat ettiğinizden biraz daha fazla dikkat ederek el hijyeninizi sağlamalısınız. Lens kullanırken tırnak bakımınızda önemli bir hijyen konusu. Tırnaklarınız temiz ve düzgün kesilmiş olma...
 • Renkli Lens Kullanımı Zor Mudur ?
  Özellikle göz rahatsızlığı olan ve gözlük kullanmaktan hoşlanmayan kişiler için tasarlanmış olan renkli lensler, birçok kişi için kullanım rahatlığı sağlamıştır.
 • Hareli mi yoksa haresiz renkli lens mi ?
  Hareli mi yoksa haresiz renkli lens mi tercih etmeliyim, aralarındaki fark nedir? Lens kullanıcılarının en çok merak ettikleri soru hareli mi yoksa haresiz mi lens tercih edecekleridir. Hareli dem...
E-Bülten